Mega Drive - μαυρη οθονη στην TV

Δεν παιζει θεμα region μιας και ειναι το ευρωπαϊκο megadrive, αλλιως θα ειχε το ταμπελακι με το Genesis κατω απο την υποδοχη του cart, ενω το ιαπωνεζικο megadrive εχει κοκκινο trim στο plate του led.

Πιθανοτατα το cart να ειναι κλινικα νεκρο, η να εχουν οξειδωθει αρκετα οι επαφες του συστηματος. Με οδοντοβουρτσα δεν νομιζω οτι θα σου εβγαζε κανενα αποτελεσμα. Δοκιμασε με ψιλο διπλωμενο γυαλοχαρτο να κανεις το ιδιο στις επαφες του συστηματος (εκει που θηλυκωνει το cart), και βεβαιωσου οτι το καλωδιο που χρησιμοποιεις στο RF δεν ειναι τα κοινοτυπα audio/video rca-σε-rca. Θυμαμαι οτι το Genesis που ειχα χρησιμοποιουσε RF καλωδιο με ενδιαμεσο "κουτακι" σαν το Megadrive. Ηταν split box και εκανε διαχωρισμο στο καλωδιο της κεραιας απο αυτο του συστηματος. Να υπαρχει κανενα κυκλωματακι μεσα στο κουτι αυτο, περα του split διακοπτη?

rf_con.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στο κουτακι του mega drive2 περιεχεται το modulator . Μετατρεπει το rca (κιτρινο) L-audio (κοκκινο) R-audio (ασπρο) σε σημα rf. ολα τα modulators ειναι ιδια. Το mega drive2 στην "περιεργη" υποδοχη που εχει απο πισω, βγαζει καλωδιο που στελνει σηματα RCA στο "κουτακι" και εκει γινονται rf. Αν και νομιζω οτι το megadrive1 βγαζει ετοιμο σημα rf (οπως το SNES, jaguar κτλ).
 
Τελικα εγινε τιποτα με το εν λογω μηχανημα? :)
 
Τελικά το megadrive λειτουργει!!! δοκίμασα ένα παιχνίδι που αγόρασα από το retromarket ( :thanx2: ) και είδα εικόνα στην tv! προφανώς έφταιγε το μοναδικό παιχνίδι που είχα :rant: :banghead: :brick:
 
Αν δουλευει το μηχανημα, τοτε καθαρισε ΚΑΛΑ το παιχνιδι που δεν παιζει.

Ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα παιξει και αυτο το παιχνιδι.
 
To καθάρισα άπειρες φορές με όλους τους ενδεδειγμένους τρόπους αλλά τίποτα... άρα,ή τα έχει ''παίξει'' μετά από χρόνια αχρηστίας ή έχει φορτίο στατικού ηλεκτρισμού (μήπως να αγοράσω από ebay ένα ειδικό εργαλείο που υποτίθεται ότι εξουδετερώνει τον στατικό ηλεκτρισμό στα cartridges?)
 
Μπα, δεν ειναι στατικος ηλεκτρισμος, μαλλον θα εχει κοπει καποιο lay.

Ποιο παιχνιδι ειναι, να σου πω αν αξιζει να ασχοληθεις.
 
το olympic gold,τίποτα το ιδιαίτερο,απλώς το έχω σε άριστη κατάσταση κατά τ'αλλα και με το βιβλιαράκι για την ιστορία των ολυμπιακών αγώνων.Απλώς θα πετάξω το cartridge (το κουτί θα το κρατήσω) και θα το ξαναγοράσω loose.
 
Δεν το εχω το παιχνιδι, να στο εδινα.

Θελεις να μου το δωσεις να το καθαρισω-κοιταξω και εγω?

Διπλα μενουμε, αν στο φτιαξω θα παιζεις, αν δεν στο φτιαξω δεν εχασες τιποτα,

το κρατας για συλλογη.

Απλα μου κανει εντυπωση, απο τα 150 παιχνιδια που εχω κανενα δεν ειχε προβλημα.

Οσα δεν επαιζαν, με πολυ κοπο τελικα επαιξαν.
 
μπορώ να καταλάβω με το μάτι αν έχει κοπεί κάποιο lay ?
 
Ναι, αν λυσεις τις 2 (περιεργες) βιδουλες και το ανοιξεις.

Αν καπου εχει διαβρωθει, θα το καταλαβεις, και ισως φτιαχνεται κιολας.
 
Πίσω
Μπλουζα