Mega-Review: ATARI STFM Power Pack

phil_vr

RetroNuts!
Joined
7 Μάρ 2007
Μηνύματα
1.944
Αντιδράσεις
62
Αυτο ειναι ενα review για το Power Pack της Atari που δινοταν μαζι με καθε STFM την περιοδο 89-90. Αποτελεσε σταθμο στο θεμα προσφορας software σε υπολογιστη, και εχει ιδιαιτερη σημασια τοσο για το οτι αποτελουσε κομματι των STFM, οσο και για τα παιχνιδια που ηταν κορυφαια εκεινη την περιοδο. Περιλαμβανει 20 παιχνιδια, στα οποια κανω μια αναφορα και ενα μικρο review για το καθε ενα.

Μου εφαγε μια μερα να το ετοιμασω, αλλα χαλαλι σας! Atari ST users και απανταχου λατρεις των παιχνιδιων αυτων.. its all yours!! :diablotin:

powerpack_final_0000.jpg


powerpack_final_0002.jpg


powerpack_final_0003.jpg


powerpack_final_0004.jpg


powerpack_final_0005.jpg


powerpack_final_0006.jpg


powerpack_final_0007.jpg


powerpack_final_0008.jpg


powerpack_final_0009.jpg
 
Απιστευτη δουλεια!!

Ελπιζω να το εχεις και σε pdf ή Word μορφη ωστε να "ανεβει" στα Articles και στο Wiki στο νεο site!
 
Αγαπητέ phil_vr οι κόποι σου και αμέτρητα ξενύχτια έπιασαν τόπο και απέδωσαν αυτό το τέλειο αποτέλεσμα!

Πραγματικά όσο διάβαζα παρακάτω ένοιωθα το μοναδικό άρωμα της εποχής εκείνης.

Ο επίλογος σου είναι καταπληκτικός και έπαθα η αλήθεια είναι ένα μικρό σοκ γιατί ακριβώς την φάση με τον Amstrad σκεφτόμουν καθώς προχωρούσα την ανάγνωση!!!!!!! Συγχαρητήρια και πάλι και σε ευχαριστούμε!!!!
 
...πως θα το ελεγε γνωστο και μη εξαιρετεο μελος του GRM ?....αα

ATARI RULEZ FTW !!!!!

Phil εγραψες :thumbup: :thumbup: :thumbup:
 
Ευχαριστω για τα λογια σας παιδια.. χαρα δικια μου ειναι το ενδιαφερον που δειχνετε στο να καθησετε και να διαβασετε το review αυτο, και που μοιραζεστε τον ενθουσιασμο μου για τον αγαπημενο μου home. Ας υπαρχει λοιπον σαν αναφορα, καθως υπαρχουν παρα πολλοι που δεν το εχουν δει καν ουτε γνωριζουν την υπαρξη του, και το ποσο συνεβαλε στο να εδραιωθει ο ST στην χωρα μας.

Θα υπαρξει συντομα σε PDF μορφη, καθως ετοιμαζω τωρα ενα εξωφυλλακι για να ολοκληρωσει το binding και να αξιζει να εκτυπωθει και να υπαρχει αναμεσα στα μινι βιβλιαρακια review του pixel. Οπως και να εχει, ειναι πλεον και δικο σας.. :)

..
 
R-E-S-P-E-C-T :thumbup:

Φοβερά Reviews. Το Black Lamp ομολογώ οτι είχε σχεδόν διαγραφεί απο την μνήμη μου. Επίσης είδα και κανα 2 παιχνιδάκια που δεν είχα ξαναδεί.

Βούρ για τον emulator ;)
 
Phil_vr FTW!!!!!!!!!!!

Εκπληκτικότατο review από ένα εξίσου εκπληκτικό μέλος!
 
[sPEECHLESS]...........................

Ότι και να πω θα είναι λίγο!

:worship: :worship: :worship:

Μέσα από το μεράκι του phil_vr, ξαναζούμε μια ολική επαναφορά εκείνης της εποχής...

Ακριβώς αυτό ήταν το πακέτο, που είχα αγοράσει τότε με τον ST μου. Ατελείωτο gaming κύριοι! Το ένα παιχνίδι καλύτερο απ'το άλλο.

Και τώρα επιτρέψτε μου.... Πάω να παίξω τα παιχνίδια, ένα προς ένα στον ST μου και από τις αυθεντικές δισκέτες του Power Pack!

Αγαπητέ phil_vr, με συγκίνησες σήμερα... Εξαιρετικός!!!!!!

Well Done! :thumbup:
 
Φοβερό!!!! :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Εξαιρουμένων 3-4 από αυτά, τα υπόλοιπα τα έχω παίξει είτε στο αμιγκάκι είτε στα arcades. Αυτό με τη σούζα στο Super hang on δεν το έχω υπόψη μου, στο αμιγκάκι τουλάχιστον δεν υπήρχε, δε θυμάμαι στο arcade τι συνέβαινε. Το Gauntlet (οχι το ΙΙ) ήταν το 2ο παιχνίδι που έπαιξα στον 6128. Το double dragon το τελείωνα με 1 εικοσάρικο (2 δεκάρικα για την ακρίβεια), στο αμιγκάκι το μόνο που θύμιζε το arcade ήταν η εισαγωγική μουσική, γιατί στο κυρίως παιχνίδι εκτός του ότι δεν ακουγόταν καθόλου background μουσική(!!!!!), το gameplay ήταν απαράδεκτο ενώ όταν ο παίχτης έχανε μια ζωή, έβγαζε μια κραυγή σαν να έκανε εμετό. Παίξτε το στο winuae και χάστε μια ζωή, για να το διαπιστώσετε... Δεν ξέρω τί συμβαίνει στο ST όμως. Τι να γράψω για τα υπόλοιπα, όλα είναι ενα κι ένα. Πρέπει να ξυπνήσω σύντομα το STE μου :nervous:
 
Συγχαρητήρια phil_vr για την εκπληκτική δουλειά που έκανες και για τις αναμνήσεις που ξυπνάς!Έγραψες φίλε! :thumbup:
 
phil_vr απλά άψογη παρουσίαση :animeek:

Υ.Γ. 1 Έχει ανέβει απίστευτα το επίπεδο των reviews.

Υ.Γ. 2 τς τς τς... μα πως τις κάνετε τις παρουσιάσεις με τα χρώματα αυτά; :whothehell:
 
Να ΄στε καλα παιδια.. μολις εβαλα και ενα προχειρο εξωφυλλο. Προσπαθω να το φερω οσο πιο κοντα γινεται στο πρωτοτυπο artwork της συσκευασιας του Power Pack. Και το οπισθοφυλλο ειναι σε progress αν και ειναι μπελας κανονικος!

Ευτυχως με το εξωφυλλο, προλογο, θεματα και επιλογο (και προσεχως οπισθοφυλλο) βγαινει ακριβως 24 σελιδες. Ειχα τον φοβο οτι θα εβγαινε κοντα στις 23 και δεν θα ηθελα να μπω στην διαδικασια να αφησω μια κενη σελιδα η να την γεμισω με σαβουρα προκειμενου να βγει ο μαγικος αριθμος 24. Ολα βαινουν καλως!

Ευχαριστω τους παντες που με το ποσταρισμα αυτο "εχρισα" ως κυνηγους τυπογραφικων λαθων! Μεσα στην βιασυνη μου και εγω ουτε που εβλεπα πλεον τι ειχα γραψει! Ολα διορθωνονται και θα γινει και μια ανανεωση στο thread αυτο με τις διορθωσεις, οπως και η διαθεση του τελικου pdf.

Thanks for your feedback guys..

..
 
Φίλε μου, ΕΓΡΑΨΕΣ!!!

Απίστευτα δομημένο το review σου.. Άψογο layout.

Το Power Pack ήταν από τα πλέον ολοκληρωμένα πακέτα του ST.

Και πάλι μπράβο.... :)
 
@keeper7k

Παναγιά μου!!!!Τι avatar είναι αυτό!!!Απλά κορυφή!
 
...phil, τι άλλο να προσθέσω; - τα σάρωσες όλα !! :cool:

Απίθανη παρουσίαση απο κάθε άποψη - τα θερμά μου συγχαρητήρια !!

Οπως και ο περισσότερος κόσμος, αρκετά απο τα παιχνιδάκια του πακέτου τα είχα παίξει στο αγαπημένο οκτάμπιτο μηχανάκι μου, τον amstrad.

Βλέποντας τις υπέροχες εικόνες, μου έρχονται στο μυαλό ευχάριστες αναμνήσεις απο την εποχή που διάβαζα τα reviews των παιχνιδιών αυτών σε περιοδικά όπως το Pixel, το Sprite, κλπ...

Πολλά απο αυτά αποτελούν άκρως κλασσικούς τίτλους, και αν μου έλεγε κάποιος να διαλέξω ανάμεσά τους το καλύτερο, μάλλον δεν θα τα κατάφερνα !!

Παρ' όλα αυτά, επειδή είμαι γνωστός "διαστημόπληκτος", θα σταθώ λίγο στο αριστούργημα που ονομάζεται Starglider - και για το οποίο παραδόξως δεν θυμάμαι να είχα διαβάσει ποτέ κανονικό review στα ελληνικά περιοδικά της εποχής, παρά μόνο μικρές αναφορές σε μαζικές παρουσιάσεις, κλπ.

(και μόνο γι' αυτό, αξίζει ένα τεράστιο μπράβο στον Phil !!)

Πρόκειται για ένα απίθανο παιχνίδι, απο τα πρώτα που ανέδειξαν τις μεγάλες δυνατότητες του ST (με ταχύτατα vector graphics, απίστευτη μουσική & ψηφιοποιημένη ομίλια, και τρομερό gameplay - όπως πολύ αναλυτικά περιέγραψε ο phil).

Η απόλαυση όταν πιά έχεις εντοπίσει το Starglider του Hermann Kruud και προσπαθείς να το καταρρίψεις με τους τηλεκατευθυνόμενους πυραύλους σου, είναι κάτι που έχει σίγουρα μείνει αξέχαστο σε όποιον έχει ασχοληθεί μαζί του.

Το παιχνίδι το είχα πρωτοπαίξει στον amstrad μου, ο οποίος έχει μία πραγματικά εξαιρετική έκδοση (καλύτερη απο spectrum 48k, αλλά όχι απο την ειδική 128k spectrum έκδοση, η οποία περιλαμβάνει χαρακτηριστικά που την φέρνουν σχετικά κοντά σε αυτή του ST !!).

Πραγματικά, είναι ένα παιχνίδι που οι fans του είδους με χαρά παίζουν και ξαναπαίζουν όποτε τους δοθεί η ευκαιρία. It's THAT good !! (σας μιλάω εκ πείρας :D ).

Τώρα για το θαύμα που ονομάζεται Starglider 2, απλά σας θυμίζω πως είχε γίνει εκείνη την περίοδο *special* review σε περιοδικά όπως το Pixel & το Sprite (τεύχη 51 και 3 αντίστοιχα), και είναι ένα χάρμα οφθαλμών (και όχι μόνο).

...για άλλη μία φορά συγχαρητήρια στον phil για αυτήν την σούπερ-παρουσίαση !! :)
 
Τώρα εγώ που δεν είχα δει το mega-review αυτό,τι να πω...;

Δε μπορώ να πω και πολλά γιατί έχω μείνει ψιλοάφωνος από την ποιότητά του !!!

Kαι αναφορά σε αγαπημένα παιχνίδια όπως Double Dragon,Bomb Jack,R-type,Outrun !

phil_vr,θερμά συγχαρητήρια,ένα review "συστημένο" για το wiki νομίζω !!!
 
manos426f, billy, falcon030gr και σε ολους τους υπολοιπους: Το να θελω να φτιαξω κατι που ευχομουν να κυκλοφορουσε και να το εχω στην κατοχη μου ειναι κατι σημαντικο. Το να προσπαθω με πενιχρα προγραμματα να το δημιουργησω ειναι ολη η χαρα της υποθεσης. Το να θελω επισης να το μοιραστω με ολους εσας (ανεξαρτητα απο το αποτελεσμα που καταφερα να βγαλω) αυτο ειναι ακομα σημαντικοτερο για εμενα.

Το να σας αρεσει τοσο πολυ και να ακουω τοσα καλα σχολια και ενθαρυντικες κουβεντες απο ολους σας, αυτο μου χαριζει πισω στο πολλαπλασιο ολο τον χρονο που εφαγα για να το δημιουργησω!

Σας ευχαριστω ολους και ελπιζω η τελικη εκδοση (με ολες τις διορθωσεις και με οπισθοφυλλο) να σας αρεσει ακομα περισσοτερο! Συν οτι αυτο αποτελει και το καλυτερο κινητρο για να υπαρξουν και αλλα παρομοια στην πορεια!!

Deeply honored!

..
 
Και τώρα ένα κουίζ: Πώς χώρεσαν τόσα παιχνίδια μέσα σε τόσο λίγες δισκέτες;
 
Πίσω
Μπλουζα