MegaCD - Best games

Καλησπέρα.

Σκέφτομαι την αγορά ενός mega cd 2.

Η κονσόλα μπορεί να παίξει και αντιγραφές χωρίς κάποιο mod?

Αξίζει; Με την έννοια του gaming και όχι της συλλογής απλά.

Τι λέτε;
 
Δεν έχω ακούσει για αντιγραμένα για τη συγκεκριμένη κονσόλα ούτε για κάποιο mod. Σίγουρα υπάρχουν μερικοί τίτλοι που είναι αξιοπρόσεκτοι αλλά τα πιο πολλά μου φαίνεται ότι είναι λίγο καλύτερες (από άποψη ήχου κυρίως) εκδόσεις του Mega Drive.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
thanasisglt είπε:
Καλησπέρα.Σκέφτομαι την αγορά ενός mega cd 2.

Η κονσόλα μπορεί να παίξει και αντιγραφές χωρίς κάποιο mod?

Αξίζει; Με την έννοια του gaming και όχι της συλλογής απλά.

Τι λέτε;
Η κονσολα αξιζει εχει αρκετα καλα παιχνιδια αλλα αν δεν την θελεις για συλογη και ψαχνεσε για αντιγραφες κλπ θα σε προτεινα να κατεβασεις εναν emulator οπως τον kegan fusion πχ οποτε θα κανεις μια χαρα την δουλεια σου θα γουσταρεις και τα παιχνιδια και δεν θα ξοδευτεις κιολας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnny19818 είπε:
Δεν έχω ακούσει για αντιγραμένα για τη συγκεκριμένη κονσόλα ούτε για κάποιο mod. Σίγουρα υπάρχουν μερικοί τίτλοι που είναι αξιοπρόσεκτοι αλλά τα πιο πολλά μου φαίνεται ότι είναι λίγο καλύτερες (από άποψη ήχου κυρίως) εκδόσεις του Mega Drive.
Διαβάζοντας σε διάφορα forum, λένε πως η κονσόλα δεν έχει προστασία αντιγραφής και παίζει backups.

Υπάρχει και οδηγός.

metalcandyman είπε:
Η κονσολα αξιζει εχει αρκετα καλα παιχνιδια αλλα αν δεν την θελεις για συλογη και ψαχνεσε για αντιγραφες κλπ θα σε προτεινα να κατεβασεις εναν emulator οπως τον kegan fusion πχ οποτε θα κανεις μια χαρα την δουλεια σου θα γουσταρεις και τα παιχνιδια και δεν θα ξοδευτεις κιολας.
Σίγουρα, έτσι είναι.

Αλλά άλλη αίσθηση να παίζεις από την κονσόλα..
 
thanasisglt είπε:
Διαβάζοντας σε διάφορα forum, λένε πως η κονσόλα δεν έχει προστασία αντιγραφής και παίζει backups.Υπάρχει και οδηγός.
Δεν το έχω ψάξει γιατί έχω ήδη κάποια γνήσια για την κονσόλα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παίζει backup χωρίς πρόβλημα. Υπάρχει όμως region protection, οπότε πρέπει είτε να παίζεις παιχνίδια από το δικό σου region είτε να χακάρεις το .iso image αλλάζοντας του το region. Που και πάλι δεν είναι άψογη λύση, καθώς αρκετές φορές με χακαρισμένα .iso θα έχεις πρόβλημα στο syncing των FMV.
 
Άρα γιατρέ τι προτείνεις, αντιγραμμένα ή γνήσια;
 
Τα πιό διάσημα γνήσια πλην ελαχίστων εξαιρέσεων είναι υπερβολικά ακριβά. Good luck αν θέλεις να αγοράσεις αυθεντικό το Snatcher πχ...οπότε είναι πρακτικά μονόδρομος η "παρανομία". :)

Ευτυχώς πρακτικά όλα έχουν γίνει dumped και είναι εύκολο να τα βρεις για να παίξεις από CDR...τώρα αν θέλεις να παίξεις μερικά japanese/usa exclusives σε PAL κονσόλα, θα κάνεις τον μικρό συμβιβασμό που ανέφερα στο θέμα του sync των videos.
 
Με ένα flashcart (π.χ everdrive) , αλλάζει το bios του sega cd σε όλα τα regions.

Τώρα επειδή δεν γνωρίζω για το θέμα των fmv (επειδή δεν έχω mega cd, ούτε έχω σκοπό να πάρω για να παίξω fmv σε 16-32 χρώματα :p ) το sync λογικά μπορεί να είναι θέμα 50/60hz το οποίο επίσης λύνεται με "χειρουργείο" και εγκατάσταση διακόπτη. Η αγοράς γιαπωνέζικου mega cd

Bασικά πάρε ένα 3do να ξεμπερδεύεις ! :fafoutis:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα