Megadrive II 9pin DIN

Stormwatch

RetroNuts!
Joined
18 Mαϊ 2006
Μηνύματα
1.611
Αντιδράσεις
263
Μια γρήγορη ερώτηση...

Θέλω να φτιάξω ένα RGB scart καλωδιο για ένα Megadrive II ενός φίλου. Το 9pin DIN βυσμα είναι το κλασσικό 9πινο ή καμια μόντα της SEGA;

Thanx!
 
Φυσικα και ειναι sega only, δεν κανει τιποτε αλλο. Για να φτιαξεις rgb, καταστρεφεις το καλωδιο rf, που εχεις.

Οι εξυπναδες τις sega, οπως και αλλων εταιριων, για να πουλανε δικα τους parts.
 
image5.jpg


Οντως...
 
Πακέτο...

Ξεκοιλιάζεται το RF; Δεν είναι μασιφ;
 
Εγώ πάντως που προσπάθησα να φτιάξω τέτοιο καλώδιο απέτυχα καθώς το βύσμα ήταν όλο πλαστικό με αποτέλεσμα να μην μπορώ να κάνω τις κολλήσεις(ήταν πολύ μέσα τα pads!).
 
Δεν χρειάζεται να ξεκοιλιάσεις τίποτα. Το κλασσικό 9pin είναι.

 


Φτιάξτο μόνος σου.
Πάρε βύσματα από τον Σιδέρη στην Αγ. Κωνσταντίνου Πλ. Μεταξουργείου και άρχισε από εδώ. (δεν κάνω διαφήμιση απλά ο άνθρωπος έχει γνώσεις καθώς κάλυπτε όλα τα υλικά στις εργασίες των εργαστηρίων σχολής στην Πλ. Θεάτρου όταν πήγαινα).

http://www.mmmonkey.co.uk/console/sega/md2-scart.htm

1 x 9 Pin Mini-Din plug


1 x Scart plug



3 x 75 ohm Resistors



1 x 100 ohm Resistor



1.5 - 2 metres of (at least) 8 core cable



Some very short lengths of wire (can be pulled out of the above cable)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Thanx vp74. Εννοειται οτι θα το φτιαξω μόνος μου. Το βυσματάκι με προβλημάτιζε...
 
Καλή επιτυχία τότε ;) Να κόψεις λιγάκι το πλαστικό του 9pin ώστε να έρθουν πιο "μέσα" τα ποδαράκια του όπως στον οδηγό του link και επίσης να προσέξεις την τρίτη φωτό στην 2η σελίδα στην οποία έχει την σωστή συνδεσμολογία των αντιστάσεων στο scart.
 
Μα ρε συ το βύσμα είναι το θέμα ότι δεν το βρίσκεις πουθενά πλέον παρα μόνο εαν ανοίξεις ένα RF.
 
Υπαρχουν 2 προβληματα. α) δεν βρισκεις τετοιο βυσμα πουθενα, δεν υπαρχει, εκτος αν ανοιξεις το rf, οπως ειπε και ο f2bnp. Β) και σημαντικοτερο, ακομα και να ανοιξεις το καλωδιο, υπαρχει περιπτωση να μην κανει. Στην φωτο που φαινεται στο λινκ του vp74, η εσωτερικη συγκροτηση του καλωδιου, ειναι καταλληλη, τετοιο χρησιμοποιησα και εγω. Αλλα υπαρχει και καλωδιο rf με αλλα "εσωτερικα" που δεν κανει, αυτο που προσπαθησε να μετατρεψει ο f2bnp. Καλη τυχη.
 
Πολύ μπλα μπλα και από δουλειά τίποτα. Το βυσματάκι λοιπόν αυτό υπάρχει και σε πολλές κάρτες γραφικών (πολαπλή έξοδος για video in-out, s-video). Επίσης χρησιμοποιείται και σαν sgi για σειριακές συνδέσεις σε υπολογιστές, σε οθόνες αυτοκινήτων, σε θύρες mouse, σε midi in out djs mixers, σε ηχεία κτλ κτλ κτλ. Δεν είναι μόνο για sega. Αν όλοι λοιπόν που έφτιαχναν interfaces midi, rs232 σε usb για human interface devices και για να συνδέουν τις τηλεοράσεις αυτοκινήτων ήθελαν ένα καλώδιο rf από sega megadrive 2 τότε πάω πάσο. Όσοι έχουν και κανέναν acorn archimedes ας με διαψεύσουν. Εκεί sega συνδέαμε; Τεσπα. Καλό θα ήταν αν δεν γνωρίζουμε κάποια πράγματα αν υπάρχουν ή δεν υπάρχουν, να μην μπερδεύουμε τους άλλους απλά για να γράψουμε και να postάρουμε. Σε καταστήματα ηλεκτρονικών θα το βρείτε. Στα.. mac..donalds δεν υπάρχει.

http://shop.vetcosurplus.com/catalog/product_info.php?products_id=6594

9 Pin Mini-Din Male Line Mount

$1.99

Part Number: PAN-MD-9P
pixel_trans.gif


9 Pin Mini-Din Male Line mount connector has a molded strain relief.

Disassembles to reveal solder cups.

pan-md-9p.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καταρχήν φίλε vp74 ο τρόπος που εκφράζεσαι είναι ειρωνικός και θα σε παρακαλούσα να μην μιλάς έτσι.Ούτε εγώ ούτε κανένας σε ετούτο το thread είπαμε κάτι παραπάνω από την γνώμη μας.Οκ σίγουρα το έχουν κάποια online καταστήματα το βύσμα,αλλά εγώ στην Ελλάδα που έψαξα σε διάφορα καταστήματα με κοίταζαν σαν να τους έβρισα!

Κατα δεύτερον έχω ψάξει τις κάρτες γραφικών και είχα ένα κουτάκι που έβγαζε 9πινο guess what όμως,έχουν άλλη διάταξη τα Pins! :(

Και είχα πάρει και τρελή χαρά στην αρχή γιατί είχε από δίπλα και Composite και όλα τα καλούδια :(

Τέλος το βύσμα που παρέθεσες μπορεί να έχει διαφορετική διάταξη ενώ στην φωτογραφία δείχνει 7 pins,οπότε πως ξέρεις ότι είναι σίγουρα αυτό που θέλουμε;Έχεις αγοράσει κάποιο τέτοιο;
 
Εγώ πάντως αγόρασα AYTO και ξεμπέρδεψα... είναι πού καλής ποιότητας btw...

md2rgbscart.jpg
 
Λοιπον, ΚΑΝΕΝΑ αλλο εργοστασιακο βυσμα δεν κανει. Αυτο που πουλανε στο λινκ, ειναι μοντα, και ισως κανει, αν και ειναι διαφορετικο. Στην Ελλαδα δεν βρηκα.

Ξερω οτι ο VP74 ειναι απο τους καλυτερους επισκευστες hardware, σιγουρα καλυτερος απο εμενα. Μπορει σιγουρα να εχει ψαξει και ασχοληθει περισσοτερο απο εμενα, αλλα σε αυτο το θεμα ετυχε να την εχω πατησει και ξερω. Η εισοδος 9πιν του sega, εχει προεξοχες, και επισης η πανω σειρα των πιν δεν ειναι συμμετρικη, αλλα εχει παραταιρα τοποθετημενο πιν. Αρα κανενα εργοστασιακο πιν απο αλλη συσκευη δεν μπαινει. Φυσικα μπορει καπως να μεταποιηθει, αλλα δεν ειναι οπως ακριβως το πουλανε.

Επισης ειμαι 100% σιγουρος για τους 2 τυπους καλωδιων rf, το γνωριζει καλα ο f2bnp, που εχει τον αλλο τυπο, οχι αυτον που φαινεται σε ολες τις φωτο, και δεν κανει. Τα πιν σε αυτο το αυθεντικο sega καλωδιο, ειναι εσωτερικα γεμισμενα με πλαστικο και δεν μπορει να γινει καμια κοληση επανω τους.
 
Εγώ φταίω τώρα που δεν βλέπετε πόσα pins έχει το βύσμα; Είναι και ασύμετρη η πρώτη σειρά, και δεν έχει 7 pins αλλά 9!!! Στην πρώτη σειρά έχει κενό!!!

Αν ήταν 7pin το part number του 7pin είναι PAN-MD-7P όπου τα πρώτα 3 είναι κωδικός του εκάστοτε ηλεκτρονικού καταστήματος, το MD σημαίνει mini din και το 7P σημαίνει 7PINS!

Επίσης και να μην θέλω, όπως παρακάτω, γίνομαι ειρωνικός, καθώς απαντάω στον άνθρωπο που θα το βρει ενώ του έχετε πει όλοι ότι δεν υπάρχει, του λέω διεύθυνση στην Αθήνα να το πάρει και συνεχίζουμε πάλι το write to post it.

Ειρωνεία: Άντε να το κάνω και με κυκλάκια να βρούμε τις διαφορές στις φωτό όπως παλιά στα μικυ μαους. :p

picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν καταλαβες καλα, αν αναφερεσαι σε εμενα. εγω εγραψα ακριβως

"Αυτο που πουλανε στο λινκ, ειναι μοντα, και ισως κανει"

Αρα δεν ειπα, οτι το συγκεκριμενο δεν κανει, δεν κανουν τα υπολοιπα που ανεφερες για καρτες κτλ. Αν διαβασεις προσεκτικα, θα το καταλαβεις. Το οτι δεν το βρηκα σε μερικα μαγαζια, δεν παει να πει οτι εψαξα ΟΛΑ τα μαγαζια.
 
Ναι ρε συ mike είδα ότι δεν το έγραψες εσύ. Απλά έκανα και post για τους επόμενους, να μην ξαναγράφω :) . Άντε μη με παρεξηγείτε έτσι είναι ο τρόπος μου δεν είναι ειρωνικός με την κακή έννοια. Είμαι καλό παιδί :) Μου βγαίνει μόνο στα ηλεκτρονικά. ;)
 
Εγω παντως θα παω αυριο-μεθαυριο απο το μαγαζι, να παρω βυσματακι.

Αλλα αυτο που λεω σχετικα με τους 2 διαφορετικους τυπους καλωδιου rf, ειναι 100% τσεκαρισμενο.
 
Mike εαν πας στο μαγαζί που λέει ο φίλος και έχει βύσμα τσίμπα ένα και για μένα!

Φίλε vp74 όντως η εικόνα έχει 9 Pins!Δεν φαινόντουσαν εκείνα τα 2 τα άτιμα! xD /emoticons/laugh@2x.png 2x" width="20" height="20" />
 
λοιπόν φίλοι μου, για να μην παιδεύεστε, έβγαλα φωτογραφία ένα καλώδιο RGB scart για megadrive2/32x/multimega.

To βύσμα του φίλου vp74 , δεν είναι το ίδιο. Ορίστε:

k_md2-pins.jpg


edit: και μια φώτο από το port

k_md2-port.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα