Megadrive II 9pin DIN

picture.php
 
το κόψιμο από πάνω... σίγουρα κάποιος μπορεί να το "φάει" αν χρειαστεί, αλλά ΔΕΝ είναι ίδια τα βύσματα. Λεπτομέρεια μεν, διαφορά δε.

edit: επίσης δεν είπα ότι δεν κάνει, είπα ότι δεν είναι ίδιο. τις φώτο τις ανέβασα να υπάρχουν για μελλοντικό reference, και γιατί ειδικά αυτή του βύσματος είναι καλύτερη από αυτή του site που τα πουλάει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παίδες σας ευχαριστώ ολους για τις απαντήσεις σας.

Θα πάρω ένα κοινό 9πινο και θα λυθεί το μυστήριο.

Ευτυχώς δεν ξέφυγε το θέμα και είμαστε όλοι ΟΚ ;)
 
Επειδη θα παω αυριο, φιλε VP74, το μαγαζι ειναι Αγ. Κωνσταντινου, οπως ειπες ,ή καπου αλλου?
 
Αγ. Κων/νου 51 είναι, λίγο πιο πάνω από την eurobank όπως ανεβαίνεις από Πλ. Μεταξουργείου. Αν κατεβαίνεις την Αγ. Κων/νου από την Ομόνοια, είναι λίγο πιο κάτω από την παλιά τροχαία στο αριστερό σου χέρι, γωνιακό.
 
Φιλε vp74 τελικα δεν εχεις δικιο. Πηγα στο μαγαζι που μου ειπες, και ζητησα 9πιν βυσμα. Μου ειπε οτι δεν εχει, αλλα ουτε φερνει γιατι δεν υπαρχει. Υπαρχει 8πιν και 10πιν. Του ειχαν τελειωσει τα 8πιν, ειχε μονο 10πιν. Αγορασα ενα 10πιν γνωριζοντας οτι τα 2 κατω (ή 3 στο 10πιν) δεν χρησιμοποιουνται σε rgb-scart καλωδιο. Θα δω αν γινεται μετατροπη.
 
Τουλάχιστον τώρα ξέρουμε που θα βρίσκουμε για saturn. Και το 10pin είναι δύσκολο καθώς μόνο η 4UCON έχει απόθεμα σε md πάνω από 8pin. Για 9pin θα κοιτάξω κ εγώ μόλις ανέβω πάλι Αθήνα σε κάποιες τρυπούλες και μια βόλτα από Φανό μήπως του έχουν ξεμείνει από παλιά παραγγελία. To ότι υπάρχουν το έχεις δει στο παραπάνω link εξωτερικού. Το θέμα είναι ποιος έχει απόθεμα.
 
Αλλη αηδια του saturn. Εχει αλλα κοψιματα. Αυτο το 10πιν, μετατρεπεται σε 7πιν, αν κοψεις με κοφτακι τα 3 κατω πιν. Στο MD ειναι 2 τα κατω, αλλα απο οτι θυμαμαι δεν παει εκει το rgb σημα, μου φαινεται παει composite. Αρα αν τα κοψεις ολα, δεν πειραζει.

Για saturn δεν κανει σιγουρα.
 
Πίσω
Μπλουζα