Michael Jackson - Αγαπημένο τραγούδι

Michael Jackson - Αγαπημένο τραγούδι

  • Ben

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Don't Stop Till You Get Enough

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Billie Jean

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Beat It

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Thriller

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Bad

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Man In The Mirror

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Black or White

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Smooth Criminal

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Earth Song

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%

  • Συνολικοί ψηφοφόροι
    0
Liberian girl το αγαπημένο μου. Κατα τα άλλα το Beat it το έχω χορέψει πολλάκις, άρα εκεί πήγε και η ψήφος...
 
Smooth criminal. Φοβερός ρυθμός
 
Το Billie Jean, το Beat it, το Thriller, το Smooth Criminal, το Earth song, το Bad....

Χμ...! Θα το δώσω στο Bad, γιατί ανέκαθεν το τραγουδούσα με πάθος! :D (συν το ότι μόλις πήρε την πρώτη του ψήφο)...

The end of an era!.... R.I.P.....
 
Από το BAD το ένα, το μοναδικό, το ανεπανάληπτο: I just can't stop loving you... Είναι πριν ή μετά (δεν θυμάμαι ακριβώς τώρα) το Dirty Diana. Στην Β side του δίσκου; Διορθώστε με...
 
Απο τα συγκεκριμενα το beat it δαγκωτο,αλλα μαρεσουν εξαιρετικα τα

you rock my world (Chris Tacker),in the closet(Naomi Campell),Jam(Michael Jordan)

Το εκπληκτικο με τα video clip του ειναι και οι διαφοροι guest star.
 
O ανθρωπος ηταν σε δικη του κλαση, επαιζε τη δικη του ποπ που απειχε χιλιομετρα απο το σκουπιδαριο του συρμου που εχουν συνηθισει να ταιζονται οι ποπ φανς.

Ηταν ο Βασιλιας και ουδεις καλιτεχνης αυτου του ειδους μουσικης μπορει καν να σηκωσει το κεφαλι και να τον αντικρυσει.

Δεν ηταν τυχαιο που ειχε ευρυτατο respect. Εγω παρολο που ακουω heavy metal αγοραζα ευλαβικα τα αλμουμς του. Το ιδιο και φιλοι και γνωστοι (που ειμεθα στο ιδιο μουσικο βεληνηκες) αρα συμπεραινω οτι προκειται για κατι καθολικο και μοναδικο.

Πιστευω οτι πηγε τη χορευτικη μουσικη πολλα πολλα πολλα βηματα μακρια και αλλου. Και δεν ισχυει αυτο που ισχυει για αλλους πρωτοπορους, δηλαδη το οτι "επιταχυναν τις μουσικες εξελιξεις". Απλα και σταρατα αν δεν ηταν ο Jackson η ποπ μουσικη θα ηταν διαφορετικη και σιγουρα πολυ πολυ χειροτερη.

Η τελειομανια, το ταλεντο, η ερμηνεια, η ανησυχια του για τους κατοικους τουτου του κοσμου πιστευω οτι εφτασαν στο απωγειο με το Earth Song που απο πολλες σκοπιες αποτελει κορωνιδα και στολιδι της ποπ (εννοειται πως και τα υπολοιπα αριστουργηματα της, απαρτιζονται κυριως απο δημιουργιες του).

Θεωρω οτι απο ολους τους θανατους celebrities που εχω παρακολουθησει, τουτος εδω με "ακουμπησε" παραπανω...

Θα μου πεις ειναι καπως παραξενο να στεναχωριεσαι για εναν ανθρωπο που τα ειχε ολα...

Θα σου απαντησω απλα με το βιντεο οπου συνεργατες του, του νοικιαζουν ενα σουπερ μαρκετ για να κανει για πρωτη φορα ψωνια!

Βλεπεις ενα ΠΑΙΔΙ (αυτο ηταν, ενα παιδι που ουτε εζησε ως παιδι αλλα ουτε μεγαλωσε) να παιζει ενθουσιασμενο φρισμπυ με τα πλαστικα πιατα, οι γυρω να του αδειαζουν παγωτο και σαντιγυ στο κεφαλι και να γελα και να χαιρεται σαν να του συμβαινει το καλυτερο πραγμα στο κοσμο...
 
και εμενα με αγγιξε ιδιαιτερα και συνηθως δεν την ακουω.....

ποτε δεν πιστεψα οτι ηταν παιδεραστης.....

ακουω του παντες γυρω μου να ειναι συγκλονισμενοι....
 
Το Thriller, του οποίου το βίντεο κλιπ είχα δει το 1983 σε μια ντίσκο στον Παρνασσό που το έπαιζε σε βίντεο γουολ (ή κάποιο πανί) και παράλληλα βεβαια άκουγες και τη μουσική, και τα είχα κάνει επάνω μου! Μαζί με το κλιπ του Liberian Girl τα θέτω μεσα στο Top5 των βίντεο της δεκαετίας του 80. Πανέξυπνα και τα δυο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ που πάω με τα underdogs στις περιπτώσεις αυτές,θα ψηφίσω το πολύ καλό "Bad"....
 
Wally είπε:
O ανθρωπος ηταν σε δικη του κλαση, επαιζε τη δικη του ποπ που απειχε χιλιομετρα απο το σκουπιδαριο του συρμου που εχουν συνηθισει να ταιζονται οι ποπ φανς.Ηταν ο Βασιλιας και ουδεις καλιτεχνης αυτου του ειδους μουσικης μπορει καν να σηκωσει το κεφαλι και να τον αντικρυσει.

Δεν ηταν τυχαιο που ειχε ευρυτατο respect. Εγω παρολο που ακουω heavy metal αγοραζα ευλαβικα τα αλμουμς του. Το ιδιο και φιλοι και γνωστοι (που ειμεθα στο ιδιο μουσικο βεληνηκες) αρα συμπεραινω οτι προκειται για κατι καθολικο και μοναδικο.

Πιστευω οτι πηγε τη χορευτικη μουσικη πολλα πολλα πολλα βηματα μακρια και αλλου. Και δεν ισχυει αυτο που ισχυει για αλλους πρωτοπορους, δηλαδη το οτι "επιταχυναν τις μουσικες εξελιξεις". Απλα και σταρατα αν δεν ηταν ο Jackson η ποπ μουσικη θα ηταν διαφορετικη και σιγουρα πολυ πολυ χειροτερη.

Η τελειομανια, το ταλεντο, η ερμηνεια, η ανησυχια του για τους κατοικους τουτου του κοσμου πιστευω οτι εφτασαν στο απωγειο με το Earth Song που απο πολλες σκοπιες αποτελει κορωνιδα και στολιδι της ποπ (εννοειται πως και τα υπολοιπα αριστουργηματα της, απαρτιζονται κυριως απο δημιουργιες του).

Θεωρω οτι απο ολους τους θανατους celebrities που εχω παρακολουθησει, τουτος εδω με "ακουμπησε" παραπανω...

Θα μου πεις ειναι καπως παραξενο να στεναχωριεσαι για εναν ανθρωπο που τα ειχε ολα...

Θα σου απαντησω απλα με το βιντεο οπου συνεργατες του, του νοικιαζουν ενα σουπερ μαρκετ για να κανει για πρωτη φορα ψωνια!

Βλεπεις ενα ΠΑΙΔΙ (αυτο ηταν, ενα παιδι που ουτε εζησε ως παιδι αλλα ουτε μεγαλωσε) να παιζει ενθουσιασμενο φρισμπυ με τα πλαστικα πιατα, οι γυρω να του αδειαζουν παγωτο και σαντιγυ στο κεφαλι και να γελα και να χαιρεται σαν να του συμβαινει το καλυτερο πραγμα στο κοσμο...

α ρε Wally 5 αστερια σου δίνω !!!!
 
Earth Song.

Εξαιρετικό κομμάτι και καταπληκτικο video clip...
 
Mακράν το πιο ανθρώπινο,ουσιώδες και διαχρονικό κομμάτι,στο οποίο όμως συμμετείχε ο Jackson,μαζί με τόσους άλλους καλλιτέχνες,οπότε και δε μπορούμε να το θεωρήσουμε δικό του,είναι φυσικά το έπος We are the world ! :bow: :bow:
 
Το κομματι ομως το εγραψε ο ιδιος (μαζι με τον Lionel RItchie) οπως και η συνδιοργανωση του USAforAfrica.
 
Paspartoo είπε:
Το κομματι ομως το εγραψε ο ιδιος (μαζι με τον Lionel RItchie) οπως και η συνδιοργανωση του USAforAfrica.

και εδώ μαζοχιζότανε στην πρόβα

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=J0IweJ0g39I]YouTube - Michael Jackson - Making of we are the world

α ρε Μιχάλη... :(
 
Για μενα το Beat it ειναι μακραν το καλυτερο του τραγουδι.

Billie Jean, Smooth Criminal, Dirty Diana, Leave Me Alone, You Are Not Alone, Liberian Girl, The Way You Make Me Feel ειναι τα υπολοιπα 7 τραγουδια του που ξεχωριζω.

Καποιες αλλες μεγαλες του επιτυχιες προσωπικα δε μπορω να τις ακουσω...πχ Thriller και αλλες.
 
Αν και το Beat It εχει την χροια του Eddie Van Halen απο την αρχη μεχρι το τελος και με κερδιζει κατα κρατος, την αδυναμια μου προς τις τσιχλες Adams ποτε δεν την εκρυψα.. αυτο για οσους θυμουνται την συγκεκριμενη διαφημιση που εβαζε η ΕΡΤ και που ακουγοταν το τραγουδι Billie Jean.. οποτε η ψηφος μου παει προς εκει..
 
Όλα μου αρέσουν γιατί θεωρώ τον Michael μεγάλο καλλιτέχνη.

Μου αρέσει το "Smooth Criminal" αλλά ψήφισα το "Man In The Mirror" για τους στίχους του και το βιοντεοκλιπ που μου είχε κάνει τρομερή εντυπωση. Δεν ήταν από τα καλύτερα βίντεο του Michael, αλλά όποτε το βλέπω με συγκινεί πολύ.
 
Billie Jean ψήφισα βεβαίως όχι μόνο γιατί είναι το τραγούδι που μου θυμίζει τα νιάτα μου αλλά κ γιατί έμπρακτα συμμετείχε ενθουσιωδώς κ ο κόσμος ανεξαρτήτου ηλικίας όταν το έπαιζε το ηχοσύστημα του αυτοκινήτου μου

Επίσης το άλμπουμ αδυναμία μου το Historie
 
In the closet

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=cupnsUDyjuA]YouTube - Michael Jackson-In the closet
 
Πίσω
Μπλουζα