Mickey Mouse απο Δραγούνη

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.798
Αντιδράσεις
4.312
Θυμαμαι οτι ειχε κυκλοφορησει μια πολυ προσεγμενη σειρα τευχων απο τον Δραγουνη (ο οποιος δεν φημιζοταν για την ποιοτητα εκτυπωσης - βλ Ποπαυ) με ηρωες του Ντισνευ. Θυμαμαι εντονα το "Μικυ Μαρκο Πολο".

Ποσα τευχη ειχαν κυκλοφορησει?

Πως μπορεσε ο Δραγουνης και εξασφαλισε την αδεια απο τον Τερζοπουλο?
 
23-24 τεύχη επειδή ήταν ακριβό για την εποχή του. Δύσκολο να τα βρεις one piece γιατί είχαν πρόβλημα στο δέσιμο. Επανακυκλοφόρησαν σε τόμους που και πάλι 2,3 υπάρχουν ακόμη από το τότε stock.
 
Ηταν αλλη σειρα ,ιταλικη I think ,οποτε δεν χρειαζοταν αδεια.

Ι think ειπα ,αν θετε το ψαχνω.

Παντως πολυτελη εκδοση ,την αγοραζα πιτσιρικας και με την τοτε ματια μου τα εβλεπα σαν τον Βασιλια των εκδοσεων Disney στην Ελλαδα.

Μιλαμε για σκληρο εξωφυλλο,μεγαλο μεγεθος ,ολο εγχρωμο και με τιμη 2-3 κατοσταρικα.

Damn ειπα να μην γραψω πολλα ,για να κανω καποια στιγμη παρουσιαση.

Τα εχω τα περισσοτερα,παρακατω ακολουθει δειγμα απο τους τομους μου,το δεξι ειναι ο "Μικυ Χριστοφορος Κολομβος" και το λεφτυ ο "Γκουφη Οδυσσεας".

Κορυφαιο η "Κολαση του Δαντη".

 


fetch


Αυτα.........
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Koρυφαία τα συγκεκριμένα περιοδικά !! :thumbup:

Οταν κυκλοφορούσαν τα είχα πάρει σχεδόν όλα - μου είχε ξεφύγει *μόνο* το τεύχος με τους "τρείς σωματοφύλακες". Τελικά το εντόπισα σε κάποιο μαγαζί και το πήρα και αυτό !!

Φυσικά, τώρα πιά έχουν όλα πεταχτεί... :cry:

Υ.Γ.

Η Κόλαση του Δάντη ήταν όντως κορυφαία !! :D (νομίζω κάποιοι διάλογοι ήταν γραμμένοι με μία ελαφρώς "ποιητική" διάθεση για να ταιριάζουν στο κλίμα. Μπορεί να θυμάμαι και λάθος όμως...)
 
...Καταπληκτική σειρά κόμικ!

Τι να πω που δεν έχω πια κανένα! :cry:
 
Πράγματι πολύ προσεγμένη δουλειά,

και σαν ιστορίες και σαν έκδοση (εξώφυλλο από χαρτόνοι, ποιοτικό χαρτί κλπ).

To αγαπημένο μου ήταν ο "Γκούφυ Φρανκενστάιν", ο "Γαλιλαίος" και "Μπετόβεν".

Αν δεν απατώμαι, κάθε τεύχος κόστιζε 200 δρχ, όταν π.χ το απλό "Μίκυ"

της Παρασκευής, είχε 25 δραχμές περίπου.

Πανάκριβο, αλλά τα άξιζε !

Θυμάμαι όταν το είδα για πρώτη φορά στο περίπτερο, ζήτησα από τον μπαμπά μου να μου το πάρει.

Μόλις άκουσα 200 δραχμές, κοντοστάθηκα και νόμιζα ότι μπορεί και να μην το αγοράζαμε.

Τελικά όμως το πήρα, τόσο αυτό, όσο και όλη τη σειρά !
 
Λοιπον θυμαμαι το εξης:

Αυτη η σειρα ηταν δημιουργια καποιου συγκεκριμενου Ιταλου καλλιτεχνη της Disney που εξειδικευοταν σε τετοια σουρεαλιστικα σεναρια.

Καποια εποχη το "ΚΟΜΙΞ" εκτος απο τις γνωστες ιστοριες του Μπαρκς και του Ρόσα, περιλάμβανε και μικρές ιστορίες αυτού του Ιταλού που ήταν στο ίδιο πνεύμα, και στην αλληλογραφία του περιοδικού είχε διχάσει τους αναγνώστες γιατί κάποιοι πιστευαν οτι δεν αξιζε να βρισκεται διπλα στους Μπαρκς/Ροσα ουτε το πνευμα του ταίριαζει με το περιοδικο. :D
 
Υeap στο Κομιξ εχουν δημοσιευθει 2 ιστοριες απο αυτην την σειρα ,το "Γκουφη Φρανκεσταιν" και το "Μικυ βασιλιας Μιδας".

.

.

.

.

Στο "Koλαση του Δαντη",οντως ηταν σαν ποιηματακια τα μπαλονακια και ηταν ιδιαιτερα τρομακτικο σαν σχεδιο και στορυ.

Καζανια να βραζουν ,εντοσθια πεταγμενα απο στομαχια ,διαολοι και αλλα τετοια.

Φοβερη ιστορια.

Παρτε μια ιδεα απο το inducks.

miky 1.jpg

Kαι η Κολαση του Μικυ.

miky 2.jpg

miky 3.jpg

miky 4.jpg

miky 5.jpg

miky 6.jpg

miky 7.jpg

miky 8.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πάρα πολύ καλή η συγκεκριμένη σειρά. Πως βγήκε από τον Δραγούνη δεν έχω ιδέα, αλλά, όπως ειπώθηκε παραπάνω, ο Τερζόπουλος δημοσίευσε δυο-τρεις ιστορίες στο Κόμιξ. Σίγουρα η Κόλαση του Δάντη ήταν το καλύτερο. Δεν θυμάμαι καν ποια έχω. Η συλλογή μου αυτή τη στιγμή είναι σε ένα πατάρι, αναμένοντας μεγάλο σπίτι για να απλωθεί! Δεν τα έχω όλα πάντως :cry:
 
ΜΕΓΑΛΑ ΚΛΑΣΙΚΑ

Είχε βγάλει μια σειρά ο Δραγούνης με Μεγάλα Κλασικά. Δυστυχώς έχω μόνο το παρακάτω τεύχος (είναι του 1982)

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πρέπει να είχα κι εγώ κάποιο τεύχος... Ειδικά το "Γκούφυ Φρανκενστάιν", μου θυμίζει πολλά πράγματα...

Αχχχχχχ....... (Νοσταλγικός αναστεναγμός)....
 
νομίζω ότι έχω και εγώ δύο τόμους,αν τους βρω θα ανεβάσω φωτογραφίες αύριο.
 
Εγώ είχα τους 3 σωματοφύλακες (τα τρία ανηψάκια του Ντόναλτ αν θυμάμαι καλά και μαζί και ίδιος ο Ντόναλντ) .
 
Παιδιά αυτή η πολύ ωραία σειρά δημοσίευε κυρίως ιστορίες του αργεντίνικου στούντιο Ντιάζ (αυτές με τον Γκούφυ σε διάφορους ρόλους) καθώς και κάποιες άλλες ιταλικής προέλευσης. Ειδικά οι ιστορίες του Ντιάζ είναι πολύ καλές, με πρωτοποριακή "σκηνοθεσία" και ροή της αφήγησης.
 
Τα έπαιρνα και εγώ στην αρχή αλλά μετά το μεγάλο κόστος μας γονάτισε... (τη γιαγιά μου δλδ... :p )

Εννοείται πως δεν υπάρχει σελίδα...
352nmsp.gif
 
Πρωτη φορα που το συναντησα το συγκεκριμενο ,το ειδα κρεμασμενο καλοκαιρι σε περιπτερο ,ειχαμε στα 80ς Μικυ Μαους ,Μεγαλο Μικυ,Σουπερ Μικυ ,κλασσικα και τωρα απο το πουθενα Μεγαλα Κλασσικα....Ουαυαου ,got to have.


Kοστος 200 δρχ,που να εχω τοσα πανω μου,παω στον daddy του λεω το και το ειναι ακριβο αλλα το θελω πολυ και μου λεει θα στα δωσω αλλα σκεψου τι αλλο μπορεις να παρεις με αυτα τα χρηματα ,οπως μια βιντεοκασσετα οποια θες εσυ μου λεει.



Ασχετο αλλα εγω κατευθειαν στο κομικ ετρεξα αλλο αν προσπαθησε μεσω "τυριου" να με κανει να ξεκολλησω,lol.
 
Νομίζω οτι το παρακάτω, ο Μυρμηγκοφάγος του φόρουμ, θα το εκτιμησει και με το παραπάνω:





Είναι πανέμορφο και ανυπομονώ να το διαβάσω!

DSC02469.JPG

DSC02470.JPG
 
Πολυ καλη ιστορια Dino,διαφορετικη απο αυτα που διαβαζαμε τοτε στα κανονικα Μικυ Μαου.


Το χω το τευχος σε τομο!
 
Κι εμένα από τον τόμο 3 είναι... :D
 
Πίσω
Μπλουζα