MSX vs Spectrum

parodius stage 3 τρομερή μουσική,το sound chip scc που είχε το cartridge της konami δίνει 3 psg+5 κανάλια ήχου
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χρησιμοποιησε το πρασινο εικονιδιο Insert Video που μοιαζει με φιλμ για να κανεις embed τα videos σου ;)

Εντυπωσιακο το maze of galius αν και εχει αρκετο colour clash :)
 
[video=youtube;-esZGz8PEhw]

1986 zanac x η υπεροχή των γιαπωνέζων,δείτε vertical smooth scroll και άπειρα sprites στην οθόνη,όλα αυτά το 1986

Στο youtube κάντε search για να βρείτε το εξής "'STARSHIP RENDEZVOUS' ( 1988 ) MICHELLE, MSX" για να δείτε το νέο για τα τότε δεδομένα chipaki v9958 της yamaha για τους msx2+ που έβγαζε 19268 χρώματα.

Συνεχίζω με το snatcher, ο kojima το έβγαλε για msx2 πρώτα

http://www.youtube.com/watch?v=kubM0RjGwds
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είναι εντυπωσιακά τα MSX πράγματι.

Αυτός ο Ιάπωνας ρε παιδί μου :)
 
http://www.youtube.com/watch?v=ciblRYm0tE0

και ένα msx2 only αγαθό !Το sd snatcher,μια cartoon version του snatcher του kojima που δεν έχει βγει σε τίποτα άλλο.Δυστυχώς στο youtube δεν φένεται καλά αλλά στο μηχάνημα είναι το κάτι άλλο

[video=youtube;oMzKb-ydzeM]

Vampire killer ή αλλιώς castlevania που πρωτοεμφανίστηκε στα msx2 !

Και o mister Bill Gates να μιλά για τα msx

[video=youtube;2-kI0urN9tI]http://www.youtube.com/watch?v=2-kI0urN9tI

Και για όποιον θέλει να δει κάτι συλλογές απο cartridge που έχω.

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?3498-MSX-rom-cartridges-%F0%EF%F5-%E1%E3%FC%F1%E1%F3%E1
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ετσι μπραβο nikodr!Δωσε MSX στο λαο!
 
Wally είπε:
Χρησιμοποιησε το πρασινο εικονιδιο Insert Video που μοιαζει με φιλμ για να κανεις embed τα videos σου ;)
Εντυπωσιακο το maze of galius αν και εχει αρκετο colour clash :)
Άλλου είδους color clash,αν δεις τα sprite όπως της νυχτερίδες ή τους σκελετούς,δεν έχουν το color clash που έχει ο speccy,σε καμία περίπτωση δεν βγαίνουν χρωματικά λάθη,απλά βάλαν transparency στα sprites,ο spectrum δεν θα μπορούσε να το βγάλει έτσι νομίζω.
 
O Spectrum εχει 8*8 attribute, ο MSX εχει 8*1
 
nikodr είπε:
Συνεχίζω με το snatcher, ο kojima το έβγαλε για msx2 πρώτα
Μια μικρή διόρθωση (όχι ότι έχει ιδιαίτερη σημασία): το Snatcher βγήκε πρώτα στο NEC PC-8801, αλλά η MSX2 έκδοση ακολούθησε πάραυτα.

Πάντως καλά όλα αυτά με τα MSX, αλλά το ερώτημά μου είναι το εξής: Είχε ο Έλληνας MSX user πρόσβαση σε αυτά τα παιχνίδια; Δεν γνώριζα κανένα, αλλά πολύ αμφιβάλλω. Στην καλύτερη θα είχε μερικά Spectrum ports, αλλά δε νομίζω να μπορούσε να βρει πολλά παιχνίδια για τον υπολογιστή του. Αν κάνω λάθος, διορθώστε με.
 
Oτι εφερνε ο ASPECO μαλλον :)
 
Πάντως μετά από αυτά τα βίντεο τα msx ανέβηκαν πολύ στην υπόληψη μου! Το ερώτημα όμως του leon παραμένει αναπάντητο...
 
Μα το εχει απαντησει η ιστορια, Σπυρο.

Στο πρωτο μπαμ των msx μηχανηματων εδω - το 1984 - ενω γεμισαν οι βιτρινες στη Στουρναρα με πανεμορφα και πολυχρωμα μηχανακια (εκεινο το κοκκινο hit bit αλλα και το πρασινο canon μου εμειναν κουσουρια) οι μαγαζατορες σου ξεκαθαριζαν οτι ΘΑ φερουν παιχνιδια και προγραμματα συντομα. Τελικα αυτο το συντομα δεν ηρθε ποτε ή μαλλον ηρθε καπου μεσα στο 1986 και φυσικα μιλαμε κυρια για κοπιες. Οποτε τα msx κατεληξαν να γινουν διακοσμος στα computerαδικα.
 
Όντως συνηθισμένος από το μέγεθος και το πληκτρολόγιο του γομολάστιχα, τέλος του 1984 - αρχές του 1985 κοίταζα τα MSX μηχανήματα με δέος. Η σχεδίαση τους ήταν στην πλειοψηφία εκπληκτική, παράλληλα με το μεγάλο μέγεθος και τα ενσωματωμένα pads - joysticks (αν δεν κάνω λάθος ήταν της Spectravideo το μοντέλο με το ενσωματωμένο joystick) που έκαναν τα νεανικά μου, τότε, μάτια να κοιτάζουν με ζήλεια τα αντικείμενα του πόθου.

Δυστυχώς η ιδέα δεν προχώρησε, κόλλησε στο νούμερο ένα εμπόδιο, όπως είπε πολύ σωστά ο Ηρακλής. Δεν υπήρχε software για δείγμα. Το τίμημα μιας σειράς μηχανημάτων πολύ μπροστά από την εποχή τους ίσως;;;;;;
 
αυτά έπιασαν μόνο στην Ολλανδία όμως...απορώ που στην υπόλοιπη Ευρώπη πήγαν άκλαυτα!
 
Στην Ολλανδία, ασφαλώς λόγω Philips. :) Aπο άλλες ευρωπαϊκές χώρες, είχαν μεγάλη πέραση και στην Ρωσία. Θυμάμαι όταν πρωτοασχολήθηκα με MSX emulation (τέλη δεκαετίας '90 με την DOS έκδοση του fMSX), που ο Marat Fayzullin έγραφε (σε κάποιο readme ίσως?) πως ολόκληρη γενιά προγραμματιστών στην Ρωσία, μεγάλωσε με τους υπολογιστές αυτούς (ήταν"εκπαιδευτικό εργαλείο" ανάλογο του Acorn BBC των Βρεττανών).

Είχα μόνο έναν γνωστό στο σχολείο, κάτοχο MSX !! Μέσα στα αγαπημένα του παιχνίδια ήταν το Elite ("δικό μου" παιδί αυτός :D ), το... Bazooka Bill (!), καθώς και κάποιο "Pacman" με speech !!

Σε περιοδικά, απο τα λίγα reviews που θυμάμαι, ήταν εκείνο του Laydock στο Micromad.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φανταστειτε ποσα λιγα MSX παιχνιδια κυκλοφορουσαν στη χωρα μας, για να υπαρχει ανθρωπος που ειχε αγαπημενο παιχνιδι το Bazooka Bill!!!!

@pooky

Ο Spectravideo 318 ειχε "ενσωματωμενο" joystick αλλα δεν ηταν πληρως συμβατος με το προτυπο MSX

@billy

Οντως, το Micromad εδινε καλυψη σε "αουτσαιντερ" μηχανηματα οπως MSX και ORIC.

Παντως η σειρα της Philips ηταν κουκλιστικη.
 
Άρα συνολικά στην Ευρώπη δεν υποστηρίχθηκαν...αν εξαιρέσουμε τον c64 μόνο τα αγγλικά 8μπιτ home computers υποστηρίχθηκαν στην Ευρώπη!
 
Wally είπε:
Φανταστειτε ποσα λιγα MSX παιχνιδια κυκλοφορουσαν στη χωρα μας, για να υπαρχει ανθρωπος που ειχε αγαπημενο παιχνιδι το Bazooka Bill!!!!
Xαχαχα !! Συμπτωματικά, αυτή ήταν η πρώτη μου σκέψη όταν μου είχε πεί ότι του άρεσε αυτό το παιχνίδι !! (γούστα είναι αυτά βέβαια...)

Μεγάλη ζήλια όμως όταν μου είχε πεί λεπτομέρειες για το gameplay του Elite, που δεν τις είχα δεί στον amstrad...

Wally είπε:
Οντως, το Micromad εδινε καλυψη σε "αουτσαιντερ" μηχανηματα οπως MSX και ORIC.

Παντως η σειρα της Philips ηταν κουκλιστικη.
Ακριβώς όπως τα λες, για το Micromad. :)

Θα συμφωνήσω και για τα Philips μοντέλα.

Γενικά μου ήταν ιδιαίτερα συμπαθή σαν μηχανήματα τα MSX, και ακόμα περισσότερο τα MSX-2.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally είπε:
@pooky

Ο Spectravideo 318 ειχε "ενσωματωμενο" joystick αλλα δεν ηταν πληρως συμβατος με το προτυπο MSX
Δηλαδή έφερε το λογότυπο MSX αλλά κάπου το όλο εγχείρημα δεν ήταν και τόσο MSX; Αυτό που πάντοτε με απασχολούσε, είναι κατά πόσο το ενσωματωμένο joystick του μηχανήματος αυτού ήταν ποιότητας και αντοχής. Κρίνοντας από τα joysticks της εταιρείας που χάλαγαν με το παραμικρό, μάλλον θα κλαίγαν πολλοί τα λεφτάκια τους τότε.

Παρόλα ταύτα, θυμάμαι χαρακτηριστικά πόσο όμορφο ήταν το μηχάνημα. Λόγω, μάλιστα, του γεγονότος ότι ο γομολάστιχας δεν είχε από τη μάνα του υποδοχή για μοχλό, η όψη του έμοιαζε παραμυθένια!!!!!
 
Πίσω
Μπλουζα