MTV Europe (80s & 90s)

ελεος παιδες..εχει κανενας πληροφοριες τι απεγιναν οι Μπειλυς μπραδερς που παρουσιαζαν τη Μεταλ εκπομπη ,πολυ πριν το χεντμπανγκερς μπωλλ??
 
Karnov είπε:
Ρε παίδες , μια παρουσιάστρια , σκανδιναβικής προέλευσης , τη Maiken Wexo (το "ο" πρέπει να είχε λοξή γραμμή σε στυλ σκανδιναβικής γλώσσας) τη θυμάται κανείς στις πρώτες εκπομπές του MTV που βλέπαμε από αναμεταδόσεις της ΕΡΤ , το 1988 αν θυμάμαι καλά;
Είχαμε πάθει τρελή ζημιά μαζί της!!!!
Βέβαια !!! η Maiken ήταν όλα τα λεφτά... αλλά επίσης και η Rebecca de Ruvo...
 
εγώ πάντως έβλεπα και το yo! mtv raps!

Η χρυσή εποχή του ραπ με rundmc, nwa, naughty by nature warren g, llcoolj, p.enemy κ.α.

Τότε που το ραπ έβγαζε πολιτικά μηνύματα και δεν είχε γίνει αυτό το εμετικό συνονθύλευμα των 00'ς
 
spyros_s είπε:
εγώ πάντως έβλεπα και το yo! mtv raps!
Η χρυσή εποχή του ραπ με rundmc, nwa, naughty by nature warren g, llcoolj, p.enemy κ.α.

Τότε που το ραπ έβγαζε πολιτικά μηνύματα και δεν είχε γίνει αυτό το εμετικό συνονθύλευμα των 00'ς
Συμφωνώ απόλυτα. Μου άρεσε πολύ το "Fight the Power" των P.E. τότε.
 
Παρουσιαστές του MTV Europe από τη δεκαετία του 90.

 
MTV με τις ωρες το εβλεπα οποτε υπηρχε επειγεια αναμεταδωση μεχρι το 1995 που εγινε συνδρομητικο.

Θυμαμαι εδω παλαι υπηρχε τηλεοπτικος σταθμος που αναμετεδιδε το MTV to 1997 το οποιο ηταν το γνωστο που ξεραμε αλλα το απογευμα αλλαζε μιλαγε αραβικα και το λεγανε MTV Mashaweer και εβαζε χιτ αραβικα τα οποια καποια ηταν ιδια με τα ελληνικα της εποχης.
 
Το Mtv για μένα, σημαίνει κυρίως Chill Out Zone. Ειναι μάλλον η μοναδική εκπομπή που μεταδίδεται ακόμα (έτσι λέει το γουίκι). Καθαρά ευρωπαϊκή ιδέα (δεν έπαιξε Αμερική ποτέ) και άκρως ποιοτική εκπομπή κατα τη γνώμη μου. Από τα κομμάτια που παίζανε, η έλλειψη διακοπών απο διαφημίσεις, ακόμα και η ώρα μετάδοσης (λίγο μετά το ξενύχτι με την παρέα), όλα μελετημένα για την τέλεια αισθητική εμπειρία.

Ακόμα και σήμερα υπάρχουν φανατικοί υποστηρικτές με κορυφή το http://www.mtv-chilloutzone.com/ (μη τρομάξετε με το design, το περιεχόμενο είναι χρυσάφι)

Με το εν λόγω site + youtube + tabbed browsing = πλήρης emulation βραδιών Mtv
 
ΜΗΠΩΣ ΕΓΓΡΑΦΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΒΙΝΤΕΟΚΑΣΣΕΤΕΣ ΑΠΟ ΤΟ MTV EUROPE?
 
1. Καλώς όρισες

2. Γράφε με μικρά γιατί τα κεφαλαία υποδηλώνουν πως φωνάζεις και επιπλέον είναι κουραστικά στο διάβασμα

3. Τί ακριβώς ζητάς με το παραπάνω ποστ?
 
Καλώς σας βρήκα! με το συγκεκριμένο ποστ απευθύνομαι σε τυχόν συλλέκτες υλικού από το MTV Europe της εποχής 1987-1997. Είμαι κι εγώ συλλέκτης ανάλογου υλικού. Ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα!
 
Κι όμως υπάρχει καθώς οι εκπομπές είναι copyrighted. Οπότε αντιλαμβάνεσαι πως αυτό που ζητάς δεν επιτρέπεται από τους κανονισμούς του φόρουμ.
 
Θα τα τακτοποιήσω εγω :)
 
Πίσω
Μπλουζα