My NeoGeo CD Collection

Maddog

Immense Cult RetroFigure
Joined
10 Νοέ 2006
Μηνύματα
4.887
Αντιδράσεις
125
Λοιπόν κύριοι, αποφάσισα να αρχίσω να παρουσιάζω κάποια κομμάτια από τις συλλογές μου. Θα το κάνω όμως λίγο διαφορετικά από τις προηγούμενες παρουσιάσεις συλλογών που έχουν γίνει στο forum: κάθε παιχνίδι θα φωτογραφίζεται ξεχωριστά και θα υπάρχουν και μερικές βασικές πληροφορίες. Θεωρώ ότι έτσι είναι πιό ευχάριστο και ενδιαφέρον για τον αναγνώστη από το να βλέπει μια στοίβα με παιχνίδια, πολλά εκ των οποίων δεν είναι καν εύκολα αναγνωρίσιμα. Προς θεού, δεν κατακρίνω κανέναν από όσους έχουν παρουσιάσει τις συλλογές τους, άλλωστε είναι απείρως πιό χρονοβόρος τρόπος ο δικός μου, αλλά νομίζω ότι μπορεί να γίνει και ένα είδος thread αναφοράς για όσους ενδιαφέρονται να ασχοληθούν με συλλογή video games.

Δεν θα προσπαθήσω να κάνω reviews των παιχνιδιών, ούτε θα βάλω screenshots. Αυτά μπορείτε άλλωστε να τα βρείτε εύκολα στο net. Αλλά θα βάλω τα λεφτά που μου κόστισε με ταχυδρομικά, την τιμή στην οποία μπορείτε να περιμένετε να βρείτε συνήθως το παιχνίδι στο Ebay και τυχόν χρήσιμα σχόλια καθώς και την προσωπική μου αξιολόγηση για κάθε παιχνίδι. Enjoy! :)

The King of Fighters '94 (USA version)

picture.php




Μου κόστισε: τίποτα, μου το χάρισε ένας πωλητής από τον οποίο είχα πάρει μερικά ακριβά παιχνίδια. :)

Πληρώστε: 5-10$ για την JAP. Οι Αμερικάνικες είναι σχεδόν πάντα πιό δυσεύρετες και πιό ακριβές. Το περιεχόμενο του CD είναι ακριβώς το ίδιο, η μόνη διαφορά είναι το Αγγλικό manual και οπισθόφυλλο.

Προσωπική αξιολόγηση: 6/10

Δυστυχώς λείπει το spinecard. Το πρώτο KOF που βγήκε ποτέ, για τότε ήταν πραγματικά πρωτοποριακό με το 3 on 3 fighting που είχε. Έχει όμως πλέον ξεπεραστεί αρκετά από τις νεότερες εκδόσεις.

The King of Fighters '95 (JAP version)

picture.php




Μου κόστισε: $7.99 posted

Πληρώστε: 5-10$

Προσωπική αξιολόγηση: 6/10

Λίγες ουσιαστικές διαφορές από την έκδοση του '94.

The King of Fighters '96 (JAP version)

picture.php




Μου κόστισε: 13$ posted

Πληρώστε: 8-15$

Προσωπική αξιολόγηση: 7/10

Όχι δεν είναι "τσακισμένο" το cd, παιχνίδια του φωτός είναι...

Το 3ο της σειράς, βασική διαφορά ο επανασχεδιασμός πολλών sprites.

The King of Fighters '96 Neo-Geo Collection (JAP version)

picture.php




Μου κόστισε: $43.96 posted

Πληρώστε: η τιμή "παίζει" αρκετά, αν έχετε υπομονή μπορεί να σας κάτσει και με 20$. Αν βιάζεστε μπορεί και να πάτε πάνω από 50.

Προσωπική αξιολόγηση: 9/10 για το artwork, το cd είναι μάλλον άχρηστο εκτός αν είστε μέγας fan της σειράς των KOF. Σε αυτή την περίπτωση θα το θεωρήσετε θησαυρό.

Πρόκειται για ένα mini "βιβλιαράκι" με πολύ όμορφα artwork από το KOF '96 και ένα cd σε χάρτινο sleeve με bonus content, πχ gallery, ήχους κλπ. Είναι exclusive για το NeoGeo CD και υπάρχει μόνο σε Ιαπωνική έκδοση. Ταυτόχρονα είναι και το πιό εκνευριστικό κομμάτι της συλλογής γιατί δεν "ταιριάζει" καλά με τα υπόλοιπα cd στο ράφι. :p

Χαλάλι του όμως, πραγματικά μου αρέσει το artwork. Δείτε ένα δείγμα:

picture.php

The King of Fighters '97 (JAP version)

picture.php




Μου κόστισε: 11.74$ posted

Πληρώστε: 8-15$

Προσωπική αξιολόγηση: 8/10

Από τις καλές εκδόσεις, μεγάλα sprites με θαυμάσιο animation.

The King of Fighters '98-Dream Match Never Ends Limited Edition (JAP version)

picture.php




Μου κόστισε: 14$ posted και sealed

Πληρώστε: $10-20 για την απλή, συνήθως ζητάνε αρκετά παραπάνω για την Limited.

Προσωπική αξιολόγηση: 9/10

Από τις καλύτερες εκδόσεις. Δεν έχει υπόθεση αλλά δίνει την δυνατότητα για "Dream Match" μεταξύ των περισσότερων χαρακτήρων από τα παλιότερα KOF. Αντέχει ακόμα και σήμερα καλά.

Η Limited Edition είναι ολόιδια με την απλή, έχει μέχρι και το spinecard της απλής. Αυτό που κάνει την διαφορά είναι ότι υπάρχει ένα δεύτερο jewel case που περιέχει το Dramatic SNK 1999 Calendar, με 6 κάρτες -2 μήνες στην καθεμία- με υπέροχα artwork, που μάλιστα ανάλογα με τους μήνες που εκπροσωπεί η κάρτα έχουν και το σχετικό θέμα. Στο σφραγισμένο πακέτο τα 2 jewel cases είναι ξεχωριστά σφραγισμένα και υπάρχει ένα 2ο μεγαλύτερο spinecard που τα καλύπτει και τα δύο. Δείτε την εικόνα, όπου φαίνεται το έξτρα spinecard και οι κάρτες για τους μήνες Ιανουάριο-Φεβρουάριο και Ιούλιο-Αύγουστο:

picture.php

The King of Fighters '99 (JAP version)

picture.php




Μου κόστισε: 35.5$ posted

Πληρώστε: 30-40$ συνήθως. Αν κάνετε αρκετή υπομονή, μπορεί να σας "κάτσει" και στα 20-25$.

Προσωπική αξιολόγηση: 9/10

Από όσο γνωρίζω είναι το τελευταίο official release για NeoGeo CD. Πολλοί δεν συμπάθησαν το striker system που εισήγαγε, εμένα πάντως δεν με χαλάει.

Idol Mahjong Final Romance 2 (JAP version)

picture.php




Μου κόστισε: 21.66$ posted

Πληρώστε: 10-20$

Προσωπική αξιολόγηση: 9/10 αν ξέρετε να παίζετε Mahjong. Χαιρετίσματα αν δεν ξέρετε...

Ένα αρκετά pervy Mahjong, από αυτά που αρέσουν τρελά στην Ιαπωνία. Έχει πάντως εξαιρετικό artwork (δεν μιλάω μόνο για το οφθαλμόλουτρο!) :p

Φυσικά είναι Japan-only και exclusive για το NeoGeo CD. Και 18-rated. Δυστυχώς μου λείπει το spinecard.

Joy Joy Kid (JAP version)

picture.php




Μου κόστισε: 18.75$ posted

Πληρώστε: 15-25$

Προσωπική αξιολόγηση: 7/10

Ενδιαφέρουσα παραλλαγή του Tetris. Η Αμερικάνικη έκδοση είναι γνωστή με το όνομα Puzzled. Η θήκη έχει ένα σπάσιμο και χρειάζεται αντικατάσταση, αλλά συνεχώς το ξεχνάω. :xm:

Karnov's Revenge (USA version)

picture.php




Μου κόστισε: 20 ευρώ από το ELX.

Πληρώστε: 10-15$ για την Ιαπωνική έκδοση (που ονομάζεται Fighter's History Dynamite)

Προσωπική αξιολόγηση: 5/10

Πραγματικά παραξενεύτηκα που βρήκα USA version στο ELX και μάλιστα κομπλέ με spinecard. Δεν είναι πάντως από τα αγαπημένα μου fighters...

Rally Chase (JAP version)

picture.php




Μου κόστισε: 20 ευρώ sealed από το Console Club.

Πληρώστε: 15-25$

Προσωπική αξιολόγηση: 5/10

Διασκεδαστικό αλλά απλοικό top-down ραλλάκι. H Αμερικάνικη έκδοση είναι γνωστή ως Thrash Rally. Θα έπαιρνε καλύτερο βαθμό αν τα γραφικά του ήταν πραγματικά αντάξια του NeoGeo. Έξτρα bonus πάντως για το 3ο stage που είναι το Ράλλυ Ακρόπολις. Α, και αν οι τύποι στο εξώφυλλο σας φαίνονται αμυδρά γνωστοί, είναι γιατί πρόκειται για τους Κάρλος Σάινθ, Γιούχα Κάνκουνεν, Ντιντιέ Οριόλ (νομίζω...) και Χάνου Μίκολα. Όλοι τους διάσημοι οδηγοί της εποχής. Και φυσικά τα πάντα είναι unlicensed...

Top Hunter (USA version)

picture.php




Μου κόστισε: 20 ευρώ sealed από το Console Club.

Πληρώστε: 20-30$ για την Ιαπωνική έκδοση.

Προσωπική αξιολόγηση: 7/10

Ένα αρκετά ευχάριστο platform/fighting με καλά στοιχεία. Ώρες-ώρες θυμίζει Metal Slug ή Guardian Heroes, χωρίς βέβαια να φτάνει στο επίπεδο τους. Αξίζει πάντως να το παίξετε.

World Heroes 2 Jet (JAP version)

picture.php




Μου κόστισε: 12.59$ posted.

Πληρώστε: 8-15$

Προσωπική αξιολόγηση: 3/10

Φαίνεται νομίζω ότι δεν το συμπαθώ ιδιαίτερα...υπάρχουν πολύ καλύτερα fighters στο NeoGeo.

Αυτά προς το παρόν, θα ακολουθήσουν και άλλα σύντομα. Ελπίζω να σας άρεσε. :flower:
 
ωραία παρουσίαση :thumbup:

ελπίζω να μην αργήσεις να βάλεις και τα υπόλοιπα!

έχω να σου κάνω δύο ερωτήσεις,

α) επειδή δεν έχω neo geo cd,οπότε δεν ξέρω και πολλά πράγματα,οι χρόνοι φόρτωσης παρόμοιων παιχνιδιών όπως π.χ τα king of fighters,είναι ίδιοι σε όλα ή υπάρχουν διαφοροποιήσεις?

β) το κατάστημα που αναφέρεις είναι το console club ή το the console club?
 
Άψογος Doc. Ελπίζω να συνεχίσεις και με τα υπόλοιπα. p.s. θα ήθελα να δω φωτό απο το/τα gaming room σου. :D
 
Πάρα πολύ ωραία παρουσίαση! Μπράβο Maddog!
 
Ωραία συλλογή! Οι καταραμένοι χρόνοι φορτώματος πάντως, όχι μόνο ταλαιπωρούνε τους χρήστες του μηχανήματος, αλλά κρατάνε και το cartridge based σύστημα σε υψηλές τιμές.
 
Καταπληκτική παρουσίαση στο γνώριμο στυλ του Maddog ! Λεπτομερής και άρτια !

Μόνο μην αποφασίσεις να βγάλεις τα Dreamcast γιατί θα μας προλάβει η σύνταξη στα 90 !!!

ΑΞΙΟΣ !!!
 
όμορφα πράγματα .. ωραίος dog
 
Δεν ηξερα οτι υπαρχουν τοσες πολλες εκδοσεις του KOF για neogeo

αλλα και γενικα.

Το "ουφαδικο" της Τζορτζ ειχε φερει 3-4.
 
Γιατρέ μου, άψογη παρουσίαση.

Περιμένω εναγωνίως την παρουσίαση για το Dreamcast με πανοραμική φωτογραφία της συλλογής σου.
 
Ιδού μερικά ακόμα. :)

Magician Lord (JAP version)

picture.php




Μου κόστισε: 27.22$ posted

Πληρώστε: 25-35$

Προσωπική αξιολόγηση: 6/10

Από τα πρώιμα NeoGeo παιχνίδια, ένα αρκετά καλό platform/fighter.

Samurai Shodown (USA version)

picture.php




Μου κόστισε: 10 λίρες από ένα μαγαζί μεταχειρισμένων στο Λονδίνο.

Πληρώστε: 5-10$ για την Γιαπωνέζικη έκδοση.

Προσωπική αξιολόγηση: 9/10

Ίσως το πρώτο killer app για το NeoGeo. Φοβερή ατμόσφαιρα και γραφικά, ακόμα και σήμερα παίζεται πολύ ευχάριστα.

Είναι το πρώτο παιχνίδι που αγόρασα για NGCD μαζί με άλλα δύο σε ένα ταξίδι μου στο Λονδίνο το 2003. Τότε δεν είχα ακόμα ασχοληθεί με Ebay και μόλις άρχιζα γενικότερα την συλλογή μου, οπότε και ρήμαξα τα μαγαζιά του Λονδίνου. Γύρισα πίσω με ένα σακ βουαγιάζ γεμάτο retro video games. Του λείπει το spinecard. Μα τι μανία ήταν αυτή στην Δύση να τα πετάνε;

Samurai Shodown II (USA version)

picture.php




Μου κόστισε: 10 λίρες από μαγαζί μεταχειρισμένων του Λονδίνου.

Πληρώστε: 5-10$ για την Γιαπωνέζικη έκδοση.

Προσωπική αξιολόγηση: 9/10

Άξιος διάδοχος. Κράτησε όλα τα καλά στοιχεία του πρώτου και πρόσθεσε ακόμα περισσότερα δικά του. Νομίζω ότι είναι και το πρώτο παιχνίδι με parry μηχανισμό. Αγοράστηκε και αυτό στο ταξίδι που προανέφερα και φυσικά του λείπει επίσης το spinecard. :xm:

Samurai Shodown II (JAP version)

picture.php




Μου κόστισε: Το πολύ 10 δολλάρια, αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς...

Πληρώστε: 5-10$

Προσωπική αξιολόγηση: 9/10

Το περιεχόμενο του cd είναι ακριβώς ίδιο με του USA που βλέπετε παραπάνω. Αυτό όμως έχει κάπως διαφορετικό cover art και βέβαια δεν υπάρχει πουθενά το "II" αφού το Ιαπωνικό όνομα είναι Shin Samurai Spirits.

Samurai Shodown III (JAP version)

picture.php




Μου κόστισε: λιγότερο από 10$, και πάλι δεν θυμάμαι ακριβώς.

Πληρώστε: 10-15$

Προσωπική αξιολόγηση: 7/10

Εκπληκτικά και πάλι τα γραφικά, αλλά με εκνευρίζει αρκετά ότι χάνεις πολύ ενέργεια με τα περισσότερα χτυπήματα που τρως. Μπορεί να έχεις μισή μπάρα γεμάτη και με μια σπαθιά να σκοτωθείς. Γενικά δίνει αίσθηση έλλειψης "ισορροπίας".

Samurai Shodown IV-Amakusa's Revenge (JAP version)


picture.php




Μου κόστισε: 17.86 λίρες posted

Πληρώστε: 15-20$

Προσωπική αξιολόγηση: 9/10

Πιο εύκολο από τα υπόλοιπα ίσως, αλλά διατηρεί την γοητεία και το χρώμα του. Σε πολλούς δεν αρέσει ιδιαίτερα, εγώ όμως το απολαμβάνω.

Riding Hero (JAP version)

picture.php




Μου κόστισε: 23.40$ posted

Πληρώστε: 15-25$

Προσωπική αξιολόγηση: 3/10

Το μοναδικό παιχνίδι με μοτοσυκλέτες για NeoGeo και δυστυχώς πολύ μέτριο. To Hang On του 1985 τα κατάφερνε πολύ καλύτερα. To Story mode που πρόσθεσε κάποια ψιλό-RPG στοιχεία δεν αρκεί.
 
Πολύ καλή παρουσίαση με νόημα ύπαρξης!

Καλά βρε που θυμάσαι πόσο και πού το πήρες το κάθε ένα??Κάνεις καταγραφή ότι μπαίνει?
 
krem13 είπε:
έχω να σου κάνω δύο ερωτήσεις,α) επειδή δεν έχω neo geo cd,οπότε δεν ξέρω και πολλά πράγματα,οι χρόνοι φόρτωσης παρόμοιων παιχνιδιών όπως π.χ τα king of fighters,είναι ίδιοι σε όλα ή υπάρχουν διαφοροποιήσεις?

β) το κατάστημα που αναφέρεις είναι το console club ή το the console club?
α) γενικά τα νεότερα παιχνίδια είναι κάπως "βαρύτερα" νομίζω αν και δεν έχω ποτέ κάνει χρονομετρήσεις.

Εδώ υπάρχουν κάμποσες χρονομετρήσεις και σχόλια για τους ενδιαφερόμενους.

β) το κατάστημα που αναφέρω είναι ένα στην Καλλιθέα που έκλεισε πριν από κανά-δυο χρόνια. Ξέρω ότι κάποτε ήταν δημοφιλές, αλλά δεν είμαι καν σίγουρος ότι έβαλα το σωστό όνομα μια και το επισκέφτηκα μόνο 1-2 φορές. Αν κάνω λάθος διορθώστε με...

pitsunami είπε:
Καλά βρε που θυμάσαι πόσο και πού το πήρες το κάθε ένα??Κάνεις καταγραφή ότι μπαίνει?
Δεν τα θυμάμαι απέξω φυσικά τα περισσότερα! Φυσικά κάποιες πιό "ξεχωριστές" περιπτώσεις όπως αυτά που πήρα στο Λονδίνο, τις θυμάμαι απέξω. Για τα υπόλοιπα, έχω κρατημένα τα σχετικά emails απο Ebay/Paypal κλπ. Να είναι καλά το Thunderbird που έχει αρκετά καλό και γρήγορο search! Είναι και για μένα ενδιαφέρον να βλέπω τα κοστολόγια, αν και φοβάμαι ότι αν ποτέ κάτσω και κάνω το συνολικό άθροισμα δύσκολα θα γλυτώσω το εγκεφαλικό. Στην γυναίκα μου τουλάχιστον λέω ότι τα πήρα 2-3 ευρώ το καθένα. :p
 
Και συνεχίζουμε μετά από ένα διάλλειμα ολίγων ημερών. :)

Sengoku (JAP version)

picture.php




Μου κόστισε: 27.71$ posted

Πληρώστε: 25-35$

Προσωπική αξιολόγηση: 6/10

Scrolling fighter στο στυλ του Final Fight. Συμπαθητικό, αλλά όχι κάτι το εξαιρετικό.

Sengoku 2 (JAP version)

picture.php




Μου κόστισε: 31.50$ posted

Πληρώστε: 25-35$

Προσωπική αξιολόγηση: 8/10

Σαφώς βελτιωμένο σε σχέση με το πρώτο. Τώρα κρατάτε μόνιμα σπαθί και τα γραφικά είναι αρκετά ανώτερα. Από τα καλά παιχνίδια. Δυστυχώς η θήκη έχει ένα ράγισμα μπροστά. Αυτό στα NeoGeo CD είναι πρόβλημα γιατί οι αυθεντικές θήκες έχουν χαραγμένο το logo του NeoGeo στην πάνω δεξιά γωνία του μπροστινού πλαστικού, άρα είναι αδύνατον να αντικατασταθούν με κοινή θήκη χωρίς να χάνουν μέρος της αυθεντικότητας τους. Τέσπα, μικρό το κακό...

Ragnagard (JAP version)

picture.php




Μου κόστισε: 27$ posted

Πληρώστε: 20-25$

Προσωπική αξιολόγηση: 4/10

Θα μπορούσε να είναι αρκετά καλύτερο, αλλά έχει ένα ιδιότυπο prerendered στυλ στα γραφικά του, το οποίο αντί να τα κάνει καλύτερα τα κάνει χειρότερα! Γερό πιξέλιασμα, ποτέ δεν σου δίνει την αίσθηση της δύναμης του NeoGeo. Και βέβαια δεν το βοηθάει ούτε η σχετική απλοικότητα των μηχανισμών και των κινήσεων του. Bonus points για το όμορφο χρωματιστό δισκάκι, κάτι ασυνήθιστο για το NeoGeo CD.

Aggressors of Dark Kombat (USA version)

picture.php
picture.php




Μου κόστισε: 20 ευρώ sealed από το Console Club.

Πληρώστε: 8-15$ για την Ιαπωνική έκδοση. Θα την βρείτε με το όνομα GanGan.

Προσωπική αξιολόγηση: 7/10.

Παραμένει σφραγισμένο και με τιμή 30000 χιλιάρικα από τις παλιές δραχμούλες! Κατά τα άλλα τα CD ήταν "φτηνά"... :p

Ένα fighter που ξεφεύγει αρκετά από πολλές νόρμες του είδους, κάτι που όμως προσωπικά το θεωρώ καλό. Αξίζει να το δείτε.

Art of Fighting 2 (USA version)

picture.php
picture.php




Μου κόστισε: 20 ευρώ sealed από το Console Club.

Πληρώστε: 8-15$ για την Ιαπωνική έκδοση.

Προσωπική αξιολόγηση: 6/10

Και αυτό παραμένει σφραγισμένο και με τιμή σε δραχμές. 25 χιλιάρικα αυτή την φορά.

Πραγματικά τεράστια sprites, ομαλό scaling και όμορφα backgrounds. Χάνει όμως αρκετούς πόντους λόγω της μεγάλης δυσκολίας του.

League Bowling (USA version)

picture.php
picture.php




Μου κόστισε: 20 ευρώ sealed από το Console Club.

Πληρώστε: 15-20$ για την Ιαπωνική έκδοση.

Προσωπική αξιολόγηση: 6/10

Το τελευταίο σφραγισμένο και το πιό φτηνό της τριάδας. Μόνο 16 χιλιάδες δραχμές.

Χαριτωμένο και απλοικό παιχνιδάκι bowling, ιδανικό για να "σκοτώσετε" κανά τεταρτάκι από την ώρα σας. Είναι μικροσκοπικό σε μέγεθος (περίπου 8 ΜΒ καταλαμβάνει στο cd), κάτι που έχει το πλεονέκτημα ότι μηδενίζει πρακτικά τα loading times.

The Last Blade (JAP version)

picture.php




Μου κόστισε: 38.60$ posted

Πληρώστε: 20-30$

Προσωπική αξιολόγηση: 10/10

Το πλήρωσα περισσότερο από ότι θα έπρεπε επειδή ανοήτως βιάστηκα να το αγοράσω, αλλά αξίζει τα λεφτά του και με το παραπάνω! Ένα εκπληκτικό παιχνίδι που καθετί επάνω του σφύζει από ποιότητα! Το λατρεύω και φαίνεται νομίζω...ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ.

The Last Blade 2 (JAP version)

picture.php




Μου κόστισε: 33.90 ευρώ posted

Πληρώστε: 30-40$

Προσωπική αξιολόγηση: 10/10

Μετά από τόσα υπερθετικά που είπα για το πρώτο, περιμένατε τίποτα διαφορετικό για το δεύτερο; Η αιώνια απορία μου είναι γιατί η SNK δεν συνέχισε αυτή την υπέροχη σειρά. :xm:
 
Αυτο το console club που βρισκεται? Επισης εαν εχεις καποια συγκεκριμενα ebay stores να προτεινεις η καποια αλλα ιντερνετικα μαγαζια tell us!
 
Daytime Dreamer, αν κοιτάξεις 2 posts ψηλότερα θα διαβάσεις ότι λίγα γνωρίζω εγώ για το συγκεκριμένο μαγαζί. Έχουν περάσει μερικά χρόνια από τότε που τα αγόρασα πάντως και όπως γράφω, έχει πλέον κλείσει.

Από Ebay stores ένα που θεωρώ διαχρονικά ιδιαίτερα αξιόπιστο, με καλές τιμές και μεγάλη ποικιλία είναι το hit-japan. Χρειάζεται πάντως αρκετή υπομονή και ψάξιμο, γι'αυτό άλλωστε βάζω και προτεινόμενες τιμές, πολλά Buy It Now είναι ακριβότερα από όσο θα έπρεπε.

Football Frenzy (JAP version)

picture.php




Μου κόστισε: 13.71$ posted

Πληρώστε: 10-15$

Προσωπική αξιολόγηση: 2/10

Αμερικάνικο ποδόσφαιρο...YAAAAWNNNN...

Master of Syougi (JAP version)

picture.php




Μου κόστισε: 23$ posted

Πληρώστε: 20-30$

Προσωπική αξιολόγηση: 1/10

Το Syougi/Shogi είναι ένα Γιαπωνέζικο παιχνίδι που θυμίζει κάπως σκάκι. Το παιχνίδι φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον, αλλά δυστυχώς δεν ξέρω να παίζω Shogi οπότε είναι άχρηστο. Μπορείτε να το βρείτε και με το Ιαπωνικό του όνομα, Shogi no Tatsujin.

King of the Monsters 2 (JAP version)

picture.php




Μου κόστισε: 15$ posted

Πληρώστε: 20-30$

Προσωπική αξιολόγηση: 3/10

Το παιχνίδι είναι σχετικά δυσεύρετο και πολλές φορές ζητάνε περισσότερα λεφτά από ότι αξίζει πραγματικά. Ψάξτε το υπομονετικά. Ειδικά που είναι και αρκετά κάτω του μέτριου ποιοτικά...

Savage Reign (JAP version)

picture.php




Μου κόστισε: 10.99$ posted

Πληρώστε: 8-15$

Προσωπική αξιολόγηση: 8/10

Ένα ωραίο fighter με αρκετά πρωτότυπα στοιχεία και καλά γραφικά. Όπλα που μπορείτε να πετάξετε στους αντιπάλους, μάχη σε 2 επίπεδα και αρκετά ενδιαφέροντες χαρακτήρες. Καθότι και φτηνό, αξίζει να το έχετε. Θα το βρείτε και με το Ιαπωνικό του όνομα, Fu'un Mokushiroku.

Real Bout Fatal Fury (JAP version)

picture.php




Μου κόστισε: δεν θυμάμαι, πάντως λιγότερο από 10$

Πληρώστε: 5-10$

Προσωπική αξιολόγηση: 7/10

Ένα αξιόλογο fighter με μάχη σε 3 επίπεδα και από τα λίγα 2D που έχουν ring-out. Πλάκα έχει και το "So long Geese!" που είναι τυπωμένο στο cd του παιχνιδιού, υπονοώντας τον θάνατο του αρχι-κακού Geese Howard στο τέλος του.

Real Bout Fatal Fury Special (JAP version)

picture.php




Μου κόστισε: 20.55$ posted

Πλήρώστε: 10-20$

Προσωπική αξιολόγηση: 8/10

Άλλο ένα πολύ καλό fighter, με επανασχεδιασμένα και κάπως πιό καρτουνίστικα γραφικά, περισσότερους playable χαρακτήρες και λίγο διαφορετικούς μηχανισμούς από το πρώτο της σειράς. Μπορείτε να το βρείτε και με το Ιαπωνικό όνομα Real Bout Special.

Real Bout Fatal Fury 2-The Newcomers (JAP version)

picture.php




Μου κόστισε: 25.49$ posted

Πληρώστε: 20-30$

Προσωπική αξιολόγηση: 9/10

Εξαιρετικό fighter, με πανέμορφα γραφικά. Συνδυάζει κάποιους μηχανισμούς από το 1 και το Special. Από τα καλύτερα του NeoGeo.

Neo DriftOut (JAP version)

picture.php




Μου κόστισε: 90.79$ posted

Πληρώστε: 80-100$

Προσωπική αξιολόγηση: 9/10

Ένα εξαιρετικό racer και ταυτόχρονα ένα από τα σπανιότερα και ακριβότερα παιχνίδια του NeoGeo CD. Δίνει εκπληκτική αίσθηση της ταχύτητας ενώ παραμένει πάντοτε διασκεδαστικό. Αν είχε και λίγο πιό προσεγμένα γραφικά, θα έπαιρνε άριστα 10. Αξιοσημείωτο το όμορφο (και αν δεν κάνω λάθος μοναδικό) μπλε cd που προσωπικά το προτιμώ από τα συνηθισμένα μαύρα της κονσόλας.
 
Αυτο που γουσταρω παρα πολυ ειναι οτι στα περισσοτερα games εχεις και τα spine cards!

Μπραβο σου, μαν!
 
θα σε μαθω εγω shogi maddog
 
Πολύ ωραία η συλλογή doc, όπως επίσης και ο άψογος τρόπος παρουσίασης. Well done :)
 
Φανταστικό θέμα. Ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ και από εμένα. Άπαιχτη φυσικά και η συλλογή σου. Έχοντας αποκτήσει και το δεύτερο Neo Geo CD μου (Top Loader) και περιμένοντας επισκευασμένο πλέον (θα επανέλθω με αναλυτικό ποστ σε αυτό το θέμα) το πρώτο -Front Loader- μου, δεν βλέπω την ώρα να ξεκινήσω και την δικιά μου συλλογή!
 
Λοιπόν, πρέπει να με μάτιασε ο pitsunami που ρώταγε πως θυμάμαι τις τιμές. :xm:

Πριν από λίγες μέρες μου άφησε χρόνους ο C:\. Γενικά δεν είχα σοβαρές απώλειες αφού παίρνω αρκετά backup, αλλά τα παλιά email δεν τα είχα ποτέ θεωρήσει ιδιαίτερα σημαντικά και πήγαν περίπατο. Αποτέλεσμα αυτού, η παρουσίαση να συνεχίσει χωρίς τιμή αγοράς από εμένα. Τουλάχιστον εξαφανίστηκαν για πάντα οι αποδείξεις για καταστροφή του οικογενειακού προυπολογισμού και είμαι ασφαλής από την γυναίκα μου. :p

Εν πάσει περιπτώσει, η ζωή (και η παρουσίαση) συνεχίζεται...

Fatal Fury 3-Road to the Final Victory (JAP version)

picture.php




Πληρώστε: 5-10$

Προσωπική αξιολόγηση: 8/10

Ένα καλό fighter που η χαμηλή τιμή του το κάνει ιδανικό για προσθήκη στην συλλογή σας. Παρόλο που είναι αρκετά παλιό, οι μηχανισμοί του δεν δίνουν αίσθηση απαρχαιωμένου και θα σας ικανοποίησει αρκετά, αντίθετα πχ με το Fatal Fury 1 που είναι εντελώς obsolete. Ενδιαφέρον ότι το είχα αγοράσει sealed και προφανώς από λάθος είχε 2 ολόιδιες spinecard μέσα.

Fire Suplex (JAP version)

picture.php




Πληρώστε: 20-30$

Προσωπική αξιολόγηση: 5/10

Ίσως δεν είμαι αντικειμενικός εδώ γιατί ποτέ δεν μου άρεσε το wrestling (βλέπω να με κράζει ο manos426f). Ενδιαφέρον γενικά παιχνίδι, με τεράστια sprites αν και το animation είναι σχετικά μέτριο. Μου δίνει πάντως την αίσθηση ότι χρησιμοποιεί πολύ button mashing στους μηχανισμούς του, συνέχεια έχεις prompts να πατάς επανειλλημένα το A ή να κουνάς σαν μανιακός το joystick. Υποθέτω ότι για οπαδούς του wrestling θα είναι πιό ενδιαφέρον. Γενικά είναι σχετικά δυσεύρετο παιχνίδι. Παραδόξως, γιατί οι AES/MVS εκδόσεις είναι αρκετά διαδεδομένες. Ψάξτε το και με το Αγγλικό του όνομα, 3 Count Bout.

Ninja Combat (JAP version)

picture.php




Πληρώστε: 20-30$

Προσωπική αξιολόγηση: 5/10

Μέτριο side scrolling fighter. Προτιμήστε τα αριστουργήματα της Capcom (Final Fight, Punisher κλπ). Το ενδιαφέρον που έχει είναι ότι έχεις μονίμως shuriken οπότε φέρνει κάπως και προς shooter. Ωστόσο με ενοχλεί αρκετά η εμφανής έλλειψη ποικιλίας αντιπάλων (έλεος, ορμάνε μαζί 3 γκρίζοι ολοίδιοι ninja από μια μεριά και 3 κόκκινοι ολόιδιοι ninja από την άλλη!) και το κακό animation του ήρωα. Ο τρόπος που περπατάει εμένα τουλάχιστον μου δίνει την αίσθηση ότι επείγεται για τουαλέτα. :p

Ninja Commando (JAP version)

picture.php




Πληρώστε: 20-30$

Προσωπική αξιολόγηση: 7/10

Ένα αξιόλογο vertical run and gun που θυμίζει αρκετά το Mercs. Good mindless fun χωρίς τρομερές εξάρσεις αλλά και που σε καμμία περίπτωση δεν πρόκειται να σας δυσαρεστήσει. Είναι σχετικά δυσεύρετο, αλλά μην πληρώσετε υπερβολικά ποσά για να το αποκτήσετε. Με λίγη υπομονή το βρίσκετε κάτω από 30$ και πιθανώς αξίζει να το έχετε αφού είναι το μοναδικό του είδους του στην βιβλιοθήκη του NGCD, καθώς το (καλύτερο...) Shock Troopers δεν βγήκε ποτέ σε CD.

Voltage Fighter Gowcaizer (JAP version)

picture.php




Πληρώστε: 25-35$

Προσωπική αξιολόγηση: 8/10

Ένα όμορφο anime fighter, χωρίς ιδιαίτερους νεωτερισμούς εκτός ίσως από την δυνατότητα να "πάρεις" μια κίνηση από κάθε ηττημένο εχθρό. Ωστόσο το NeoGeo δίνει ρεσιτάλ γραφικών με τεράστια sprites, λεπτομερή animated background και full screen scaling εφέ. Α, υπάρχουν και κάτι ενδιαφέροντα ημίγυμνα κοριτσάκια σαν playable characters. ;)

Metal Slug (USA version)

picture.php




Πληρώστε: 80-100$ για την Ιαπωνική έκδοση.

Προσωπική αξιολόγηση: 10/10

Θέλετε και αιτιολόγηση του βαθμού; Πόρωση, αριστούργημα, all-time classic!!! Δεν το θεωρώ τυχαίο ότι η σειρά παραμένει δημοφιλής 15 χρόνια μετά με ελάχιστες αλλαγές ούτε ότι η SNK αγόρασε με την μία την Nazca που το είχε αναπτύξει. Φοβερά 2D γραφικά με απίστευτη λεπτομέρεια και χιούμορ. Είναι από τα πιό ακριβά παιχνίδια του NGCD, αλλά αξίζει και με το παραπάνω τα λεφτά του. Άσε που αν δείτε πόσο πάει η AES θα αισθανθείτε και ότι το πήρατε στην φτήνεια. ;)

Αξιόλογη και η προσθήκη του Combat School mode στην CD εκδοχή που επιτρέπει να παίξετε με διαφορετικά mission objectives.

Metal Slug 2 (JAP version)

picture.php




Πληρώστε: 70-90$

Προσωπική αξιολόγηση: 10/10

Δεν συνεχίζω τις κραυγές ενθουσιασμού, νομίζω καταλάβατε ότι μου αρέσει πολύ η σειρά των Slug. Έχει ουσιαστικά τις ίδιες αρετές με το πρώτο, αφού η επιτυχημένη "συνταγή" ακολουθήθηκε κατά γράμμα. Πολλοί το κατηγορούν για slowdown, αλλά εμένα προσωπικά δεν με ενοχλεί ούτε το θεωρώ υπερβολικά για ένα παιχνίδι-πανδαισία όπως αυτό. Το μόνο που μου την σπάει είναι η διαδικασία που γίνεσαι μούμια στο 2ο level, αφού κατά την γνώμη μου "χαλάει" την διασκέδαση. Δυστυχώς τους καλάρεσε η ιδέα στην SNK και την κρατήσανε και στα περισσότερα από τα επόμενα παιχνίδια της σειράς. Άλλο ένα από τα ακριβά παιχνίδια σε CD, μπορείτε πάντως να το βρείτε και λίγο φτηνότερα από το πρώτο συνήθως.
 
Πίσω
Μπλουζα