My Retro Vault

Anestis

RetroActive
Joined
22 Σεπ 2006
Μηνύματα
416
Αντιδράσεις
5
http://www.flickr.com/photos/10074276@N04

Μερικές πρόχειρες photos από την συλλογή μου. Είχα υποσχεθεί στο πρώτο μου post ότι θα το έκανα κάποτε αν έβρισκα χρόνο. Βρήκα λίγο και για αυτό συγνώμη για την προχειρότητα των photos και τον περιγραφών.

:)
 
Εξαιρετικός Ανέστη !!!
 
Αψογος!!! Μ΄άρεσε πολύ εκείνη η φωτό που έχεις βάλει σποτάκια επάνω στη φωτογραφία για περισσότερες λεπτομέρειες. Αυτό το Disciple τί μέρος του λόγου είναι; Επίσης ξαναθυμήθηκα εκεί το ρημάδι το Euro PC που το είχε ένας προπατζής πριν 12-13 χρόνια και μας είχε πρήξει στον έρωτα εκεί που δούλευα. Συνεχώς προβλήματα με το φλοπυ.

Αντε μόλις μαζέψω κι εγώ όλα τα δικά μου, θα ποστάρω αντιστοίχως. Θα αποτελεί απόδειξη, του τί μπορεί να κάνεις κάποιος σε ένα μήνα με χρήματα που προόριζε για να πάρει καινούριο κράνος και μπότες. Αλλά χαλάλι, δεν το έχω μετανιώσει.
 
Πολύ ωραία συλλογή, αλήθεια το europc έχει συλλεκτική αξία? Ένας ξάδερφος έχει ένα από τότε και λέω να του πω ότι δεν αξίζει μια και να (μου) το πετάξει. :D
 
Συγχαρητηρια Ανεστη!
 
gtsamour είπε:
Πολύ ωραία συλλογή, αλήθεια το europc έχει συλλεκτική αξία? Ένας ξάδερφος έχει ένα από τότε και λέω να του πω ότι δεν αξίζει μια και να (μου) το πετάξει. :D

Το ρωτάς;;;;

Αυτά....Τί τηλέφωνο είπαμε έχει ο ξαδερφός σου; :diablotin:
 
Το monitor του είναι απαραίτητο? Δεν έχω πολύ χώρο....
 
gtsamour είπε:
Το monitor του είναι απαραίτητο? Δεν έχω πολύ χώρο....
Μμμμμ. Βγάζει CGA. Δεν ξέρω εάν υπάρχει κονβερτορας για VGA, αλλά νομίζω ότι υπάρχει μεγάλη διαφορά ανάμεσα σε VGA και CGA για να συμβαίνει. Μπορεί να λέω και μπούρδες, θέλει γκουγκλάρισμα σίγουρα. Εγώ όταν το είχα δουλέψει, ως τεχνικός τότε, θυμάμαι ότι όλα ήταν πορτοκαλιά :D

Και για να είμαι ειλικρινής, είναι κουκλί. PC είναι αλλά ξέρεις....δεν το βλέπει κανείς σαν PC.

@EDIT. Λοιπόν υπήρχε το Euro PC II το οποίο ή είχε από μαμά ή δεχόταν μια Euro VGA κάρτα. Δεν ξέρω τί έχει ο δικός σου. Πάντως μην τον ρωτήσεις τί μοντέλο έχει και του βάλεις ψύλλους στ'αυτιά.

@EDIT2. Μπορεί τελικά να ήταν και EGA. Ψάχνω αλλά όλα είναι στα γερμανικά.
 
Πρέπει να ήταν EGA αν θυμάμαι καλά, ο ξάδερφος είχε εγχρωμο monitor... σλούρπ.....
 
Αααα εσύ είσαι άρχοντας! Πάρτο. Νομίζω ότι δε διαβάζει δισκέτες 1.44, θέλει 720ΚΒ, αλλά βέβαια υπάρχει και ζελοτέιπ για να καλύψει την τρύπα :D . ΧΑ!!! τί θυμήθηκα, είχα πάει αρχές Ιούνη από το Πλαίσιο εδώ στη γειτονιά, και πήρα καμιά 10αριά κουτιά δισκέτες, και με ρώταγε η υπάλληλος "Μα καλά, ακόμα χρησιμοποιείτε δισκέτες;". Πού να΄ξερε. Ζελοτέιπ δεν πήρα μόνο, χρησιμοποιώ μονωτική ταινία. Λίγο βάρβαρο, αλλά προσέχω στο βάλε/βγάλε :D :D:D:D

@EDIT. Πάω για ύπνο, γιατί η γυναίκα μου από δίπλα θα :behead:. Καληνύχτα μάγκες.
 
Εγώ θυμάμαι που τρύπαγα με το τρυπάνι τις 720 να τις κάνω 1.44, που φτάσαμε σήμερα ε?

Θυμάμαι τότε που παίζαμε με τον ξάδερφο Alley cat και Xenon 2 στο EuroPC.
 
το είχα και εγώ πριν χροοονια το Euro PC II με cga ..ήταν απαράδεκτο για games τουλάχιστον..δεν νομίζω ότι έχει καμιά συλλεκτική αξία αλλά χτυπατο από των ξάδελφο άμα είναι τζαμπε χεχε
 
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια παιδιά. :)
 
Μπράβο Anestis..Υπέροχα κομματάκια σε άριστη φαινομενική κατάσταση πραγματικός εραστής του Spectrum..τον 128 δεν είδα?????Μάλον πρέπει να βάλεις μπροστά για ένα τέτοιο εργαλείο!
 
akmakas είπε:
Μπράβο Anestis..Υπέροχα κομματάκια σε άριστη φαινομενική κατάσταση πραγματικός εραστής του Spectrum..τον 128 δεν είδα?????Μάλον πρέπει να βάλεις μπροστά για ένα τέτοιο εργαλείο!



Εδώ δεν είδες...Πρέπει να τα αναγνωρίζεις από όλες τις γωνίες τα συστηματάκια γιατί αν βρεθείς σε ένα fleamarket θα πρέπει να είσαι έτοιμος να βρεις τους κρυφούς θησαυρούς.
 
Rygar είπε:
Μμμμμ. Βγάζει CGA. Δεν ξέρω εάν υπάρχει κονβερτορας για VGA, αλλά νομίζω ότι υπάρχει μεγάλη διαφορά ανάμεσα σε VGA και CGA για να συμβαίνει. Μπορεί να λέω και μπούρδες, θέλει γκουγκλάρισμα σίγουρα. Εγώ όταν το είχα δουλέψει, ως τεχνικός τότε, θυμάμαι ότι όλα ήταν πορτοκαλιά :D
Και για να είμαι ειλικρινής, είναι κουκλί. PC είναι αλλά ξέρεις....δεν το βλέπει κανείς σαν PC.

@EDIT. Λοιπόν υπήρχε το Euro PC II το οποίο ή είχε από μαμά ή δεχόταν μια Euro VGA κάρτα. Δεν ξέρω τί έχει ο δικός σου. Πάντως μην τον ρωτήσεις τί μοντέλο έχει και του βάλεις ψύλλους στ'αυτιά.

@EDIT2. Μπορεί τελικά να ήταν και EGA. Ψάχνω αλλά όλα είναι στα γερμανικά.
Εχω 5-6 Euro PC , 1 Euro PC II & 2 EURO XT . Πραγματικά είναι πολύ καλής κατασκευής με πολύ καλής ποιότητας πλαστικά. Στο εσωτερικό του δεν περίσσευε κενός χώρος και ήταν τα πάντα στην τέλεια θέση. Εβγαζε CGA μόνο, διέθεται 1 expansion slot, 1 serial, 1 parallel, 1 ext. HDD ή floppy. H διαφορά του EuroPC με το EuroPC-II ήταν η extra RAM που διέθεται το δεύτερο (640kb/768kb) και η ανασχεδιασμένη μητρική κάρτα. Η τροφοδοσία του floppy (720kb) γινόταν από την ίδια καλωδιοταινία, οπότε αλλαγή με άλλο δεν έπαιζε (Ηθελε μόνο το Γερμανό του :D )

Ηταν το μόνο PC/ΧΤ που ρύθμιζες το BIOS με τα πλήκτρα Alt+Ctrl+Esc. Ρυθμίσεις όπως να επιλέγεις την ταχ. της CPU 4.77Mhz-8Mhz-9.74Mhz (Siemens D8088-2), το monitor, να ενεργοποιείς της θύρες joystick/HDD.........

p1253328fn7.jpg


...το πίσω μέρος με τις θύρες.

p1253324gq9.jpg


Αποψη του EuroPC με το Setup του BIOS στην οθόνη......

p1253327xi6.jpg


...και φυσικά το GRAND PRIX της ACCOLADE επι της οθόνης. :D

(Αν βρω χρόνο ίσως ποστάρω και καμιά φωτό εκ των έσω)
 
α θέλω κι εγώ!!!!!!!!!!!
 
Πως τα καταφερνουμε ομως ε ? Το GRM διεκδικει το MOR (Mass Offtopic Reward) :biglaugh:
 
Του 2007, γιατί όλα τα προηγούμενα δεν τα διεκδικούμε, τα έχουμε :D
 
Πίσω
Μπλουζα