My Silent Hill Collection !

Fred Madison

RetroMaNiaC
Joined
24 Mαϊ 2010
Μηνύματα
654
Αντιδράσεις
105
Με αφορμή την συλλογή Resident Evil του συμφορουμίτη Aardvark "ζήλεψα" και είπα να ανεβάσω και γω τη δική μου συλλογή από την σειρά παιχνιδιών Silent Hill.

Προβολή συνημμένου 57234 Silent Hill 2 μαζί με το soundtrack του παιχνιδιού στην συλλεκτική έκδοση του PS2. Η κυρία μπροστά μπροστά πρωταγωνίστρια και πολύ γνωστό icon στις μετέπειτα συνέχειες της σειράς.

Προβολή συνημμένου 57235 Pyramid Head, ακόμη μια διάσημη φιγούρα από το σύμπαν του Silent Hill 2 περιστοιχισμένος από τα παιχνίδια Silent Hill 3 και Silent Hill 4: The Room. Επίσης από την έκδοση για το PS2. Τα soundtracks από τα προαναφερθέντα παιχνίδια καθώς και από το Silent Hill Zero ή αλλιώς στα ευρωπαϊκά μαγαζιά, Silent Hill Origins.

Προβολή συνημμένου 57236 Η αγαπημένη μου "φάτσα" του Silent Hill. Robbie the Rabbit φιλοτεχνημένη από τα χεράκια μου. Ο Robbie έκανε την εμφάνισή του σε διάφορα σημεία του παιχνιδιού χωρίς κάποιον σημαίνοντα ρόλο αλλά πάντα έδινε αυτή την έξτρα πινελιά όπου και να εμφανιζόταν... Εδω ποζάρει ανέμελος ανάμεσα σε ιπτάμενα και μη τραπουλόχαρτα από που αλλού...;

Προβολή συνημμένου 57237Silent Hill Collection (περιέχει τα 2, 3 και 4). Silent Hill 2 και Silent Hill 2 Director's Cut (κυκλοφόρησε μόνο σε platinum) στο PS2. Silent Hill 2 και 4 για XBOX. Silent Hill Homecoming αμερικάνικη έκδοση για PS3 και ευρωπαϊκή για XBOX 360. Ξαπλωμένο το DVD The Lost Memories - The Art of Silent Hill. Τέλος μια θήκη official της ΚΟΝΑΜΙ για κινητό (τρομερά βολική- ναι ουυυ) από το Silent Hill Origins.
 
05.jpgΤο πρώτο και καταπληκτικό μέρος της σειράς από το PS1. Από πίσω η Platinum έκδοση καθώς δεξιά το Soundtrack. Από κάτω η Ιαπωνική έκδοση του παιχνιδιού και το αντίστοιχο παιχνίδι που κυκλοφόρησε μόνο σε Ιαπωνία για Game Boy Advance. Στην ουσία είναι Play novel κάτι σαν text adventure να το πω; Το οποίο ποτέ και δεν μπόρεσα να παίξω.

06.jpg Για το τέλος έμειναν τα Silent Hill Origins για PSP σε αμερικάνικη και ευρωπαϊκή έκδοση καθώς και η μετέπειτα κυκλοφορία του για το PS2. Silent Hill Shattered Memories για Wii και PSP. Στο πάνω ράφι στη μέση είναι το Silent Hill Experience για το PSP το οποίο κυκλοφόρησε μόνο Αμερική και είναι ένα Interactive μενού με διάφορες πληροφορίες για τη σειρά, για την ταινία που επρόκειτο να κυκλοφορήσει, μουσικές συνθέσεις από τα παιχνίδια και ψηφιακά κόμικς. Τελευταία οι εκδόσεις της ταινίας σε DVD και UMD για το PSP.

Κάπου εδω τελειώνει η δική μου συλλογή. Από την περίοδο που είχα έβγαλα τις φωτογραφίες μέχρι σήμερα εχουν προστεθεί τα Silent Hill 2 και 3 HD Collection καθώς και το ιδιαίτερα αγαπητό και αδικημένο από τις κριτικές Silent Hill Downpour για PS3 και τα δυο.

Ελπίζω να μην ήμουν ιδιαίτερα κουραστικός.



metalcandyman είπε:
Ωπ είσαι πολύ γρήγορος και με πρόλαβες πρίν να προσθέσω τα τελευταία μέλη της "οικογένειας". Ευχαριστώ συνονόματε !!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να'σαι καλα που τα μοιραστηκες μαζι μας,ο Dino γνωστος φαν της σειρας,εγω δεν ετυχε. :)
 
Εξαιρετική συλλογή και πολύ ωραία φωτογραφημένη. :thumbup:
 
Τρελλά respect για τη συλλογή σου. Εκεί που θα σταθώ ιδιαίτερα είναι στη φωτογραφία του Robbie the Rabbit. Το στήσιμο του, τα τραπουλόχαρτα, το οτι τον έφτιαξες εσύ... απλά φοβερή!!!
 
Χαίρομαι που σας άρεσε αγόρια και κορίτσια... Ευχαριστώ πολύ ! :)
 
πολυ ωραια συλλογη!! στην αρχη νομιζα οτι ειχες φτιαξει ολα τα αγαλματακια/φιγουρες εσυ! γιατι θυμομουν τον λαγο που τον εφτιαχνες και εδειχνες την προοδο στο φορουμ :D
 
Πολύ ωραία συλλογή φίλε!

Μπράβο!
 
Ε Ξ Α Ι Ρ Ε Τ Ι Κ Ο Σ !!
 
Ajax87 είπε:
πολυ ωραια συλλογη!! στην αρχη νομιζα οτι ειχες φτιαξει ολα τα αγαλματακια/φιγουρες εσυ! γιατι θυμομουν τον λαγο που τον εφτιαχνες και εδειχνες την προοδο στο φορουμ :D
Μπαααα όχι ρε συ με τίποτα. Μόνο τον κούνελο έχω φτιάξει εγω. Ο Pyramid Head και η νοσοκόμα είναι φιγούρες από το δεύτερο μέρος του παιχνιδιού και τις έχω αγοράσει.

Ευχαριστώ παιδιά. Χαίρομαι που σας αρέσει και που μοιραζόμαστε κοινές αγάπες. :)
 
Aardvark είπε:
Να'σαι καλα που τα μοιραστηκες μαζι μας,ο Dino γνωστος φαν της σειρας,εγω δεν ετυχε. :)
Εγώ επιμένω οτι θα πρέπει να δώσεις μια ευκαιρία στο SH1 ή στο 2...

Είναι καταπληκτικές εμπειρίες, αρκεί βέβαια να σου αρέσει το ψυχοπλάκωμα...
 
Fred Madison είπε:
Προβολή συνημμένου 57238Το πρώτο και καταπληκτικό μέρος της σειράς από το PS1. Από πίσω η Platinum έκδοση καθώς δεξιά το Soundtrack. Από κάτω η Ιαπωνική έκδοση του παιχνιδιού και το αντίστοιχο παιχνίδι που κυκλοφόρησε μόνο σε Ιαπωνία για Game Boy Advance. Στην ουσία είναι Play novel κάτι σαν text adventure να το πω; Το οποίο ποτέ και δεν μπόρεσα να παίξω.
Προβολή συνημμένου 57239 Για το τέλος έμειναν τα Silent Hill Origins για PSP σε αμερικάνικη και ευρωπαϊκή έκδοση καθώς και η μετέπειτα κυκλοφορία του για το PS2. Silent Hill Shattered Dimensions για Wii και PSP. Στο πάνω ράφι στη μέση είναι το Silent Hill Experience για το PSP το οποίο κυκλοφόρησε μόνο Αμερική και είναι ένα Interactive μενού με διάφορες πληροφορίες για τη σειρά, για την ταινία που επρόκειτο να κυκλοφορήσει, μουσικές συνθέσεις από τα παιχνίδια και ψηφιακά κόμικς. Τελευταία οι εκδόσεις της ταινίας σε DVD και UMD για το PSP.

Κάπου εδω τελειώνει η δική μου συλλογή. Από την περίοδο που είχα έβγαλα τις φωτογραφίες μέχρι σήμερα εχουν προστεθεί τα Silent Hill 2 και 3 HD Collection καθώς και το ιδιαίτερα αγαπητό και αδικημένο από τις κριτικές Silent Hill Downpour για PS3 και τα δυο.

Ελπίζω να μην ήμουν ιδιαίτερα κουραστικός.

Υπάρχει το Silent Hill για PSP και δεν το ήξερα? :eek: Τρέχω να το πάρω.. :armed: :thanx2:
 
Fred Madison είπε:
Για το PSP υπάρχουν δυο Silent Hill. Το Origins και το Shattered Memories.
Κοιτουσα κατι παιχνίδια για το PSP που μου είχε δώσει ένας φίλος και βρήκα το Origins:clap: αλλά έχει χαλάσει το Select στο PSP :shake: και δεν μπόρεσα να παίξω όταν το φτιάξω θα ξαναδοκιμάσω..

:D
 
DINO είπε:
Εγώ επιμένω οτι θα πρέπει να δώσεις μια ευκαιρία στο SH1 ή στο 2...Είναι καταπληκτικές εμπειρίες, αρκεί βέβαια να σου αρέσει το ψυχοπλάκωμα...
Eιμαι σιγουρος οτι αμα το επαιζα την εποχη που βγηκε θα με ειχε συνεπαρει,αλλα δεν ετυχε,τωρα κατι οτι το φανταζομαι με slow gameplay,κατι τα γραφικα,κοντρολια ειναι παρωχημενα δυσκολα να κολλησω.


Θα το παλεψω ομως!
 
Aardvark είπε:
Eιμαι σιγουρος οτι αμα το επαιζα την εποχη που βγηκε θα με ειχε συνεπαρει,αλλα δεν ετυχε,τωρα κατι οτι το φανταζομαι με slow gameplay,κατι τα γραφικα,κοντρολια ειναι παρωχημενα δυσκολα να κολλησω.
Θα το παλεψω ομως!
Επειδή πολύ πρόσφατα έπαιξα την HD εκδοχή του δεύτερου Silent Hill έχω να πω πως το παιχνίδι είναι καθηλωτικό ακόμη και σήμερα και ας έχει παλαιού τύπου κοντρόλ κλπ.

Να έχεις υπόψιν σου όμως πως μιλάμε για πολύ "βαρύ" παιχνίδι από άποψη διάθεσης και ατμόσφαιρας...
 
Aardvark είπε:
Eιμαι σιγουρος οτι αμα το επαιζα την εποχη που βγηκε θα με ειχε συνεπαρει,αλλα δεν ετυχε,τωρα κατι οτι το φανταζομαι με slow gameplay,κατι τα γραφικα,κοντρολια ειναι παρωχημενα δυσκολα να κολλησω.
Θα το παλεψω ομως!
Aard, καμία σχέση!....

Έχω παίξει το ένα από τα 2 στο psp, αλλά άμα μιλάμε για φόβο, μιλάμε για φόβο που αγγίζει τα όρια του τρόμου!...

Μιλάμε να κάθομαι στο λεωφορείο με τ' ακουστικά στ' αυτιά και να πετάγομαι μέχρι πάνω! (...καλά, δεν συζητάμε ο κόσμος που μ'έβλεπε!.... )

Δεν πρόκειται να αντιληφθείς την αίσθηση του χρόνου ή της ταχύτητας, γιατί είναι σα να έχει σταματήσει ο χρόνος!... Είναι δε τόσο υποβλητική η ατμόσφαιρα, που δε μπορείς να το αφήσεις!.... Ειδικά τις φάσεις που αλλάζεις κόσμο μέσα από την τουαλέτα και περνάς στον άλλο κόσμο με τα τέρατα... Παγώνει το αίμα σου λέμε! Μπροστά σε αυτά, τα resident evil είναι βόλτα στην παιδική χαρά!....

Βρε γνώστες! Ποιο είναι αυτό που πηγαίνει σ' ένα εγκαταλελειμένο ορφανοτροφείο (?) / νοσοκομείο (?) και κάποια στιγμή βρίσκει ένα portal μέσα από ένα νιπτήρα (?) / ντουζιέρα (?) / καθρέπτη (?) σ' ένα μπάνιο και γυρνάει πίσω στον χρόνο (?) / πηγαίνει σ' έναν παράλληλο κόσμο (?) που είναι ο ίδιος χώρος στην ουσία ζοφερός, μαυρισμένος και με τέρατα!....

Πρέπει να το ξαναβρώ και να κάτσω να το παίξω μέρα και με παρέα!....

Kambiaaaaaa?!?!?!?! :D :D Please?! :biglaugh:

[edit] Ορφανοτροφείο ήταν σίγουρα! Κάποια στιγμή βρίσκεις και μια σχολική αίθουσα μ' ένα γρίφο στο θρανίο (?) / στον πίνακα (?) που λύνεται όταν περάσεις στον "άλλο" κόσμο, αν θυμάμαι καλά!... :)

[edit2] Και είμαι και ξεχασιάρα! @Fred η συλλογή σου είναι εκπληκτική, αν και το εν λόγω παιχνίδι μου προκαλεί ανατριχίλες! (no offense! :) )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα