My Silent Hill Collection !

Ooops! Fred to the resue I guess.
 
D@redevil είπε:
Aard, καμία σχέση!....
Έχω παίξει το ένα από τα 2 στο psp, αλλά άμα μιλάμε για φόβο, μιλάμε για φόβο που αγγίζει τα όρια του τρόμου!...

Μιλάμε να κάθομαι στο λεωφορείο με τ' ακουστικά στ' αυτιά και να πετάγομαι μέχρι πάνω! (...καλά, δεν συζητάμε ο κόσμος που μ'έβλεπε!.... )

Δεν πρόκειται να αντιληφθείς την αίσθηση του χρόνου ή της ταχύτητας, γιατί είναι σα να έχει σταματήσει ο χρόνος!... Είναι δε τόσο υποβλητική η ατμόσφαιρα, που δε μπορείς να το αφήσεις!.... Ειδικά τις φάσεις που αλλάζεις κόσμο μέσα από την τουαλέτα και περνάς στον άλλο κόσμο με τα τέρατα... Παγώνει το αίμα σου λέμε! Μπροστά σε αυτά, τα resident evil είναι βόλτα στην παιδική χαρά!....

Βρε γνώστες! Ποιο είναι αυτό που πηγαίνει σ' ένα εγκαταλελειμένο ορφανοτροφείο (?) / νοσοκομείο (?) και κάποια στιγμή βρίσκει ένα portal μέσα από ένα νιπτήρα (?) / ντουζιέρα (?) / καθρέπτη (?) σ' ένα μπάνιο και γυρνάει πίσω στον χρόνο (?) / πηγαίνει σ' έναν παράλληλο κόσμο (?) που είναι ο ίδιος χώρος στην ουσία ζοφερός, μαυρισμένος και με τέρατα!....

Πρέπει να το ξαναβρώ και να κάτσω να το παίξω μέρα και με παρέα!....

Kambiaaaaaa?!?!?!?! :D :D Please?! :biglaugh:

[edit] Ορφανοτροφείο ήταν σίγουρα! Κάποια στιγμή βρίσκεις και μια σχολική αίθουσα μ' ένα γρίφο στο θρανίο (?) / στον πίνακα (?) που λύνεται όταν περάσεις στον "άλλο" κόσμο, αν θυμάμαι καλά!... :)

[edit2] Και είμαι και ξεχασιάρα! @Fred η συλλογή σου είναι εκπληκτική, αν και το εν λόγω παιχνίδι μου προκαλεί ανατριχίλες! (no offense! :) )
Ευχαριστώ ! :)

Επειδή οι χώροι που περιγράφεις είναι αρκετά κοινοί στο σύμπαν του Silent Hill πες μου αν τα τέρατα τα πολεμάς και έχεις όπλα ή αν απλά τρέχεις για να τα αποφύγεις μιας και δεν μπορείς να έχεις όπλα στην κατοχή σου.

Από την περιγραφή σου μάλλον μιλάς 99 % για το Origins που παίζεις με έναν οδηγό φορτηγού που για τον δικό του προσωπικό λόγο είναι στο Silent Hill.

Πρέπει πάντως να σου πω πως αυτό σε σχέση με τα προηγούμενα Silent ναι μεν είναι συμπαθητικό αλλά δε φτάνει σε καμία των περιπτώσεων το 2 και το 3. Εκεί να δεις πετάγματα που έχεις να κάνεις αν τα παίξεις... :)

Επίσης εξαιρετικό και η τελευταία προσπάθεια της Vatra με το Downpour για τις κονσόλες τελευταίας γεννιάς.
 
Fred Madison είπε:
Ευχαριστώ ! :)
Επειδή οι χώροι που περιγράφεις είναι αρκετά κοινοί στο σύμπαν του Silent Hill πες μου αν τα τέρατα τα πολεμάς και έχεις όπλα ή αν απλά τρέχεις για να τα αποφύγεις μιας και δεν μπορείς να έχεις όπλα στην κατοχή σου.
Μόλις περάσεις το portal για πρώτη φορά, βρίσκεις ένα πιστόλι αν θυμάμαι καλά. Μέχρι τότε τρέχεις και αν είναι δυνατόν, να αποφύγεις να πας εκεί που έχει τέρατα, το πράττεις χωρίς καμία τύψη! :D

Πρέπει να είσαι πολύ φειδωλός με τις σφαίρες, διότι -πάλι αν θυμάμαι καλά- όταν πας να γυρίσεις στο τωρινό κόσμο / χρόνο, στο μπάνιο είναι τίγκα στα τέρατα και πρέπει να τα σκοτώσεις, χωρίς να μείνεις από σφαίρες!

Συγνώμη - δε βοηθάω! :D Το έπαιξα κάποιες φάσεις μεταξύ 2005-2008 (φυσικά το άφηνα, το ξανάπιανα και πάμε πάλι από την αρχή!), γιατί τα νεύρα μου είχαν γίνει κρόσσια! Ε, ρε έπρεπε να δείτε τη φάση που με σκούντηξε ο ελεγκτής για να ζητήσει την κάρτα μου! :D

Πρέπει να πετάχτηκα πάνω κι έξω από το λεωφορείο!....

Fred Madison είπε:
Από την περιγραφή σου μάλλον μιλάς 99 % για το Origins που παίζεις με έναν οδηγό φορτηγού που για τον δικό του προσωπικό λόγο είναι στο Silent Hill.

Πρέπει πάντως να σου πω πως αυτό σε σχέση με τα προηγούμενα Silent ναι μεν είναι συμπαθητικό αλλά δε φτάνει σε καμία των περιπτώσεων το 2 και το 3. Εκεί να δεις πετάγματα που έχεις να κάνεις αν τα παίξεις... :)

Επίσης εξαιρετικό και η τελευταία προσπάθεια της Vatra με το Downpour για τις κονσόλες τελευταίας γεννιάς.
Τι να σε πω, βρε Fred!.... Η ιστορία ξεκινάει με το ότι δεν έχουμε αναμνήσεις (?) ή ότι πάμε στο ορφανοτροφείο και κάτι μας θυμίζει το μέρος, αλλά δε μπορούμε να θυμηθούμε τι? Ότι ψάχνουμε κάτι από το παρελθόν μας? Από το παρελθόν ενός παιδιού? Θυμάμαι αποσπάσματα με εξαιρετική διαύγεια, αλλά όπως με όλα τα πράγματα που με τρομάζουν, τα έχω θάψει κάπου στο πίσω μέρος του μυαλού μου και σιγά-σιγά ξεκλειδώνονται "πληροφορίες" κι αναμνήσεις! :)

Εξού και γιατί σας βασανίζω!....

Μπορεί πάντως να είναι αυτό που λες- δεν ξέρω αν θα τα ξαναπιάσω να είμαι ειλικρινής! Εκτός αν θέλετε οι Ρετρομανιακοί της Σαλονίκης να κανονίσουμε βραδιά Silent Hill και να μαζευτούμε όλοι να το παίξουμε! :biglaugh:

Αλλιώς το βλέπω πολύ χλωμό να ασχολούμαι! :D

Τεσπα, αρκετά I hijacked your thread!

Η συλλογή σου είναι εξαιρετική και αυτό που την κάνει ξεχωριστή είναι το λαγουδάκι! (Ε, ναι, δε διέφυγε της προσοχής μου, αφού παρακολουθήσαμε την κατασκευή του μέσα από τα μάτια σου! ;) )
 
Ναι, το Origins παίζεις... :) εε έπαιζες... :)
 
D@redevil είπε:
Ε, ρε έπρεπε να δείτε τη φάση που με σκούντηξε ο ελεγκτής για να ζητήσει την κάρτα μου! :D Πρέπει να πετάχτηκα πάνω κι έξω από το λεωφορείο!....
Ναι, ναι, μπαίνουμε στο λεωφορείο τζαμπατζήδες και μετά την κάνουμε και τα ρίχνουμε όλα στο Silent Hill... :p

"Κύριε Αστυνόμε δεν φταίω εγώ, ο ελεγκτής είχε κεφάλι-Πυραμίδα" :diablotin:
 
Εγώ μόνο το πρώτο έχω παίξει στο PS1 και εννοείται με παρέα. Μόνη μου δεν.... είναι αρκετά φοβιστικά
 
Μπράβο για τη συλλογή φίλε. Μερικές ακόμη πληροφορίες για το παιχνίδι στο GBA θα ήταν κατατοπιστικές.
 
Ευχαριστώ και χρόνια πολλά σε όλες και όλους παραμονή Αναστάσεως...

Ουσιαστικά φίλε Johnny19818 η έκδοση αυτή του SH ειναι ένα play novel και όχι ένα κανονικό παιχνίδι με παραδοσιακό SH gameplay. Πιο πολύ σαν interactive story θα λέγαμε που σου ζητά να κάνεις επιλογές σε κάποια σημεία της αφήγησης καθώς και να λύσεις κάποιους γρίφους. Επίσης έχει διαφορετικά τελειώματα σε σχέση με τις επιλογές που κάνεις. Τέλος, δυστυχώς κυκλοφόρησε μόνο στην Ιαπωνία...
 
Αν και λατρεύω τα πρώτα 2 Silent Hill πιο πολύ από όλα τα υπόλοιπα και τα επόμενα 2 σχεδόν όσο τα πρώτα,θέλω να κατασκευάσεις την Scarlet που είναι η αγαπημένη μου χαρακτήρας(boss)και ας μην ανήκει στα προαναφερθέντα.

Το Downpour δε μου άρεσε ιδιαίτερα(6/10)και θεωρώ ότι η σειρά μετά το The Room έχει πάρει φθίνουσα πορεία.

Πολύ ωραία συλλογή σε έναν από τους αγαπημένους μου τίτλους όλων των εποχών,όπως και σε αρκετούς ακόμη.
 
Πίσω
Μπλουζα