Nέα adventure games !

Κυκλοφορει ηδη και το 4ο επεισοδιο του Sam and Max με τον τιτλο:Sam and Max Episode 4:Abe Lincoln must die
 
Οτι και να κανουν με τα γραφικα προσωπικα πιστευω πως το Hit the road θα παραμεινει αξεπεραστο...
 
Ας ξεθαψουμε λοιπον και το thread αυτο,μια και -κακως- το παραμελησαμε....

Λοιπον,για να συνεχισουμε καταρχην απο κει που ειχαμε μεινει,η σειρα Sam and Max ολοκληρωθηκε οπως μαλλον ολοι γνωριζετε,με το 5ο και 6ο επεισοδιο,σε οτι αφορα τη Season 1 βεβαια,καθοτι αναμενεται και Season 2....

Απο κει και περα,λειαν προσφατως κυκλοφορησε το Ankh 2:Heart of Osiris στην αγγλικη εκδοση.μια και η γερμανικη κυκλοφορουσε καιρο τωρα...

Η αληθεια ειναι οτι το 2007 ηταν ενα ιδιαιτερο ακαρπο ετος για τα adventure παιχνιδια μεχρι στιγμης,καθοτι ο,τι ειναι να δουμε θα το δουμε απο Σεπτεμβρη και μετα,αν και πολλα παιχνιδια μαλλον πανε για 2008,οπως το A Vampyre story....

Eπισης το Beneath a steel sky 2,μαλλον μενει στα χαρτια και η υλοποιηση του ειναι αγνωστο ποτε και αν θα γινει τελικα,ενω και το Tony Tough 2 καθυστερει τρα-γι-κα...!!

Μονα ευχαριστα ειναι οτι μαλλον μεσα στο τελευταιο τριμηνο του 2007 θα δουμε το νεο adventure της Adventure company,το πολυαναμενομενο Reprobates,ετοιμαζονται νεα Agatha Christie και Sherlock Holmes adventures ενω ειναι σχεδον ετοιμο και το δευτερο μερος του Exchange Student του ''δικου μας'' Δημητρη Μανου.....

Τελος,οι φημες που ακουστηκαν για ενα νεο Monkey Island παιχνιδι ηταν απλα φημες και τιποτα παραπανω προς το παρον....
 
Μπράβο αρχηγέ ... χρειαζόμουν ένα φρεσκάρισμα στα adventuro-νεα , γιατί τα έχω παραμελήσει επικίνδυνα τα τελευταία χρόνια. :thumbup:

Τελος,οι φημες που ακουστηκαν για ενα νεο Monkey Island παιχνιδι ηταν απλα φημες και τιποτα παραπανω προς το παρον....
Εγώ λέω να κάνουμε ένα petition να γυρίσει ο Gilbert να γράψει ένα ακόμα (αν βέβαια βαρεθεί ποτέ το WoW με το οποίο έχει καταστραφεί εδώ και καιρό :D )
 
Γιατι καμια φορα λεω οτι σαν τον Αντρεα-Παρασκευα Τσουρινακη,κανεις.....

Παιδια,εχει κυκλοφορησει ενα adventure που μαλλον πολυ λιγοι εχουμε παρει χαμπαρι,αλλα απο οσα διαβασα και ειδα στο review δια χειρος Αντρεα,ειναι μαλλον ενα πολυ ομορφο κι ευχαριστο adventurακι....

Προκειται για το Hans Christian Andersen:The Ugly Prince Duckling,ενα παραμυθενιο adventure,απο τα πραγματικα πολυ λιγα αξιολογα που κυκλοφορουν αυτους τους τελευταιους μηνες....

Δεν εχει μυστηριο,δεν εχει αγωνια,δεν εχει βια και τρομο,αλλα εχει παραμυθι,goblins,trolls και ολα αυτα τα σχετικα....

Εγω θα σπευσω παντως να το βρω.....
 
Κυκλοφορησε εδω και αρκετο καιρο το δευτερο μερος του ''ελληνικου'' adventure The exchange student με τιτλο ''The Exchange Student: Point Club''...

Το πρωτο επεισοδιο της δευτερης σεζον του Sam 'n' Max ειναι προ των πυλων,ενω κατα τα αλλα,σιγη ιχθυος,μια και το Reprobates προστεθηκε κι αυτο στη λιστα των παιχνιδιων που εχουν κανει την εμφανιση τους μεχρι στιγμης μονο σε γερμανικη εκδοση,την ιδια ωρα που οι δημιουργοι του Simon the sorcerer 4 δεν λενε ακομη να βγαλουν αγγλικη εκδοση του παιχνιδιου..!

Ευχαριστο νεο τoυλαχιστον ειναι η επανακυκλοφορια των Black Mirror και Nibiru της Adventure company σε ενα πακετο...!
 
PRESS RELEASE: Playlogic Announces Acquisition of "Simon the Sorcerer 4: Chaos Happens"Press release supplied by Games Press 12:07 (GMT) 15/10/2007

(New York, USA - Amsterdam, The Netherlands) October 15th, 2007 – Today, Publisher Playlogic Entertainment, Inc. (OTCBB: PLGC) announces it has acquired the adventure game “Simon the Sorcerer 4: Chaos Happens” from RTL Enterprises. The fourth tale of the young sorcerer is planned for release worldwide on PC in Q1 of 2008. Excluded from the agreement are Germany, Switzerland, Austria, Czech Republic, Slovakia, Poland and the Commonwealth of Independent States (CIS).

“Simon the Sorcerer 4: Chaos Happens” is set some years after his last adventure in the magic World. During a fight over the TV remote with his younger brother, Simon is knocked unconscious. In the dream that follows he has a vision of Alix, his lady-friend from the Magic World. She tells him a “Simon” doppelganger is causing all kinds of trouble in her world. After Simon wakes up he doesn’t know what to make of it. Was it just a dream or is there more? He wastes no time at all and fires up his magic wardrobe to get to the bottom of it.

In “Simon the Sorcerer 4: Chaos Happens” players take control of the witty sorcerer during his new quest in the Magic World. In this point and click adventure the story unravels when Simon travels around and interacts with dozens of characters, solves puzzles and brings order to the chaos his double has caused.
Ωραια νεα...(επρεπε να γραψω κατι διοτι δεν αφηνει σκετο quote :D )
 
Για να δούμε, θα λέει τίποτα ή θα είναι κανα Monkey Island 4 κι αυτό ... :animrolleyes:
 
Tο νεο adventure της σειρας Agatha Christie ειναι γεγονος και τιτλοφορειται Agatha Christie:Evil under the sun...

Aν και σε adventure game ειναι το τελευταιο που μετραει,πληροφοριες λενε οτι τα γραφικα του ειναι πολυ δυνατα και αν τελικα το παιχνιδι ειναι καλα δομημενο σεναριακα και απο πλευρας γριφων,οπως οφειλει ενα adventure game,τοτε θα μιλαμε για πολυ καλη κυκλοφορια..!

Επισης,αναμενεται και νεο Sherlock Holmes adventure,ισως μεσα στο ετος που διανυουμε...

***edit 24/10***

Παιδια,το ειδα το Evil under the sun,πραγματικα εχει υπεροχα γραφικα...!!!
 
Aναμενεται νεο adventure game λιαν συντομως,που θα κανει χαμο,αν ειναι ετσι οπως ακουγεται....

Το ονομα αυτου: Culpa Innata ....

Κατα τα αλλα,κυκλοφορησε ηδη στην Ελλαδα,πριν απο ολη την υπολοιπη Ευρωπη,το Belief and betrayal ενω τo Jack Keane κυκλοφορησε ηδη σε...(μαντεψτε !! ) γερμανικη εκδοση,ενω ακουγεται οτι και αυτου η αγγλικη εκδοση θα κυκλοφορησει πρωτα στην Ελλαδα...!!
 
Φρεσκα νεα απο το χωρο των adventures....

To Reprobates επιτελους κυκλοφορησε σε αγγλικη version,με τον τιτλο Next Life...Δειχνει πολλα υποσχομενο,θα δουμε....

Το Simon the sorcerer 4 οδευει ολοταχως προς την κυκλοφορια του επισης στα αγγλικα,και αυτο κι αν δειχνει πολυ δυνατο!

Το Culpa Innata κυκλοφορησε επισης,ενω αρχες 2008 αναμενεται ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ το A Vampyre story,το οποιο ειναι,αν μη τι αλλο, χαρμα οφθαλμων !!

Ανακοινωθηκε ακομη οτι θα υπαρξει τελικα Still life 2,υστερα απο το απροσμενο φιναλε του #1,λογω ελλειψης χρηματων...!

Κατα τα αλλα,εχουμε το Ankh:3 σε γερμανικη εκδοση,ενω το Tony Tough 2,υστερα απο την κακη κριτικη και κατ' επεκταση χαμηλες πωλησεις που ειχε στη Γερμανια,ειναι αμφιβολο εως απιθανο πλεον να κυκλοφορησει σε αγγλικη εκδοση.Παντως απο demo της Ρωσικης ( !!! ) εκδοσης που επεσε στα χερια μου,μου αφησε αναμεικτα συναισθηματα,καθοτι απο γραφικα εδειχνε καλο,αλλα απο gameplay -οσο μπορεσα να καταλαβω και να κρινω,καθοτι Ρωσικα δε γνωριζω-,οπου εκει ειναι και η ουσια ενος adventure αλλωστε,ηταν θα ελεγα λιγο περιεργο,χωρια που μου εκανε και crashes λογω video προβληματων.Βεβαια απο τετοια εκδοση δυσκολα κρινεις ενα παιχνιδι σωστα...

Γενικα υπαρχει μια κινητικοτητα στο genre,αλλα ας περιμενουμε να δουμε ποιο παιχνιδι απο ολα θα κανει πραγματικα τη διαφορα...
 
Κάποια σύντομα φρέσκα νέα απο το χώρο....

Ήδη κυκλοφορούν και στην Ελλαδα τα παιχνίδια Jack Keane, Sinking Island -του Benoit Sokal- και Sherlock Holmes vs Arsene Lupin...

Στα αρνητικά τώρα,δυστυχώς το A Vampyre story αργεί κι άλλο...!!
 
Nεότερα για το Sam and Max Season 2 της Telltale Games....

Βρίσκεται λοιπόν ήδη στο τέταρτο επεισόδιο !

Πιο αναλυτικά,έχουν κυκλοφορήσει τα εξής επεισόδια μέχρι στιγμής:

-Episode 1:Ιce Station Santa

-Episode 2:Moai Better Blues

-Episode 3:Night of the Raving Dead

-Episode 4:Chariots of the Dogs

Τώρα,όσο είδατε εσείς μέχρι στιγμής αγγλικό Simon the sorcerer 4,άλλο τόσο το είδα κι εγώ..!

Kυκλοφορεί όμως πολύ σύντομα (ίσως κυκλοφόρησε κιόλας) το 100% ελληνικό adventure του Άλκη Πολυράκη "Diamonds in the rough",με τιμή περί τα 20 ευρώ απ' όσο ξέρω και μου είπε κι ο Νίκος (Rygar)....

Προσωπικά,θα το αγοράσω σίγουρα....
 
manos426f είπε:
Kυκλοφορεί όμως πολύ σύντομα (ίσως κυκλοφόρησε κιόλας) το 100% ελληνικό adventure του Άλκη Πολυράκη "Diamonds in the rough",με τιμή περί τα 20 ευρώ απ' όσο ξέρω και μου είπε κι ο Νίκος (Rygar)....

Προσωπικά,θα το αγοράσω σίγουρα....
Το αναφέρει και ο Βαγγέλης στο blog του, review υπάρχει ΕΔΩ.
 
manos426f είπε:
Kυκλοφορεί όμως πολύ σύντομα (ίσως κυκλοφόρησε κιόλας) το 100% ελληνικό adventure του Άλκη Πολυράκη "Diamonds in the rough",με τιμή περί τα 20 ευρώ απ' όσο ξέρω και μου είπε κι ο Νίκος (Rygar)....

Προσωπικά,θα το αγοράσω σίγουρα....
Μόλις το παρήγγειλα online!!! :cool:

25€ με τα μεταφορικά. Το μόνο που μου φάνηκε περίεργο είναι πώς είναι δυνατόν οι χώρες εκτός ΕΕ να έχουν δωρεάν μεταφορικά. Τεσπα, λεπτομέρειες...

TallMan είπε:
Εντελώς υποκειμενικά, γράφει για τα γραφικά που παραπέμπουν σε παρελθούσες εποχές κλπ κλπ. Εγω προσωπικά είμαι "παιδί" των Larry, Police Quest και Indiana Jones και το μόνο που με νοιάζει είναι οι έξυπνοι γρίφοι... Κατά τη γνώμη μου, αγνοήστε την παράγραφο που αναφέρεται στα γραφικά, τα οποία, όπως γράφει, δεν είναι άσχημα, απλά δεν είναι "της εποχής".... Κατά τα άλλα το παιχνίδι το εχει τοποθετήσει σε υψηλό επίπεδο. Μουσική, γρίφοι και gameplay, διαπρέπουν. Ενας παραπάνω λόγος να το αγοράσει κανείς, είναι ότι ο δημιουργός του είναι Ελληνας!
 
Φαίνεται πάρα πολύ υποσχόμενο!!!! Efxaristo....
 
Μια κι έχουμε πολύ καιρό να μιλήσουμε για νέα adventures στα PC,έχουν ήδη βγει (μερικά εδώ και καιρό..) τα εξής:

Sam & Max: Season Two, Episode 5: "What's New, Beelzebub?

The Lost Crown: A Ghosthunting Adventure

Art of Murder: FBI Confidential

Overclocked

Kαι το άρτι αφιχθέν (που φαίνεται και υπέροχο) :

Murder in the abbey

(και το οποίο βλέπω ότι προφανώς κυκλοφορεί σε Big box συσκευασία !!! )
 
Πίσω
Μπλουζα