Nα βαλω win7 ή να κατσω στ αυγα μου?

joe

RetroMasteR
Joined
28 Απρ 2008
Μηνύματα
1.441
Αντιδράσεις
264
Τις τελευταιες μερες χαρη σε μια πατατα που εκανε ενα προγραμματακι στην registry μου, εχουν αρχισει παρατραγουδα στο υπολογιστηρι μου (καθυστερησεις, κολληματακια και δεν δουλευουν οι πληροφοριες συστηματος). Εχει να φαει και κανα χρονο φορματ, οποτε ηρθε η ωρα του. Η απορια τωρα ειναι, να συνεχισω με xp ή να τολμησω τα 7?

Το συστημα ειναι 3 χρονων

CPU INTEL CORE 2 DUO 6600(s775/2,4Ghz)

M/B ASUS P5B DELUXE WIFI (s775, DDR2)

COOLER CPU INTEL-AMD ZALMAN 9500 LED

RAM CELL SHOCK 2 GB kit DDR2 800MHz

albatron 9600 gt

Θα τα σηκωσει ή θα σερνεται? Εκτιμω περισσοτερο την απροβληματιστη χρηση απο τις ομορφιες.

Επισης μια και βρηκαμε παπα... Αν μπορει να προτεινει καποιος μερικες μικρες παρεμβασεις αναβαθμισης, η συμβουλη θα ειναι ευπροσδεκτη. Δεν θελω να στησω καινουργιο μηχανημα εκ νεου μιας και απο την μια παρακολουθω τις νεες εξελιξεις και περιμενω να κατσει η σκονη και απο τη αλλη με τριβελιζει η σκεψη να μιμηθω τον αδερφο μου και να τσιμπησω ενα mac pro να τελειωνουμε για την επομενη 10ετια (εχει ενα 8πυρηνο με 16 G ram). Οποτε θελω απλα κανα μερεμετακι να πηγαινει λιγο καλυτερα μεχρι να παει στο νεκροταφειο των κομπιουτερ (το εξοχικο μου).
 
Εγώ τα τρέχω σε διπύρηνο 64bito amd με 2gb μνήμη (400mhz) και 8800gt και πάνε άνετα (με τα εφέ ενεργοποιημένα).

Σιγά σιγά η μετάβαση σε περιβάλλον 7 θα γίνει (μιας και μιλάμε για ένα καλό λειτουργικό) οπότε σίγουρα δεν χάνεις κάτι, μένοντας σε xp απλά το αναβάλλεις ενώ τα σηκώνει κι όλας το pc σου.

Η πιο απλή αναβάθμιση που μπορείς να κάνεις είναι της μνήμης ξεκινώντας από 4gb και πηγαίνοντας όσο πηγαίνει η τσέπη σου και σε συμφέρει.
 
Βάλε 4 giga και θα είσαι πασάς. Θα παίξεις τα πάντα μια χαρά και σε εξαιρετικές ταχύτητες.

Ενδεικτικά, με 2 giga στο μόνο παιχνίδι που είδα καθυστέρηση είναι το Alien VS Predator, όλα τα άλλα πάνε μια χαρά και με 2.

Mac Pro ΟΚ, μέσα, αλλά εγώ παίζω παιχνίδια στο pc (εδώ στο server θα χτυπήσω μια 5770 να βρίσκεται τι λέμε τώρα) οπότε χωρίς pc δεν θα μπορούσα να φανταστώ τον εαυτό μου.

Όλα τα νέα παιχνίδια πάνε μια χαρά με hardware 3ετίας.

Σαν δεύτερη αναβάθμιση, όποτε και όταν το σκεφτείς, μια μτχ 4870 ή 260, ή μια 5750 ή 5770 και θα δεις τα παιχνίδια σου να απογειώνονται.

Υποστηρίζω φανατικά την άποψη ότι ανάμεσα σε κάποιο χρήστη, ή και gamer, με πολλά λεφτά και σε κάποιο με πολύ μυαλό η διαφορά είναι τεράστια. Σήμερα ισχύει και με το παραπάνω, ακόμα και για όποιον μπορεί και διαθέτει απεριόριστο budget για αγορά gaming hardware.
 
ΑΝΕΤΑ βάζεις Windows 7. Γνωστός μου τα δουλεύει σε netbook με 1GB RAM και πάνε αξιόλογα. Πόσο σε core2 που έχεις. Το μόνο που δεν ξέρω είναι αν αξίζει να βάλεις περισσότερη μνήμη απο τα 4GB που έχω.
 
Aν δεν παιζεις παιχνιδια στο μηχανημα δεν θα χρειαστει πανω απο ενα GB, και με ενα 1gb τα win7 πανε σφαιρα με το amd64 3000 που εχω για internet και κατεβαστηρι
 
Ναι ρε φιλος βαλε τα 7. Ετρεχα σε παρομοιο συστημα με το δικο σου τα vista αλλα δεν τραβαγε, ενω τα 7 ειναι οκ, διαχειριζονται καλυτερα τους πορους του συστηματος. Βαλε 64 bit. Θα σου παρει 2-3 μερες να τα συνηθισεις λογω του νεου περιβαλλοντος αλλα αξιζει τον κοπο. Μολις δεις πως παιζουν, βαλε και αλλα 4-6gb ram και θα σαι αρχοντας ( τα 32bit λειτουργικα βλεπουν το πολυ 4gb μνημης)
 
picture.php
 
ενταξει με πεισατε!!!! Θα ξηγηθω 7. Τωρα ποια εκδοση προτεινετε? κυκλοφορουν αρκετες. Η αληθεια ειναι πως τα παιζω τα παιχνιδακια μου και ειναι ενας βασικος λογος που αναβαλω to mac oπως και το οτι μου αρεσει να βρισκω στο μπαμ το παραμικρο προγραμμα (καλα σιγα σιγα αυτο αλλαζει σε σχεση με το παρελθον)

Οποτε 2 g μνημη ακομα και βουρ!

ευχαριστω για τις απαντησεις σας παιδια

YΓ Aν δεν γινομαι εκνευριστικος, θα μπορουσατε να μου προτεινετε και μνημες? Ιδανικα απο το plaisio μιας και ειμαι πολυ κοντα αλλα εχω και καλες εντυπωσεις απο την πολιτικη τους ως τωρα (ελπιζω να μην με βαρεσετε). Εχω ηδη 2 g να παρω αλλα 2 ή να παρω ενα σετακι των 4 (2χ2g)?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κοίτα να είναι 800άρες και αυτές.

Τώρα για το μέγεθος. Αν θες να δώσεις 100 ευρώ για να πάρεις 2 Χ 2 κάντο. Μπορείς και να πουλήσεις τα 1 Χ 2 που έχεις, μπορείς να τα κρατήσεις και να πας σε 6, ή μπορείς να δώσεις ένα 50άρι και να πας σε 4, κρατώντας τη παλιά.

Αυτό είναι αποκλειστικά δική σου απόφαση, σχετίζεται αποκλειστικά με το πόσο σχεδιάζεις να κρατήσεις το μηχάνημα. Βέβαια 4 giga θα σε βγάλουν παλληκάρι 2+ χρόνια τουλάχιστον από σήμερα.

Όσο και να το θέλουμε, έπειτα από δύο χρόνια το παρών σου μηχάνημα το πολύ πολύ να σου μείνει για δεύτερο, ή κατεβαστήρι, άλλωστε μέχρι τότε θα έχουμε περάσει σε οκταπύρηνα (τα 6πύρηνα έρχονται σε μερικά μηνάκια !!!!! ) και το κόστος ολικής αλλαγής θα είναι χαμηλό, τόσο που να μην δικαιολογεί αναβάθμιση του παρόντος.
 
ΑΝΕΤΑ βάζεις Windows 7. Γνωστός μου τα δουλεύει σε netbook με 1GB RAM και πάνε αξιόλογα.
Θα σου ηταν ευκολο να μας πεις το ακριβες μοντελο του netbook για το οποιο μιλας ?
 
Σίγουρα αναφέρεται σε Windows 7 starter. Τα starter πάνε ικανοποιητικά με 1 giga αλλά μέχρι εκεί.
 
Paspartoo είπε:
Θα σου ηταν ευκολο να μας πεις το ακριβες μοντελο του netbook για το οποιο μιλας ?
btw, έχω τρέξει 7pro στο μικρό mITX mobo της intel με celeron1.2ghz, SIS chipset κλάιν (vga mirage - με το απλό theme που σηκώνει) και 1GB DDR2. Ταχύτητα σαν ΧΡ είχανε στο ίδιο setup.... φυσικά system restore απενεργοποιημένο και χωρίς antivirus πάνω...
 
εγώ ήμουν φανατικός τον windows ΧΡ service pack 3 , και δεν τα άλλαζα με τίποτα! , τα vista είναι απαράδεκτα και ποτε δεν τα έβαλα εκτος από 2-3 φορες δοκιμαστικά και τα έβγαλα την ίδια μέρα μετά από κάτι ώρες!

πήρα την απόφαση και έβαλα τα windows 7 πριν 4 μήνες , και πραγματικά ήταν η καλύτερη επιλογή , απίστευτο λειτουργικό σύστημα πολύ κοντά στην mac λογική , χωρίς κωλύματα και προβλήματα , μακράν το καλύτερο λειτουργικό τις microsoft!

επίσης να πω πως έχω βάλει τα windows 7 και σε ένα παλιό PC , pentium 4 στα 1.8 με 1gb μνήμη και πηγαίνει μια χαρά! βεβαια από μονο του το σύστημα έκανε disable κάποια effects τον windows , αλλα το σύστημα πηγαίνει μια χαρά!
 
Παιδια, ευχαριστουμε πολυ ολους για αυτες τις χρησιμοτατες πληροφοριες. Και εγω ειμαι κολλημενη στο ΧΡ, λογω vistaφοβιας, αλλα αμα το λετε εσεις οτι τα 7 ειναι ενταξει με καθησυχαζετε. :)
 
Ρε παιδιά,γιατί δε κάνετε το πιο απλό;

Dual boot με XP και 7,κι αν δείτε ότι,για τον οποιοδήποτε λόγο,τα δεύτερα δε σας καλύπτουν (χλωμό αυτό,αλλά λέμε),μένετε στα ΧP... ;)
 
Καλή η λύση που πρότεινε ο Manos. Βέβαια ελάχιστοι είναι της λογικής του dual boot......
 
νομίζω είναι μια χαρά τα windows 7 σκέτα
 
Χωρίς συζήτηση τα win 7 είναι ότι καλύτερο μας έχει δώσει η Microsoft.

Τα έβαλα πριν από μήνες σε ένα P4 1.8Ghz με 768 ram και κάρτα γραφικών μια NVIDIA 128 και το μηχάνημα πετάει.

Επίσης αφού πριν από ένα χρόνο υποβάθμισα το laptop μου(HP dv6500 core 2 Duo στα 2.00GHz ,2 GHz ram,NVIDIA Geforce 8400M Gs) από vista σε xp και παιδεύτηκα πολύ ώστε να βρω xp drivers πήρα την απόφαση τον Νοέμβριο να του βάλω τα win7 ultimate και το αποτέλεσμα ήταν φανταστικό , λες και αγόρασα καινούργιο,όλες οι εφαρμογές δουλεύουν τέλεια χωρίς ενοχλητικά μηνύματα από τα windows,και το μηχάνημα πετάει.

Το μόνο κακό για μένα είναι ότι το μενού τις έναρξης δεν μπορεί να γυρίσει σε κλασική μορφή , όπως το είχα συνηθίσει χρόνια τώρα..
 
Captain Kal είπε:
Πλάκα - πλάκα το δικό μου μηχανημα είναι triple boot.
Το έκανα κι εγώ κάποτε. Δεν με απασχολεί μια και παίζουν 4 laptops και 2 desktops αυτή τη στιγμή.

Βέβαια με τα παιχνίδια εκτός από 7άρια πια δεν υπάρχει τίποτε άλλο, τα XP είναι αποκλειστικά στο παλιό μου laptop (4ετίας) και το netbook (από το οποίο ξήλωσα τον SSD με τα 7 και του έβαλα τον παλιό του με τα XP όπως τον είχα κρατήσει).

Τώρα να πω τη μαύρη αλήθεια, στο μηχάνημα που σχεδιάζω να στήσω σε λίγο καιρό δεν υπάρχει η παραμικρή σκέψη για XP, μια και σκέφτομαι να το σετάρω με 12 giga ram οπότε και να ήθελα, δεν θα μπορούσα.

Τα XP μας συντρόφεψαν για πολλά χρόνια, έκαναν το κύκλο τους, καιρός να πάμε παρακάτω. Απλά.
 
Πίσω
Μπλουζα