Nα βαλω win7 ή να κατσω στ αυγα μου?

εκανα μια βολτουλα απο το πλαισιο μετα την δουλεια και μου προτειναν αυτες τις μνημες

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/RAM/Adata-4GB-DDR2-1066-G-Series-Ram-Kit-PC2-8400-AD21066G002GMU2.htm

Σκεφτομαι να τις χτυπησω αυριο, ωστε να κανω το χειρουργειο μεσα στην βδομαδα (πηρα και ενα τροφοδοτικο cooler master 620). Εχει κανεις αντιρρηση ως προς τις μνημες?

Παραμενω σχετικα πιστος στο πλαισιο γιατι ομολογουμνως μεχρι τωρα μου εχουν ξηγηθει πολυ καλα, οτι προβλημα ειχα ποτε και υπηρχε εγγυηση γινοταν αμεση αντικατασταση χωρις καν ελεγχο πολλες φορες.
 
OXI τις 1066, το μηχάνημά σου είναι αρκετά παλιό και μπορεί να έχεις περίεργη συμπεριφορά.

Αντί αυτών πάρε τις ίδιες αλλά στα 800. Αυτές φοράει το gaming rig μου και ουδέποτε είχα πρόβλημα. Γενικά οι 1066 είναι περίεργα ζώα, ειδικά αν πας να τις τοποθετήσεις σε μητρικές τριετίας, επόμενο γιατί τότε δεν υπήρχαν καν για να τεσταριστούν και καμία εταιρεία δεν πρόκειται να τρέξει τεστ συμβατότητας σε υλικό τριετίας. Άσε που θα κρατήσεις και τα άλλα 2 giga και θα έχεις 6 συνολικά!

Όσο για το τροφοδοτικό η επιλογή σου είναι έξοχη. Έχει 5 χρόνια εγγύηση και έχω το ίδιο και στα δύο desktops μου, ένα εκ των οποίων έχει κανά 18άμηνο να σβήσει. Εξαιρετική ποιότητα, αθόρυβα, οικονομικά, δεν έχω κανένα παράπονο μέχρι στιγμής και ξέρεις πως τα λειτουργώ τα μηχανήματα....
 
pooky(1) είπε:
OXI τις 1066, το μηχάνημά σου είναι αρκετά παλιό και μπορεί να έχεις περίεργη συμπεριφορά.
Αντί αυτών πάρε τις ίδιες αλλά στα 800. Αυτές φοράει το gaming rig μου και ουδέποτε είχα πρόβλημα. Γενικά οι 1066 είναι περίεργα ζώα, ειδικά αν πας να τις τοποθετήσεις σε μητρικές τριετίας, επόμενο γιατί τότε δεν υπήρχαν καν για να τεσταριστούν και καμία εταιρεία δεν πρόκειται να τρέξει τεστ συμβατότητας σε υλικό τριετίας. Άσε που θα κρατήσεις και τα άλλα 2 giga και θα έχεις 6 συνολικά!

Όσο για το τροφοδοτικό η επιλογή σου είναι έξοχη. Έχει 5 χρόνια εγγύηση και έχω το ίδιο και στα δύο desktops μου, ένα εκ των οποίων έχει κανά 18άμηνο να σβήσει. Εξαιρετική ποιότητα, αθόρυβα, οικονομικά, δεν έχω κανένα παράπονο μέχρι στιγμής και ξέρεις πως τα λειτουργώ τα μηχανήματα....
Να σαι καλα ρε pooky ετσι θα ξηγηθω. Υπαρχει περιπτωση να εμφανιστει ασυμβατοτητα αν κρατησω και τα 2 γιγα που ειχα πριν λογω του οτι ειναι αλλη μαρκα?
 
Πάντοτε υπάρχει κάτι τέτοιο. Τα βάζεις όλα πάνω και βλέπεις. Βέβαια να σου πω ότι και να μην πάει καλά το πάντρεμα των μνημών, το πολύ - πολύ να αφήσεις τη νέα μνήμη πάνω και "σπρώξε" τη παλιά για κανένα 30άρι.

Και πάλι κερδισμένος θα βγεις.

-----------------EDIT-----------------

Τσέκαρα τη μητρική σου, είναι πολύ παλιό μοντέλο αρχές του 2007. Έχει το 965 chipset πράγμα που σημαίνει αυτόματα ότι οι 1066 είναι εκτός προδιαγραφών. Επίσης ακόμα και αν θες να αναβαθμίσεις επεξεργαστή με 1333 bus δεν θα τον δει.

Βέβαια ήταν μοντέλο high end στην εποχή της και με τη cpu που έχεις στέκεται άψογα και σήμερα.

Επειδή όμως δεν είναι full solid capacitor design τσέκαρε καλού - κακού τους πυκνωτές μπας και κάποιος έχει φουσκώσει ή ακόμα χειρότερα, ανοίξει. Αυτό στο λέω γιατί πριν 3 χρόνια είχα στήσει στον ΑΕΟΝ ένα μηχάνημα με παρόμοια μητρική, και έσκασε πυκνωτής καταστρέφοντας του μια κάρτα γραφικών (ο πυκνωτής ήταν στο κύκλωμα τροφοδοσίας της κάρτας με ολέθρια αποτελέσματα)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όπως σωστά σου είπαν μην πάρεις 1066 μνήμες, πιθανότατα να έχεις θέμα ασυμβατότητας.

Προτίμησε 800άρες που είναι και ποιό φθηνές και μάλλον Kingston επειδή έχω δεί διάφορα κουλά με τα asus...

Δεύτερον φαντάζομαι γνωρίζεις ότι από 4Gb μνήμη και πάνω μιλάμε για 64bit έκδοση του λειτουργικό που θα βάλεις και μόνο.

Με 32bit δεν θα δεί παραπάνω από 3,κάτι Gb ram λόγο περιορισμού της αρχιτεκτονικής του.
 
Φίλε joe,μια και το ένα εκ των δύο mobos μου είναι το P5B (το απλό,όχι το Deluxe),μπορώ να σε βεβαιώσω ότι αυτές οι μνήμες δουλεύουν μια χαρούλα.

Προφανώς το ίδιο θα ισχύει και με αυτές .

Aλλά φυσικά από το site της Asus,εισάγοντας το μοντέλο της μητρικής σου,μπορείς να δεις ποιες μνήμες είναι 100% τεσταρισμένες για τη συμβατότητά τους με αυτό.. ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μάνο το τελευταίο link δεν λειτουργεί μεν, αλλά είναι άτοπο να μιλάμε για τεστ συμβατότητας μνημών που παράγονται σήμερα σε mobo αρχών 2007. Κανείς δεν θα κάτσει να σκάσει, από την άλλη όμως, οι DDR II είναι τόσο ώριμη πλατφόρμα που δεν θα έχει κανένα πρόβλημα, ΑΡΚΕΙ να μείνει εντός προδιαγραφών ταχύτητας της μνήμης.
 
7 και από μένα, με κλειστά μάτια.

Πάντως αν κάνεις 4 ή 6 gb τη μνήμη σου, θα σου πρότεινα να πας σε 64bit.
 
pooky(1) είπε:
Μάνο το τελευταίο link δεν λειτουργεί μεν, αλλά είναι άτοπο να μιλάμε για τεστ συμβατότητας μνημών που παράγονται σήμερα σε mobo αρχών 2007. Κανείς δεν θα κάτσει να σκάσει, από την άλλη όμως, οι DDR II είναι τόσο ώριμη πλατφόρμα που δεν θα έχει κανένα πρόβλημα, ΑΡΚΕΙ να μείνει εντός προδιαγραφών ταχύτητας της μνήμης.
Όντως δε λειτουργεί,έβγαλα το link.

Το τελευταίο το ανέφερα σε περίπτωση που ο φίλος joe βρει τελικά κάποιο σετάκι μτχ μνημών... ;)

(ακολουθήσει δηλαδή τη...δική μου μέθοδο! :p :p )
 
Ευχαριστω για τις συμβουλες σας παιδια! Θα παω να χτυπησω 4g στο σχολασμα και βουρ για αναβαθμιση σε ολα τα επιπεδα γιατι τωρα το μηχανημα ειναι μεταξυ φθορας και αφθαρσιας και θελει ετσι κι αλλιως φορματ. Το registry cleaner μου αλλαξε τα φωτα στην registry και παρα την επαναφορα το μηχανημα καθυστερει, κολλαει και αλλα ωραια. Μου ειχε βγαλει και 2 φορες system check για τον σκληρο.... οποτε... win 7 σας ερχομαι...
 
Περιμένουμε εντυπώσεις όταν με το καλό τα σετάρεις!!!!
 
Τώρα να πω τη μαύρη αλήθεια, στο μηχάνημα που σχεδιάζω να στήσω σε λίγο καιρό δεν υπάρχει η παραμικρή σκέψη για XP, μια και σκέφτομαι να το σετάρω με 12 giga ram οπότε και να ήθελα, δεν θα μπορούσα.
Τα XP μας συντρόφεψαν για πολλά χρόνια, έκαναν το κύκλο τους, καιρός να πάμε παρακάτω. Απλά.
Και εγώ στηρίζομαι πλέον σς 64άρια. Τα XP κρατάω μόνο για πιθανή ασυμβατότητα παιχνιδιών. (To Darkstar One δεν θέλει με τίποτε 64μπιτα συστήματα).
 
Ρε παιδια πρεπει να ειμαι απιστευτα γκαντεμης. Ερχεται το φιλαρακι μου που σκαμπαζει απο τετοια ζητηματα, ανοιγουμε το κουτι, τα καθαριζουμε ολα. Βαζουμε πανω το νεο τροφοδοτικο, κανουμε οοοοολες τις συνδεσεις και σπαμε το κεφαλι μας για την καλυτερη χωροταξια και μετα παταμε το κουμπακι... ΤΙΠΟΤΑ. Το τροφοδοτικο εχει ενα λαμπακι πισω, αναψε με καθυστερηση μερικων δευτερολεπτων και μετα εσβησε, το φωτακι στην μητρικη αναβε, αλλα δεν ελεγε να παρει μπροστα. Κλεισαμε το διακοπτη, ξανααναψαμε και τιποτα. Για μια στιγμη φοβηθηκα μηπως καηκε τιποτα και βγαλαμε το νεο τροφοδοτικο και βαλαμε το παλιο. Αναψε ο κινεζος κανονικα. Το αλλο οταν το εβαζα στο ρευμα μονο του, δεν ναβε το φωτακι πισω. Το πηγα τωρα το πρωι στο Πλαισιο και μεχρι το απογευμα θα μου πουν αν εχει προβλημα.

Τι να πω ρε ... ... μια φορα χωρις σουρτα φερτα δεν γινεται?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ε, η γκαντεμιά σε κυνήγησε!

Γι' αυτό το λόγο το νέο μου σύστημα δεν το ανακοίνωσα σε κανέναν (και ούτε εδώ μέσα εννοείται) . :)

Με μαθηματική ακρίβεια ότι κράτησα μυστικό από το "κακό" μάτι λειτούργησε μια χαρά! :D

(Κάποιος εδώ είναι κατσικοπόδαρος! Να εμφανιστεί αμέσως ο σάτυρος!!!! ) :p
 
εγώ να πω μόνο ότι emulators όπως Steem, WinAPE που δοκίμασα παίζουν μεν αλλά δε δουλεύουν τα φίλτρα bluring.

Zxspin, WinUAE, Fuzion, ZSNES παίζουν το ίδιο.
 
Ολα μια χαρα! Κανενα θεμα εως τωρα εκτος απο μια ταλαιπωρεια με την σουιτα της Adobe αλλα θα το παλεψω.
 
Εγώ πάντως απόψε έχω πείραμα: τα 7αρια στο αρχαίο Amilo Si1520 της κοπέλας μου (λείπει εκτός Αθηνών, χεχε)
 
Και το αποτέλεσμα; Αν έχεις αρκετή μνήμη δεν πιστεύω να συναντήσεις κανένα σοβαρό πρόβλημα.
 
Λοιπόν, επειδή δεν έχω και ώρα, αντιγράφω αυτό που έγραψα σε φόρουμ της αλλοδαπής:

OK guy,s last night I installed Win7 Ultimate on my trusty old 1520, which sports a paltry 768 megs of memory.

I'm happy ti report that it runs very nicely. It didn't need any drivers (though it did find a couple of updated ones upon checking the Windows Update server) and all hardware seems to be working perfectly. Aero is enabled by default and I can't see it causing any issues from the little I toyed with it!

After boot memory usage stands at 65%, but I didn't try really working with it yet. It's fast, it's good-looking (but how can you shrink desktop icons without a scroll wheel?) and fully functional.

Oh, also it reported that there's something wrong with my battery. I know there is (it dies very quickly after I unplug it, and I'm looking for a new one - any ideas???), but it was a surprise that Windows told me so!

Όλα καλά! Και μιλάμε για ένα μηχανάκι με Intel Core Duo T2300 (@1.6 νομίζω!) με μία Intel Graphics Media Accelerator (GMA) 950 128 MB (υποθέτω shared)...

Αναμένω να μου έρθει μία πεντακοσάρα μνήμη να το πάω στο 1GB, αλλά για τη χρήση που του κάνει η κοπέλα μου νομίζω θα είναι πολύ καλό...
 
Τα Ultimate (32) τα δούλευα σε MSI Wind 100 με μονοπύρινο Atom 1,6 αλλά 2 giga ram και πήγαινε πολύ καλά. Χρειάστηκα το δίσκο του, όμως, σε άλλο laptop και του ξαναέβαλα τον παλιό του με τα XP.

Άλλωστε τα είχα εγκαταστήσει για πλάκα, να δω αν τραβάει. Όλα μια χαρά!!!!!

Ο δικός σου επεξεργαστής είναι τέρας ισχύος μπροστά σε έναν Atom, που θεωρώ απόλυτο σκουπίδι. Κάρτα γραφικών έχει την ίδια με σένα με "κοινή" μνήμη από το σύστημα.
 
Πίσω
Μπλουζα