N64- "Φωτογραφικές" αναμνήσεις...

dominator1985

RetroWannaBe
Joined
17 Δεκ 2009
Μηνύματα
35
Αντιδράσεις
0
Φίλοι nintendoμανιακοί/ κές μετά από συζητήσεις σε προηγούμενο θέμα καταλήξαμε ότι ένα νέο thread με τις φώτο των αγαπημένων μας παιχνιδιών (όσων έχουν απομείνει :( ) και κονσόλας θα ήταν ιδανικό... Ξεκινάω το θέμα με την ελπίδα να ακολουθήσουν και άλλοι με δικές τους φώτο, σχόλια κτλ :)

Πρώτο παιχνίδι που αγόρασα ήταν το αξεπέραστο Goldeneye- θυμάστε το τεράστιο πακέτο που έδινε δώρο το παιχνίδι μαζί με την κονσόλα και ένα πόστερ από την ομώνυμη ταινία; (69.900 δρχ παρακαλώ...). Όπως βλέπετε το παιχνίδι το έχω ακόμη στο κουτί του (ένα μικρό σχισιματάκι οφείλεται στην καταραμένη ταινία της nortec...). Ομολογώ ότι τα χάρτινα κουτιά δεν ήταν και ό,τι καλύτερο αλλά είναι και αυτά ένα μέρος της ιστορίας του n64 :p . Μέσα έχω επίσης τις οδηγίες (και στα ελληνικά) καθώς και το κλασσικό πλέον ασπρόμαυρο φυλλάδιο... Πέρα από αυτά, στο φόντο βλέπετε το διαφημιστικό που είχαν τότε μέσα τα κουτιά με τα παιχνίδια της κονσόλας... Περιττό να σας πώ πόσες ώρες το χάζευα τότε (1996 με 1997 αν θυμάμαι...) και σχεδίαζα ποιο παιχνίδι θα βάλω τους δικούς μου να μου αγοράσουν (ούτε internet τότε είχαμε, ούτε δικά μας λεφτά βγάζαμε κτλ...). Απολαύστε!!
 
Ωραίος dominator. Είχα κάποια χρόνια να δω αυτή την αφίσα, μου έφερες μνήμες από το παρελθόν. Καλά ρε θηρίο.... έβγαλες την ταινία της Nortec και άφησες μόνον αυτό το σημάδι? Έχω δει πολύ χειρότερα εξ αιτίας αυτής της ταινίας. Όσο για το παιχνίδι, αν θυμάμαι καλά, πρέπει να υπήρχε ακόμη και ένα λευκό χαρτί που είχε όλες τις αποστολές, νομίζω και στα ελληνικά.
 
Φίλε geo2004z με πολλή υπομονή και αργές & σταθερές κινήσεις κατάφερνα να βγάζω αυτή την καταραμένη ταινία- όχι πάντοτε με απόλυτη επιτυχία είναι η αλήθεια... :( Όσο για το φυλλάδιο, έχεις δίκιο! Ουσιαστικά ήταν μια λίστα που έλεγε όλες τις αποστολές στα ελληνικά (την είχα μέσα στο αγγλικό booklet και το πρόσεξα αφότου έβγαλα την φώτο). Από μετάφραση έσκιζε πάντως... Bunker= Τραπεζικός :p Έλεος!!

Προσεχώς θα ανεβάσω και άλλες φώτο, απλά προσπαθώ να "ξεκλέψω" χρόνο από τις καθημερινές υποχρεώσεις... geo2004z περιμένω και τις δικές σου φώτο όπως και όλων των υπόλοιπων nintendoμανιακών :)
 
εγώ εκει που εχει φύγει και φαίνεται το χαρτόνι το βάφω με μαρκαδόρο μαύρο και δεν φαίνεται μετα.. στο προτείνω.. καλα το παιχνίδι αυτό είναι απλα τέλειο .. εχω το Ν64 για να παίζω μόνο αυτό
 
Αυτη η αφίσα υπήρχε πριν την κυκλοφορία του Ν64 στην Ευρώπη και την εχω στον τοιχο απο τότε. Καθε μερα εδώ και 14 χρόνια την βλέπω, μου αρέσει πολύ το σχέδιο του Mario σε αυτήν και κανει το μηχάνημα να δείχνει πολύ ψαρωτικό (οχι πως δεν ήταν)



Αλλη μία αφίσα, αυτην την φορά απο την Nortec. Απο πίσω υπάρχουν οι οδηγίες του Lylat Wars (Europe ftw!)



Και κατι διαφορετικό. Αυτο το 2σέλιδο ειναι απο ενα παλιό τευχος του Computer & Videogames, πολύ πριν βγει το Ν64 στην Eυρώπη. O λογος που το κάνω ποστ είναι γιατί αυτές τις 2 σελιδες της έχω χαζέψει περισσότερο απο κάθε άλλη σελίδα περιοδικου ή βιβλίου στην ζωή μου. Για παραπάνω απο 1 χρόνο, μέχρι να αγοράσω το Mario, ανοιγα το περιοδικό και κοιτούσα τις φωτογραφίες...



Edit: Thanks Manos :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Imgema είπε:
Edit: ποτέ δεν μπορω να ποστάρω φωτογραφίες με tags για να ανοιγουν αυτόματα... :(
Είναι απλό φίλε Imgema.Αντί για το "Picture URL" θα postάρεις το "BB code" κάθε φωτογραφίας που θες από την gallery σου.... ;)
 
Imgema είπε:
Και κατι διαφορετικό. Αυτο το 2σέλιδο ειναι απο ενα παλιό τευχος του Computer & Videogames, πολύ πριν βγει το Ν64 στην Eυρώπη. O λογος που το κάνω ποστ είναι γιατί αυτές τις 2 σελιδες της έχω χαζέψει περισσότερο απο κάθε άλλη σελίδα περιοδικου ή βιβλίου στην ζωή μου. Για παραπάνω απο 1 χρόνο, μέχρι να αγοράσω το Mario, ανοιγα το περιοδικό και κοιτούσα τις φωτογραφίες...
Σε καταλαβαίνω ! Το ίδιο είχα πάθει και εγώ (αν και με παιχνίδι της SEGA και φυσικά σε άλλο περιοδικό) . Δεν συγχώρεσα ΠΟΤΕ μου τον εαυτό μου που πέταξα εκείνο το περιοδικό .

Φρόντισε , Imgema , να μην κάνεις και εσύ το ίδιο λάθος . Μ'ακούς ; Ποτέ !
 
Imgema η τελευταία σου φωτό είναι εκπληκτική, ονειρική θα έλεγα!! Είχα πάθει ακριβώς το ίδιο "χαζεύοντας" σελίδες ενός ελληνικού περιοδικού για video games (ίσως ήταν και το αλμανάκο), το οποίο διαφήμιζε το Ultra 64 με τριδιάστατες εικόνες του Mario 64 και του Zelda 64!

Μιας που ανέφερα το Zelda 64 ή μετέπειτα Ocarina of Time, θα ήθελα να εξομολογηθώ κάτι που έπαθα αγοράζοντας το παιχνίδι, που ίσως το πάθανε κι άλλοι, εκτός από εμένα. Βάζοντας την κασέτα στην κονσόλα είχα ξενερώσει τόσο πολύ με τον τριδιάστατο Link, καθώς και με το παιχνίδι, ενώ εκείνη ακριβώς τη στιγμή μετάνιωσα που είχα δώσει το Snes για να πάρω Nintendo 64. Ήθελα να παίξω ξανά το al Link to the Past και δε μπορούσα.... :( . Βέβαια όταν άρχισα να μπαίνω για τα καλά στην ιστορία του παιχνιδιού και όσο περνούσαν οι μέρες παίζοντας το παιχνίδι άλλαξα άποψη.

Φίλε dominator, το κακό με τις εικόνες είναι ότι έχω την κονσόλα με τα παιχνίδι στην πόλη μου και δε μπορώ να ανοίξω τα παιχνίδια να ποστάρω λεπτομέρειες. Γι' αυτό θα βάλω μία παλαιότερη φωτό με όλα τα παιχνίδια μαζί και την κοσνόλα. Μόλις τελειώσει η εξεταστική θα ποστάρω περιοδικά και φυλλάδια μέσα απο τα κουτιά.

picture.php


ΥΣ: Δεν είναι δικό μου το δωμάτιο, εξ ου και οι ροζ κουρτίνες.... :p




 
iliekater είπε:
Σε καταλαβαίνω ! Το ίδιο είχα πάθει και εγώ (αν και με παιχνίδι της SEGA και φυσικά σε άλλο περιοδικό) . Δεν συγχώρεσα ΠΟΤΕ μου τον εαυτό μου που πέταξα εκείνο το περιοδικό .Φρόντισε , Imgema , να μην κάνεις και εσύ το ίδιο λάθος . Μ'ακούς ; Ποτέ !
Οχι, ευτυχώς πάντα είχα κολλημα να κρατάω περιοδικά και μου έχουν μείνει σχεδόν ολα. Μακάρι να σκεφτόμουν το ίδιο και για τα παιχνίδια που είχα όταν είμουν πιο μικρός.

Δυστηχώς δεν μπορεσα να βγάλω την φωτογραφια σε καλύτερη ποιότητα ωστε να διαβάζονται και οι λεζάντες.

Φιλε geo2004z, η φωτογραφία σου είναι πολύ εντυπωσιακή. Μονο και μόνο το ότι υπάρχει εκει το Conker's Bad Fur Day είναι αρκετό για πολύ respect :worship:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Amigos είπε:
εγώ εκει που εχει φύγει και φαίνεται το χαρτόνι το βάφω με μαρκαδόρο μαύρο και δεν φαίνεται μετα.. στο προτείνω..
Φίλε Amigos πλάκα πλάκα αυτό δεν το είχα σκεφτεί! Καθόλου κακή ιδέα...

Imgema είπε:
Για παραπάνω απο 1 χρόνο, μέχρι να αγοράσω το Mario, ανοιγα το περιοδικό και κοιτούσα τις φωτογραφίες...
iliekater είπε:
Το ίδιο είχα πάθει και εγώ (αν και με παιχνίδι της SEGA και φυσικά σε άλλο περιοδικό) . Δεν συγχώρεσα ΠΟΤΕ μου τον εαυτό μου που πέταξα εκείνο το περιοδικό .
Φίλοι Imgema και iliekater όλοι μας το είχαμε πάθει αυτό σε κάποια φάση... Ώρες ολόκληρες να χαζεύουμε τα εξώφυλλα, ούτε internet είχαμε τότε ούτε τίποτα... Το είχα πάθει με το mario kart το οποίο διαφήμιζε το πρώτο τεύχος του nintendo world... Το θυμάστε αυτό το περιοδικό άραγε;;; Το έχω ακόμη σε άριστη κατάσταση, όποτε μπορέσω θα ανεβάσω φώτο και από αυτό :)

Φίλε geo2004z η συλλογή σου είναι εντυπωσιακή! Θα συμφωνήσω για το Conker's Bar Fur Day... Και αν βλέπω καλά έχεις και το F1 World Grand Prix, από τους καλύτερους εξομοιωτές φόρμουλα που κυκλοφορούσαν τότε σε όλες τις κονσόλες... Όσο για το ocarina, τι να πούμε, από τα καλύτερα παιχνίδια ever...

Στο θέμα μας τώρα, ανέβασα φώτο του "ετεροθαλούς" αδελφού του Goldeneye, που δεν είναι άλλο από το perfect dark. To perfect dark ήταν ουσιαστικά η ανεπίσημη συνέχεια του goldeneye καθώς η rare είχε χάσει τα δικαιώματα του bond από την EA (η οποία και κυκλοφόρησε το μετριότατο tomorrow never dies στο psx...). Όποιος είχε παίξει το goldeneye δεν είχε κανένα πρόβλημα προσαρμογής καθώς το παιχνίδι ήταν ολόιδιο στα βασικά του σημεία! Στο κουτί του παιχνιδιού υπήρχε τότε και το φυλλάδιο που διαφήμιζε τα πολύχρωμα χειριστήρια και κονσόλες, όπως και το πακέτο του pokemon stadium με το περιβόητο transfer pack (άλλο ένα δείγμα του ότι η Nintendo ενδιαφερόταν πολύ για την συμβατότητα όλων των συστημάτων της). Απολαύστε! :D
 
Είπα να αναστήσω αυτό το ενδιαφέρον θέμα, καθώς βρήκα κάποιες αφίσες και ένα περιοδικό ξένου τύπου που αναφέρεται στο λανσάρισμα του Nintendo 64 στην Ιαπωνία. Αν δε φαίνονται καθαρά οι εικόνες, οφείλω να πω ότι οι κάτω εικόνες είναι το ιαπωνικό Nintendo 64 που αγόρασαν τότε οι συνάκτες του περιοδικού μαζί με ένα Super Mario 64 και ένα Pilotwing, θα δείτε και πόσο πλήρωσαν. Ενώ οι εικόνες που βρίσκονται στο πάνω μέρος της σελίδας δείχνουν καταστήματα της Ιαπωνίας και τις ουρές που σχηματίζονται για να προμηθευτούν όλοι ένα Nintendo 64.
 
geo2004z είπε:
Αν δε φαίνονται καθαρά οι εικόνες, οφείλω να πω ότι οι κάτω εικόνες είναι το ιαπωνικό Nintendo 64 που αγόρασαν τότε οι συνάκτες του περιοδικού μαζί με ένα Super Mario 64 και ένα Pilotwing, θα δείτε και πόσο πλήρωσαν.
Η πλάκα είναι ότι το Pilotwings 64 ήταν ακριβότερο από το Super Mario 64 :eek:
 
Φίλοι nintendoμανιακοί χαίρομαι που το θέμα παραμένει ζωντανό :D

Μετά από αρκετό ψάξιμο βρήκα επιτέλους άθικτο στο υπόγειο το πρώτο τεύχος του Nintendo World!!! Θέμα της εποχής το "καλύτερο παιχνίδι του 1997", το Goldeneye... Παρατηρήστε ημερομηνία (Ιανουάριος 1998- 12 χρόνια πριν!) και τιμή (800 δρχ- ακριβό για τότε, αυτό και το Gamepro)

Μαζί ανεβάζω και δυο φώτο μέσα από το περιοδικό:

1) παρουσίαση του αναμενόμενου στην Ευρώπη τότε ocarina of time (η ιαπωνική έκδοση) μαζί με το δικό μου cartridge (δυστυχώς κουτί και οδηγίες αγνοούνται από την εποχή που ανταλλάσαμε παιχνίδια με φίλους :( )

2) παρουσίαση του ISS 64... Θα μου πείτε τώρα τι μας λές στην εποχή του pro... Παρόλα αυτά το συγκεκριμένο ποδοσφαιράκι ήταν ό,τι καλύτερο είχε τότε η κονσόλα (μαζί ίσως με τα μεταγενέστερα fifa 98 & 99)... Ατελείωτες ντρίπλες, πανέμορφα γραφικά και ένα πρωτότυπο σύστημα με challenges... Συν το τετραπλό multiplayer :D
 
Να σαι καλά φίλε μου dominator που μας γύρισες 12 χρόνια πίσω. Η παρουσίαση του αναμενόμενου Zelda 64 είναι τέλεια! Αυτές οι εικόνες είχαν κάνει το γύρω του κόσμου για έναν ολόκληρο χρόνο, καθώς ήταν οι μοναδικές που υπήρχαν, από την E3 του 1997 που παρουσιάσθηκαν έως και την E3 του 1998 που παρουσιάσθηκε το τελικό trailer του παιχνιδιού με την τελική του ονομασία.

Όσο για το περιοδικό Nintendo World, το αγόραζα μανιωδώς κάθε μήνα και το έβρισκα εξαιρετικό. Ίσως, όμως, επειδή ήμουν Nintendo fan να μην είχα αντικειμενική άποψη, οπότε δε μπορώ να γνωρίζω αν ήταν ποιοτικό ή όχι. Θεωρώ σωστή την κίνηση κυκλοφορίας ενός αποκλειστικού περιοδικού της Nintendo, όμως κυκλοφόρησε τη χειρότερη εποχή για τη Nintendo στη χώρα μας καθώς παραμόνευε απειλητικά το PSX και η πειρατεία ταυτόχρονα.

Επειδή είπα πολλά, θα ποστάρω κάποιες αφίσες και ένα ημερολόγιο του έτους 2000.
 
To προβλημα του περιοδικού Nintendo World ήταν οτι όπως και το 90% των Ελληνικών περιοδικών videogames, ήταν αντιγραφή και μετάφραση ενός ξένου. Το συγκεκριμενο ήταν αντιγραφή του Αγγλικού N64 magazine (το οποιο αγόραζα).

picture.php


picture.php


Όπως βλέπετε (όσοι έχετε το Ελληνικό version, εγώ δεν το έχω πια), οι εσωτερικές σελίδες είναι ίδιες. Αυτό δεν ειναι πρόβλημα προφανώς αν δεν διαβάζατε το Αγγλικό όπως κι εγώ δεν είχα πρόβλημα με το Ελληνικό Gamepro. Το πρόβλημα ήταν ότι μερικές φορές έκαναν μετάφραση του Αγγλικού κειμένου χωρίς να το αλλάζουν στα Ελληνικά δεδομένα όταν αυτό χρειαζόταν (αυτό γινόταν στα reviews κυρίως). Ετσι πολλές εκφράσεις δεν έβγαζαν νόημα ή ήταν κάπως παράξενες στα Ελληνικά.

Ένα περιοδικό που μάλλον ήταν Ελληνικό (απο ότι ξέρω, μπορει να κανω και λάθος) ήταν το Games. Βεβαια, το ότι ήταν ένα απο τα χειρότερα περιοδικα του ειδους, κατα την γνώμη μου, δεν έχει και πολύ σημασία...

EDIT: Ξέχασα να πω ότι το περιοδικό Nintendo World, προς τιμήν τους, ειχαν σαν δώρο τα CD soundtracks του Castlevania και Yoshi's Story σε κάποια τευχη, κάτι που δεν το είχα ξαναδεί σε τετοια περιοδικά και μου άρεσε πάρα πολύ, γι αυτό και αγόραζα κάποια τευχη παρόλο που έπαιρνα το N64 magazine.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εχω παρα πολυ υλικο να ανεβασω!μολις βρω λιγο χρονο θα γινει.προσφατα χαζευα τα διαφημιστικα φυλλαδια που διναν στο games festival(οκτωβριος 96)οπου ειχε γινει και επισημη παρουσιαση του Ν64(και ηταν προς πωληση στις 70.000 δρχ. νομιζω)
 
Κάτι σχετικά με την ταινία της Nortec. Εγώ δεν την έβγαζα ποτέ... Έβαζα λίγο οινόπνευμα σε μια μπατονέτα και έτριβα τα γράμματα από την ταινία. Έφευγαν αρκετά εύκολα.

Όταν αξιωθώ να κάνω μια ανακατάταξη στις ντουλάπες μου θα φωτογραφήσω και τη δική μου συλλογή. Εννοείται όλα στα κουτιά τους και με τα βιβλιαράκια τους. ;)

Επίσης έχω όλη τη συλλογή του ελληνικού Nintendo World (δεν ήταν και πολλά!). Αν θυμάμαι καλά μόνο το Soundtrack του Yoshi's Story είχαν δώσει στην Ελλάδα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Περιμενουμε! Εχω και εγω να βγαλω φωτο καμμια δεκαρια παιχνιδια αλλα τιποτα το τρελο :)
 
Gogeta είπε:
έχω όλη τη συλλογή του ελληνικού Nintendo World (δεν ήταν και πολλά!). Αν θυμάμαι καλά μόνο το Soundtrack του Yoshi's Story είχαν δώσει στην Ελλάδα...
Και του Castlevania 64
 
Φωτογραφίες τρεις...αναμνήσεις πόσες ???




64 1.jpg

64 2.jpg

64 3.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα