N64- "Moυσικές" αναμνήσεις...

Imgema

Alien RetroDatabase
Joined
4 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.326
Αντιδράσεις
1.341
Επειδή μου άρεσαν τα προηγούμενα παρόμοια threads, είπα να φτιάξω και ένα για το N64 το οποιο να έχει να κάνει με τις καλύτερες μουσικές απο τα παιχνίδια του. Πιστέυω ότι αυτό που μας μένει περισσότερο στο μυαλό και αντέχει στον χρόνο, όσον αφορά τα παλια games, είναι η μουσική. Kαι στην περιπτωση του N64, πιστέυω ότι τα midis του ήταν πολύ πιο όμορφα απο πολλά ορχηστρικά CD soundtracks...

Για να το κάνω πιο ενδιαφέρον θα επιλέξω μόνο ένα κομμάτι (το αγαπημένο μου) απο κάθε παιχνίδι που θα επιλέξω:

Super Mario 64 - Water World

Απο τις πιο ωραίες "water" μουσικές, μόνο τα Donkey kong sto SNES είχαν καλύτερες

:) Αυτά τα λίγα από εμένα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φιλε Imgema εχουμε πει πολλακις οτι οταν εχουμε πανω απο 4-5 videos να τα ποσταρουμε ως links ή μεσα σε

Κώδικας:
 ωστε να μην βουλιαζουν οι browsers χρηστων με παλιοτερα μηχανηματα
 
Συγχωρατε με αλλα στο preview μου τα εδιχνε σαν απλα links και μολις το έκανα post εμφανήστικαν τα videos, δεν με ενοιαζε να τα δειχνει ετσι κι αλλιως, τωρα προσπαθω να το κανω edit για να ειναι απλως clickable links

Edit: Done!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εξαιρετικη επιλογη - και απο μια κονσολα που ηταν πολυ μπροστα ακομα και σε αυτο τον τομεα.
 
Οι επιλογές είναι αψογες!

το κολπάκι με τις παραθεσεις δεν το κάνουμε και εδώ?
 
Ωραιο αφιερωμα Imgema (Νο Starcraft64?) :)

To περιεργο με το Ν64 ειναι οτι μπορει ανετα καποιος να φτιαξει μια πληρη συλλογη αρκει να ξεθαψει καποιο παλιο Videoclub που να τα ενοικιαζε παλιοτερα. Ειχα φτιαξει παλια την δικια μου συλλογη απο Ν64, καθως ειχα παει σε ενα videoclub και προσεξα οτι υπηρχαν σε ενα καλαθι προς πωληση στα 2$ το ενα χυμα cartridges. Επαθα πλακα οταν του πηγα δυο απο αυτα για να τα παρω (περισσοτερο απο περιεργεια) και ο βιντεας εβγαλε απο ενα κουτι τα γνησια κουτια τους που δεν ειχα χρησιμοποιηθει ποτε! Απο οσο μου ανεφερε, ειχε δικες του θηκες για τα προς ενοικιαση με κωδικους, και απλα ετυχε και κρατησε τα κουτια τους. Φυσικα η επομενη μου κινηση ηταν να του αδειασω το καλαθι με οτι ειχε και δεν ειχε μεσα! Με αυτο τον τροπο, ειναι πολυ ευκολο να φτιαχτει μια καλη συλλογη Genesis(αν και λιγο πιο σπανια περιπτωση)/Ν64/PS1 μιας και σιγουρα εχουν ξεμεινει σε videoclub και δεν τα νοικιαζει κανενας πλεον.

Πολυ καλο συστημα και δυστυχως το τελευταιο mainstream cartridge based system, που απλα το εθαψε το Playstation. Απο τοτε μας εχουν φαει τα δισκακια..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φίλε Imgema μου φτιαξες τη μέρα!!! Όμως, σε περίοδο εξεταστικής γίνεται πολύ επικίνδυνο αυτό το θέμα, καθώς σκέφτομαι να βγάλω την κονσόλα από τη ντουλάπα με όλες αυτές τις εκπληκτικές μουσικές που πόσταρες!
 
phil_vr είπε:
Ωραιο αφιερωμα Imgema (Νο Starcraft64?) :)
To περιεργο με το Ν64 ειναι οτι μπορει ανετα καποιος να φτιαξει μια πληρη συλλογη αρκει να ξεθαψει καποιο παλιο Videoclub που να τα ενοικιαζε παλιοτερα. Ειχα φτιαξει παλια την δικια μου συλλογη απο Ν64, καθως ειχα παει σε ενα videoclub και προσεξα οτι υπηρχαν σε ενα καλαθι προς πωληση στα 2$ το ενα χυμα cartridges. Επαθα πλακα οταν του πηγα δυο απο αυτα για να τα παρω (περισσοτερο απο περιεργεια) και ο βιντεας εβγαλε απο ενα κουτι τα γνησια κουτια τους που δεν ειχα χρησιμοποιηθει ποτε! Απο οσο μου ανεφερε, ειχε δικες του θηκες για τα προς ενοικιαση με κωδικους, και απλα ετυχε και κρατησε τα κουτια τους. Φυσικα η επομενη μου κινηση ηταν να του αδειασω το καλαθι με οτι ειχε και δεν ειχε μεσα! Με αυτο τον τροπο, ειναι πολυ ευκολο να φτιαχτει μια καλη συλλογη Genesis(αν και λιγο πιο σπανια περιπτωση)/Ν64/PS1 μιας και σιγουρα εχουν ξεμεινει σε videoclub και δεν τα νοικιαζει κανενας πλεον.

Πολυ καλο συστημα και δυστυχως το τελευταιο mainstream cartridge based system, που απλα το εθαψε το Playstation. Απο τοτε μας εχουν φαει τα δισκακια..
Οχι οτι το Starcraft δεν έχει φοβερή μουσική, απλώς το είχα στο PC και ποτέ δεν ασχολήθηκα μαζί του στο N64.

Αλήθεια, που στο καλό βρίσκονται αυτά τα videoclub? Το μονα μέρη που ξέρω να πουλανε παλιά παιχνιδια N64 είναι ενα ρετρομάγαζο στην Ομόνια και το console club που τα δίνουν απο 15 Euro και πάνω (με κουτι ακόμα ακριβότερα!) Μου φαινεται οτι θα αρχίσω quest αναζήτησης μικρότερων, παλιότερων videoclub μπας και βρω τίποτα....

geo2004z είπε:
Φίλε Imgema μου φτιαξες τη μέρα!!! Όμως, σε περίοδο εξεταστικής γίνεται πολύ επικίνδυνο αυτό το θέμα, καθώς σκέφτομαι να βγάλω την κονσόλα από τη ντουλάπα με όλες αυτές τις εκπληκτικές μουσικές που πόσταρες!
Πω πω, ελπίζω να μην σου κολλήσει κανένα τραγουδάκι ενώ διαβάζεις γιατι μετα άντε να συγκεντρωθεις... Με το Goemon το είχα παθει αυτό....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δυστυχως θα πρεπει να κανεις κανενα ταξιδακι στην αλλη ακρη του ατλαντικου για να βρεις παλια videoclub που ανεφερα! Στην Νεα Υορκη εχει πολλα συνοικιακα videoclub που δεν τα εχει αγγιξει ο χρονος, και θα βρεις κομματια για Genesis/Ν64/PS1 οσο και DVD/VHS/Laserdisk. Τωρα σε Ελληνικο χωρο δεν εχω ιδεα τι υπαρχει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φιλε imgema,με αυτο σου το thread με εκανες να θυμηθω το κορυφαιο forest temple song(respect) απο τον θεο τον vg..Ocarina of time..
 
Φίλε Imgema εξαιρετική και λεπτομερέστατη η παρουσίαση σου, πραγματικά μου θύμησες κομμάτια που είχα χρόνια να τα ακούσω! Εξαιρετική φυσικά και η ιδέα των "μουσικών αναμνήσεων" :D

Με την σειρά μου θέλω να παραθέσω δύο αγαπημένα μουσικά θέματα:

Ocarina of time- Gerudo Valley: όταν το πρωτοάκουσα με είχε εντυπωσιάσει απίστευτα... Συνδυάστε τώρα αυτή την μουσική με το άλμα με το άλογο που έκανε ο link και έχουμε ένα από τα καλύτερα cutscenes του παιχνιδιού (και γενικά):

Perfect Dark- Carrington Institute Defense: είναι η φάση που πρέπει να αμυνθείς απέναντι στους εισβολείς, εξαιρετικά αγχωτικό κομμάτι, ειδικά προς το τέλος του όπου έπρεπε να αφοπλίσεις την βόμβα... Εξαιρετικό...
 
Θυμαμαι κι εγω οταν πρωτοάκουσα την μουσική του Gerudo Valley ειχα εντυπωσιαστεί πολύ. Αλλο ενα κομματι που μου άρεσε ηταν αυτο που έπαιζε στο Fire Temple. Ομως τοσο καιρό ακουγα την "λογοκριμένη" έκδοση. Η κανονική εκδοση παει κάπως έτσι:

H διαφορά ειναι οτι στην εκδοση που είχα, οι ψαλμωδίες ειχαν αντικατασταθει με μια αλλη midi φωνή. Ο λόγος που ειχε γίνει αυτο ηταν οτι θιγόταν ο μουσουλμανικός λαός ή κάτι τετοιο... κατι παρομοιο εγινε κaι με το little big planet, προσφατα.

Οριστε και η μουσική που ανέφερε ο Telios...


Forest Temple:


Kαι μερικά μελαγχολικα κομματάκια απο το Majoras Mask, οπως μόνο ο Koji Kondo ξερει να γράφει...

Song of Healing:

Calling the four Giants: (απίστευτο κομμάτι!)

Ο Koji Kondo όμως ξερει και να γράφει "τρομαχτική" μουσική. Αυτο το κομμάτι θα μπορούσε ανετα να είναι σε κάποιο Silent hill, ομως ειναι απο το Majora's Mask... απλά ανατριχιαστικό!....

Final Hours:

Τωρα ξερετε γιατι το Majora's Mask λεγεται οτι είναι το πιο "σκοτεινό" Zelda.
 
Imgema είπε:
H διαφορά ειναι οτι στην εκδοση που είχα, οι ψαλμωδίες ειχαν αντικατασταθει με μια αλλη midi φωνή. Ο λόγος που ειχε γίνει αυτο ηταν οτι θιγόταν ο μουσουλμανικός λαός ή κάτι τετοιο...
Αυτό πραγματικά δεν το ήξερα :p Λογοκρισία ακόμη και στο zelda!

Το Majora's Mask ήταν πραγματικά από τα πιο σκοτεινά zelda... Αγχωτικό, τρομακτικό, σου μετέδιδε ένα αίσθημα μοναξιάς, ότι "κάτι κακό πλησιάζει"... Δεν ξέρω αν και άλλοι το ένιωθαν αυτό, πάντως ήταν πραγματικά ένα παιχνίδι που απεθυνόταν σε λίγους- μια απότομη στροφή από την "ασφάλεια" του ocarina of time... Για αρκετό καιρό δεν ξαναασχολήθηκα με το παιχνίδι μέχρι που βγήκε στο Gamecube η collector's edition που είχε μέσα και αυτό...

Και μιας και μιλάμε για αγχωτικά παιχνίδια, παραθέτω ένα κομμάτι από το goldeneye που με είχε καθηλώσει στην προσπάθεια μου να τερματίσω το παιχνίδι:

Goldeneye- Antena Cradle- Settle Score with 006

To cartridge που τόσο είχε κατακριθεί μπορούσε τελικά να προσφέρει εξαιρετικής ποιότητας μουσική... Αρκεί να υπήρχε όρεξη για δουλειά από τους developers... :D
 
dominator1985 είπε:
To cartridge που τόσο είχε κατακριθεί μπορούσε τελικά να προσφέρει εξαιρετικής ποιότητας μουσική... Αρκεί να υπήρχε όρεξη για δουλειά από τους developers... :D
Και οχι μόνο. Και textures καλής ποιοτητας μπορούσαν να χωρέσουν μέσα (βλέπε Banjo - Kazooie, DK 64, Conker) και FMVs (βλέπε Resident Evil 2 του οποιου η κασσετα είχε το περιεχόμενο και των 2 CDs παρακαλώ) ενώ ταυτόχρονα είχε πολλά ατου όπως καθόλου loading times, δεν υπήρχαν μηχανικά μέρη οπότε η κονσόλα δεν χάλαγε, δεν εκανε θορυβο κλπ.

Οσο την midi μουσική έχει και αυτή καποια ατου όπως το οτι μπορει να ειναι dynamic, να αλλάζει όργανα και ταχύτητα on the fly, να κανει fade out ενω το επόμενο κομματι κανει fade in (βλεπε Banjo Kazooie, επεισης η μουσική στο Hyrule Field στο ocarina of time αλλάζει ανάλογα αν τρεχεις, αν περπατας αργά ή αν εισαι πανω στο άλογο, χωρις loading) κλπ.

Απλώς ήταν λίγο δύσκολο για τους τεμπέληδες - καλομαθημένους developers να αξιοποιησουν σωστά το cartridge. Εντάξει ήταν και πιο μεγάλο ρίσκο για αυτους, λόγο του ότι ήταν πιο ακριβα από τα CD, όμως δεν υπήρχε πειρατεία οποτε αντισταθμίζοταν κάπως το πράγμα....

Τέλος πάντον, ορίστε δυο μουσικά κομματάκια τα οποια με είχαν εντυπωσιάσει γιατι δεν ειχα ακουσει κατι παρομοιο στο cartridge του N64.

Rock Solid (Conker):

The Club (Jet force Gemini - η πλάκα αρχίζει μετα απο το πρώτο λεπτό):

 
Να προσθεσω το ηδη αναρτημενο "The Great Mighty Poo" αλλα στην like ingame μορφη του.

Conker's Bad Fur Day - The Great Mighty Poo (in action)



 
Paspartoo είπε:
Να προσθεσω το ηδη αναρτημενο "The Great Mighty Poo" αλλα στην like ingame μορφη του.

Conker's Bad Fur Day - The Great Mighty Poo (in action)
me me me me meeeeeee

i am the great mighty poo

and im going to throw my shit at you

a huge supply of tish

come from my chocolate star fish

how about some scat you little twat - LOL

do you realy think u'll survive in here

you dont seem to know which creek your in

sweet corn is the only thing that makes it through my rear

how'd you think i keep this lovely grin(ting)

(have some more caviar)

now im getting rather mad

youre like a niggly tiggly shitty little tag nut

when u knock you out with all my bab

im going to take your head and ram it up my but

(your but)

yes my but

(your but??)

thats right my but

(ewwww)

MY BUT!!!!!

(flush noise)

oh you cursed squirrel look what youve done im flushing im flushing

oh what a world what a world

who'd thought a good little squirrel like you could destroy my beautiful claginess

oh im going awwww noooooo arrghhhhhhhhhhh

(now thats what i call bowl movement)

(fart noises)

:animeek:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κάποια κομμάτια από το Mace Dark Age μου άρεσαν όπως και από το Cruisin' USA.
 
Εμένα πάλι το ανάποδο Saria's Song μου ακούγεται τελείως διαφορετικό από το Song of Healing. Δεν μπορώ να καταλάβω την ομοιότητα.
 
Εάν ξέρεις μουσική, τότε θα δεις ότι οι νότες είναι ακριβώς οι ίδιες, μόνο που είναι ανάποδα.
 
Πίσω
Μπλουζα