NEO N64 Myth flash cart + 512M

Nαι το ειδα κι εγώ αυτό. Αναρωτιεμαι αν θα μπορούμε να του φορτώνουμε τις US versions παιχνιδιών αντι για τις χαζο-PAL και να δουλευουν στις PAL κονσόλες μας. Αν γίνεται τότε θα αρχίσω αποταμίευση.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προσωπικα εχω και PAL και NTSC Ν64, αλλα οπως διαβαζω τα features, μου φαινεται οτι εννοει οτι παιζει τα παντα.
 
τα παίζει, αλλά πριν τα γράψει τα patcharei για το region που θέλουμε... έχω το Megadrive cart και είναι τρομερό, ίδιας φιλοσοφίας είναι και του Ν64.

Όποιος θέλει 60hz/ntsc πρέπει ή να έχει αντίστοιχη κονσόλα ή να κάνει τα απαραίτητα mods στην pal...

Πάρτε άφοβα, μπορείς να βγάλεις την 512mbit κάρτα (128MB) και να μπει στην θέση της η κάρτα που παίρνει SD ή η κάρτα που πέρνει tf , οπότε πάμε σε gigabytes χώρου πλέον!
 
Αξιζει ρε παιδια να το παρω δεδομενου του οτι το να βρεις πλεον παιχνιδια δεν ειναι και το πιο ευκολο..Στο ebay τα πουλανε ενα ενα και δεν ειναι οτι καλυτερο.Δηλαδη Αν παραγγειλω καμμια δεκαρια πρεπει να βρω δεκα πωλητες....Για αυτο λεω αν αξιζει για αγορα γιατι και η τιμη του δεν ειναι και μικρη.Αλλιως ξερετε κανενα μαγαζι εδω που να πουλαει ακομα παιχνιδια?
 
Μην στεναχωριεσαι θα σου δωσω εγω παιχνιδια :cool: , λεμε τωρα, οταν απαοφασισω να βαλω αγγελια.

Στα μαγαζια θα πληρωσεις τα :sealed: για να αγορασεις τα σπανια.

Και τωρα ερωτησεις προς ειδικους: εχω το pal Ν64, αλλα τα cartidge USA, δεν μπαινουν στο μηχανημα επειδη δεν χωρανε. Να σπασω τις εξτρα εσωτερικες βασουλες του μηχανηματος και να τα κοτσαρω? ή να σπασω στις ακρες το cartidge? εχω μια ταση να τα σπαω :) , αλλα πως αλλιως θα παιξω το αγαπημενο μου Donkey Kong 64, που μου το εστειλαν USA?

Γενικα υπαρχουν συλλεκτικα-σπανια-ακριβα παιχνιδια που θα επρεπε να κρατησω? π.χ. ocarina of time, pokemon stadium, και κατι αλλα αξιζουν?

ή να τα πουλησω και παρω αυτο το cartidge ? αλλα δεν κατεχω και απο πι-σι, θελει αραγε ψαξιμο?
 
sorry για το ασχετο... αλλα αυτο ειναι κατι αντιστοιχο σαν την m3 card για το ds? δλδ φορτωνεις games απο καρτα?
 
ακριβό το κόβω και εγώ. Τα παίζει όλα εγγυημένα δλδ; η κονσόλα δεν είχε προστασία κατά της πειρατείας εκείνη την εποχή.
 
SkinMan είπε:
sorry για το ασχετο... αλλα αυτο ειναι κατι αντιστοιχο σαν την m3 card για το ds? δλδ φορτωνεις games απο καρτα?
Ναι.Αυτο ακριβως κανει.Απλα ειναι λιγο πιο ακριβο....
 
ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ !
 
Μια χαρά είναι η τιμή του....όπως και όλων των flashcarts

Όλα τα flashcarts τιμολογούνται σε αντίστοιχες τιμές (περίπου 100-120 ευρώ)...

Το κόστος μπορεί αρχικά να ακούγεται μεγάλο, αλλά σκεφτείτε ότι αγορά ενός παιχνιδιού για οποιοδήποτε σύστημα κοστίζει σε γενικές γραμμές 5-7 ευρώ και δεν υπολογίζω τα σπάνια παιχνίδια...

επομένως με έναν απλό υπολογισμό, ξοδεύοντας τα λεφτά που θα δίνατε για 20 παιχνίδια...έχετε τη δυνατότητα να δοκιμάσετε ολόκληρη τη βιβλιοθήκη μίας κονσόλας...

συμπεριλαμβανομένων όλων των σπάνιων τίτλων που ποτέ κανείς μας δεν θα αποκτήσει και όλων των παιχνιδιών που υπό άλλες συνθήκες δεν θα δίναμε λεφτά να αγοράσουμε...

Τέλος, αναλογιστείτε το πόσο μικρή είναι η "retro" αγορά...που σημαίνει ότι αυτόματα το κόστος κατασκευής δεν μπορεί να πέσει ιδιαίτερα βάση της ποσότητας...

Τα περισσότερα flashcarts χρειάζονται πολλά χρόνια για να αναπτυχθούν και η κατασκευή τους συνήθως είναι τόσο ασύμφορη, που ο developer σε πολλές περιπτώσεις μπορεί καν να μην βγάλει τα χρήματά του....
 
keropi είπε:
τα παίζει, αλλά πριν τα γράψει τα patcharei για το region που θέλουμε... έχω το Megadrive cart και είναι τρομερό, ίδιας φιλοσοφίας είναι και του Ν64.Όποιος θέλει 60hz/ntsc πρέπει ή να έχει αντίστοιχη κονσόλα ή να κάνει τα απαραίτητα mods στην pal...

Πάρτε άφοβα, μπορείς να βγάλεις την 512mbit κάρτα (128MB) και να μπει στην θέση της η κάρτα που παίρνει SD ή η κάρτα που πέρνει tf , οπότε πάμε σε gigabytes χώρου πλέον!
keropi ποια είναι η κάρτα που πέρνει sd και κάνει για το συγκεκριμένο cart?
 
Plink είπε:
Μια χαρά είναι η τιμή του....όπως και όλων των flashcartsΌλα τα flashcarts τιμολογούνται σε αντίστοιχες τιμές (περίπου 100-120 ευρώ)...

Το κόστος μπορεί αρχικά να ακούγεται μεγάλο, αλλά σκεφτείτε ότι αγορά ενός παιχνιδιού για οποιοδήποτε σύστημα κοστίζει σε γενικές γραμμές 5-7 ευρώ και δεν υπολογίζω τα σπάνια παιχνίδια...

επομένως με έναν απλό υπολογισμό, ξοδεύοντας τα λεφτά που θα δίνατε για 20 παιχνίδια...έχετε τη δυνατότητα να δοκιμάσετε ολόκληρη τη βιβλιοθήκη μίας κονσόλας...

συμπεριλαμβανομένων όλων των σπάνιων τίτλων που ποτέ κανείς μας δεν θα αποκτήσει και όλων των παιχνιδιών που υπό άλλες συνθήκες δεν θα δίναμε λεφτά να αγοράσουμε...

Τέλος, αναλογιστείτε το πόσο μικρή είναι η "retro" αγορά...που σημαίνει ότι αυτόματα το κόστος κατασκευής δεν μπορεί να πέσει ιδιαίτερα βάση της ποσότητας...

Τα περισσότερα flashcarts χρειάζονται πολλά χρόνια για να αναπτυχθούν και η κατασκευή τους συνήθως είναι τόσο ασύμφορη, που ο developer σε πολλές περιπτώσεις μπορεί καν να μην βγάλει τα χρήματά του....
Δικιο εχεις αλλα δεν ειναι ολα τα flashcarts ακριβα.Για ds ενα r4 κοστιζει 30e με καρτα 2 γιγαντες.Κατα τα αλλα συμφωνω για το κοστος παραγωγης γιατι ειναι περιορισμενο και για το γεγονος οτι για να βρεις παιχνιδια για αυτες τις κονσολες δεν ειναι και το πιο ευκολο :xm:

PS:Κανενα μαγαζακι για να παρουμε κανενα παιχνιδακι (Goldeneye)μεχρι να το παρουμε εδω Αθηνα υπαρχει?
 
@kajwbtfe:

το r4 που λες είναι μια "απλή" κατασκευή... αυτά για n64/md έχουν μέσα ολοκληρωμένα και διάφορα άλλα τσιπάκια όπως και RAM. Στην ουσία ο loader φορτώνει το rom στη ram και παίζει "emulation" ενός cartridge (πολύ χονδρικά το εξήγησα), όλα αυτά είναι απαραίτητα γιατί το κάθε δεν ήταν τα cartridges απλές μνήμες όπως είναι σήμερα. Οπότε δεν έχει καμοία σχέση το ένα με το άλλο κατασκευαστικώς... ενδεικτικά 2 φωτογραφίες από το εσωτερικό του neomyth md:





@tarasque: http://www.ic2005.com/shop/product.php?productid=42
 
N64 Neo Myth flash cart: παίξτε τα πάντα!

Γεια χαρά σε ολους,

Ρε παιδιά ξέρεις κανενας τι παίζζει με αυτό το μαραφέτι; Διάβασα ότι παιρνει μνημη μέχρι 512ΜΒ και μπορείς να βάζεις τα backup ROMs σε αυτο και να τα παίζεις κανονικά.

Είναι καλό έτσι ώστε να έχουμε ενα καλο backup:p στα αγαπημένα μας παιχνίδια στο N64 (από όσο είδα υπάρχει και για SNES, Megadrive κτλ).

Η τιμή του βέβαια είναι ερκετά "τσιμπιμένη".

Αλήθεια το έχει πάρει κανένας; Ξερετε κατι άλλο γι αυτό;8)
 
το μόνο που ξέρω είναι ότι προς το παρόν επειδή δεν έχουν ετοιμάσει το πρόγραμμα-μενού (όπως έχουν τα flashcarts για md/snes) μπορείς να έχεις μόνο 2 παιχνίδια τη φορά τα οποία και διαλέγεις με ένα διακοπτάκι που έχει πάνω...
 
geia xara καινουργιοσ στη παρεα....

περιμενω ενα αμερικανικο ν 64 αλλα ξερει κανεισ αν παιζει αλληνικα παιχνιδια???

ευχαριστω
 
fonis είπε:
geia xara καινουργιοσ στη παρεα....περιμενω ενα αμερικανικο ν 64 αλλα ξερει κανεισ αν παιζει αλληνικα παιχνιδια???

ευχαριστω
Όχι, δεν παίζει ελληνικά παιχνίδια, τα παιχνίδια της Nortec δηλαδή. Και επίσης θα έχεις πρόβλημα με το μετασχηματιστή του μηχανήματος καθώς δουλεύει με τα volts της Αμερικής, γενικά θα δυσκολευτείς να το θέσεις σε λειτουργία. Γιατί δεν παίρνεις ένα ευρωπαϊκό να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο??
 
Πηγε στα 199 Ευρωπουλα που λεει και καποια στην TV! :D
 
Πίσω
Μπλουζα