NEO N64 Myth flash cart + 512M

geo2004z είπε:
Όχι, δεν παίζει ελληνικά παιχνίδια, τα παιχνίδια της Nortec δηλαδή. Και επίσης θα έχεις πρόβλημα με το μετασχηματιστή του μηχανήματος καθώς δουλεύει με τα volts της Αμερικής, γενικά θα δυσκολευτείς να το θέσεις σε λειτουργία. Γιατί δεν παίρνεις ένα ευρωπαϊκό να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο??
Κανενα προβλημα. Θα παρει εναν μετασχηματιστη απο 220V στα 110V και θα ειναι βασιλιας. Εγω εχω ενα JAP Ν64 πληρες και ενα PAL εντελως σκετο και το δουλευω με το γιαπωνεζικο τροφοδοτικο.

circleag είπε:
Πηγε στα 199 Ευρωπουλα που λεει και καποια στην TV! :D
144? με αποστολη DHL, σε 2-3 μερες θα το εχεις στα χερια σου. Αν πληρωσεις με paypal ειναι +4-5? επιπλεον νομιζω.

Αν το συνδιασεις με το NEO2 Pro 1024M Flash Cart + SL4 μπορεις να βαλεις SD μνημες και να φορτωσεις το συμπαν μεσα! ΙΜΟ ειναι must για οποιονδηποτε σοβαρο παιχτη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν αρκεί απλά ένας μετασχηματιστής ρεύματος για να παίξει κάποιος pal παιχνίδια σε ntsc μηχάνημα, είτε usa είτε jap. Τα παιχνίδια είναι region locked και στην πραγματικότητα δεν μπαίνουν ούτε καν μέσα στην κονσόλα όταν δεν είναι του αντίστοιχου σήματος (pal κτλ). Ωστόσο υπάρχουν τρόποι για να ξεπεράσει κάποιος αυτό το πρόβλημα, όπως κάναμε παλιά όταν δεν υπήρχαν παιχνίδια για το N64 στην Ευρώπη και αγοράζαμε εισαγόμενα από την Αμερική... Έχουμε λοιπόν:

1. Κυκλοφορούν στο ebay πολλοί converters (N64 Passport III) οι οποίοι τοποθετούνται πάνω στην κονσόλα και αναλαμβάνουν την μετατροπή του σήματος από pal σε ntsc ή σε άλλους συνδυασμούς. Ωστόσο δεν υποστηρίζουν τελευταία παιχνίδια όπως είναι για παράδειγμα το Conker's Bad Fur Day, ενώ πολλοί χρειάζονται την εισαγωγή κωδικών για κάθε παιχνίδι, τους οποίους ωστόσο βρίσκεις εύκολα στο google.

2. Για να παίξεις γιαπωνέζικα N64 παιχνίδια σε αμερικάνικο μηχάνημα είναι πολύ εύκολο. Απλά αφαιρείς από το μηχάνημα τα πλαστικά μέρη που εμποδίζουν την εισαγωγή της γιαπωνέζικης κασέτας (καταλαβαίνεις εύκολα ποια είναι όταν ανοίξεις το slot όπου μπαίνουν οι κασέτες). Φυσικά για να παίξεις αμερικάνικο Ν64 στην Ελλάδα θα χρειαστείς μετασχηματιστή ρεύματος, αλλιώς η κονσόλα θα καεί.

3. Τώρα να θέλεις να μετατρέψεις αμερικάνικο Ν64 για να παίζει και pal παιχνίδια, γίνεται και αυτό με πολύ κόπο όμως και γνώσεις. Αναλυτικές οδηγίες (στα αγγλικά) εδώ: http://nfggames.com/forum2/index.php?topic=2027.0

4. Η πιο απλή λύση είναι φυσικά να αγοράσεις είτε από ebay είτε ακόμα και από ελληνικά καταστήματα ένα pal N64 που θα παίζει pal παιχνίδια, όπως είπε και ο φίλος geo2004z. Εγώ πρόσφατα αγόρασα με 40Ε με μεταφορικά από το γερμανικό ebay Ν64 pikachu edition με 2 παιχνίδια με τα μεταφορικά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Diddy Kong είπε:
Δεν αρκεί απλά ένας μετασχηματιστής ρεύματος για να παίξει κάποιος pal παιχνίδια σε ntsc μηχάνημα, είτε usa είτε jap.
Δεν ειπε κανεις κατι τετοιο. Αυτο που λεω ειναι οτι εφοσων εχει μια αμερικανικη κονσολα, μπορει να παρει μια PAL εντελως σκετη για ψιχουλα και να χρησιμοποιει το τροφοδοτικο και τα υπολοιπα περιφερειακα της αλλης.
 
μετασχηματιστη εχω απο 220 σε 100 (κτι τετοι λεει πανω)απλα με τα παιχνιδια που ιδη εχω θα εχω προβλημα.. καταλαβα , η μονη ληση ειναι ο ανταπτορας δηλαδη.... εχω παρει ιδι transfer pac απο εδω αλλαδα για να παιζω ατ παιχνιδια του γκειμ μποι(εχω πανω απο εκατο στη συλλογα μου τισ γκρι φυσικα τισ παλιες)αλλα κ απο οτι διαβασα εδω μεσα παλι προβλημα θα εχω...ευχαριστω οι απαντησεισ σασ με βοηθησαν πολυ,
 
Φίλε freaktmp συγγνώμη αν κατάλαβα λάθος, αλλά αρχικά ο fonis ρώτησε αν στο αμερικάνικο Ν64 που αγόρασε θα παίζουν τα ευρωπαϊκά παιχνίδια και ο geo2004z απάντησε όχι και ότι θα έχει και πρόβλημα με τον μετασχηματιστή.

Επειδή η απάντησή σου "Κανένα πρόβλημα, θα πάρει ένα μετασχηματιστή..." αφήνει υπονοούμενα ότι με έναν απλό μετασχηματιστή μπορείς να λειτουργήσεις στην Ελλάδα ένα αμερικάνικο μηχάνημα με ευρωπαϊκά παιχνίδια και ο χρήστης fonis είναι νέος στο forum και μπορεί να κάνει λάθη, θεώρησα σωστό να δώσω μία πιο σαφή απάντηση.

Φίλε fonis, όπως κατάλαβες, όχι δεν μπορείς να παίξεις χωρίς αντάπτορα τα ευρωπαϊκά παιχνίδια σε αμερικάνικο μηχάνημα, ενώ πάλι προσοχή στον μετασχηματιστή ρεύματος. Η συμβουλή μου είναι να αγοράσεις τα αμερικάνικα παιχνίδια που επιθυμείς μέσω ebay (είναι πολύ φθηνά τα περισσότερα και μπορείς να τα βρεις και σε ευρωπαϊκές χώρες για να γλιτώσεις την περίπτωση του τελωνείου) και να αγοράσεις και έναν μετασχηματιστή ρεύματος από ένα κατάστημα με ηλεκτρολογικά είδη.

Πάντως η πιο απλή λύση είναι πάντα ένα pal ευρωπαϊκό μηχάνημα N64.

Όσον αφορά το θέμα με τα παιχνίδια του Game Boy, αυτά δεν έχουν πρόβλημα καθώς δεν είναι region locked, παίζουν δηλαδή όλες οι κασέτες σε όλα τα μηχανήματα Game Boy.

Τι εννοείς με το transfer pak, το μηχάνημα που μπαίνει κάτω από το χειριστήριο του N64? Με το transfer pak ΔΕΝ μπορείς να παίξεις παιχνίδια του Game Boy μέσω του Ν64 στην τηλεόραση σου, αν αυτό εννοείς, πέρα από τα παιχνίδια Pokemon και αυτά με προϋποθέσεις. Αν έχεις απορίες στείλε μου pm.
 
εισουν σαφεστατοσ φιλε μου..

ναι ta transfer pac ειναι αυτα που πανε στο χειρηστηριο κ εγω νομιζα οτι παιζουν ολα τα παιχνιδια του γκειμ μποι.... μαλλον θα κοιταξω να βρω το περιφεριακο για το gc κ θα τα παιζω εκει...συγνωμη αν ρωτω χαζα πραγματα καμια φορα αλλα απο το 95 κ μετα δεν ασχοληθηκα πολυ με τισ κονσολες,τωρα μου ηρθε παλι στα 30μου :)
 
Κανένα πρόβλημα! Χάρηκα που βοήθησα. Και εγώ ένας 30άρης είμαι που απλά δεν σταμάτησε να ασχολείται από τα 14 του...
 
Πίσω
Μπλουζα