Nintendo και smartphone gaming

Imgema είπε:
Τι θα γινόταν όμως αν όλες οι εταιρίες επικεντρόνονταν στα smarphones και στα απλοϊκά touch only games? Ολοι με απλά games ξεκινήσαμε. Δεν ξύπνησα μια μέρα και ξεκίνησα να παίζω το System Shock 2. Ξεκίνησα με Snoopy Tennis και Mario Bros. Ομως όσο πέρναγε ο καιρός ήθελα κάτι καλύτερο. Το ίδιο πιστεύω ότι γίνεται και με τους πιτσιρικάδες σήμερα. Θα βαρεθούν τα casual games. 2 είναι τα τινά. Η θα σταματήσουν να παίζουν ή θα θελήσουν να παίξουν κάτι καλύτερο και αν δεν υπάρχει, θα σταματήσουν να παίζουν και αυτοί τελικά και θα κάνουν κάτι άλλο.
Στην πραγματικότητα δεν διαφωνούμε πουθενά. Κι εγώ υποστηρίζω ότι δεν έχει καμία σχέση το ένα με το άλλο και ότι πρόκειται για διαφορετικές και διακριτές αγορές. Η αγορά του smartphone gaming όμως φαίνεται ότι έχει απείρως καλύτερες προοπτικές και μια εταιρεία που δεν έχει καθόλου παρουσία εκεί, θα τα βρει σκούρα στο μέλλον. Το κάθε System Shock 2 δεν θα είναι ποτέ το ίδιο σε smartphone, μα όμως αυτό δεν είναι καν ζητούμενο! Όποιος παίζει συστηματικά παιχνίδια είναι βέβαιο ότι θα έχει (και) κονσόλα. Το πρόβλημα που αναδείχθηκε από το smartphone gaming ήταν με το κομμάτι των καταναλωτών που είναι ας πούμε "ντεμί" ως προς τον φανατισμό και μπορεί άνετα να κόψει την μια αγορά (της κονσόλας) και να συμβιβαστεί με κάτι λιγότερο καλό που όμως τον καλύπτει. Αυτό το κομμάτι είναι που ανέτρεψε και την εικόνα στους φορητούς και στα PC με την έλευση των τάμπλετ και τώρα κάποιοι managers και μαρκετίστες δεν ξέρουν από πού τους ήρθε και τρέχουν και δεν φτάνουν.

Το πρόβλημα δεν είναι ότι αυτή η αγορά υπάρχει, καλά κάνει και υπάρχει, το θέμα είναι ότι θέλουν όλοι ντε και καλά να τα παρατήσουν όλα και να στοχεύσουν εκεί. Στο τέλος μόνο οι νέοι gamers χωρίς πείρα θα παίζουν μέχρι απλά να βαρεθούν και κανένας άλλος.
Θα μου επιτρέψεις να παρατηρήσω ότι όταν μια εταιρεία είναι εισηγμένη στο χρηματιστήριο και έχει μετόχους με συγκεκριμένες απαιτήσεις και προσδοκίες, δεν είναι περίεργο να εξετάζει ακόμα και να τα παρατήσει όλα και να στραφεί εκεί. Απόλυτα φυσιολογικό είναι θα έλεγα.

Την τελευταία σου πρόταση την βρίσκω υπερβολικά απαισιόδοξη. Η αγορά του gaming θα υπάρχει πάντα, δεν πρόκειται να βαρεθεί ποτέ κανείς. Απλά είναι μια αγορά που από την φύση της αλλάζει συνέχεια.
 
Flappy Mario :rofl: , βεβαια αυτα ειναι σεναρια επιστημονικης φαντασιας και δεν προκειται να δουμε(και δεν θελουμε να δουμε) τιποτα απο ολα αυτα :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πως θα ήταν παιχνίδια της Nintendo για κινητά τηλέφωνα

Aπ' όλα τα παιχνίδια της λίστας θα μ' έψηνε αρκετά το Super Luigi Jump. :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το Super Luigi Jump θα μ' έψηνε αρκετά. :p
 
Ajax87 είπε:
Flappy Mario :rofl: , βεβαια αυτα ειναι σεναρια επιστημονικης φαντασιας και δεν προκειται να δουμε(και δεν θελουμε να δουμε) τιποτα απο ολα αυτα :p
H θέλησή μας δεν είναι πλέον μέρος της εξίσωσης... :p
 
Πάντως αν κατάλαβα καλά από τις δηλώσεις του Satoru Iwata εαν η Nintendo αρχίσει να φτιάχνει παιχνίδια για κινητά αυτά θα είναι ολοκαίνουρια IP κι όχι βασισμένα σε γνωστά IPs της εταιρείας. Οπότε όσοι χαίρονται να δουν Super Mario και Legend of Zelda στο iPhone τους καλύτερα να πάρουν ένα 3DS.
 
Εχει την πλακα του ολο το σκηνικο ,ξεκινησαμε με το δεν προκεται ποτε να ασχοληθει με smartphones η Νιντυ,εγινε αυτο...ε μονο διαφημιστικα θα ειναι,δεν προκεται να βγαλει παιχνιδια...βγαζει παιχνιδια...ε δεν προκεται ποτε να βγαλει Μαριο και Ζελντα,θα ειναι ολοκαινουργια IP...


Αν βγαλει Μαριο και Ζελντα στα κινητα...ε δεν ειναι τα κανονικα,τα κανονικα ειναι στις κονσολες.
:supergrin:


Εντωμεταξυ καποιες εταιριες.


 
Aardvark είπε:
Εχει την πλακα του ολο το σκηνικο ,ξεκινησαμε με το δεν προκεται ποτε να ασχοληθει με smartphones η Νιντυ,εγινε αυτο...ε μονο διαφημιστικα θα ειναι,δεν προκεται να βγαλει παιχνιδια...βγαζει παιχνιδια...ε δεν προκεται ποτε να βγαλει Μαριο και Ζελντα,θα ειναι ολοκαινουργια IP...
Αν βγαλει Μαριο και Ζελντα στα κινητα...ε δεν ειναι τα κανονικα,τα κανονικα ειναι στις κονσολες.
:supergrin:
πρώτα βγαίνει η ψυχή και μετά το χούι :supergrin: :supergrin: :supergrin:
 
ο VETUS τα εγραψε σωστα παραπανω και δεν θα κοθομαστε καθε φορα να μιλαμε και να αναλυουμε τους δεκαδες λογους που δεν προκυται να γιννει αυτο το πραγμα πραγματικοτητα.Δεν υπαρχει περιπτωση να κυκλοφορησουν τα μεγαλα χαρτια της N σε smartphones αυτο θα ηταν ο θανατος της και οποιος ξερει πεντε,δεκα πραγματα το καταλαβαινει απολυτα αυτο.Δεν αποκλειω ομως να δουμε παιχνιδι της N σε κινητα αλλα αυτο θα ηταν κατι εντελως διαφορετικο και δεν θα ειχε καμια σχεση με τα μεγαλα first party της.Οπως φυσικα και διαφορες εφαρμογες,trailers για επερχομενα παιχνιδια κλπ.
 
Aardvark είπε:
Εχει την πλακα του ολο το σκηνικο ,ξεκινησαμε με το δεν προκεται ποτε να ασχοληθει με smartphones η Νιντυ,εγινε αυτο...ε μονο διαφημιστικα θα ειναι,δεν προκεται να βγαλει παιχνιδια...βγαζει παιχνιδια...ε δεν προκεται ποτε να βγαλει Μαριο και Ζελντα,θα ειναι ολοκαινουργια IP...
Αν βγαλει Μαριο και Ζελντα στα κινητα...ε δεν ειναι τα κανονικα,τα κανονικα ειναι στις κονσολες.
:supergrin:
Eίδες να έχει βγάλει εως τώρα κανά παιχνίδι ή application η Nintendo; Moνάχα η Pokemon Company έχει βγάλει επίσημα 2-3 applications ή mini games που λειτουργεί ανεξάρτητα από την Nintendo κι ας βγάζει τα παιχνίδια της μονάχα γι' αυτήν. Όταν η Nintendo βγάλει παιχνίδια όπως το A Link to the Past για κινητά τότε ξαναμιλάμε.
 
Ουτε η Nintendo θα καταφερει να με κανει να αγορασω καλο κινητο (και κατ επεκταση ακριβο ε ? ) .Ειτε κυκλοφορησει ειτε οχι θα εξακολουθει η κατηγορια κινητα να με αφηνει παγερα αδιαφορο .Εχω δωσει ελαχιστα χρηματα ολα τα χρονια μεχρι σημερα για κινητα .Απλα εαν κανουν την κινηση ας κρατησουν τα δυνατα παιχνιδια τους και ας κυκλοφορησουν αλλα νεα ip οπως αυτα τα εκατονταδες που κυκλοφορουν αυτη την στιγμη στα κινητα
 
Μα κινητό δεν θα πάρεις με βάση πόσα παιχνίδια μπορείς να παίζεις εκεί. Θα το πάρεις ως multimedia συσκευή. Αν και τα παλιά java κινητά υπερτερούν στ' ότι δεν χαλάνε τόσο εύκολα όσο τα "έξυπνα κινητά" κι η μπαταρία τους κρατάει για μέρες ακόμα κι άμα το χρησιμοποιείς. Το διαπιστώσα και τώρα το καλοκαίρι όταν δανείστηκα το παλιό κινητό ενός φίλου μου επειδή είχα στείλει το android κινητό μου για service.
 
"Θα το πάρεις ως multimedia συσκευή " Με το θεμα κινητα ειμαι ξεκαθαρος και σταθερος στην αποψη μου ολα αυτα τα χρονια .Το κινητο για μενα ειναι για να περνεις τηλεφωνο και να στελνεις μυνηματα .Ισως να το βλεπω πολυ παραδοσιακα σαν gamer εχοντας μεγαλωσει με διαφορες φορητες κονσολες
 
Psy_Danis_3 είπε:
"Θα το πάρεις ως multimedia συσκευή " Με το θεμα κινητα ειμαι ξεκαθαρος και σταθερος στην αποψη μου ολα αυτα τα χρονια .Το κινητο για μενα ειναι για να περνεις τηλεφωνο και να στελνεις μυνηματα .Ισως να το βλεπω πολυ παραδοσιακα σαν gamer εχοντας μεγαλωσει με διαφορες φορητες κονσολες
Σε αυτήν την περίπτωση, αν έχεις αυτήν την καθόλα σεβαστή άποψη θα πρέπει να έχεις στραφεί σε κάτι τέτοιο. Οτιδήποτε άλλο, θα ήταν, με απολύτως αντικειμενικά κριτήρια, καθαρή σπατάλη χρημάτων. Εν προκειμένω όμως δεν συζητάμε για συσκευές αυτής της κατηγορίας.
 
Psy_Danis_3 είπε:
"Θα το πάρεις ως multimedia συσκευή " Με το θεμα κινητα ειμαι ξεκαθαρος και σταθερος στην αποψη μου ολα αυτα τα χρονια .Το κινητο για μενα ειναι για να περνεις τηλεφωνο και να στελνεις μυνηματα .Ισως να το βλεπω πολυ παραδοσιακα σαν gamer εχοντας μεγαλωσει με διαφορες φορητες κονσολες
Εαν η Sega ομως εβγαζε smartphone θα ησουνα ο πρωτος που θα πηγαινε να το αγορασει!! :p
 
Το ζουμί βρίσκεται στα λόγια του γκαντεμη, (χεχε)

"Το πρόβλημα που αναδείχθηκε από το smartphone gaming ήταν με το κομμάτι των καταναλωτών που είναι ας πούμε "ντεμί" ως προς τον φανατισμό και μπορεί άνετα να κόψει την μια αγορά (της κονσόλας) και να συμβιβαστεί με κάτι λιγότερο καλό που όμως τον καλύπτει. Αυτό το κομμάτι είναι που ανέτρεψε και την εικόνα στους φορητούς και στα PC με την έλευση των τάμπλετ και τώρα κάποιοι managers και μαρκετίστες δεν ξέρουν από πού τους ήρθε και τρέχουν και δεν φτάνουν. "

 


Προσωπικά, θέλω να έχω το Κλασικο Μάριο bros στον κινητό έτσι ώστε να περνώ ευχάριστα κάποιους νεκρούς χρόνους της ημέρας. Επίσης θα ήμουν διατεθημένος να δώσω ένα ποσό μέχρι 2-2.5 ευρώ για να το αποκτήσω. Α και εδώ και μερικά χρόνια δεν έχω κονσόλα.
 
Kαι τελικα παρολο τις προσδοκιες των οπαδων της Νιντυ εχουμε Mario στα κινητα.


Link
 
21% άνοδο είχε η μετοχή της Nintendo μετά από την ανακοίνωση της. Τέτοια νούμερα είχε να δει από το 2011!
 
Aardvark είπε:
Kαι τελικα παρολο τις προσδοκιες των οπαδων της Νιντυ εχουμε Mario στα κινητα.
Link
Tελικά πρέπει να μας γίνει μάθημα (αυτό ισχύει και για μένα): η Nintendo το 'χει κουσούρι στο ν' αλλάζει ριζικά αποφάσεις. Παλία λέγανε ότι δεν θ' ασχοληθούν με τα DLC; Τσουπ! Αλλάξανε μυαλά στο Wii U και στο 3DS (αν κι ευτυχώς το κάνουν σε λογικά επίπεδα κι όχι μπαρούφες του στυλ "Οι μισοί χαρακτήρες του παιχνιδιού είναι DLC" όπως κάνουν άλλες εταιρείες). Λέγανε ότι δεν θ' ασχοληθούν με τα F2P games; Τσουπ! Νάσου το Pokemon Shuffle (αν κι είναι απ' αυτά τα F2P games που άνετα απολαμβάνεις δίχως να πληρώσεις δεκάρα τσακιστή αν και θα το προτιμούσα βεβαίως ως ένα paid game που θα το πληρώσω μια φορά και θα το παίζω όσο γουστάρω). Τουλάχιστον φαίνεται ότι ισχύει ακόμα η θέση της Nintendo να μην ασχοληθούν με ports παλιότερων παιχνιδιών στα smartphones αλλά με νέα παιχνίδια προσαρμοσμένα για τα δεδομένα των smartphones.

Kρίνοντας από το παρακάτω, ενδιαφέρον άρθρο, φαίνεται ότι θα δούμε καλό πράγμα στα smartphones (κι όταν λέω καλό πράγμα εννοώ για τα δεδομένα των smartphones που είναι τίγκα στην σαβούρα):

http://www.theguardian.com/technology/2015/mar/17/nintendo-smartphone-iphone-nes-control-satoru-iwata-dena
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα