Nintendo 2DS

Vetus είπε:
To 2DS άντε το πολύ-πολύ να τ' αγοράσουν μερικοί χαζοί γονείς ή πιτσιρικάδες που νομίζουν ότι 40 δολλάρια λιγότερα είναι τεράστια ευκαιρία για μια κονσόλα που ήδη είναι φτηνή (το απλό 3DS). Mιλάμε φυσικά γι' αυτήν την κατηγορία πελατών που χάφτουν τις αρλούμπες από επίσης άσχετους πωλητές του στυλ "Το 3DS είναι ακριβώς όπως το DS αλλά με την διαφορά ότι έχει και 3D".
Ναι αλλα σε μια δημοκρατια (!) η γνωμη σου και η δικη μου σαν πιο ειδικοι στα video games, εχει την ιδια βαρυτητα με την γνωμη καποιου ασχετου που θα παρει το μηχανημα! Αρα 1 μοναδα πλην απο εσενα, ειναι το ιδιο αριθμητικο νουμερο με 1 μοναδα συν απο καποιους "χαζοί γονείς ή πιτσιρικάδες" οπως λες. Και αυτοι που λες ειναι περισσοτεροι απο τους ψαγμενους, αρα θα επικρατησει το κομμα τους (!), δηλαδη θα πουλησει καλα το μηχανημα!
 
Και εγώ συμφωνώ με το σκεπτικό ότι το έκαναν επίτηδες να θυμίζει kid tablet.

Κάνει το παν για να πιάσει τα σημερινά παιδιά, γιατί αν τα χάσει χάνει και τους αυριανούς έφηβους.

Εμείς βλέπουμε το 3ds εκείνη βλέπει την επόμενη και τη μεθεπόμενη γενιά φορητών που θα πουλήσει. Αν τα σημερινά παιδιά μάθουν να παίζουν στο tablet του μπαμπά, θα τους είναι αδιάφοροι αργότερα οι κλασσικοί ήρωες της Ν.

Είναι σαν κάποια μαθήματα στο σχολείο ένα πράγμα, κάνε την πλύση εγκεφάλου στο παιδί για να περάσει στο υποσυνειδήτο του όταν ενηλικιωθεί :)

Edited by Maddog
 
Σημερα αγορασε φιλος μου το 2DS και πηγα για ενα test drive.Το φορητο δεν εχει καμια σχεση με ολα ωσα ελεγαν διαφοροι αλλα αντιθετα ειναι πολυ βολικο στα χερια και πολυ ανετο και κυριως στιβαρο.Δεν ξερω τι πωλησεις θα κανει και αν εχει επιτυχια αλλα αν καποιον δεν τον ενδιαφερει το 3D και θελει να παιξει απλα καποια παιχνιδια που γουσταρει και παραληλα να γλυτωσει εστω και αυτα τα χρηματα που ειναι η διαφορα αναμεσα σε 3DS και 2DS τοτε μια χαρα επιλογη ειναι.
 
....για μενα εξακολουθει παντως να ειναι η πιο ασχημη κονσολα της Ν...
 
Μόλις χθες δοκίμασα να παίξω με τη συγκεκιρμένη κονσόλα και την έχω ερωτευτεί, είναι σαν να πιάνω το κλασικό Gameboy στα χέρια μου, εξοικειώθηκα αμέσως με τη συσκευή. Είναι κατά 99% η επόμενη αγορά μου καθώς με 120 ευρώ μπορώ να παίζω τα παιγνίδια του 3DS χωρίς το ενοχλητικό 3D. Την έκδοση μάλιστα μπλε μαύρο τη θεωρώ αρκετά ελκυστική και απορώ γιατί το λένε άσχημο...
 
Έτσι όπως πάει όμως η υποστήριξη του 3D στο 3DS, βλέπω ότι η συγκεκριμένη συσκευή θα πλήξει τις πωλήσεις του απλού 3DS. Οπότε μελλοντικά, ίσως πρακτικά να πουλάνε το 3DS XL και το 2DS. Βέβαια έχει κάποια άλλα μειονεκτήματα όπως το μονοφωνικό ηχείο αν δεν κάνω λάθος.
 
Βρε παιδιά, το ξαναλέω, το 3D στο 3DS ρυθμίζεται και απενεργοποιείται από διακόπτη!
 
divined είπε:
Βέβαια έχει κάποια άλλα μειονεκτήματα όπως το μονοφωνικό ηχείο αν δεν κάνω λάθος.
Θεωρώ τεράστιο αβαντάζ το μονοφωνικό ήχο καθώς θυμίζει ήχους παλαιότερων εποχών. Νομίζω ότι αυτή η κονσόλα φτιάχτηκε ειδικά για ρετρό φανς.... :D
 
Dr. SLUMP είπε:
Βρε παιδιά, το ξαναλέω, το 3D στο 3DS ρυθμίζεται και απενεργοποιείται από διακόπτη!
Ναι και ειλικρινά δεν καταλαβαίνω την κίνηση της εταιρίας να κυκλοφορήσει μια εξ'όλοκλήρου νέα κονσόλα. Θα πεις η τιμή...εντάξει, ας έριχνε την τιμή στο 3DS και όχι να έβγαζε 3DS XL π.χ.. Δηλαδή να περιμένουμε και 2DS XL μελλοντικά?? Ακόμη πιο μελλοντικά κανένα Nintendo 1S με μία οθόνη σε 2 εκδόσεις 2D και 3D κ.ο.κ.
 
Αν μετα το το 2DS κυκλοφορησει και αλλη εκδοση με προσθηκες η αφαιρεσεις τοτε να τους κραξουμε ολοι μαζι οχι ομως και τωρα.Το 2DS απευθηνεται σε συγκεκριμενο κοινο που ειναι τα πιτσιρικια που θελουν να μπουν για πρωτη φορα στον κοσμο των φορητων η τον videogames γενικοτερα.Απευθηνεται στους γοννοις που μπορει με ολα ωσα εχουν ακουσει για το 3D και οτι ειναι βλαβερο και να χαμε να λεγαμε θα προτιμησουν το 2DS αλλα θα το προτιμησουν και γιαυτα τα ευρω που θα κερδισουν σε σχεση με το 3DS.Eπισης απευθηνεται σε ατομα ακομα και μεγαλης ηλικειας που δεν τους ενδιαφερουν τα 3D κλπ αλλα γουσταρουν να παιξουν καποια παιχνιδια οποτε θα παρουν αυτο και γιατι ειναι πιο φθηνο αλλα και γιατι μπορει να μην ειναι και φανατικοι gamers και να παιζουν και γω δεν ξερω ποσες ωρες καθε μερα αλλα να παιζουν μια στο τοσο.Γιαυτους λοιπον ειναι το 2DS και οχι για μενα πχ ασχετα αν θα παρω ενα σιγουρα γιατι με το που το επιασα το ερωτευτηκα αλλα και δεν υποχρεωσε καποιον η N να το αγορασει προσθετοντας κατι που δεν ειχε το 3DS η το 3DS XL οποτε θα μας εβαζε στην πριζα να το παρουμε αν θελαμε να εχουμε αυτο που δεν ειχαν τα 3DS..Ωσο για το 3DS XL ο λογος που κυκλοφορησε ειναι απλα και μονο η μεγαλητερη οθονη και πολυ καλα εκαναν γιατι το παιχνιδι σαυτη ειναι πιο ξεκουραστο και τραβαει πιο πολυ τον υποψηφιο αγοραστη σε σχεση με το 3DS.
 
Ειναι απο τις γνωστες αψυχολογητες κινησεις της Nintendo που με αφηνουν παγερα αδιαφορο .Ενω εχω σχεδον ολα τα φορητα και κονσολες που εχει βγαλει στην αγορα εκτος των game and watch .Προσωπικα δεν με ενοχλει αυτη η κινηση γιατι εχω 3ds και ειμαι κομπλε ;)
 
Εγώ θα συμφωνήσω και πάλι με τον κύριο metal :)
 
(ας προσποιηθούμε ότι δεν άργησα δύο χρόνια στη συζήτηση! :p )

Δεν καταλαβαίνω γιατί οι περισσότεροι κράζετε το 2DS. Για άτομα που τους ενοχλεί το 3D είναι το κατάλληλο, γιατί στο 3DS δεν απενεργοποιείται απόλυτα. Αυτός ήταν ο λόγος που επέλεξα αυτό από το 3DS, αλλά και τα 50 ευρώ διαφορά. Ξέρω ότι φαντάζουν λίγα, αλλά είναι σημαντικό ποσό. Επίσης το βρίσκω πολύ άνετο στα χέρια σε σχέση με το DSi που είχα παλαιώτερα και είναι και όμορφο (στις εκδόσεις με το διάφανο πλαστικό). Τα μειονέκτηματα είναι ότι δεν βρίσκεις εύκολα αξεσουάρ όπως τη θήκη, και ότι η οθόνη αφής μένει απροστάτευτη και γεμίζει γραντζουνιές και σκόνη όσο και να προσεχεις. Και δυστυχώς απ' όσο ξέρω οι γραντζουνιές δεν διορθώνονται.
 
Το νέο 2DS XL το είδατε; Το βλέπω σχεδόν σίγουρο για μελλοντική αγορά διότι 3DS XL δεν έχω και τελικά το 3D δεν με ενθουσίασε και ιδιαίτερα. Μπορώ να παίξω τα παιχνίδι σε 2D. Άσε που θα είναι και πιο φθηνό.

Εν τω μεταξύ εντόπισα προφητικό ποστ :)

johnny19818 είπε:
Δηλαδή να περιμένουμε και 2DS XL μελλοντικά??

Στην οθόνη βλέπουμε το παιχνίδι Mario Kart 7
fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μ' ενθουσιάζει που είναι ανακλινόμενο. Το πρωτότυπο μοντέλο είναι πολύ επιρρεπές σε γραντζουνιές και ζημιές στις οθόνες. Και τα πλήκτρα είναι πιό κοντά, λογικά θα είναι άνετο στα χέρια (με το άλλο χρειάζεσαι ευλυγισία σε αντίχειρα και δείκτη). Οι στρογγυλεμένες άκρες επίσης πολύ βολικές. Ελπίζω μόνο να μην είναι βαρύ. Κατι που δεν μου αρέσει αισθητικά και βλέπω ότι ούτε τώρα το διόρθωσαν είναι το μικρότερο μέγεθος της οθόνης αφής.
 
Κι εμενα μου αρεσει που ειναι ανακλινομενο και ηταν βελτιωση σε σχεση με το απλο 2ds. Τωρα για βαρος δεν ξερω αλλα σιγουρα πιο βαρυ απο το απλο πιστευω.
 
To βάρος είναι ένα θέμα, γιατί το 2DS είναι ήδη αρκετά βαρύ. Αλλά θα μπορείς να το ακουμπάς στο γραφείο ή τα πόδια σαν λάπτοπ, άρα φαντάζομαι ότι δεν θα 'ναι τόσο ενοχλητικό. Αυτό που θέλω να δώ είναι βελτίωση στη συνδεση του internet. Να είναι πιό γρήγορο, να φορτώνει αμέσως σελίδες-όχι σταδιακά και σιγά-σιγά-, και να παίζει πιό γρήγορα βίντεο στο youtube. Δεν εχω tablet ή καλό κινητό και μ' έχει βολέψει πολύ όταν δεν έχω πρόσβαση σε υπολογιστή. Άν βελτίωναν την ταχύτητα σύνδεσης σίγουρα πολλύς περισσότερος κόσμος θα το χρησιμοποιούσε για να μπαίνει στο internet.


Και, άν και πρόκειται μόνο για αισθητική αποψη, θα ήθελα να δώ να βγαίνει σε διάφορα χρώματα ή ακόμα και σχέδια.
 
Προσωπικά παίζω στο κρεββάτι ξαπλωμένος οπότε δεν παίζει να το ακουμπάω σε γραφείο ή πόδια όπως λες. Τώρα όσον αφορά το internet και στο New 3DS οι σελίδες φορτώνουν σιγά και βασανιστικά θα έλεγα σε αντίθεση με το PS Vita που είναι πιο γρήγορο. Αν το 2DS XL φέρει νέα χαρακτηριστικά, που δε νομίζω, τότε ίσως βελτιωθεί και αυτό το θέμα. Μάλλον όμως θα δούμε μια κονσόλα με μεγαλύτερες οθόνες χωρίς 3D.
 
Κυκλοφορεί εδώ και μερικές μέρες σε τιμή περί τα 159 ευρώ. Το πήρε κανείς σας;
 
Πίσω
Μπλουζα