Nintendo 3DS - επίσημο θρεντ

Σαρωνει τα παντα στο περασμα του το super smash bros μιας και η εκδοση του παιχνιδιου μονο στην ιαπωνια της πρωτες δυο μερες εφτασε το 1.000.000 πωλησεις.Μιλαμε για απιστευτο νουμερο.

http://nintendonews.com/2014/09/super-smash-bros-3ds-sales-1-million-japan/
 
Mαζι με τα πολυ καλα νεα της κυκλοφοριας των Donkey kong country στην VC του Wii U η NINTENDO δεν θα μπορουσε να αφησει παραπονεμενο το φορητο της και τους 40 και εκατομμυρια κατοχους του οποτε και κυκλοφορει στην VC του 3DS τα Donkey kong land,Donkey kong land 2 και Donkey kong land 3 στης 16,23 και 30 οκτωβριου οπως ακριβως θα γιννει και με τα Donkey kong country στο Wii U.Επισης ισχυει και εδω η προσφορα του 33% για το Donkey kong tropical freeze.

qq.jpg
 
Η NINTENDO συνεχιζει να σαρωνει στα φορητα και να ειναι ο απολυτως κυριαρχος καθως στο πρωτο τριημερο κυκλοφοριας στην ιαπωνια τα νεα Pokmeno omega ruby και alpha saphire ξεπερασαν το 1,5 εκατομμυριο πωλησεις.

Επισης δυο νεες παιχνιδαρες ετοιμαζονται να κυκλοφορησουν στο 3DS και αυτα ειναι τα Atrian Odyssey: And the mystery dungeon και Atrian Oduyssey V της εξαιρετικης σειρας RPG Atrian odyssey.

Atrian Odyssey: And the mystery dungeon

[video=youtube;ujTUHNpxK-E]

 
Ειμαι ο μοναδικος που απορει, πως και δεν εχουνε κυκλοφορησει Castlevanoid τιτλοι για το 3DS; Ανυσηχει η Nintendo μηπως βγουν πατατες μπλουμ ετσι οπως τα εχει κανει (και) η Konami η ειναι κατι αλλο;
 
Προσωπικα δεν απορω καθολου ειδικα αν μιλησουμε για την konami που εχει χασει το παιχνιδι οσον αφορα τα castlevania εδω και χρονια και συγκεκριμενα απο την εποχη του DS που εκει ειδαμε πραγματικες παιχνιδαρες Οπως castlevania: Portrait of ruin,Castlevania: Dawn of sorrow,Castlevania: Order of ecclesia.Mε τα castlevania: Lords of shadow εχασε την μπαλα και δεν μιλαω για το αν ειναι καλα η κακα παιχνιδα αλλα δεν ειναι castlevania.Για μενα η σειρα Castlevania εχει πεθανει δεν υπαρχει τιποτα αυτη την στιγμη που να θυμιζει το παλιο πλεον ενδοξο παρελθον της και δεν περιμενω να γιννει κανενα θαυμα για να δω καποιο νεο castlevania της προκοπης οσο η konami εχει αυτα τα μυαλα που εχει.
 
Θα χαρώ πολύ να ξαναπαίξω Castloid αλλά δεν το νομίζω. Έχω λιώσει τα πάντα ξανά και ξανά, από αυτά του GBA (Aria of Sorrow, είναι σαφώς το αγαπημένο μου) έως και του DS και φυσικά αυτό που τα ξεκίνησε στο PS1, το Symphony of the Night. Είδα ένα demo του τελευταίου franchise στο 3DS και απογοητεύτικα. Ενώ κρατάει τον 2d χαρακτήρα, κάτι υπάρχει στο gameplay που μου το χαλάει (η βαρετή αίσθηση στη μαχη; Τα quicktime events; Η γραμμικότητα ;) . Κρίμα, γιατί δεν κάνουν κανά Castloid; Θα το αγοράσω όπως είναι!
 
Τα Castlevania του DS ηταν πανισχυρα "χαρτια" υπερ της Nintendo, και απο τους σημαντικους τιτλους οπου το καθιερωσαν στην αγορα. Η μη υπαρξη τωρα καποιου τιτλου (πλυν φυσικα του Lord of shadows) πρεπει να εχει να κανει και με την γενικοτερη αλλαγη των παιχνιδιων της Konami. Το Harmony of despair με απογοητευσε, αν και η βασικη ιδεα ειναι πολυ καλη.

Ισως να ειναι και καλυτερα ετσι, δεν θα ηθελα να δω Castlevania τιτλους τοσο χαμηλης ποιοτητας οσο πολλες σειρες της Konami αυτο το καιρο..
 
Τελικα ο κοσμος φαινεται πως περιμενε με μεγαλη ανυπομονησια τα νεα μοντελα 3DS αν κρινουμε απο της πωλησεις του νεου αναβαθμισμενου φορητου της NINTENDO γιατι μολις την πρωτη εβδομαδα πωλησεων ξεπερασε της 350.000 κομματια.
 
metalcandyman είπε:
Τελικα ο κοσμος φαινεται πως περιμενε με μεγαλη ανυπομονησια τα νεα μοντελα 3DS αν κρινουμε απο της πωλησεις του νεου αναβαθμισμενου φορητου της NINTENDO γιατι μολις την πρωτη εβδομαδα πωλησεων ξεπερασε της 350.000 κομματια.
Εκ των οποιων ενα κομματι ειναι δικο μου :D :hurrah:

Και ναι, ημουν κι εγω ενας απο αυτους που περιμενε με ανυπομονησια το νεο μοντελο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
H παιχνιδαρα Azure Striker Gunvolt το 2D platformer Της Inti Creates Που απολαυσαμε στο 3DS αποκτα sequel καθως ανακοινωθηκε το Azure Striker Gunvolt 2 φυσικα για το eShop του 3DS.Οποιοι δεν ξερουν το πρωτο παιχνιδι ας παρουν μια μικρη γευση απο το παρακατω βιντεο.

 
Βασίλη μιας και είσαι στα μέσα και στα έξω, ξέρεις ποιοι άλλοι τίτλοι θα βγουν προσεχώς αποκλειστικά για το New 3DS εκτός του Xenoblades? Η Ν θα παράγει τίτλους παράλληλα και για τα 2 3DS?
 
Johnny προς το παρον εκτος του xenoblade δεν υπαρχει καποιο αλλο σιγουρο παιχνιδι που θα κυκλοφορησει αποκλειστικα για το new 3DS αλλα σιγουρα θα κυκλοφορησουν καποια επιλεγμενα πιστευω εγω και για να μην αντιδρασουν ολοι αυτοι που εχουν το παλαιοτερο μοντελο αλλα και για να ικανοποιησουν αυτους που πηραν το νεο.Ενοειται παντως πως θα αναπτυσει παιχνιδια και για τα δυο μοντελα δεν τιθεται τετοιο θεμα.
 
Την παρασκευη 13 μαρτιου κυκλοφορει το εξαιρετικο Code name: S.T.E.A.M (το οποιο θα το αγορασω 100%) και ενα νεο trailer ερχετε να μας βαλει περισσοτερο μεσα στο παιχνιδι και να γουσταρουμε και με το τραγουδακι.Οποιος θελει να παρει μια ιδεα για το πως ειναι το παιχνιδι μπορει να κατεβασει το demo απο το eShop του 3DS.

 
Νεο firmware update για το 3DS που προσθετει νεα χαρακτηριστηκα τα οποια ειναι τα παρακατω.

Αλλαγες στο home menu και συγκεκριμενα στα settings εχει προστεθει μια ρυθμισγ για το Home menu layout Που μας επιτρεπει να αποθηκευουμε μεχρι και 8 layouts του home menu με διαφορετικα themes,διαταξη εικονιδιων κλπ.

Γενικες βελτιωσεις στην σταθεροτητα της συσκευης.

Τελος μονο για τα 3DS,3DSXL και 2DS εχει προστεθει κατω απο τα home menu settings η επιλογη Amiibo settings Που επιτρεπουν στους κατοχους των παραπανω συσκευων να κανουν register τον κατοχο ενος Amiibo οπως και το ονομα του αλλα και να κανουν reset η να διαγραφουν διαφορα δεδομενα.Αυτα θα μπορουν να γινουν με ενα περιφεριακο που θα κυκλοφορησει μεχρι το τελος του 2015.

Οι τυχεροι ιαπωνες και μονο αυτοι εχουν διαθεσιμο ενα Dreamcast theme που εγινε διαθεσιμο για το 3DS.Μακαρι να το δουμε και μεις καποια στιγμη αλλα χλωμο το κοβω.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να ρωτήσω κάτι επειδή είμαι και λίγο πρωτάρης με το μηχάνημα, με ποιο τρόπο μπορώ να κάνω update το firmware; Μου βγάζει κάποια ειδοποίηση ή πρέπει να πάω σε κάποιο υπομενού και το κάνω χειροκίνητα;
 
Αν δεν το κανει αυτοματα οταν συνδεθεις στο ιντερνετ πανε στο system settings μετα στο Other settings και πατα system update.
 
Ok ευχαριστώ.

Μια ερωτηση ακομη. Τωρα που μπαινουμε με την κονσολα στο ιντερνετ δε θα χρειαστουμε κι ενα antivirus;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν υπαρχει καποιο antivirus γιατι δεν υπαρχει περιπτωση να παρεις ιο στο 3DS.Δεν χρειαζεται να κατσω να το αναλυσω αλλα απολαυσε την κονσολα σου και μη σκεφτεσαι τετοια δεν υπαρχουν τετοια προβληματα.
 
johnny19818 είπε:
Μια ερωτηση ακομη. Τωρα που μπαινουμε με την κονσολα στο ιντερνετ δε θα χρειαστουμε κι ενα antivirus;
Την ειχα κανει και εγω την ερωτηση Johnny,οταν πρωτομπηκα στο νετ με κονσολα το '07 και οπως μου ειχανε απαντησει τοτε δεν υπαρχει φοβος γιατι ειναι τελειως διαφορετικα λειτουργικα αυτα που στοχευουν οι ιοι και αυτο που χρησιμοποιει το 3DS,οποτε enjoy.
 
Πίσω
Μπλουζα