Nintendo Wii απορίες

Χαχαχα. Περασμενα, ξεχασμενα.

Αλλωστε ξερουμε ολοι οτι το OG XBOX ειχε απειρως καλυτερο παλμαρε τιτλων απο το Wii :)
 
Για την δουλεια που θέλω να κάνω εγώ δεν μου έκανε το Xbox γιατί δεν βγάζει σήμα 240p. Το να μπορω να παίξω επίσης όλους τους τίτλους του GameCube είναι καλοδεχούμενο οποτε Wii vs Xbox σημειωσατε 1 για μένα. Αν ηταν να παίζω retroarch σε TFT οθόνη στο xbox μένω και με το PC.
 
Πασο. Εκανα αναφορα στο 240p output απο την αρχη.

Μιλαω για τιτλους παιχνιδιων.
 
Για την δουλεια που θέλω να κάνω εγώ δεν μου έκανε το Xbox γιατί δεν βγάζει σήμα 240p. Το να μπορω να παίξω επίσης όλους τους τίτλους του GameCube είναι καλοδεχούμενο οποτε Wii vs Xbox σημειωσατε 1 για μένα. Αν ηταν να παίζω retroarch σε TFT οθόνη στο xbox μένω και με το PC.
Ετσι ακριβως οπως τα λες ειναι τα πραγματα φιλαρακι.

Οσο για τα παιχνιδια και ποια κονσολα απο της δυο Wii-xbox 360 εχει το καλυτερο παλμαρε αυτο βασιζεται αποκλειστικα στα γουστα του εκαστοτε gamer.Για μενα το Wii εχει καλυτερο παλμαρε γιατι πολυ απλα εχει πολλα περισσοτερα παιχνιδια που παιζω και διασκεδαζω μαζι τους.Χιλιες φορες προτιμω για παραδειγμα να παιζω Mario kart και Metroid Prime της εκδοσεις του Wii παρα Forza και Gears of war.Το αντιθετο με μενα ειναι καποιος πχ που δεν του αρεσουν τα παιχνιδια που ανεφερα αλλα του αρεσουν αυτα στο xbox απλα ειναι τα πραγματα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και κάποια παιχνίδια της Nintendo που έχουν αντιγραψει οι άλλοι είναι κακέκτυπα πχ έπαιζα crash team racing στο PSP την ps1 έκδοση και δεν παίζεται ουτε σε ερημονήσι αν έχεις παίξει στο Wii το Mario Kart. Χαμηλό frame rate και μέτριο gameplay και υποτίθεται πως είναι απο τα καλυτερα παιχνίδια του PS1.Ενω στο Wii εχεις  ωραια γραφικά και το παιχνιδι παιζει ακατεβατα 60 fps συν οτι είναι πολύ πιο καλά σχεδιασμένο το gameplay.
 
Για καλυτερη εικονα θες Component καλωδιο οπως το παρακατω

Προβολή συνημμένου 169000
Με το component στο wii το ασπρο φαινεται normal η καλυπτει χρωματικες αποχρωσεις σε παιχνιδια του gamecupe  απως στο super mario sunshine που δειχνει στο βιντεο???

Απ οτι φαινεται στο βιντεο χρωματικα καλυτερα ειναι στο gamecupe με composite 480i.Στο wii με component οπου υπαρχει ασπρο ειναι πιο εντονο και καλυπτει χρωματικες αποχρωσεις στο super mario sunshine οπως πχ αποχρωσεις στο δαπεδο στο 0:40 στα συννεφα κλπ

Αν και νομιζω παιζει ρολο η ποιοτητα του καλωδιου.Ειχα παρει ενα φθηνο κινεζικο composite καπου στο 1 ευρω για το gamecupe και εδειχνε το ασπρο ακριβως οπως στο βιντεο για wii με component

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν και νομιζω παιζει ρολο η ποιοτητα του καλωδιου.Ειχα παρει ενα φθηνο κινεζικο composite καπου στο 1 ευρω για το gamecupe και εδειχνε το ασπρο ακριβως οπως στο βιντεο για wii με component
Πραγματι αυτα τα φθηνιαρικα καλωδια δεν ειναι καθολου καλα με γνωστα και μη εξαιρετεα αποτελεσματα. Επενδυσε καλυτερα σε καποια σοβαρη και αξιοπιστη λυση.
 
Δεν ξέρω για component αλλά σε rgb scart δείχνουν σούπερ σε CRT. Λογικά το καλώδιο είναι της πλάκας για να δείχνει έτσι. Είχα γραψει σε αυτό το θρεντ για την δικιά μου εμπειρία με καλώδιο υποτίθεται rgb που ηταν composite, για την ακρίβεια το άνοιξα και έλειπαν τα μισά pin που έχει το rgb. Πολύ μεγάλη η διάφορα σε ποιότητα εικόνας το rgb με το composite και στα χρωματα και σε ανάλυση. Με τίποτα δεν θα μπορουσα να παίξω με composite πλεον.
 
Πάντως στην LCD με component το δικό μου Wii μεταμορφώθηκε. Πεντακαθαρη εικόνα χωρίς artifacts. Οσο πεντακάθαρη μπορεί να είναι σε ανάλυση 480p.

Composite μόνο σε CRT είναι υποφερτό.

Στο video ίσως ο τυπάς να είχε το brightness/contrast στο φουλ. Η τα καλώδια που πήρε να ήταν τα φτηνότερα που βρήκε σε κάποιο παζάρι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν εχω Wii. Εμπειρικα για μενα, το καλυτερο τηλεοπτικο αποτελεσμα δινει το SCART RGB για CRT και το Component/VGA για Progressive

Πχ το XBOX στην LCD το εχω με Component και οχι με το RGB Scart

Φυσικα πολυ σπανια τα Component καλωδια στην Γηραια Ηπειρο οποτε...

Η απολυτη λυση για LCD λογικα ειναι μονοδρομος: RGB Scart και OSSC
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μου κανει εντύπωση πως δινανε καλώδιο composite με το μηχάνημα, και το ps2 αν θυμάμαι καλά ερχόταν με composite. Απο την αλλη δεν έχουν όλες οι τιβι rgb, και πάλι το composite έχει νόημα σε κάτι 8μπιτα όπως ο σπεκτρουμ γιατι έχουν πολύ dithering μπας και βγάζουν κανένα χρωμα παραπανω με την θολούρα. Θα μου πεις εδώ δινανε Atari st 16μπιτο υποτίθεται με rf καλώδιο και δεν ξεκαθαριζες τίποτα στην τηλεοραση lol. Εικόνα επιπέδου αταρι 2600 και αν.
 
Μέχρι και στο XBOX 360 δίνανε composite. Οταν είχα πάρει το arcade πακέτο δεν είχε καν μέσα HDMI. Composite μόνο κουμπωμένο σε απλό scart.

Και σαν να μην έφτανε αυτό, έπρεπε να το βάλεις αναγκαστικά ώστε να κάνεις μια ρύθμιση. Δεν θυμάμαι την ρύθμιση ακριβώς αλλά θυμάμαι που είχα το HDMI και δεν την έβρισκα και έπρεπε να το βγάλω και να συνδέσω την κονσόλα με Composite/Scart ώστε να εμφανιστεί η επιλογή. Μιλάμε για εξελιγμένα πράγματα τώρα.
 
Μέχρι και στο XBOX 360 δίνανε composite. Οταν είχα πάρει το arcade πακέτο δεν είχε καν μέσα HDMI. Composite μόνο κουμπωμένο σε απλό scart.
Στα πρωτα 2-3 χρονια του xbox 360 οι περισσοτεροι νομιζω θα ειχαν crt τηλεοραση και συνηθως με την γνωστη συνδεση για composite και scart.
Οποτε αν επρεπε να βαλουν μονο ενα καλωδιο συνδεσης τα component και hdmi δεν ειχαν νοημα αφου οι περισσοτεροι σπιτι ειχαν  συνδεσεις composite-scart στις τηλεορασεις  (και svideo) και λιγοτεροι με component και hdmi για hd τηλεορασεις.
Εγω οταν ειχα παρει το xbox 360 στο σπιτι ειχαμε μονο crt τηλεορασεις με συνδεσεις composite-scart-svideo
 
 
Το 360 οταν βγηκε δεν ειχε hdmi καν στην κονσολα πανω ,με το elite μοντελο αξιωθηκε.
 
Σε οσους αρεσουν τα shooter arcade Games με light Gun το wii απ οτι βλεπω εχει αρκετα παιχνιδια να ασχοληθει καποιος.

 
Πίσω
Μπλουζα