NTSC games for Euro Dreamcast

vagosgta3

RetroNuts!
Joined
7 Ιαν 2008
Μηνύματα
1.887
Αντιδράσεις
25
Παιδια εχω μια απορια το ευρωπαικο dreamcast δεν τρεχει με τιποτα τα Αμερικανικα games του Dreamcast? :confused: εχω euro dreamcast και δοκιμασα καποια us games αλλα τζιφος
 
Φυσικά και τα τρέχει!

Υποθέτω ότι μιλάς για originals, μια και όλα τα "backups" είναι region-free. :)

Για να φορτώσεις λοιπόν άλλο region, απλώς χρησιμοποιείς ένα οποιοδήποτε boot disc από τα κάμποσα που υπάρχουν:

Utopia Boot Disc (κλασσικό και αγαπημένο στους DC fans και επίσης δωρεάν), Action Replay CDX, DC-X ή Codebreaker.

Από την προσωπική μου πείρα με άφθονα USA και Japan imports, τα DC-X και Codebreaker είναι πολύ καλύτερα, καθώς boot-άρουν όλα τα παιχνίδια σε PAL 60 Hz, αντίθετα με Utopia/Action Replay που boot-άρουν στα 50 Hz και ένα 20-30% των imports δεν το boot-άρουν καν. Πάντως για αρχή δοκίμασε το Utopia που είναι πανεύκολο να το βρεις (πχ megagames.com, DC Utilities section)
 
Maddog είπε:
Φυσικά και τα τρέχει!Υποθέτω ότι μιλάς για originals, μια και όλα τα "backups" είναι region-free. :)

Για να φορτώσεις λοιπόν άλλο region, απλώς χρησιμοποιείς ένα οποιοδήποτε boot disc από τα κάμποσα που υπάρχουν:

Utopia Boot Disc (κλασσικό και αγαπημένο στους DC fans και επίσης δωρεάν), Action Replay CDX, DC-X ή Codebreaker.

Από την προσωπική μου πείρα με άφθονα USA και Japan imports, τα DC-X και Codebreaker είναι πολύ καλύτερα, καθώς boot-άρουν όλα τα παιχνίδια σε PAL 60 Hz, αντίθετα με Utopia/Action Replay που boot-άρουν στα 50 Hz και ένα 20-30% των imports δεν το boot-άρουν καν. Πάντως για αρχή δοκίμασε το Utopia που είναι πανεύκολο να το βρεις (πχ megagames.com, DC Utilities section)
Φίλε mad dog μήπως ξέρεις που μπορεί να βρει κανείς το "DC-X" ή "CodeBreaker" ?

Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα το utopia disk για τα NTSC US backups μου.
 
εχω το utopia disk αλλα ρωτω γιατι ειχα δοκιμασει δυο παιχνιδια κοπια (απο emule εχει πολλα games) και ειχα ηχο αλλα χωρις εικονα,ενω μεσω pc emulator ετρεχε κανονικα,εχω το original scart καλωδιο και η τηλεωραση υποστηριζει ntsc,βρηκα και το D2 sto emule γραφει οτι θελει 900mb cds υπαρχουν τετοια cds?
 
Καποια (λιγα) NTSC παιχνιδια δεν τρεχουν σε PAL scart.Μπορει να επεσες στη περιπτωση.

Οσο για τα 900αρια...it's a pain to find,it's a pain to write
 
Το utopia disc ειναι για επικες κλωτσιες .

Αν ψαχνεις 101% συμβατοτητα (πραγματικα απλα τα παιζει ΟΛΑ), δοκιμασε το Action Replay CDX. Χρησιμοποιω αυτο για τα import παιχνιδια μου, και δεν εχω βρει ουτε ενα παιχνιδι μεχρι σημερα που ειτε δεν παιζει, ειτε εχει το παραμικροτατο προβλημα!

Δεν ξερω ποσο κοστιζει προς αγορα, εγω το εχω σε μορφη .χειμμαρος και παιζει αψογα :)

Υγ. Με rgb (προσοχη, rgb και οχι μουφοscart) ολα τα παιχνιδια παιζουν στα 60hz και εγχρωμα.
 
Segafan: αν μιλάμε για νόμιμα originals, πουλάνε στο Ebay. Αν μιλάμε για κάτι "άλλο", η μορφή .χείμαρρος του GettaRobo κάνει δουλειά...

Vagosgta3: αρκετά από τα clopyright releases, ιδίως τα παλαιότερα, χρειάζονται RGB fix για να παίξουν σωστά με SCART καλώδιο. Αν μου πεις συγκεκριμένα ποιά παιχνίδια σου έχουν πρόβλημα, θα σου πω αν παίζει σοβαρά αυτή η πιθανότητα. Εναλλακτικά, χρησιμοποίησε το κοινό RF καλώδιο στα συγκεκριμένα, δουλεύει. Για τα 99 min CDs, μην δοκιμάσεις καν αν δεν ελέγξεις αν τα υποστηρίζει το recorder σου! Τα περισσότερα recorders πάνε μέχρι τα 90-92 min. Πχ NEC/Pioneer σίγουρα δεν σηκώνουν 99 min. Αν τα υποστηρίζει, τέτοια δισκάκια θα βρεις κυρίως σε online καταστήματα.

GettaRobo: το Action Replay CDX δεν έχει 101% συμβατότητα με NTSC imports (με το official SCART cable)
 
Maddog είπε:
Segafan: αν μιλάμε για νόμιμα originals, πουλάνε στο Ebay. Αν μιλάμε για κάτι "άλλο", η μορφή .χείμαρρος του GettaRobo κάνει δουλειά...
Τη μορφή .χείμαρρος ψάχνω :) !.Ξέρει κανείς που μπορώ να τη βρω ;

Έχω και official RGB scart cable....και θέλω να απολαμβάνω τα ntscus παιχνίδια μου στην καλύτερη δυνατή ποιότητα εικόνας.


[edit] αναφορά σε tracker [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αυτο το [edit] αναφορά σε tracker [edit]μας εχει σωσει εχει σχεδων τα παντα απο retro games! για home computers, για κονσολες, για pc
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ενημερωτικα.. Το scart του dreamcast δεν ακουμπαει καν τα third party rgb καλωδια που υπαρχουν για την κονσολα.. Οι διαφορες ειναι κατι παραπανω απο αρκετες, ωστε να προτειμηθει ενα third party rgb απο το official scart (σκαρτ-ο :p )

Το καλο ειναι, πως rgb μπορουν να βρεθουν ακομα, το play-asia φερνει κανονικα, καπου στα 5$ το κομματι.

Εχω αρκετα αυθεντικα ασιατικα / αμερικανικα παιχνιδια (μερικα αρκετα κουλα, οπως τα godzilla & sword of the berserk (L)) και δεν εχω συναντησει το παραμικρο προβλημα.

Απεναντιας, για το utopia μονο προβληματα εχω να λεω :)
 
Getta Robo είπε:
Ενημερωτικα.. Το scart του dreamcast δεν ακουμπαει καν τα third party rgb καλωδια που υπαρχουν για την κονσολα.. Οι διαφορες ειναι κατι παραπανω απο αρκετες, ωστε να προτειμηθει ενα third party rgb απο το official scart (σκαρτ-ο :p )Το καλο ειναι, πως rgb μπορουν να βρεθουν ακομα, το play-asia φερνει κανονικα, καπου στα 5$ το κομματι.

Εχω αρκετα αυθεντικα ασιατικα / αμερικανικα παιχνιδια (μερικα αρκετα κουλα, οπως τα godzilla & sword of the berserk (L)) και δεν εχω συναντησει το παραμικρο προβλημα.

Απεναντιας, για το utopia μονο προβληματα εχω να λεω :)
Δηλαδή τι εννοείς, ότι το official RGB scart είναι χειρώτερο από τα 3rd party και αν ναι, σε τι ακριβώς υστερεί?

http://www.play-asia.com/paOS-13-71-t-49-fr-70-236r.html

Εγώ είχα πάρει παλιά από play-asia το s-video καλώδιο

http://www.play-asia.com/paOS-13-71-t-49-fr-70-29.html

πιστεύοντας ότι με έναν μετατροπέα σαν αυτά τα βύσματα scart που έχουν από πίσω τους υποδοχές, θα μπορούσα να συνδέω και σε tvs που έχουν μόνο scart αλλά τελικά δε γίνεται και η εικόνα που δίνει με τον μετατροπέα είναι χάλια (λάθος χρώματα, χάλια εικόνα).

Σε κανονική υποδοχή S-Video όμως είναι άψογη.

ps

Για όποιον ενδιαφέρεται για το Action Replay CDX μπορεί να το πάρει original από εδώ αλλά είναι στα Γαλλικά

http://www.play-asia.com/paOS-13-71-w-49-en-70-236s.html

Νομίζω αυτό εκτός από το cd έχει και ένα gadget που βυσματώνει επάνω στο χειριστήριο? Ισχύει αυτό?

Πάντως από ebay κάνει 25 ευρώ καινούργιο μαζί με τα μεταφορικά.
 
Πίσω
Μπλουζα