NVDI, κανεις;

Gryzor

Human RetroDatabase
Joined
8 Ιαν 2006
Μηνύματα
2.759
Αντιδράσεις
70
Κατέβασα από τα links του Atari Forum το NVDI5 έτσι, για να παίξω. Όμως τα αρχεία είναι >720kB, οπότε αναρωτιόμουνα αν ξέρει κανείς πώς να το εγκαταστήσω σε STeem?

Ευχαριστώ!
 
Tι είναι αυτό? και τι εννοείς να το εγκαταστήσεις ? το Steem είναι εξομειωτής του ST.
 
Ερμ.... ναι. Το NVDI (τελευταία έκδοση η 5 νομίζω) είναι software επιταχυντής του GEM που προσφέρει και άλλου είδους λειτουργίες (π.χ. true type font support, κάποιο είδος Multitasking αν θυμάμαι καλά και άλλα). Και, προφανώς, θέλω να το εγκαταστήσω στο virtual σύστημά μου που τρέχω μέσω Steem, τί το περίεργο με αυτό;
 
Δεν είπα τπτ ρε συ, απλά δεν κατάλαβα τι είναι! νόμιζα ότι είναι game ή πρόγραμμα! παίζει αυτό και σε κανονικό ST? θέλω να το βάλω και εγώ!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν θα έδινα πολλές πιθανότητες στο NVDI να τρέξει στο STEEM, γενικά το STEEM μου έχει παρουσιάσει αρκετά προβλήματα σε εφαρμογές. Αν δεν κάνω λάθος το NVDI που κατέβασες είναι σε .zip οπότε το αποσυμπιέζεις και τρέχεις τον installer απο το GEMDOS HD. Δεν έχει καμιά σημασία το μέγεθος των αρχείων...

Αν θέλεις ένα συστηματάκι να τρέχει το NVDI γιατί δεν δοκιμάζεις το ARANYM?
 
Κανένα πρόβλημα βρε συ :D Εννοείται παίζει και σε κανονικό ST, και με ΠΑΡΑ πολύ εντυπωσιακά αποτελέσματα, απ'ό,τι διαβάζω σε STformat της εποχής. Υπήρχαν κι άλλα τέτοια προγράμματα (π.χ. SpeedoGDOS) που δρούσαν με τον ίδιο τρόπο, αλλά απ'ό,τι φαίνεται το NVDI ήταν το καλύτερο. Ο τρόπος λειτουργίας τους ήταν ότι αντικαθιστούσαν τις ρουτίνες του window managment system του GEM (γραμέννες σε C) με τις δικές τους που ήταν assembly ή κάτι πιο γρήγορο τέλος πάντων, και ώς αποτέλεσμα το desktop πέταγε.

Μπορώ να επισυνάψω τα αρχεία εδώ αν θες, μήπως και καταφέρεις κάτι...

ChrisTOS είπε:
Δεν θα έδινα πολλές πιθανότητες στο NVDI να τρέξει στο STEEM, γενικά το STEEM μου έχει παρουσιάσει αρκετά προβλήματα σε εφαρμογές. Αν δεν κάνω λάθος το NVDI που κατέβασες είναι σε .zip οπότε το αποσυμπιέζεις και τρέχεις τον installer απο το GEMDOS HD. Δεν έχει καμιά σημασία το μέγεθος των αρχείων...
Αν θέλεις ένα συστηματάκι να τρέχει το NVDI γιατί δεν δοκιμάζεις το ARANYM?
Αχα! Aranym, το είχα ξεχάσει. Πολύ καλή ιδέα...

Ναι, σε zip το κατέβασα, απλά είναι 2 δισκέττες (δηλαδή, φάκελοι με τα περιεχόμενα 2 δισκεττών) και όταν ξεκινάω την εγκατάσταση, έχοντας αντιγράψει τους φακέλους στο σκληρό του STEEM, μου ζητάει τη 2η δισκέττα. Δεν ξέρω γιατί... έχω δοκιμάσει να βάλω όλα τα αρχεία στον ίδιο φάκελο , αλλά τίποτα...

Πάντως ό,τι έχω δοκιμάσει σε STEEM μου έχει τρέξει, τέλος πάντω, πάω για Aranym :)

A, πάρτε να έχουμε: http://rapidshare.com/files/300076514/NVDI5.zip.html
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aranym έχω στο debian! πολύ εντυπωσιακό! για αυτό που είπες τώρα το κατεβάζω! thanks! μακάρι να παίζει! εμένα με ενδιαφέρει περισσότερο το original μηχάνημα αφού το έχω, παρά σε εξομειωτές. Δεν ήξερα ότι υπήρχαν αυτά! άσχετο τώρα αλλά με κάτι άλλα προγράμματα κατάφερα να φορτώσω ακόμα και TOS 2.06 ενώ κανονικά έχω ΤOS 1.02! :) :) :) Τελικά ακόμα και τώρα μετά από τόσα χρόνια ακόμα μας εκπλήσουν οι ST με τις δυνατοτητές τους! ;)

ftp://ftp.atari.org/pub/systemdisks/

Εδω βρήκα μερικά προγραμματάκια να δοκιμάσω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
NikiforosST είπε:
Aranym έχω στο debian! πολύ εντυπωσιακό! για αυτό που είπες τώρα το κατεβάζω! thanks! μακάρι να παίζει! εμένα με ενδιαφέρει περισσότερο το original μηχάνημα αφού το έχω, παρά σε εξομειωτές. Δεν ήξερα ότι υπήρχαν αυτά! άσχετο τώρα αλλά με κάτι άλλα προγράμματα κατάφερα να φορτώσω ακόμα και TOS 2.06 ενώ κανονικά έχω ΤOS 1.02! :) :) :) Τελικά ακόμα και τώρα μετά από τόσα χρόνια ακόμα μας εκπλήσουν οι ST με τις δυνατοτητές τους! ;)
ftp://ftp.atari.org/pub/systemdisks/

Εδω βρήκα μερικά προγραμματάκια να δοκιμάσω.

Αααχ να είχαμε και κανένα falcon emu... δεν ξέρω τί καταφέρνει ο Aranym!

Σχετικά με το 2.06... απ'ό,τι θυμάμαι είχε κυκλοφορήσει σε κάποιο Menu (D-Bug?), και το έτρεχα στον ταπεινό μου 1040. Με 1ΜΒ είχα περιθώριο και να φορτώσω το TOS (256k?) και να δουλέψω... Τί "προγραμματάκια" χρησιμοποίησες εσύ; Ένα TOS αρχείο ήταν στο AUTO...

Btw, υποτίθεται ότι το fVDI αντικαθιστά το NVDI και έρχεται με το Aranym, αλλά δεν ξέρω από featureset...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το NVDI, το χρησιμοποιούσα και πραγματικά το GEM "πέταγε"!

Σε emulator δε χρειάστηκε να το δοκιμάσω...
 
Αααα μάλιστα. Ενδιαφέρον...
 
Πίσω
Μπλουζα