Oι Απαράδεκτοι (1991 MEGA)

Ισως φανώ βλασφημος, αλλα πειραζει που θεωρω ωριμοτερη δουλεια της Δημητρας Παπαδοπουλου, τοσο υποκριτικα οσο και σεναριακα, το "Σ' αγαπω - μ' αγαπας"; Παρολη τη νοσταλγια (περα απο τα αλλα θετικα συναισθηματα) που μου βγαζουν οι Απαραδεκτοι, εχω πιασει τον εαυτο μου πολλες φορες να απολαμβανει περισσοτερο ενα επεισοδιο του τρομερου ζευγαριου, παρα της "απαραδεκτης" τετραδας!
 
drspiros είπε:
Ισως φανώ βλασφημος, αλλα πειραζει που θεωρω ωριμοτερη δουλεια της Δημητρας Παπαδοπουλου, τοσο υποκριτικα οσο και σεναριακα, το "Σ' αγαπω - μ' αγαπας"; Παρολη τη νοσταλγια (περα απο τα αλλα θετικα συναισθηματα) που μου βγαζουν οι Απαραδεκτοι, εχω πιασει τον εαυτο μου πολλες φορες να απολαμβανει περισσοτερο ενα επεισοδιο του τρομερου ζευγαριου, παρα της "απαραδεκτης" τετραδας!
Ίσως γιατί το Σ' αγαπώ, Μ' αγαπάς είναι πιο κοντά στο σημερινό χιούμορ και παρουσιάζει περισσότερο αληθινές καταστάσεις. Σε καμία περίπτωση δεν υποβαθμίζω τους Απαράδεκτους όμως.
 
drspiros είπε:
Ισως φανώ βλασφημος, αλλα πειραζει που θεωρω ωριμοτερη δουλεια της Δημητρας Παπαδοπουλου, τοσο υποκριτικα οσο και σεναριακα, το "Σ' αγαπω - μ' αγαπας"; Παρολη τη νοσταλγια (περα απο τα αλλα θετικα συναισθηματα) που μου βγαζουν οι Απαραδεκτοι, εχω πιασει τον εαυτο μου πολλες φορες να απολαμβανει περισσοτερο ενα επεισοδιο του τρομερου ζευγαριου, παρα της "απαραδεκτης" τετραδας!
Υπάρχει μια διαφορά στα 2 σενάρια όμως. Στους "απαράδεκτους" η Δήμητρα έγραψε το σενάριο, ήταν ολοκληρωτικά δικό της. Ενώ στο "Σ' αγαπώ-μ' αγαπάς" η Δήμητρα διασκεύασε το σενάριο, μιας και το κόνσεπτ ήταν ξένο. Αν προσέξεις στους τίτλους γράφει "προσαρμογή-Δήμητρα Παπαδοπούλου". Φυσικά η Δήμητρα έκανε εξαιρετική δουλειά στην προσαρμογή και το σενάριο φαίνεται σαν να είναι δικό της.

Οι "Απαράδεκτοι" είναι σειρά σταθμός, όχι μόνο στην ιστορία της ιδιωτικής αλλά γενικότερα της ελληνικής τηλεόρασης. Το χιούμορ τους είναι διαχρονικό και ελάχιστες σειρές το έχουν πετύχει αυτό. Δεν είναι τυχαίο ότι η σειρά έχει φανατικότατους φίλους διαφόρων ηλικιών, ακόμα και ηλικιών που δεν την είχαν πρωτοδεί όταν έπαιζε στο MEGA. Φοβεροί ηθοποιοί και οι αυτοσχεδιασμοί τους ήταν πάρα πολλοί. Δύσκολα θα ξαναβγεί τέτοια σειρά ξανά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μακράν η καλύτερη χιουμοριστική σειρά της ελληνικής τηλεόρασης! Μου αρέσει που στο mega είχαν βγάλει το "παρά πέντε" καλύτερο... Έλεος!
 
Είχαν βγάλει το Παρά Πέντε καλύτερο για τον απλούστατο λόγο ότι κυρίως ψήφιζαν παιδάκια 15 χρονών τα οποία τότε ούτε καν είχαν γεννηθεί!Άρα που να ξέρουν τους Απαράδεκτους!Επίσης....άλλες εποχές εκείνες και στην προώθηση των σειρών και άλλες τώρα!Είναι πολλά που παίζουν ρόλο!
 
runner3 είπε:
Είχαν βγάλει το Παρά Πέντε καλύτερο για τον απλούστατο λόγο ότι κυρίως ψήφιζαν παιδάκια 15 χρονών τα οποία τότε ούτε καν είχαν γεννηθεί!Άρα που να ξέρουν τους Απαράδεκτους!Επίσης....άλλες εποχές εκείνες και στην προώθηση των σειρών και άλλες τώρα!Είναι πολλά που παίζουν ρόλο!
Συμφωνώ γι' αυτό με τα 15χρονα! Το "The twenty" ήταν μια καλή προσπάθεια του MEGA αλλά θα 'πρεπε να οργανωθεί πιο σωστά η ψηφοφορία από το κανάλι. Μερικά αποτελέσματα ήταν εξωφρενικά. Πιο ψηλά από τον Βλάσση μας ο Λουκάς από το ελεεινό LAPD;;; ΕΛΕΟΣ!! Όσον αφορά το "Παρά 5" και αυτή ήταν εξαιρετική σειρά, αντάξια των "απαράδεκτων". Και οι 2 κατά τη γνώμη μου αποτελούν σταθμό για την ελληνική τηλεόραση. Πιστεύω πάντως ότι οι "απαράδεκτοι" είναι πιο διαχρονικοί. Ο χρόνος θα δείξει αν κ το "Παρά 5" θα αντέξει. Και οι 2 σειρές πάντως είναι λατρεμένες!
 
Πολύ χαρακτηριστικό επεισόδιο ήταν αυτό με το βιντεοκλιπ του Βλάσση. Και η ατάκα του Μπέζου στο παρακάτω βίντεο, απλά θανατηφόρα..

 
τρειλερ της σειραςhttp://www.youtube.com/watch?v=QuHJ62Sqz8s&context=C4fcce51ADvjVQa1PpcFPV HlMKxfMyi5apSdVM28n9clxEfjKkyT0=
 
Με αφορμή το χθεσινό to know us better στο chatbox, η Κριός «έριξε» στο chatbox ένα πολύ ωραίο κλιπάκι των απαράδεκτων από το γιουτιούμπι!

Με τα πολλά και τα λίγα, άρχισα να ψάχνω από ʽδω, να ψάχνω από εκεί, μέχρι που «σκόνταψα» σʼ ένα ποτ-πουρί από τις καλύτερες ατάκες όλων των επεισοδίων!

Περιττό να σας πω ότι από χθες, έχω βρει ένα από τα πολλά playlists και το έχω να παίζει συνέχεια (ακόμα και στη δουλειά, αντί για μουσική το έχω βάλει να παίζει loop! :) )

Μιλάμε ότι δε μου έχει μείνει άντερο από τα γέλια: Σπύρος, Δήμητρα, Βλάσσης, Γιάννης στα καλύτερά τους!!! :D

Δείτε το πρώτο κι αναζητείστε τα υπόλοιπα 11! Nα ʽναι καλά το παιδί που τα έφτιαξε! :D

[video=youtube_share;OnjGY-M6LXw]

 
Ανέβηκαν όλα τα επεισόδια στο web tv για να τη δούμε όσες φορές θέλουμε τη σειρά.Λείπει μόνο το εορταστικό,διάρκειας 1:30 ώρας!Επίσης ολοκληρώθηκαν και τα επεισόδια από το Εκμέκ Παγωτό!
 
thebest20 είπε:
Ανέβηκαν όλα τα επεισόδια στο web tv για να τη δούμε όσες φορές θέλουμε τη σειρά.Λείπει μόνο το εορταστικό,διάρκειας 1:30 ώρας!Επίσης ολοκληρώθηκαν και τα επεισόδια από το Εκμέκ Παγωτό!
κινδυνευω να γινω γραφικος αλλα πρεπει να στειλουμε μηνυμα οσο περισσοτεροι μπορουμε να ανεβασουν και τα εορταστικα...για ολες τις σειρες!!!
 
Για το Ρετιρέ μόνο τα έχουν ανεβάσει!!!!!Λογικά πιστεύω τις μέρες των Χριστουγέννων θα ανέβουν αυτά!
 
ανεβαζουν αυτη τη στιγμη το εορταστικο επεισοδιο!!!! στο καναλι του μεγκα στο youtube
 
Είναι που δεν έχει και τίποτα ενδιαφέρον η τηλεόραση και το έχω ρίξει στις παλιές ελληνικές σειρές!....

Έχω λιώσει αυτές τις μέρες να βλέπω τους Απαράδεκτους (πάλι!)... Βγάζω άπειρο γέλιο με την πάρτη τους, ακόμα και τόσα χρόνια μετά!....

Πριν λίγο τελείωσα το


Κ-Λ-Α-Ι-Ω! :biglaugh:
 
χεχε και γω ολοκληρωσα προσφατα την σειρα. εχεις δικιο. Αν θες 40-45 λεπτα μετα το φαι να χωνεψεις με λιγο γελιο ειναι οτι καλυτερο. Σε επομενο ποστ θα γραψω 2-3 σκεψεις μου για συζητηση.
 
Η καλύτερη κωμική σειρά. Δε χορταίνω να τη βλέπω...Όλα τα λεφτά.
 
βλεπω στο youtube του mega τον β' κύκλο και θα έλεγα ότι ειναι λιγα τα καλά επεισόδεια, τουλάχιστον ισάξια με την πρωτη σεζόν. εχει κανεις στοιχεια τηλεθέασης τότε για τη β' σεζον; σιγουρα πρώτο τότε ηταν το Ρετιρε. Ίσως ετσι εξηγείται και το φινάλε που ήρθε σχεδόν ξαφνικά (για όσους θυμούνται) τέτοιες μερες, τον Γενάρη του 93.
 
koukouroukou είπε:
βλεπω στο youtube του mega τον β' κύκλο και θα έλεγα ότι ειναι λιγα τα καλά επεισόδεια, τουλάχιστον ισάξια με την πρωτη σεζόν. εχει κανεις στοιχεια τηλεθέασης τότε για τη β' σεζον; σιγουρα πρώτο τότε ηταν το Ρετιρε. Ίσως ετσι εξηγείται και το φινάλε που ήρθε σχεδόν ξαφνικά (για όσους θυμούνται) τέτοιες μερες, τον Γενάρη του 93.
Κάποτε ο Βλάσης Μπονάτσος είχε καλεσμένη στην εκπομπή του " Άλλα κόλπα" την σεναριογράφο Ελένη Μαβίλη που τότε έγραφε το Χαι Ροκ και την ρώτησε γιατί δεν συνέχισε την σειρά. Εκείνη του απάντησε "καλύτερα που σταματήσαμε και να μας λένε γιατί σταματήσατε παρά να συνεχίζαμε και να μας λένε γιατί συνεχίσατε" Ο Βλάσης τότε είπε "το ίδιο πρόβλημα είχαμε και εμείς με τους απαράδεκτους". Ίσως αυτό εξηγεί το ξαφνικό φινάλε της σειράς.
 
δεν ξεχνάμε μέρες που είναι, το Πασχαλιάτικο, τους λεβέντες οικολόγους με τον φυσιολάτρη που καλλιεργεί το ντολμαδάκι και το αμπελοφάσουλο.

Επίσης μάζεψα όλες τις γκόμενες του Βλάσση σε ένα τοπ10, ριξτε μια ματιά http://jesse-blue.blogspot.gr/2013/05/top10gkomenesvlassi.html
 
Πίσω
Μπλουζα