O Ανδροκλής και τα λιοντάρια του (1985 ΕΡΤ2)

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.034
O Ανδροκλής και τα λιοντάρια του (1985-86), ΕΡΤ2


Πρεμιέρα: Πέμπτη 14/2/1985



RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Ο_Ανδροκλής_και_τα_λιοντάρια_του

Παιδιά, το θυμάται κανείς αυτό ;

Αν και ελληνικό, το γούσταρα τρελά !

Έπαιζε ο Βουτσάς, στον ρόλο ενός πατέρα με 6 (ή 7) παιδιά.

Έχω μόνο αμυδρές εικόνες στο μυαλό μου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμάμαι το σήμα της έναρξης: Ο Βουτσάς στο κέντρο και γύρω του, με τη χρήση φανταστικών εφέ (χιχι) να εμφανίζονται τα «λιονταράκια». Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι ένα από αυτά ήταν και ο μετέπειτα γνωστός «Χλαπάτσας» από «Της Ελλάδος τα Παιδιά»...

Τρελό flashback… :D
 
Omenforever είπε:
Θυμάμαι το σήμα της έναρξης: Ο Βουτσάς στο κέντρο και γύρω του, με τη χρήση φανταστικών εφέ (χιχι) να εμφανίζονται τα «λιονταράκια». Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι ένα από αυτά ήταν και ο μετέπειτα γνωστός «Χλαπάτσας» από «Της Ελλάδος τα Παιδιά»...
Τρελό flashback… :D
Καλά τα λες !

Τα "εφέ" ήταν κυκλάκια που εμφανίζονταν γύρω του.

Από κάθυε κυκλάκι έβγαινε και ένα παιδί, και έκανε "ρόαρρρρ" ,

και ομοίως του απάνταγε και ο Βουτσάς !

Δύο άλλα "παιδιά" ήταν η Χρύσα Ρόπα-Μαρίνα Ρόμα-ή-κάπως-έτσι και ο Ευαγγελόπουλος (καλά τον είπα ;; ;) παου έπαιζε και αυτόν στης ΕΛΛΑΔΟΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ και τα είχε με την Ρίτα Σακελλαρίου.
 
exetlaios είπε:
Ευαγγελόπουλος (καλά τον είπα ;; ;) παου έπαιζε και αυτόν στης ΕΛΛΑΔΟΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ και τα είχε με την Ρίτα Σακελλαρίου.
...νομίζω τον λένε Κώστα Ευριπιώτη, και ο Βουτσάς πρέπει να λεγόταν "Ανδροκλής" και όχι "Ηρακλής"... ;)

Θυμάστε και το "Ημερολόγιο ενός θυρωρού", πάλι με τον Βουτσά; ...μου έχει μείνει ένα πλάνο της εισαγωγής, που τον έδειχνε να σκουπίζει φορώντας σαγιονάρες !! :D
 
Ναι ΕΡΤ2 νομίζω και το άλλο με τον Κωνσταντίνου στην ΕΡΤ1 αλλά δεν θυμάμαι όνομα...
 
..λες αυτό που συμπρωταγωνιστούσε με την Ξένια Καλογεροπούλου ; ...δυστύχώς ούτε εγώ θυμάμαι τον τίτλο. Υπήρχε μία σειρά που την έλεγαν "Τα καθημερινά", αλλά δεν νομίζω ότι είναι η ίδια...

Οσον αφορά το "Ημερολόγιο", σαν να θυμάμαι ότι σε μετέπειτα επεισόδια είχε αλλάξει ο θυρωρός !! ...μήπως έπαιζε και ο Μπουγιουκλάκης σε αυτόν τον ρόλο ; ....πάει τόσος καιρός που τα έχω σχεδόν ξεχάσει... :confused:

Οποιος θυμάται στα σίγουρα τους ηθοποιούς, ας βοηθήσει !!
 
Αχ ρε παιδια αυτη την σειρα προσπαθούσα να θυμηθώ πριν μια βδομάδα

Όταν μάλωνα με τις γυναίκες της παρέας μου..

Προσπαθούσα να τις δώσω να καταλαβουν ότι οι καινουριες σειρες είναι πολύ ψέυτικες και πως το χιουμορ τους είναι κρυο και βλακώδες!!!

Παλαιότερα οι ηθοποιοί έπαιζαν φυσιολογικά και τα γέλια έβγαιναν από τις ατάκες!!!

Τώρα κάνουν βλακείες για να γελάσει ο κόσμος!!

Πραγματι θυμαμαι σειρες όπως το ρετιρε τα καθημερινά με τον αναθανατο κωνσταντίνου και την καλόγεροπούλου και άλλες ομως

που μου διαφέυγουν τα ονόματα του τώρα!!
 
ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΟΡΚΙΣΤΕΙΤΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!!
 
vaszio είπε:
Ναι ΕΡΤ2 νομίζω και το άλλο με τον Κωνσταντίνου στην ΕΡΤ1 αλλά δεν θυμάμαι όνομα...
Μήπως εννοείς το "Η αλεπού και ο μπούφος" με τη Τζοβάννα Φραγκούλη δίπλα στο Γιώργο Κωνσταντίνου??
 
ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΜΑ

Παιδια, τα εχετε κανει σαλατα.

Οι σειρες ηταν:

Ο ΑΝΔΡΟΚΛΗΣ ΚΑΙ ΤΑ ΛΙΟΝΤΑΡΙΑ ΤΟΥ(1985)

(Βουτσας, Μαρθα Καραγιαννη.

Παιδια: Κωστας Ευριπιωτης, Μαρινα Ρομα, Παυλος Χαϊκάλης, και ο "Χλαπατσας"... ελπιζω να μη ξεχνω κανεναν)

ΤΑ ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙΑ ΤΟΥ ΚΥΡ ΗΛΙΑ(1985)

(Μιχαλοπουλος,Παναγοπουλου,Ευαγγελοπουλος, Κουρος, Γιουλακη. Αγαγιωτου κλπ)

ΤΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ(1984)

(Κωνσταντινου, Καλογεροπουλου, Γαρδελης, Ζαφειριου-πεθανε προσφατα στα 88)

ΤΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΕΝΟΣ ΘΥΡΩΡΟΥ

ξεκινησε καπου πριν το '80 και παιζοταν 2 φορες την εβδομαδα. Ο πρωτος θυρωρος ηταν ο Βουτσας, μετα ανελαβε ο Μπουγιουκλακης(νομιζω και ο Βογιατζης?) και ειχε πολλους guest stars στα επεισοδια του. Κρατησε αρκετα χρονια.

ΟΡΚΙΣΤΕΙΤΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ(1982)

Με τον Γιαννη Μιχαλοπουλο, κρατησε πολλα χρονια

Η ΑΛΕΠΟΥ ΚΙ Ο ΜΠΟΥΦΟΣ

με τον Κωνσταντινου, παιζοταν πριν απο 10-15 χρονια, δεν εχω και πολλα στοιχεια απ αυτο γιατι δεν το παρακολουθουσα, κι αυτος ο χριστιανος εχει κανει ενα καρο σειρες στη τηλεοραση.

:eek:
 
Απο τον ΑΝΔΡΟΚΛΗ, σώζονται 3 επεισόδια σε VHS........αχ τι μου κάνετε? άντε να τα βρω τώρα!!!!
 
papakis3 είπε:
Απο τον ΑΝΔΡΟΚΛΗ, σώζονται 3 επεισόδια σε VHS........αχ τι μου κάνετε? άντε να τα βρω τώρα!!!!
Πω πω ! Σκέτο μουσείο είναι η VHS-συλλογή σου ! :thumbup:
 
Aπίθανη σειρά.

Θυμάμαι ένα επεισόδιο όπου ο Βουτσάς ήθελε να καλέσει τον διευθυντή του (Τσιτσόπουλος) στο σπίτι για φαγητό και που κατάληξε να ζητά το χέρι της γυναίκας του ο διευθυντής.
 
ΤΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΕΝΟΣ ΘΥΡΩΡΟΥ

Πρεμιέρα: Κυριακη 2 Δεκεμβριου 1979 (ΥΕΝΕΔ)

Φιναλε: Πεμπτη 17 Δεκεμβριου 1981

190 ημιωρα επεισοδια,δυο φορες την εβδομαδα

(Απο την παλαιοτερη ραδιοφωνικη επιτυχια του Κωστα Πρετεντερη οπου θυρωρος εκει ηταν ο Παντελης Ζερβος)

Σκηνοθετες: Γ.Κωνσταντινου/Ε.Θαλασσινος/Μ.Βιντιαδης/Δ.Νικολαίδης

Σεναριο: Γ.Κωνσταντινου/Ε.Θαλασσινος/Κ.Παπαπετρος/Χ.Δοξαρας

Κωστας Βουτσας,Βασιλης Μπουγιουκλακης,Κ.Γιουλακη,Γ.Βογιατζης,Η.Λογοθετης,Αννα Αδριανου,Γ.Βουρος,Πωλινα Γκιωνακη,Αννα Κυριακου,Α.Φιλιππιδης,Γ,Μαλλουχος
 
Παιδιά τα κα8ημερινα και Ο ανδροκλής και τα λιοντάρια του ειναι σειρές κορυφαίες. Τις έγγραφε ο πατέρας μου σε κασέτες ΒΕΤΑ (τότε δεν υπήρχε VHS) αλλά δεν μπορω να τις βρω που8ενά. Υπάρχει περίπτωση να τα βρω όλα αυτά?
 
τι μου θυμησατε ρε παιδια να ειστε καλα.Κωσταντινε δεν εχανα και εγω επεισοδιο απο τα Ο ΑΝΔΡΟΚΛΗΣ ΚΑΙ ΤΑ ΛΙΟΝΤΑΡΙΑ ΤΟΥ και ΤΑ ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙΑ ΤΟΥ ΚΥΡ ΗΛΙΑ μιλαμε για πολυ γελιο
 
Omenforever είπε:
Θυμάμαι το σήμα της έναρξης: Ο Βουτσάς στο κέντρο και γύρω του, με τη χρήση φανταστικών εφέ (χιχι) να εμφανίζονται τα «λιονταράκια». Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι ένα από αυτά ήταν και ο μετέπειτα γνωστός «Χλαπάτσας» από «Της Ελλάδος τα Παιδιά»...
Τρελό flashback… :D
Oπου ο "χλαπατσας" ειχε και σε αυτην την σειρα καταπληκτικο παρατσουκλι ονοματι "Φουσκας". :D
 
Απο http://www.men24.gr

"Κωμική σειρά 26 επεισοδίων σε σκηνοθεσία Νίκου Κουτελιδάκη που προβλήθηκε από την ΕΡΤ 2 το 1986. Ο Ανδροκλής (Κώστας Βουτσάς), ένας ταλαίπωρος πατέρας κοντεύει να τρελαθεί από τα τερτίπια των τεσσάρων παιδιών του, που του κάνουν τη ζωή πατίνι. Τους έχει όμως αδυναμία και προσπαθεί να με κάθε τρόπο να βρίσκεται στο πλευρό τους.

Ανεβαίνει σε μηχανές, κάνει πατινάζ δείχνοντας ότι αν μη τι άλλο ότι πρόκειται για έναν «openminded» πατέρα. Παράλληλα, συντηρεί και το φλερτ με την οδοντίατρο (Μάρθα Καραγιάννη) γεγονός που δεν περνάει απαρατήρητο από τους κανακάρηδες, που του κάνουν ασταμάτητη καζούρα.

Μεταξύ άλλων πρωταγωνιστούν οι Κώστας Ευριπιώτης και Δημήτρης Φραγκιόγλου. Ο τελευταίος, αποκαλείται «Φούσκας», όντας ο πιο ευτραφής από τους υπόλοιπους. Δεν θα ξεχάσουμε το επεισόδιο, όπου παίρνει μέρος σε ποδοσφαιρικό αγώνα ως τερματοφύλακας και εγκαταλείπει τα γκολπόστ προκειμένου να καταβροχθίσει μερικά σάντουιτς! Τελικά δεν γλίτωσε τα γκολ αλλά και το ξύλο...

Επίσης, ένας από τους γιους αποφάσισε να δημιουργήσει τον δικό του ραδιοφωνικό σταθμό και μη γνωρίζοντας καλά τα τεχνικά της υπόθεσης, αντί να εκπέμπει στα FM, εξέπεμπε σε συχνότητα αεροσκαφών - πύργου ελέγχου, προκαλώντας παρεμβολές και παρολίγον μια αεροπορική τραγωδία. Όλα τα λεφτά: To σήμα τέλους, με τα γραφικά της εποχής είναι must."
 
Η σειρά ο Ανδροκλής και τα λιοντάρια του ήταν από τις τελευταίες σειρές που μου άρεσαν πολύ..κάπου αργότερα το τα πράγματα άρχισαν να χαλάνε!!!
 
Πίσω
Μπλουζα