O Φωτογράφος του χωριού

Dominion

RetroMasteR
Joined
17 Μάρ 2006
Μηνύματα
1.463
Αντιδράσεις
525
Ο φωτογράφος του χωριού (1977)


RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Ο_φωτογράφος_του_χωριού

Μια πολύ ωραία κωμική σειρά με τον b actor (αλλά δυνατό B) Nασο Κεδράκα (τον χέστη φαρμακοτρίφτη υποδύεται στην ταινία Η Δε Γυνη να Φοβήται τον Ανδρα με τον Κωσταντίνου).

Κινηματογραφημένη σε ασπρόμαυρο σε κάποιο ορινό χωρίο η σειρά παρακολουθεί τις περιπέτειες ενός φωτογράφου (αν δεν κάνω λάθος γύρω στα 50'ς ή 30's ισως και παλαιότερα).

Η Ερτ την πρόβαλε σε επαναληψη τα πρωινά του 1990 και ξανά το 2004 (απογεύματα). Πρωτοπροβλήθηκε αρχές 70.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1976. Πρεπει να ειναι η δευτερη παλαιοτερη σειρα που διασωθηκε ολοκληρη (μιας και Ο ΧΡΙΣΤΟΣ δεν ειναι ολοκληρος). Μπορει και η παλαιοτερη αν η αχρηστη ΕΡΤ τον τελευταιο καιρο εχασε και τη ΓΥΦΤΟΠΟΥΛΑ που δεν βλεπω να τη βαζουν σε επαναληψη!
 
Δεν ξέρω αν η ΕΡΤ έχει χάσει την γυφτοπούλα του παπαδιαμάντη, πάντως γύρω στο 1995-1996 την γυφτοπούλα την έπαιζε το (WEST TV) από την Κοζάνη.

προφανώς την πούλησαν σε ιδιωτικά κανάλια, την κλέψανε με κάποιο τρόπο-δεν ξέρω. Πάντως τότε 1995-96 το εν λόγω κανάλι την είχε παίξει όλη (και τα 48 επεισόδια)
 
Ναι, το θυμαμαι αυτο που λες,ειχα δει στο προγραμμα της TV και ειχα παραξενευτει κι εγω για τη ΓΥΦΤΟΠΟΥΛΑ! Ας ελπισουμε η ΕΡΤ να την ξαναβαλει!
 
Ο Φωτογράφος του Χωριού

Καλησπέρα σε όλους τους απανταχού retro maniax!!

Μήπως κάποιος θα μπορούσε να μου πει αν υπάρχει μια σειρά της ΕΡΤ με τίτλο ''Ο ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣ ΤΟΥ ΧΩΡΙΟΥ'' ;

Μια , κατα εμε, απίστευτη σειρά..

Ευχαριστώ προκαταβολικά..
 
Η σειρά αυτή υπάρχει (υπήρχε Και διαμάχη σχετικα με τα δικαιώματα της σειράς μεταξύ του παραγωγού και της ΕΡΤ). Προβλήθηκε δε από την ΕΡΤ σε 16 επεισόδια των 30 λεπτών.Πρεμιέρα έκανε στις 11-1-1977, μια από τις πολύ καλές σειρές των 70s.

Αν δεν με απατά η μνήμη μου νομίζω ότι η σειρά είναι κινηματογραφημένη, οπότε σίγουρα αν δεν την έχει η ΕΡΤ είναι στα χέρια του παραγωγού
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aπλά να αναφέρω,πως παιζόταν(προφανώς σε επανάληψη)την προηγούμενη εβδομάδα.Δεν την γνώριζα μιας και δεν είχα καν γεννηθεί όταν είχε πρωτοπροβληθεί.Την παρακολούθησα φανατικά και μου άρεσε πάρα πολύ.Μου θύμισε κάτι από ελληνική επαρχία στο πιο αγνό.Νοστάλγησα και το χωριό μου...

Προβαλόταν 12 με 1 το μεσημέρι.Δύο επεισόδια κάθε μέρα.Τα δύο τελευταία 15 και 16 τα έφαγε η απεργία την Τετάρτη.Κανένα πρόβλημα βέβαια υπάρχει το αρχείο της ΕΡΤ,αν και σε πολύ κακή ποιότητα εικόνας...Oh,well
 
Η σειρα αυτή ξαναπαιζεται σε επαναληψη. Ετυχε να τη δω προχθες που ήμουν σπίτι, δεν ηξερα καν οτι υπάρχει μια τετοια σειρά. Και μαλιστα 1:30 με 2:00 στη ΕΤ1

Λογικά δηλάδη θα ξεκιναει τωρα...όποιος εχει tv ας κανει ενα τσεκ.
 
Τί σας έχω...

Η σειρά γυρίστηκε στο πανέμορφο χωριό Βάριανη (όπως και η διαφήμιση των καραμελών Omamy). Γραφικότατο καθώς απαγορεύεται η ανέργεση σύγχρονων κατοικιών. Λίγο μετά την Γραβιά στο δρόμο προς Άμφισσα αριστερή έξοδο.
 
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΩ ΤΗ ΣΕΙΡΑ Ο ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣ ΤΟΥ ΧΩΡΙΟΥ
 
Οι τίτλοι αρχής της σειράς:

[video=youtube_share;05kpSdCWyzY]

 
Από το αρχείο του Ηθοποιού Κωστή Φραγκιαδάκη:

IMG_20150311_0014.jpg

Διακρίνονται απο αριστερά ο Τάσος Λέρτας (στο ρόλο του Παπά Τσιάφη), και ο Κωστής Φραγκιαδάκης
 
Ευχαριστούμε πολύ και εσένα Νίκο όπως και τον Κωστή Φραγκιαδάκη.

Μου αρέσει πολύ να βλέπω έγχρωμες φωτογραφίες από ασπρόμαυρες σειρές.
 
tsalk είπε:
Ευχαριστούμε πολύ και εσένα Νίκο όπως και τον Κωστή Φραγκιαδάκη.
Μου αρέσει πολύ να βλέπω έγχρωμες φωτογραφίες από ασπρόμαυρες σειρές.
Τότε Άλκη δες και αυτή με αλλαγμένη αυτήν την φορά η θέση των Ηθοποιών απο αριστερά προς δεξιά:

IMG_20150311_0001.jpg
 
Δεν μεταφορτώνεται η εικόνα...

126.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα