O παραμυθένιος κόσμος του δάσους (Tony Wolf) [Εκδ. Στρατίκη]

Είναι διαφορετικό από τα παλιά. Όμορφο πάντως :)
 
Χαίρετε! Δεν χρειάζεται, φυσικά, να αναφέρω πόσο γλυκές αναμνήσεις μου γεννούν τα βιβλία αυτά και πόσες ώρες πέρασα χαμένος στον μαγικό κόσμο του Tony Wolf.

Τώρα, περισσότερα από 10 χρόνια μετά (είμαι 20 πια) επιστρέφω στη μελέτη αυτών των βιβλίων με αφορμή κάτι που ποτέ δεν θα μπορούσα να φανταστώ.

Σπουδάζω αρχιτεκτονική, και στα πλαίσια ενός εργαστηρίου ψάχνω έμπνευση στον παραμυθένιο κόσμο του Tony Wolf. Το πρόβλημα είναι ότι ψάχνω απεγνωσμένα μια συγκεκριμένη εικόνα. Ψάχνω τη σελίδα που δείχνει το εσωτερικό του σπιτιού των ζιζανίων στο βιβλίο 'Τα μεγάλα ζιζάνια'. Δυστυχώς, εγώ δεν έχω το βιβλίο.

Ψάχνοντας, λοιπόν, βρήκα το θεματάκι σας κι αμέσως έγινα μέλος για να ζητήσω τη βοήθειά σας. Είναι εύκολο κάποιος που έχει το συγκεκριμένο βιβλίο να σκανάρει τη σελίδα που ψάχνω και να μου τη στείλει; Αν αυτό γινόταν άμεσα θα το εκτιμούσα ακόμη περισσότερο. Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!
 
Καλησπέρα!

Πολύ ωραίο που κάποιος ανατρέχει σ' αυτά τα βιβλία για έναν τέτοιο λόγο :)

Εγώ το έχω και μπορώ να στο σκανάρω αν δεν το έκανε άλλος ήδη.

Θα σου το στείλω αύριο Παρασκευή σε προσωπικό μήνυμα.
 
zouzou, σ' ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σου!
 
Δεν μπόρεσα να στη στείλω με προσωπικό μήνυμα γι' αυτό τη βάζω εδώ.

Ξωτικά2.jpg

Ξωτικά.jpg
 
Δεν μπόρεσα να τη στείλω με προσωπικό μήνυμα.

Τη βάζω εδώ κι αν είναι μετά το διαγράφουμε.

Ξωτικά2.jpg
 
Δεν μπόρεσα να τη στείλω με π.μ. γι' αυτό τη βάζω εδώ.

Αν είναι μετά τη διαγράφουμε.

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=148927&d=1450890981[/img]"]
attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@Zouzou: Δε χρειάζεται να τη διαγράψουμε! Ας μείνει και για τα υπόλοιπα μέλη! ;)
 
Zouzou, συγγνώμη αν γίνομαι κουραστικός, όμως θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει δυνατότητα να ξανανεβάσεις την εικόνα σε υψηλότερη ανάλυση. Ίσως αυτό να σημαίνει ότι πρέπει να την ξανασκανάρεις αλλάζοντας την ανάλυση του σκαναρίσματος. Το λέω γιατί μάλλον θα χρειαστεί να εκτυπώσω την εικόνα κι έτσι όπως έχει τώρα θα βγει πολύ μικρή. Αν πάλι είναι κόπος, δεν πειράζει. Θα βολευτώ κι έτσι. Χίλια ευχαριστώ και πάλι!
 
Την έχω σε υψηλότερη ανάλυση αλλά δεν μπόρεσα να τη στείλω ούτε να την ανεβάσω.

Στείλε μου αν θες κάποιο ε-μαιλ σου με προσωπικό μήνυμα, για να προσπαθήσω να στο στείλω εκεί.
 
Ρ.Λ. ΣΤΑΙΝ είπε:
Καλημέρα σε όλους!
Εδώ και κάποια χρόνια έχω βαλθεί να βρω κάποια βιβλία που είχα μικρός (στα 90's) και τα είχα λατρέψει.

Τα βιβλία αυτά ήταν για κάποιους νάνους (αυτούς τους νάνους με τα λευκά μούσια και τα κόκκινα καπέλα) που ζούσαν στο δάσος μαζί με τα ζώα μέσα σε δέντρα κ.λ.π. Θυμάμαι ειδικά μια έκδοση που είχε βγει η οποία ήταν βιβλίο/βαλιτσάκι δηλαδή είχε μια λαβή τύπου βαλίτσας πάνω. και ήταν και μια ιστορία που το δάσος είχε πλημμυρίσει σε αυτό αν θυμάμαι καλά.

Ελπίζω κάποιος να μπορεί να με βοηθήσει επειδή είναι μια ανάμνηση της παιδικής μου ηλικίας που θα ήθελα να ζωντανέψει και πάλι. δυστυχώς δεν γλίτωσε από το κλασικό χάρισμα πραγμάτων που έκανε η μητέρα μου επειδή "μεγάλωσα" :p
Ακριβώς το ίδιο είχα και εγώ και πριν κατι χρόνια μου πετάχτηκε η ανάμνηση να προσπαθώ να διαβάσω αυτο το τεράστιο (για τα χέρακια μου τότε) βιβλίο-βαλίτσα.Σήμερα το βρήκα!

http://soireb.blogspot.com/2013/01/lets-talk-favorite-childhood-book.html

Ψάξε και "Trip to Woodland" στο google images να δεις περισσότερες εικόνες!
 
Γειά σας και συγχαρητήρια για όσους μπήκαν στον κόπο να ανεβάσουν φωτογραφίες!

Είμαι 32 και έχω δύο γιους (9 και 5.5) για τους οποίους και ψάχνω όλη τη σειρά "ο παραμυθένιος κόσμος του Δάσους". Είχα δύο τεύχη δικά μου, βρήκα άλλα δύο σε παλαιοβιβλιοπωλεία και ψάχνω να βρω εναγωνίως το τελευταίο τέυχος της σειράς, που τιτλοφορείται "Η παράξενη χώρα"! Αλλα δεν υπάρχει ΠΟΥΘΕΝΑ! Οι εκδόσεις τα έχουν σταματήσει (γιατί άραγε, τόσο επιτυχημένη σειρά; Ίσως θέμα δικαιωμάτων...) και κανένα βιβλιοπωλείο δε τα έχει σε στοκ!

[edit] αγγελία [/edit]


[edit] copyrights [/edit]
:)

Καλή συνέχεια σε όλους,

Χρήστος
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χρηστο, δεν ανεβαζουμε εδω σκαναρισμενο υλικο - ουτε δεχομαστε αγγελιες ζητησης - διαβασε τον κανονισμο του φορουμ και για οποια απορια, ενοχλησε καποιον συντονιστη.
 
Καλησπέρα,

ψάχνω για ένα παραμύθι που έχει μια συγκεκριμένη ιστορία μέσα. Πρόκειται για μια σύντομη ιστορία που περιλαμβάνει μια οικογένεια ποντικών (μαμά, μπαμπάς και ποντικάκι). Θυμάμαι κάποια συκγεκριμένα στιγμιότυπα από την ιστορία όπως ότι το ποντικάκι βοηθάει τον μπαμπά του να μαζέψει μήλα και το βράδυ κατασκηνώνουν και ψαρέυουν δίπλα στο ποτάμι. Δυστυχώς, δεν θυμάμαι τον τίτλο του γιατί κάποια στιγμή είχε σκιστεί το εξώφυλλό του όταν ακόμα ήμουν μικρή και μεγαλώνοντας ξέχασα τι είχε. Από την αναζήτηση που έκανα στο διαδίκτυο, έχω καταλήξει ότι πιθανότατα πρόκειται για κάποιο από τα τεύχη του Tony Wolf λόγω σχεδίων και εικονογράφησης, μάλλον του "ο Παραμυθένιος κόσμος του δάσους". Επειδή όμως έχω μόνο το τεύχος "Ο γίγαντας και οι φίλοι του" και καθώς πρόκειται μάλλον για μία από τις σύντομες εσωτερικές ιστορίες, δεν μπορώ να ξέρω αν αυτή είναι η σειρά που ψάχνω ή αν είναι κάποια άλλη του Tony Wolf. Μπορεί κάποιος που έχει τα τεύχη να με βοηθήσει;

Ευχαριστώ πολύ.

Μαρία
 
Μόλις επανακυκλοφόρησε η σειρά... Η τιμή του κάθε βιβλίου μου φαίνεται πολύ καλή. Καθόλου ακριβά. Επιτέλους... Καιρός ήταν...
 
Έχω βρει κάποια τεύχη από τα παλιά σε βιβλιοπωλείο της Κυψέλης (τα περισσότερα) και των Ιλισίων. Τα έχω δει εδώ και καιρό βέβαια, δεν ξέρω αν υπάρχουν ακόμα.
 
Τα παραμυθια από την σειρα που τα ειχα αγορασει τελη 80. Είναι από τα παραμυθια που με μαγεψαν από ολες τις αποψεις όπως η εικονογραφια, η φαντασια που διέθεταν και την εφαρμογη της ''τεχνολογιας'' σε διαφορα θεματα κτλ.. Το τελευταιο τευχος το ειχα αγορασει αρχες του 2000 και εχει βγει ως συνεχεια των πρωτων 6 τευχων που ειχαν πρωτοκυκλοφορησει.

IMG_8152.jpg

IMG_8169.jpg

IMG_8177.jpg

IMG_8185.jpg

IMG_8187.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπάρχει κ ο Ροβινσώνας για να συμπληρώσεις τη σειρά!
 
zouzou είπε:
Υπάρχει κ ο Ροβινσώνας για να συμπληρώσεις τη σειρά!
Ναι μου εχει μεινει ενα τευχος ακομα... Τα τελευταια 2 τευχη ειχαν λιγοτερο κειμενο σε σχεση με τα πρωτα 6 και η εικονογραφηση ηταν ποιο ''κομπιουτεριστικη''...
 
ηθελα να ρωτησω ειχα βρει ενα εξωφυλλο(?) απο τη σειρα και δεν γνωριζω αν τελικα υπηρχε και αλλο τευχος της σειρας.και επισης ειχε κυκλοφορησει και ενα πολυ πιο καινουργιο με φιγουρες της σειρας αλλα αρκετα ακριβο.

8p37.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα