O πρώτος μου Atari ST

Δεν προσεξες οτι μιλησα για μουφα που θα συνδεει το καλωδιο του ST με το καλωδιο του PC. Κατι σαν και αυτο. Ετσι δεν θα χρειαστουν βιαιες επεμβασεις, αν και εδω που τα λεμε δεν νομιζω οτι ειναι πολυ δυσκολο να ξεκολλησεις (desolder) το καλωδιο του ST και να κολλήσεις ενα καλωδιο PC.

Μεγαλυτερο προβλημα ειναι τι θα γινει με την προσοψη του floppy, αν πρεπει να αντικαταστησεις floppy με το μεγαλο κεντρικο eject.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Συνειδητοποίησα το ποσα λιγα ξερω ακομα για τον υπολογιστη, γι' αυτο επιδίωξα να βρω ενα προγραμμα που θα μπορεσει να μας δωσει μια καλη εικονα του συστήματος. Μετα απο μια συντομη αναζητηση κατέληξα στο sysinfo.

Μετα απο μια αναζητηση για να βρω μπορω απο low να παω σε medium resolution (το google πρεπει να φτιαξει μια αναζητηση για προφανη πραγματα!) καταφερα να ανακαλυψω τα παρακάτω:

2012-12-12-20h45m47.JPG2012-12-12-20h46m10.JPG

Εχουμε να κανουμε με εναν 100% standard Atari 520 STFM , γερμανικής προέλευσης, πιθανοτατα απο τις πρωτες παρτιδες.

Εχοντας αποκτησει προσφατα μια καθαριστικό FDD εκανα μια δοκιμη να επαναφερω το εσωτερικο drive, χωρις αποτελεσμα.

2012-11-13-21h14m44.JPG

Τελος δοκιμασα στο ποντικι το κολπο που ανακάλυψα οταν modαρα το γαλλικο μου SMS, με περιορισμενα αποτελεσματα. Πιθανολογώ οτι λογω περιορισμενου χωρου στο ποντικι, ειναι πολυ μικρο το εμβαδό του χαρτιου για να βοηθήσει αρκετα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Επισκευη ποντικιου Atari STM1

Βρεθηκα χτες στο ηλεκτρονικαδικο που συχναζω για να παρω καποια parts και βρηκα μικροδιακοπτες για το ποντικι!

Δεν ειναι 100% ιδιοι αλλα ηλπιζα οτι θα την κανουν την δουλεια.

2012-12-27-23h32m07.JPG

Αφαιρουμε τους παλιους μικροδιακοπτες, 4 κολλησεις ο καθενας. Προσοχη με το κολλητηρι να μην ψήσετε καποιες μικροσκοπικες smt αντιστασεις που βρισκονται πολυ κοντα στις κολλησεις της βασης του ενος διακοπτη.

2012-12-27-23h45m39.JPG

Κολλαμε τους νεους διακοπτες και κλεινουμε το καπακι. Εδω θα χρειαστει λιγο προσοχη στο ποσο σφικτα θα βιδωσουμε το καπακι γιατι λογω μικροδιαφορων με τους παλιους διακοπτες μπορει να μην δουλευουν σωστα τα κουμπια.

2012-12-28-00h00m49.JPG

Το αποτελεσμα τελειο! Το ποντικι δουλευει σαν καινουριο. Επιτυχια!

2012-06-02-13h09m38.JPG

Ειχα κανει μια αναζητηση πριν μερικες μερες και αφου στραβωθηκα διαβαζωντας δεκαδες datasheets ανακαλυψα οτι οι αυθεντικοι μικροδιακοπτες ειναι φτυστοι με τους Omron B3F. Δειτε εδω το σχετικο datasheet.

Μολις ξυλωσα τους παλιους διακοπτες ανακαλυψα οτι οχι μονο μοιάζουν με Omron B3F, αλλα είναι Omron B3F. Συνεπως οποιος θελει το σωστο ανταλλακτικό για να επισκευάσει το ποντικι του υπαρχουν στο ebay και ειναι οικονομικοτατοι. Οχι σαν κατι αγιογδυτες που ζητανε οτι να'ναι!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ενα αλλο κολπο,που εχω κανει παλαιοτερα,σε μικροδιακοπτες μεγαλυτερους απο τους original ειναι να "φαω" λιγο με το κολλητηρι το πλαστικο τους (ιδιως αν γινει η πατατα και τους εχω ηδη κολλησει :xm: ...)
 
Χαχαχα! Τύχη βουνό να ταιριάξουν τόσο καλά στις τρυπούλες οι διακόπτες! πολύ καλό.
 
Ειχα παρει μαζι μου το ποντικι και το ελεγξα.
 
Πίσω
Μπλουζα