O πρώτος μου semi-retro υπολογιστής.

Muttley Black

Retro Member
Joined
21 Φεβ 2015
Μηνύματα
174
Αντιδράσεις
157
Καλησπέρα στην όμορφη παρέα!

Επειδή μου ζητήθηκε να δώσω περισσότερες πληροφορίες για τον υπολογιστή που εχω ας ξεκινήσω!

Πρόκειται για ένα κομμάτι που έφτιαξα σιγά σιγά με κομμάτια που έβρισκα. Όπως θα δείτε δεν είναι κάτι το αξιόλογο, με την έννοια ότι δεν είναι original retro κομμάτι από μια άλλη εποχή. Αλλού βρήκα το κουτί, αλλού το τροφοδοτικό και πάει λέγοντας. Όπως και να έχει όμως το εχω μέσα στην καρδιά μου γιατί είναι μια δημιουργία μου και είμαι περήφανος που την υλοποίησα.

Τα χαρακτηριστικά του:

2x Dual slot 1 Pentium 2 επεξεργαστές. Ο ένας στα 266mhz & ο άλλος στα 300mhz

Ram 32mb

HDD Maxtor 8gb, συγκεκριμένα είναι ο παρακάτω http://www.hdsentinel.com/storageinfo_details.php?lang=en&model=MAXTOR%2090845D4

Λειτουργικό Freedos 1.0

Αυτό που θα ήθελα να κάνω είναι να βρω δυο νέους επεξεργαστές ίδιας συχνότητας στα 450mhz. Επίσης εχω και στα συρτάρια μου και ένα ακομα σκληρό. Τον IDE Quantum Fireball EX 6.4AT EX64A013 01-Β (http://www.a1usedcomputers.com.au/shop/prodView.asp?idproduct=2695)

Φωτογραφίες:







Αν εχω αφήσει αναπάντητα ερωτήματα, παρακαλώ ρωτήστε με!

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας! :wave:

Προβολή συνημμένου 127561 Προβολή συνημμένου 127562 Προβολή συνημμένου 127563 Προβολή συνημμένου 127564
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Διπλοί επεξεργαστές?

Η αλήθεια είναι ότι όλα τα χρόνια που ασχολούμαι και συναρμολογώ υπολογιστές (Retro και καινούριους) δεν έχει πέσει ποτέ στα χέρια μου τέτοια motherboard. Δουλεύουν και οι δύο ταυτόχρονα στο full της ταχύτητάς τους ή στην ταχύτητα του πιο αργού (δηλαδή στα 266mhz)?

Πάντως πρέπει να έχω κάποιον P3 στα 450mhz κάπου καταχωνιασμένο... αλλά και πολλά άλλα κομμάτια, αν σε ενδιαφέρει τίποτα PM me.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Imgema είπε:
Διπλοί επεξεργαστές?
Η αλήθεια είναι ότι όλα τα χρόνια που ασχολούμαι και συναρμολογώ υπολογιστές (Retro και καινούριους) δεν έχει πέσει ποτέ στα χέρια μου τέτοια motherboard. Δουλεύουν και οι δύο ταυτόχρονα στο full της ταχύτητάς τους ή στην ταχύτητα του πιο αργού (δηλαδή στα 266mhz)?

Πάντως πρέπει να έχω κάποιον P3 στα 450mhz κάπου καταχωνιασμένο... αλλά και πολλά άλλα κομμάτια, αν σε ενδιαφέρει τίποτα PM me.
Δουλεύει στην ταχύτητα του πιο αργού. Α... και δεν είναι pentium 3, αλλά Pentium 2. Όπως και να έχει όμως, ευχαριστώ πολύ για την προσφορά σου! :thumbup:
 
Ναι σωστά, είχα ξεχάσει ότι είχε κυκλοφορήσει P2 στα 450mhz είχα την εντύπωση ότι μόνο οι P3 είχαν αυτή την ταχύτητα. Ο πιο γρήγορος P2 που έχω εγώ είναι στα 350mhz τελικά.
 
Aπό ότι θυμάμαι οι πρώτοι Pentium 3 δεν είχαν τρελές διαφορές με τους 2, και πολλές μητρικές σχεδιασμένες για Pentium 2 με κάποια αναβάθμιση λογισμικού παίρνανε κανονικά τους Pentium 3.

H απορία είναι άλλη. Από ότι βλέπω, δεν έχει AGP; Αν είναι έτσι, δεν έχει μεγάλο νόημα η ύπαρξη διπλών επεξεργαστών. Εκτός του ότι στα γραφικά ότι κάρτα PCI βάλεις θα είναι χειρότερη από AGP που ήταν της εποχής εκείνης, το μεγαλύτερο θέμα είναι πως δεν αξιοποιούνται οι 2 επεξεργαστές αν θυμάμαι καλά. Θες windows 2000 και πάνω για αυτό, και σίγουρα όχι σε DOS.

Tώρα που το σκέφτομαι καλύτερα, σε μητρικές με διπλούς επεξεργαστές νομίζω πως έπρεπε να είναι όχι μόνο ολόιδιοι, αλλά καλό θα ήταν να έχουν και συνεχόμενους αριθμούς σειράς για να εξασφαλιστεί ότι θα είναι όσο το δυνατόν "ίδιοι". Όταν ξεκινάει αναφέρει και τους 2 στην ίδια ταχύτητα;
 
Δεν είμαι σίγουρος, αλλά οι διπλοί επεξεργαστές υποστηρίζονταν μόνο στα windows nt και σε server εκδόσεις των 2000.
 
Καλησπέρα και πάλι!

Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις. Να πω εδώ ότι δεν γνωρίζω πολλά πράγματα από εκείνη την εποχή. Ποτέ μου δεν είχα τόσο παλαιό μηχάνημα.

Freedos έβαλα επειδή έπρεπε κάτι να βάλω. Δεν ξέρω τι θα κάνω αργότερα. Στην ουσία έπεσε στα χέρια μου η μητρική με τους επεξεργαστές και

σκέφτηκα να ξαναδώσω ζωή σε κάτι που ήταν χρόνια σε αποθήκη. Οπότε καταλαβαίνεται οτι οι παρατηρήσεις σας και συμβουλές σας είναι χρυσός για' μένα!

Σας ανεβαζω μια φωτογραφία που τράβηξα τώρα για να δείτε τι δείχνει όταν ξεκινάει:

Αν υπάρχει άλλος τρόπος για να δούμε τα πλήρη χαρακτηριστικά με dos command, πείτε μου να το κάνω

100_1186.jpg
 
theoritikos είπε:
Δεν είμαι σίγουρος, αλλά οι διπλοί επεξεργαστές υποστηρίζονταν μόνο στα windows nt και σε server εκδόσεις των 2000.
Αν δεν κάνω και εγώ λάθος, έτσι πρέπει να είναι..

@Muttley Black Για ρίξε μία ματιά και σε κάτι σε "UNIXοειδές"..

Πχ το Damn Small Linux μπορεί και να σου τρέχει... Αν δεν τρέξει και έχεις ορεξη για ψάξιμο, για δες και για καμία "αρχαία" διανομή.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αφού αναφερθήκαμε και είχαμε απορίες για τους επεξεργαστές απλά να πω ότι κατάφερα σήμερα και κατέβασα το manual. Ταλαιπωρήθηκα λίγο.

Στο manual γράφει ότι η συγκεκριμένη μητρική δεν μπορεί να δεχθεί επεξεργαστές άνω των 300mhz.

Κώδικας:
CPU Information 


βʼ One or Two Pentium II Processor slots
βʼ Intel Pentium II 233 MHz through 300 MHz
 (233MHz, 266 MHz, 300 MHz) CPUs.
βʼ Supports Pentium Pro 150-200 MHz (150
 MHz, 166MHz, 180MHz, 200MHz) processors
βʼ Single/Dual on-board CPU fan headers (+12V)
βʼ On-board Case Fan header (+12V)
Πιο αναλυτικά όλα τα χαρακτηριστικά αλλά και τα λειτουργικά που μπορεί να δεχθεί (το λέει στο τέλος)

CPU Information βʼ One or Two Pentium II Processor slots

βʼ Intel Pentium II 233 MHz through 300 MHz

(233MHz, 266 MHz, 300 MHz) CPUs.

βʼ Supports Pentium Pro 150-200 MHz (150

MHz, 166MHz, 180MHz, 200MHz) processors

βʼ Single/Dual on-board CPU fan headers (+12V)

βʼ On-board Case Fan header (+12V)

Chipset Information βʼ Intel 440 FX series (Natoma) chipset.

βʼ 25/30/33 MHz PCI bus

βʼTwo PCI Bus Mastering EIDE channels (up to

22MB/sec DTR)

βʼ PIO Mode 3 & 4 (up to 17MB/sec DTR)

βʼ Support for up to 1GB (1024MB) system

memory

System RAM βʼ Eight-72 pin SIMM sockets (4 double banks)

βʼ Supports 5V or 3.3V memory SIMMs

βʼ Supports EDO (Extended Data Out), FPM

βʼ (Fast Page Mode), ECC (Error Correcting

Code) or Parity checking

System I/O βʼTwo PCI Bus Mastering EIDE channels

Supports EIDE CD-ROMs

βʼTwo floppy drives (up to 2.88 MB)

βʼ Two ATX serial ports support 16550 UART's

βʼ One ATX ECP/EPP parallel port

βʼTwo USB Ports

βʼ InfraRed port (for use with 3rd party manufac

tured software and hardware)

βʼ Five 32-bit PCI expansion slots

βʼ Three 16-bit ISA slots (1 shared/ 7 usable)

Expansion

S1686S/D-001-02

3

1.3 Software Specifications

BIOS βʼ Award or AMI Plug 'n' Play flash BIOS

βʼ Deep green and Energy Star compliant.

βʼ ATX CMOS setup, BIOS/CHIPSET setup

and hard disk utility included.

βʼ Year 2000, DMI, ACPI compliant.

βʼ Support for easy BIOS upgrades with flash

chip.

Operating System βʼ Operates with MS-DOS, Windows 3.x, Win

dows for Workgroups, Windows 95, Windows

NT, OS/2, Novell Netware, and SCO Unix.

βʼTyan is also a Solaris certified manufacturer.
 
cloud είπε:
@Muttley Black Για ρίξε μία ματιά και σε κάτι σε "UNIXοειδές"..

Πχ το Damn Small Linux μπορεί και να σου τρέχει... Αν δεν τρέξει και έχεις ορεξη για ψάξιμο, για δες και για καμία "αρχαία" διανομή.
Τελικά προτίμησα να εγκαταστήσω MS-DOS 6.22 για τον λόγο ότι είναι ένα λειτουργικό που δεν έχω πιάσει ποτέ στα χέρια μου και θα ήθελα να το μελετήσω. ;)
 
Και τί motherboard! Tyan ε; Λόγω δουλειάς εχω πιάσει πολλά server Motherboards με 2/4/8 slots, αλλά την Tyan μονο σε φωτογραφία :D . Κορυφαία εταιρία, μαζί με τη Supermicro. Εταιρίες που κατασκευάζουν server μητρικές γεμάτες με pci/ram slots και scsi. Δέστε τιμές στο ΕΒΑΥ για εκείνες τις γενιές, θα παθετε πλακα ειδικά με τα dual slot συστήματα. Εγώ στη θέση σου, παράλληλα με το DOS, θα εψαχνα να του βάλω ενα Sco Openserver 6 ή 5.0.7 με όλα τα patches και να εχω multiboot. Η τέλοσπαντων ενα unixoειδές, αλλά όχι πολύ σύγχρονο. Αλλιώς τί ρετρό θα ήμουν; Σα να είχα ενα αυτοκίνητο του 60 με μεταλλική βαφή του σήμερα :D .
 
Rygar είπε:
Και τί motherboard! Tyan ε; Λόγω δουλειάς εχω πιάσει πολλά server Motherboards με 2/4/8 slots, αλλά την Tyan μονο σε φωτογραφία :D . Κορυφαία εταιρία, μαζί με τη Supermicro. Εταιρίες που κατασκευάζουν server μητρικές γεμάτες με pci/ram slots και scsi. Δέστε τιμές στο ΕΒΑΥ για εκείνες τις γενιές, θα παθετε πλακα ειδικά με τα dual slot συστήματα. Εγώ στη θέση σου, παράλληλα με το DOS, θα εψαχνα να του βάλω ενα Sco Openserver 6 ή 5.0.7 με όλα τα patches και να εχω multiboot. Η τέλοσπαντων ενα unixoειδές, αλλά όχι πολύ σύγχρονο. Αλλιώς τί ρετρό θα ήμουν; Σα να είχα ενα αυτοκίνητο του 60 με μεταλλική βαφή του σήμερα :D .

Καλημερα φιλε μου! Ναι, Tyan s1686 είναι ο τύπος της μητρικής. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έγινε upgrade μνήμης στα 64mb και το νέο λειτουργικό είναι το MS-DOS 6.22 :flower:
 
Ωραιος!Αν και θελει και ενα λειτουργικο για να εκμεταλευεται τα dual cpu:p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι δεν έχεις άδικο. Ίσως αργότερα να το κάνω. Για τώρα επέλεξα να μην έχω γραφικό περιβάλλον, για να μελετήσω το Dos θέλω δε θέλω! :D
 
ωραιος!!! Αρκετα σπανια η συγκεκριμενη μητρικη. Εννοειτε φορτωνεις παλια ΝΤΟΣ παιχνιδια και εχεις ενα τελειο ρετροπαιχνιδο
 
Καλημέρα παιδιά.

Πως μπορώ να προσθέσω ελληνικά σε MS DOS 6.22;

ευχαριστω!
 
Το είχα βρει το συγκεκριμένο txt μέσα στον φάκελο dos. Έκανα τα βήματα αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Ίσως κάτι να έκανα λάθος. Θα δοκιμάσω ξανά.

Αλλού διαβάζω για ένα πρόγραμμα που πρέπει να εγκατασταθεί... δεν ξέρω. Η αλήθεια είναι ότι έχω μεσάνυχτα σε ότι έχει σχέση με dos.

Ευχαριστώ!
 
Σου έστειλα με PM τα ελληνικά της Ergodata για να μη μπλέκεις με config.sys και autoexec.bat

Απλά τρέχεις το batch και με ctrl-enter εναλλάσσεις γλώσσες:

greek.png
 
Πίσω
Μπλουζα