O Kαραγκιόζης σε νέες περιπέτειες

Jackie dragon

RetroMaNiaC
Joined
29 Οκτ 2010
Μηνύματα
736
Αντιδράσεις
402
Εταιρεία: ?

Παιχνίδι: Ο Καραγκιόζης σε νέες περιπέτειες

Ark: http://retrodb.gr/ark/?q=node/1208

Προβολή συνημμένου 71070

Περι τα τέλη της δεκαετίας του '70 κυκλοφόρησε αυτο το (καρασπάνιο στις μέρες μας) επιτραπέζιο με θέμα το ξυπόλητο πρίγκιπα της λαϊκής μας παράδοσης το Καραγκιόζη. Προκειται για επιτραπέζιο που θυμάμαι να πωλείται μεχρι και τις αρχές της δεκαετίας του '90 σε βιβλιοπωλεία.. Τελευταία φορα που το ειχα δει να πωλείται σε κατάστημα ηταν καπου το 1997-98.. προσωπικά το ειχα αγοράσει το 1993-94 περίπου αλλα δυστυχως το έχασα στο βάθος του χρόνου..

Μου ειχε κανει πολυ εντύπωση η ομορφη καλλιτεχνική επένδυση στο εξώφυλλο του κουτιού με καλοσχεδιασμένες φιγούρες του θεάτρου σκιών οπως και στο εσωτερικό του παιχνιδιού.. το πακέτο επισης περιλάμβανε και χαρτοκοπτική με 10 φιγούρες απο το θίασο του Καραγκιόζη..

Προβολή συνημμένου 71071

Απο τους κανόνες του παιχνιδιού θυμαμαι οτι ο καθε παικτης ξεκινούσε με ενα πιόνι και ειχε ως αφετηρία τη παράγκα του Καραγκιόζη ενω επρεπε μεσα απο τα τετραγωνάκια να φτάσει ως το παλάτι (σαράι) του Πασά που ηταν και ο τελικός προορισμός.. Στο παιχνίδι ενα απο τα εμπόδια που υπήρχαν ηταν και το κουτί του Βεληγκέκα που αν επεφτες επανω εχανες ενα γύρο.. (ή πηγαινες 3 βήματα πίσω.. δε θυμαμαι τι απο τα 2 εκανες..)

Προβολή συνημμένου 71072

(Οι φωτογραφίες του επιτραπεζιου βρεθηκαν χθες απο το ebay! ειχα πανω απο 16 χρόνια να ξαναδω το συγκεκριμενο επιτραπέζιο και ομολογώ οτι η χαρά μου που το ειδα εστω και μεσα απο φωτογραφίες ηταν τεράστια!)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πρώτη φορά το βλέπω! Ο τροχός φαντάζομαι έπαιζε το ρόλο του ζαριού.

Jackie dragon μήπως θυμάσαι ποια εταιρία το κυκλοφόρησε?
 
σημερα υπαρχουν ακομα εταιρεις που φτιαχνουν φιγουρες του ελληνικου θεατρου σκιων. επιτραπεζιο ομως πρωτη φορα βλεπω.
 
Κι εγώ δεν είχα ξαναδεί κάτι παρόμοιο.

Μπράβο Jackie!
 
Κambia οχι δεν εχω ιδεα σχετικα με την εταιρια που το κυκλοφόρησε, θα τολμήσω ομως να στείλω μήνυμα στο πωλητή που το δίνει απο το ebay (το πουλάει στα 300 δολλάρια!) και θα το παρακαλέσω να μου στειλει περισσοτερες φωτογραφίες ωστε να δω πληροφοριες σχετικα με την εταιρια.. Χαιρομαι πολυ που σας αρεσε αυτη η ανακαλυψη!
 
Ευχαριστουμε Jackie!!! :thanx2:

Ομολογω κι εγω οτι πρωτη φορα το βλεπω!!!! :eek:

Πιστευω να μπει στην ΑΡΚ με συνοπτικες και ταχυστες διαδικασιες! :D
 
Το είχα! Μόλις είδα το κουτί το θυμήθηκα αμέσως! (για τις χάρτινες φιγούρες δεν το συζητάμε, κυκλοφορούσαν και σκέτες και τις είχα πάρει σχεδόν όλες!)
 
Μολις μου εστειλε ο πωλητής τις πληροφοριες σχετικά με την εταιρια παραγωγης του επιτραπεζιου! Μου λεει οτι ειναι η "ΑΚ" και πιστευει οτι ειναι του "Κατσαρόπουλου"..

Εντωμεταξυ τα φυλλάδια με τις φιγούρες που περιλάμβανε το επιτραπέζιο τα βρηκα σε επανεκτύπωση σε παλαιοπωλείο στο Μοναστηράκι!
 
Πρώτη φορά το βλέπω, δεν γνώριζα το παιχνίδι!

Ενδιαφέρον εύρημα!!!
 
Πίσω
Μπλουζα