Open Office με SMS??

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.797
Αντιδράσεις
4.291
Πηγα να κατεβασω ενα Open Office και η πρωτη επιλογη στο Google ηταν

http://www.office-gr.com/

Υπεθεσα οτι θα ειναι απλα καποιο Ελληνικο mirror και συνεχισα για να κατεβασω την εκδοση.

Μολις ξεκινησε το installation μου εσκασε αυτη η οθονη:

picture.php


που ουσιαστικα ζητα να στειλω SMS σε καποιο "ομιχλωδες" 5ψηφιο νουμερο και με πληροφορει οτι η χρεωση ειναι 3,5 ευρω.

Αφενος δεν μπορει κανεις να ειναι σιγουρος για τη χρεωση αφου δεν ειδα καποια παραμπομπη σε καποια γνωστη εταιρεια τηλευπηρεσιων και αφετερου το OO μπορει να ειναι και εμπορικο προιον??

BTW υπαρχει Ελληνικος "θησαυρος" για το OO 3.2?
 
Το να χρεώνεις για το προϊόν δεν απαγορεύεται από την GPL. Προφανώς όμως αν πας στο openoffice.org μάλλον θα το κατεβάσεις τζάμπα. Έξυπνη ιδέα πάντως...
 
Περιττο παντως να πω οτι προσπαθω εδω και 20 λεπτα να βαλω Ελληνικο ορθογραφικο ελεγχο και δεν μπορω.

Το επισημο documentaion μαλιστα που λεει για File->Wizards->Add Dictionary ή για Start DicOO ειναι αλλου για αλλου.

Πηγα μεσω Extension Manager, εβαλα τα Ελληνικα αλλα ουδεμια αλλαγη. Πουθενα στη λιστα τα Ελληνικα...

Καμμια ιδεα?
 
Αν στείλεις τελικά SMS στο 54ΧΧ0, θα χρεωθείς και 3,5 ευρώ, αλλά θα σου στέλνουν και ένα σωρό "ενημερωτικά" SMS που θα στα χρεώνουν και αυτά κανονικότατα και αίμα.

Το να αποστείλεις SMS και να λάβεις κωδικό, σημαίνει ότι αποδέχεσαι την "υπηρεσία" τους, άρα και τη χρέωση των μελλοντικών "ενημερωτικών" SMS.

Η αλητεία δεν έχει όρια, μπορείς να βρεις ένα σωρό παραδείγματα ανθρώπων που τη πάτησαν αξιοπρεπώς στο Adslgr.com. Εκεί θα δεις τι θα πάθεις αν κάνεις το λάθος.

[edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θες να πεις κατι σχετικο με τη "ανηθικη" χρηση καποιου Ελευθερου προγραμματος ? Ειναι το ιδιο που συμβαινει αντιστοιχα στο χωρο του proprietary software οταν ψαχνεις να βρεις κατι "σπασμενο". Απλα στη περιπτωση που θιγεις εδω, καποιος προσπαθει να βγαλει λεφτα απο κατι που διατιθεται δωρεαν, ενω στην αλλη περιπτωση καποιοι εκατονταδες χιλιαδες προσπαθουν να μην πληρωσουν κατι που κοστιζει καποιες εκατονταδες ευρω.

Αν ησουν "δικαιος" θα πρεπε να αναφερεις και καθε περιπτωση που σε καποιο torrent βρισκεις ενα MsOffice 2007 σπασμενο και ετοιμο για downloading - αλλα αυτο πια θεωρειται κατι συνηθες - ασε που η αναφορα του δεν ειναι επιτρεπτη στο χωρο μας ;)

Anyway - κοιταξες το πρωτο αποτελεσμα της αναζητησης, αλλα επρεπε να δεις και το δευτερο.



Στο downloading section θα βρεις την Ελληνικη εκδοση για Windowz

Ενω εδω θα βρεις το Dictionary και το hyphenation στα Ελληνικα.

Οσο για το θησαυρο - τα linkς ειναι αυτο και αυτο - που προς στιγμην δεν λειτουργουν (ανεβαινει νεα εκδοση) αλλα θα ειναι και παλι συντομα διαθεσιμα.
 
"Κατερίνα μου τι κάνεις;Χαθήκαμε!Εγώ πού να στα λέω...


Χώρισα πριν 4 μήνες,είμαι στις μοναξιές μου και ψάχνομαι!



Πάμε αύριο για καφέ να τα πούμε από κοντά;



Τζένη"


100% αυτούσιο το κείμενο του SMS που μου ήρθε χθες στο κινητό μου.Από ένα άγνωστο τηλεφωνικό αριθμό κινητού.

Όλως τυχαίως... :p

Χώρισε η κακομοίρα... :p

4 μήνες κιόλας... :p

Και ψάχνεται βεβαίως! :p

Κι έκανε λάθος στο νούμερο! :p

Και ΔΕΝ το κατάλαβε μετά! :p

Αν θα απαντήσω;;;;

Μπααααααααααααα!!!!!!!! :p :p

Πάνο,με τον παραλληλισμό αυτό,νομίζω κατάλαβες τι θέλω να σου πω.

Το νου σου με τέτοιες περιπτώσεις,κρύβουν πολλές παγίδες!

Μακριά κι αγαπημένοι!!! ;)
 
Κι όμως συμβαίνουν....
 
"Κατερίνα μου τι κάνεις;Χαθήκαμε!Εγώ πού να στα λέω...Χώρισα πριν 4 μήνες,είμαι στις μοναξιές μου και ψάχνομαι!

Πάμε αύριο για καφέ να τα πούμε από κοντά;

Τζένη"
εγώ πιστεύω ότι αξίζει το κόπο μία συνάντηση,σίγουρα δεν θα σου δώσει τον κωδικό για το open office αλλά μπορεί να σου δώσει το κωδικό για την καρδιά της! :D :D
 
manos426f είπε:
"Κατερίνα μου τι κάνεις;Χαθήκαμε!Εγώ πού να στα λέω...
Χώρισα πριν 4 μήνες,είμαι στις μοναξιές μου και ψάχνομαι!



Πάμε αύριο για καφέ να τα πούμε από κοντά;



Τζένη"
Ακριβώς το ίδιο κείμενο έλαβα πριν από λίγους μήνες και συγκεκριμένα την ημέρα της Αγίας Αικατερίνης... :D

Απάντησα με sms αλλά δεν έγινε τίποτα... :cry:
 
Paspartoo είπε:
Θες να πεις κατι σχετικο με τη "ανηθικη" χρηση καποιου Ελευθερου προγραμματος ?
Μάλλον αυτό πήγαινε στο Πάνο από ότι κατάλαβα! ;)

(Αν ήταν για μένα kudos στο πόσο γρήγορα γράφεις στο πληκτρολόγιο!! )
 
Αντε και πες οτι ειμαι τοσο γρηγορος - λες και το vbulletin να ανεβαζει φωτοφραφιες στα albums (και 4 μαλιστα) σε κλασμα δευτερολεπτου ? :)
 
Paspartoo είπε:
Αντε και πες οτι ειμαι τοσο γρηγορος - λες και το vbulletin να ανεβαζει φωτοφραφιες στα albums (και 4 μαλιστα) σε κλασμα δευτερολεπτου ? :)
Από σένα όλα είναι πιθανά!!!!!!!!! :)

(Εδώ περιμένω να δω Herc-OS, στο vbulletin θα κολλήσεις; :) )
 
manos426f είπε:
"Κατερίνα μου τι κάνεις;Χαθήκαμε!Εγώ πού να στα λέω...
Χώρισα πριν 4 μήνες,είμαι στις μοναξιές μου και ψάχνομαι!



Πάμε αύριο για καφέ να τα πούμε από κοντά;



Τζένη"


100% αυτούσιο το κείμενο του SMS που μου ήρθε χθες στο κινητό μου.Από ένα άγνωστο τηλεφωνικό αριθμό κινητού.

Όλως τυχαίως... :p

Χώρισε η κακομοίρα... :p

4 μήνες κιόλας... :p

Και ψάχνεται βεβαίως! :p

Κι έκανε λάθος στο νούμερο! :p

Και ΔΕΝ το κατάλαβε μετά! :p

Αν θα απαντήσω;;;;

Μπααααααααααααα!!!!!!!! :p :p

Πάνο,με τον παραλληλισμό αυτό,νομίζω κατάλαβες τι θέλω να σου πω.

Το νου σου με τέτοιες περιπτώσεις,κρύβουν πολλές παγίδες!

Μακριά κι αγαπημένοι!!! ;)
Χαχαχα, είσαι μικρούλης ακόμα και σου έρχονται τα πιό αθώα μηνύματα. Εγώ έχω την πιό advanced εκδοχή. Πάντως αυτή η Τζένη πολύ άταχτη είναι, μέσα σε όλα:

Spoiler tag για να προστατευτούν οι αθώοι, κείμενο κομπλέ με τα αυθεντικά emoticons:

Βρε Τζένη μου να σε ρωτήσω κάτι! Τι να κάνω με τον Στέφανο τελικά; Είναι χάλια στο κρεβάτι :( Να τον σουτάρω και να βρω κάποιον με καλές ερωτικές επιδόσεις; ;-)
Αν κάποιος επιθυμεί να απαντήσει, μπορώ να σας πω και τον αριθμό με pm. :p

Wally, το αρχικό σου ερώτημα διεκδικεί βραβείο για πιό n00b ερώτηση της χρονιάς! Δεν το περίμενα από εσένα. Μπας και σκέφτεσαι ακόμα το FF XIII και δεν μπορείς να συγκεντρωθείς; ;)
 
manos426f είπε:
"Κατερίνα μου τι κάνεις;Χαθήκαμε!Εγώ πού να στα λέω...Χώρισα πριν 4 μήνες,είμαι στις μοναξιές μου και ψάχνομαι!

Πάμε αύριο για καφέ να τα πούμε από κοντά;

Τζένη"
Ελα ρε! Χωρισε η Τζενη; :(
 
To σιγουρο ειναι παντως οτι εχθες ειχαμε την ιδια ιδεα με τον wally, να ασχοληθουμε με το Open Office, μιας και εγω κατεβασα το Portable Open Office 3.1.1 για εγκατασταση σε USB Stick 512MB.
 
Πίσω
Μπλουζα