Ozzy Osbourne

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.320
Αντιδράσεις
5.893
Oταν μιλαμε για heavy metal μια απο της πρωτες μορφες που ερχονται στο μυαλο ειναι ο ozzy osbourne.Προκειται για τον ανθρωπο που μαζι με τους Tommi lommy,Geezer butler,Bill ward δημιουργησε και οριοθετησε το heavy metal το 1970 με τους black sabbath και την κυκλοφορια του ομονυμου ντεπουτου τους.Απο κει ξεκινησαν ολα.Η πολυ πετυχημενη solo πορεια του που ακολουθησε απλα επιβεβεωσε τον ozzy ως μια απο της σημαντικοτερες μορφες στην ιστορια του heavy metal και κανοντας το ονομα του γνωστο παγκοσμιως.

Αυτα που εχουν κανει τον ozzy θρυλο ειναι πολλα.Ειναι η μουσικη που δημιουργησε και το γεγονος οτι η φωνη του εδωσε εναν μοναδικο τονο στα ετσι κι'αλλιως αριστουργηματικα κομματια με τα οποια καταπιανοταν.Επισης ειναι η διαρκεια και η συνεχεια που εχει,απο το 1970 μεχρι σημερα εχει ηχογραφησει 18 studio albums ειτε προσωπικα ειτε σαν μελος των black sabbath.Με εξαιρεση καποια απο αυτα(Technical Ecstasy,Never say die,Down to earth)που θεωρουνται γενικα απο της πιο αδυναμες στιγμες του.Τα υπολοιπα albums εχουν μια απηστευτη ποιοτητα που λιγη εχουν καταφερει να δημιουργησουν.Φυσικα ειναι και ο χαρακτηρας του ozzy που εβγαζε προς τα εξω τον madman.Απο τον πιτσιρικα που ξαφνικα απεκτησε δοξα και χρημα και του επετρεπαν να κανει οτι γουσταρει ο ozzy μεταμορφωθηκε στον Rock star που απομυθοποιωντας το στυλ του star system περιεπλεξε ακομα περισσοτερο τα πραγματα με της εξωπραγματικες καταχρησης του που λιγο ελειψαν να του καταστρεψουν οχι μονο την καριερα αλλα και την ιδια του την ζωη.Ολα αυτα οδηγησαν σε σημειο η ζωη του να γιννει μια σειρα απο απιστευτες ιστοριες που ο Τυπος φροντιζε να καλυπτει με καθε λεπτομερεια.Ολα αυτα καταφεραν στο να δημιουργηθει αυτη η θρυλικη μορφη ετσι οπως την ξερουμε,γουσταρουμε,σεβομαστε μεχρι και σημερα.

Φυσικα ειναι αποριας αξιο πως μεσα απο χιλιαδες προβληματα γενικα και προσωπικα αυτο το παλικαρι απο τα λιγα καταφερνε να την βγαζει παντα καθαρη και ταυτοχρωνα να δημιουργη θρυλικα κλασικα albums.Αναμφισβητητα ο ανθρωπος που εχει καταφερει να τον κρατηση στην ζωη και να διατηρηση με τετοιον τροπο την καριερα του ειναι η manager και γυναικα του η sharon.Μπορει αυτη να ευθυνεται για μια απο της πιο λανθασμενες κινησεις του(The osbournes)αλλα ουσιαστικα σαυτην ο ozzy χρωσταει τα παντα οπως εχει επανηλημενα δηλωσει ο ιδιος.Τελος αυτο που εχει καθιερωσει τον τεραστιο ozzy σαν την πιο αγαπημενη μορφη σε ολο τον Metal κοσμο ειναι ο τροπος που τον βλεπουμε ολοι εμεις οι οπαδοι του.Ο steve vai καποτε ειχε πει οτι οι fans του τον αγαπανε γιατι ειναι ειληκρινης και αληθεινος και αυτο ειναι κατι που πολυ σπανια συναντας σε superstars τετοιου μεγεθους.

Ο πιτσιρικας απλα ειναι ολα τα λεφτα :D

http://www.youtube.com/watch?v=yt2bY67QomU&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=LMLwslRNThM

http://www.youtube.com/watch?v=lMHnWr5940E
 
Το Ultimate Sin ειναι ο δισκος που με ξεστραβωσε και με εφερε στον ισιο ανοξειδωτο δρομο.

Κριμα που ο Ozzy καηκε τοσο που ανεχεται να τον σερνουν σε reality και πανηγυρια.

Οτι χαζομαρα ομως και να κανει, παραμενει ο μεγας Ozzy
 
Δεν έχει και ΤΗ φωνάρα, όμως πιστεύω οτι εθεσε τα στανταρ για το πως πρέπει να ειναι η φωνή ενός heavy metal τραγουδιστή. Με μερικές εξαιρέσεις, αν ακουσουμε μερικες NWOFBHM μπαντες αρχές των 80'ς, θα διαπιστώσουμε μια ευχάριστα μελωδική φωνή, παράδειγμα οι Maiden, οι diamond head ή οι praying mantis. Βεβαια ο άνθρωπας πούλαγε και πολύ σόου σε σημείο ξεφτίλας και πούλαγε και γι'αυτό. Εμενα προσωπικά μ'αρεσε μεχρι που έφυγε ο Roads, μετά εγινε πιο εμπορικός κατά τη γνώμη μου (βλεπε Ultimate sin που μΕ αρέσει πολύ βεβαίως!), όπως και πολλά αλλα χεβι γκρουπάκια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally είπε:
Το Ultimate Sin ειναι ο δισκος που με ξεστραβωσε και με εφερε στον ισιο ανοξειδωτο δρομο.
Ακριβώς... Αυτός ήταν ο δίσκος που μ' έπεισε να δώσω μια ευκαιρία στον Ozzy ως μονάδα και τελικά δεν το μετάνιωσα λεπτό! :)

Ακολούθησαν βέβαια και τα εξαιρετικά Ozzmosis, No rest for the Wicked, No more Tears, Blizzard of Ozz (με τη σειρά που τα άκουσα - όχι κυκλοφορίας! :D ), καθώς και σχεδόν όλα τα σόλο άλμπουμ του! :)

Χάρη σε αυτό το δίσκο πάντως (ultimate sin), ασχολήθηκα με τους Sabbath και όχι το αντίστροφο! ...

(Αν μ' ακούσει ένας φίλος μου, θα με "φάει"! :D )

Βασίλη, ευχαριστούμε! :thumbup:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ξεκινησα να ακουω metal με οζζυ και με τον δισκο που το εξωφυλλο του το εχω αβαταρ εχω τα απαντα απο αλμπουμς και stuff σε σημειο που στο γυμνασιο οζζυ με φωναζανε (καποιοι το θυμουνται ακομα οταν με συναντανε) σας προτεινω να διαβασετε το ειμαι ο οζζυ που κυκλοφορησε περισυ και υπαρχει και μεταφρασμενο στα ελληνικα οριστε ενα βιντεο με τον θεο randy rhoads (r.ip.)

και ενα βιντεο απο το σπανιο dvd speak of the devil Που ειχα βρει καια γορασει σε ενα μαγαζι στην αθηνα αν και εχει διαφορετικα τραγουδια απο το αλμπουμ speak of the devil (που επισης εχω) http://www.youtube.com/watch?v=KzVmABySwNg p.s. σε καποιο σημειο της συναυλιας ο οζζυ εμφανιζει εναν νανο και λεει στο κοινο απο δω ο φιλος μου ο ronnie (ηταν τοτε που ειχε φουντωσει η κοντρα με τον dio)
 
Αξιοπρεπέστατος ο Brad Gillis...
 
O Ozzy ποτε δεν ειχε την φωναρα... Ο DIO, ακομη και ο Τony Martin ρε ... ειχαν καλυτερη φωνη.... Ο Οzzy ειναι ενας ομως... Bark at the moon. O απολυτος δισκος....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ κρίμα!Περνάω παρόμοια εμπειρία σε ελαφρύ στάδιο,και το πρόβλημα είναι ότι σε εμποδίζει από τις καθημερινές δραστηριότητες,και πολλά χρήματα για εξετάσεις!Τουλάχιστον αυτός είναι πλούσιος,και τον έχουν αποδεχθεί.Εδώ στην Ελλάδα υπάρχει μεγάλος ρατσισμός,απέναντι στο συγκεκριμένο θέμα!
 
γεια σας παιδια.το ultimate sin ηταν το πρωτο αλμπουμ απο ozzy που ακουσα απο τον αδερφο μου στα 14 και ειχα παθει πλακα. και αργοτερα σε μια συνεντευξη που ειχα διαβασει στο metal hammer ελεγε ο ozzy οτι το θεωρουσε μετριο αλμπουμ και οτι ηταν περιοδος πολλων καταχρησεων και γι' αυτο δεν μπορουσε να κανει κατι καλυτερο.εγω ακομα και σημερα το θεωρω απ τα καλυτερα γενικα στο metal.σχετικα με το θεμα της οικογενειας του στο οποιο αναφερεται και ο thebest20 εχω και εγω μια εμπειρια απο δικο μου ανθρωπο και πραγματικα σε εμποδιζει να κανεις πραγματα τα οποια γενικα ειναι απλα, βεβαια εχει να κανει και με το σταδιο του καθενα.και οι εξετασεις εκτος απο ακριβες ειναι και πολυ επιπονες.αλλα παιζει πολυ το ψυχολογικο σ αυτην την παθηση, εχω ακουσει πως αρκετοι εχουν κατορθωσει να το σταθεροποιησουν
 
...φημες λενε ....οτι ο Οζ ηταν τοσο λιωμα εκεινη την εποχη ,που απλα μπηκε και τραγουδησε..

ολο το αλμπουμ ηταν του Jake E. Lee..

αμα δεν το θεωρει δικο του παιδι..

Παντως,εχω να κανω μια προταση στην διεθνη ιατρικη κοινοτητα και παρακαλω να ασχοληθουν λιγο σοβαρα..

Να παρουν αιμα απο τον Οζζυ ΚΑΙ απο τον Λεμμυ και να παρασκευασουν το ελιξηριο της αθανασιας!!
 
don dokken είπε:
...φημες λενε ....οτι ο Οζ ηταν τοσο λιωμα εκεινη την εποχη ,που απλα μπηκε και τραγουδησε..ολο το αλμπουμ ηταν του Jake E. Lee..

αμα δεν το θεωρει δικο του παιδι..

Παντως,εχω να κανω μια προταση στην διεθνη ιατρικη κοινοτητα και παρακαλω να ασχοληθουν λιγο σοβαρα..

Να παρουν αιμα απο τον Οζζυ ΚΑΙ απο τον Λεμμυ και να παρασκευασουν το ελιξηριο της αθανασιας!!
εκανε και βιβλιο την περιπτωση του

http://en.wikipedia.org/wiki/Trust_Me,_I%27m_Dr._Ozzy
 
don dokken είπε:
Παντως,εχω να κανω μια προταση στην διεθνη ιατρικη κοινοτητα και παρακαλω να ασχοληθουν λιγο σοβαρα..Να παρουν αιμα απο τον Οζζυ ΚΑΙ απο τον Λεμμυ και να παρασκευασουν το ελιξηριο της αθανασιας!!
Ξέχασες τον Iggy Pop... ;)
 
απλά δισκάρα, το αδίκησε πολύ η παραγωγή του. Πολύ θα ήθελε πάντως ο Ozzy να μπορούσε να γραψει σήμερα ένα 'Killer of Giants' ή ένα 'Shot In The Dark'.
 
Κι εγω, οπως αρκετοι προλαλησαντες με το Ultimate Sin ξεκινησα, οταν μου εδωσε την κασετα πριν πολλα χρονια ενα γειτονακι που ηταν πορωμενος και την ειχε δει να ...προσηλυτιζει κοσμο!

Επειτα ακουλοθησαν και τα υπολοιπα σολο.... Για μενα σε ολα οσα παιζει ο Jake E Lee ειναι ολα θρυλικα κομματια (τι παιχταρας θεε μου!).

Ειναι αληθεια παντως οτι ο ιδιος ο Οζζυ τους εχει ψιλοαπορριψει σχεδον ολους τους δισκους που εβγαλε τη δεκαετια του 80.

Ο ιδιος εχει πει οτι μετα τον θανατο του Randy Rhoads, σαν να εσπασε κατι μεσα του και τιποτα πια δεν ηταν το ιδιο. Σε εκεινο το σημειο τον προετρεψε η γυναικα του να συνεχισει και να μην τα παρατησει, αλλα μαλλον το εκανε με βαρια καρδια (ισως ηταν και δεμενος με δισκογραφικα συμβολαια που επρεπε να τηρησει). Η Σαρον ελεγε οτι με τον Rhoads ηταν γραφτο να συναντηθουν. Εγιναν soulmates, συννενουνταν με τα ματια, ειχαν τρομερη χημεια.

Οπως και να'χει οι δισκοι που εβγαλε τη δεκαετια του 80 ειναι πραγματικα διαμαντια. Το Ult Sin πρεπει να το εχω ακουσει ολο πανω απο 1000 φορες και λιγο λεω. Οπως και το Bark At the Moon.
 
Στην επαρχια οταν λεγαμε πως ακουμε Οζζυ μας κατηγορουσαν ως σατανιστες. Πληροφορηση δεν υπηρχε και την μια μας ελεγαν πως εκοβε κεφαλια νυχτεριδων και τα πεταγε στο κοινο, πως επινε αιμα απο τις νυχτεριδες και το εφτυνε, μετα εγιναν μικρα κοτοπουλα και μετα μας ειπαν ηταν βαμμενα περιστερια. :p
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα