P-ATARI VCS 2386sx 25Mhz

teflon

RetroMasteR
Joined
22 Ιουλ 2007
Μηνύματα
1.219
Αντιδράσεις
26
Αφου πλάκωσαν τα alien στις άλλες ενότητες (AMIGA 2400, AMSTARD 1200HDD), είπα να σας δείξω και το δικό μου............. :D :D:D:D

P-ATARI VCS 2386sx 25Mhz 1,5Mb Ram :) (δλδ = Personal-ATARI VreCasmatiekaneS 2386sx)

picture.php


Ξέρω ξέρω! Ιεροσυλία , θα πείτε κάποιοι ........ :D

Πρόκειται για ένα μαϊμούδι 2600, που έχει ιδιο σασί με το original και μέσα τοποθέτησα hardware από ένα laptop 386sx 25mhz με 1,5mb RAM και δίσκο 120μβ. Το έκανα για πλάκα ένα απόγευμα που βαριόμουν.

Aκόμα δεν έχει τελιώσει.... πρέπει να μπουν διαφορα αυτοκολλητάκια και να διορθωθουν κάποιες ατέλειες, οπως η θέση που μπαίνει το cartridge , το οποίο προσπάθησα να το βάλω, αλλά χωρίς αποτέλεσμα, γιατί από κάτω ακριβώς υπάρχει ο HDD και δεν μένει αρκετός χρόνος.

Το μηχανάκι είναι άριστο για DOS games του 90 οπότε θα φορτωθεί με CALDERA DOS και adventures . :D

Αυτά......... :D
 
πολυ καλο! μου ηρθε μια μια ιδεα, θα ηταν ωραιο να εβαζες καμια LCD οθονουλα στην θεση του cartridge σαν αυτα που πουλανε για τα pc που λενε τις θερμοκρασιες αλλα θα ειναι δυσκολο.
 
vagosgta3 είπε:
πολυ καλο! μου ηρθε μια μια ιδεα, θα ηταν ωραιο να εβαζες καμια LCD οθονουλα στην θεση του cartridge σαν αυτα που πουλανε για τα pc που λενε τις θερμοκρασιες αλλα θα ειναι δυσκολο.
Το σκέφτηκα και εγώ με τα λαμπάκια του λαπτοπ να κάνω κάτι στην τρύπα, αλλά τα έχωσα αλλού, γιατί ήθελα την retrilα του slot. Μπορεί να χώσω κανα cartridge για να είναι ποιό ψαρωτικό
 
Ρε αθεοφοβε τι εκανες?! :) Εκανες που εκανες το χαρακιρι, δεν του εβαζες ενα CPC μεσα του?! Χαιρομαι μονο που εγινε σε μαϊμουδο και οχι σε γνησιο VCS.. :)

Αν θελεις να κανεις μια ομορφη προσθεση (μιας και ο χωρος ειναι απειροελαχιστος για να κανεις τιποτα της προκοπης στο κεντρο), εγω θα ξηλωνα ολο το καντραν (αν ειναι σαν τα γνησια VCS εχει κλιπ απο πισω και αποσπαται ολη η προσοψη), και θα εβαζα σε διαταξη knight rider led's με τη γνωστη λαμψη να πηγαινει περα δωθε. Μιας και ειναι ολο το υπολοιπο σασι μαυρο, θα ταιριαζε μια χαρουλα.

Κανε και μια τομουλα ρε συ στο εμπρος μερος και βαλε και το drive εκει (δεν ξερω τι χωρο σου αφηνει απο μεσα αλλα φανταζομαι μπορει να στριμωχτει.
 
phil_vr είπε:
Ρε αθεοφοβε τι εκανες?! :) Εκανες που εκανες το χαρακιρι, δεν του εβαζες ενα CPC μεσα του?! Χαιρομαι μονο που εγινε σε μαϊμουδο και οχι σε γνησιο VCS.. :)
Αν θελεις να κανεις μια ομορφη προσθεση (μιας και ο χωρος ειναι απειροελαχιστος για να κανεις τιποτα της προκοπης στο κεντρο), εγω θα ξηλωνα ολο το καντραν (αν ειναι σαν τα γνησια VCS εχει κλιπ απο πισω και αποσπαται ολη η προσοψη), και θα εβαζα σε διαταξη knight rider led's με τη γνωστη λαμψη να πηγαινει περα δωθε. Μιας και ειναι ολο το υπολοιπο σασι μαυρο, θα ταιριαζε μια χαρουλα.

Κανε και μια τομουλα ρε συ στο εμπρος μερος και βαλε και το drive εκει (δεν ξερω τι χωρο σου αφηνει απο μεσα αλλα φανταζομαι μπορει να στριμωχτει.
Γειά σου PHIL καρεκλά!!!! :D :D:D:D Η αλήθεια είναι οτι ξεκουμπώνει και ίσως το κάνω...... :D :D:D:D:D

Πάντως το floppy δε χωράει εκεί που λες. Εκει που βρίσκεται είναι κάτω από την μητρική και ίσα ισα φτάνει η καλωδιοταινία του στη μητρική.

Μη ξεχνατε οτι το λαπτοπ είναι της γενιας του 91 και τότε δεν ήταν ευκολο να αντικαταστήσεις το πληκτρολόγιο με άλλο. Καθε εταιρία είχε δικά της πραματακια.

Τώρα πχ μπορεις να βαλεις μια οθονη από αλλο λαπτοπ στο δικό σου, υπάρχει κατι σαν συμβατότητα
 
Είσαι θεός !!!
 
Τι έκανες ρε τερλέ!!!! Μην το πουλήσεις κι αυτό! (δε θα το πάρει κανένας)
 
Αν το πουλήσεις το πήρα εγώ!!!!!!!!!

ΘΕΟΣ!!!!!!!!!!!

Τώρα κάντο και σε γνήσιο VCS!!!!!!!!!
 
Εμένα με αρέσει. Αν μπορούσες να κάνεις και καμμιά χακιά να βάλεις πληκτρολόγιο από παλιό μηχάνημα θα ήταν το τέλειο φρανκενστάιν μηχανηματάκι :)
 
Πίσω
Μπλουζα