Pacman

Τέλεια παρουσίαση... είναι από τα αγαπημένα μου μαζί με το Ms Pac Man και ας αναφέρεις τις ενστάσεις σου που κατανοητές και δικαιολογημένες αφ' ενός, για μένα όμως που είμαι ένας απλό παίχτης δε με αποτρέπουν στο να το αγαπώ εξίσου. Πολλές φορές έχω σκεφτεί να ξεκινήσω για να φτιάξω μια dedicated ρέμπλικα καμπίνα PacMan ή Ms Pac Man... το όνειρό μου; Κάποια στιγμή να μπορέσω να έχω στην κατοχή μου μια αυθεντική. Άντε βρές την όμως... Ή μάλλον οκ τη βρίσκεις... πως την φέρνεις Ελλάδα; Και πάλι ευχαριστώ για τις πληροφορίες, τα συγχαρητήριά μου για το(τα) σκορ σου...
 
Παιδια οπως ειπα τα γουστα ειναι γουστα και αν πω να παιξω καποιο ετσι για να περασει η ωρα τα παιζω ολα δεν εχω προβλημα.Οταν ομως πας για το απολυτο το μονο απ'ολα τα pacman που εχει ολο το πακετο ειναι το κλασικο pacman.Ολα τα αλλα δεν μπορουν να φτασουν το επιπεδο του.Οι 8 ανθρωποι που το εφτιαξαν το εκαναν τελειο.Ολα τα αλλα εχουν ενα σωρο bugs οπως αυτα που ανεφερα για το ms pacman.

Φιλε fred ευχαριστω για τα καλα λογια και ειναι ακριβως οπως τα λες τα γραφω και γω.Ωσο για την original καμπινα pacman ηταν και μενα το ονειρο μου και τελικα τα καταφερα και την ειχα σπιτι μου για δυο χρονια.Αναγκαστηκα την εδωσα και δεν λεω πολλα αλλα υπαρχουν πολλες πιθανοτητες να την ξαναπαρω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nα ρωτησω κατι τον γκουρου metalcandyman: δεν εχει σημασια στο σκορ, ποσες φορες θα φας τα φαντασματακια?

δηλαδη εαν παρεις το μπονους που τα αλλαζει, φας και τα 4, μετα περιμενεις να εμφανιστουν ξανα και τα 4 και

μετα παρεις το δευτερο μπονους και τα ξαναφας κτλ. Δηλαδη σε καθε πιστα να τα φας 4Χ τις μπονους τελιτσες, δεν ειναι το τελειο?

EDIT: αν και φανταζομαι οτι στο ΜΑΜΕ ειναι ευκολο να κλεψεις, εαν υπαρχει δυνατοτητα save state (υπαρχει?).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
mike είπε:
Nα ρωτησω κατι τον γκουρου metalcandyman: δεν εχει σημασια στο σκορ, ποσες φορες θα φας τα φαντασματακια?δηλαδη εαν παρεις το μπονους που τα αλλαζει, φας και τα 4, μετα περιμενεις να εμφανιστουν ξανα και τα 4 και

μετα παρεις το δευτερο μπονους και τα ξαναφας κτλ. Δηλαδη σε καθε πιστα να τα φας 4Χ τις μπονους τελιτσες, δεν ειναι το τελειο?
Ετσι ακριβως ειναι Mike.Για 17 πιστες πρεπει με καθε energizer να φας τα τεσσερα φαντασματα δηλαδη να ξαναεμφανιστουν οπως ειπες.Και φυσικα να μην χασεις κανενα φρουτο.Μετα απο αυτες της 17 πιστες πρεπει για της επομενες 239 να αποφευγης τα φαντασματα ωστε να μην χασεις καμια ζωη οπως και να μην χασεις κανενα απο τα κλειδια που το καθε ενα δηνει 5000 ποντους.Αν παιζεις για την παρτυ σου τοτε ναι μπορεις να κλεψεις αν ομως παιζεις για το twin galaxies που αν καταφερεις το perfect το ονομα σου θα ειναι με αλλα 10 παγκοσμιως μεσα στο βιβλιο των ρεκορ γκινες τοτε φιλε δεν μπορεις να ξεγελασεις κανεναν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οταν χανεις μια ζωη χανεις ποντους ή μηπως οι ζωες που σου απομενουν μετα τον τερματισμο δινουν εξτρα ποντους?
 
mike είπε:
Οταν χανεις μια ζωη χανεις ποντους ή μηπως οι ζωες που σου απομενουν μετα τον τερματισμο δινουν εξτρα ποντους?
οταν χασεις μια ζωη χανεις το pefect γιατι στην τελευταια πιστα την 256 την split screen με καθε ζωη που χανεις σε ξαναεμφανιζει 9 αορατες τελιτσες.Αν εχεις χασει μια ζωη θα σε λειπουν 90 ποντοι και δεν θα φτασεις τα 3.333.360 που ειναι το απολυτο σκορ.
 
Τρομερός φίλε Metalcandyman... θυμάμαι πολλές φορές, να γίνεται "ουρά" για να παίξουμε αυτό το παιχνίδι... Ειδικά στις διακοπές μας, ή ακόμα και στο πλοίο με το οποίο ταξιδεύαμε...

Φαντάζομαι την απογοήτευση, όσων παιδιών, έτυχε να περιμένουν να παίξουν μετά από εσένα!!! χαχαχα... με την γλύκα θα έμεναν τα καημένα!

Το ίδιο συναίβαινε και με εμένα με το Super Hang On. Το είχε σε ένα φερυ που πήγαινε παλιά στην Αίγινα (Το Ιωάννης ΙΙ... δεν υπάρχει πια... )

Εκεί, ανέβαινα στην μηχανή με το που μπαίναμε στο πλοίο... και κατέβαινα όταν φτάναμε στην Αίγινα... :)

Το άλλο με το οποίο κόλλαγα τρελλά, ήταν το phoenix!!! και λίγο λιγότερο το space invaders...σε τραπεζάκι...
 
Ναι αλλα ενδιαμεσα στο παιχνιδι, οχι στην 256, δεν εχει σημασια εαν χασεις ζωη?

EDIT : Moλις επαιξα την παιχνιδαρα σε ΜΑΜΕ. Παρατηρησα οτι εαν χασεις μια ζωη, στην πιστα που

βρισκεσαι ξαναβγαινει το φρουτο. Αρα εφοσον δεν επειρεαζει το σκορ το χασιμο μια ζωης, εκτος

απο την τελευαταια πιστα, δεν ειναι λογικο στην προτελευταια πιστα να χασεις επιτηδες ολες τις

ζωες (εκτος απο την τελευταια φυσικα) ωστε να παρεις το φρουτο περισσοτερες φορες?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτή είναι η τελευταία πίστα;;; Είδα την εικόνα, και νόμιζα πως είχε "κρασάρει" το παιχνίδι!

Καλά... εκεί βλέπεις πού πας; Ήθελαν και το έκαναν έτσι... ή έτσι τους βγήκε;

http://nrchapman.com/pacman/splitscreen.html
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φιλε fred ευχαριστω για τα καλα λογια και ειναι ακριβως οπως τα λες τα γραφω και γω.Ωσο για την original καμπινα pacman ηταν και μενα το ονειρο μου και τελικα τα καταφερα και την ειχα σπιτι μου για δυο χρονια.Αναγκαστηκα την εδωσα και δεν λεω πολλα αλλα υπαρχουν πολλες πιθανοτητες να την ξαναπαρω.

Φίλε metalcandyman είχες καμπίνα με πλακέτα jamma και σωστό μοχλό 4 κατευθύνσεων ή είχες την αυθεντική καμπίνα με τα σχέδια κλπ; Πες μου πως είχες το δεύτερο ...
 
Mike-Μαλον δεν καταλαβες καλα τι εννοω και τα μπερδεψες λιγο φιλε.Σε ολο το παιχνιδι μεχρι την τελευταια πιστα πρεπει να φας ολες της τελιτσες,ολα τα φαντασματα,ολα τα φρουτα και να μην χασεις καμια ζωη.Στην τελευταια πιστα την 256 οταν φας ολες της τελιτσες που υπαρχουν στην αριστερη πλευρα που ειναι σωστη υπαρχουν και αλλες 9 τελιτσες στην αριστερη την διαλυμενη που ειναι αορατες.Αν φας και εκεινες τοτε χανεις ζωη επιτηδες και με καθε ζωη που χανεις ξαναεμφανιζονται.Αν κατα την διαρκεια του παιχνιδιου οπως ειπα χασεις μια ζωη τοτε θα σου λειπουν 90 ποντοι και δεν θα καταφερεις το perfect pacman.Aυτο που ειπες με το φρουτο δεν μπορει να αναπληρωσει τους χαμενους ποντους και δεν γεινεται το σκορ να παει παω απο 3.333.360 αυτο ειναι το απολυτο ρεκορ.

stamfromgreece-Δεν ηθελαν να το κανουν ετσι φιλε απλα ετσι εγειναι αναγκαστηκα λογο του 8αμπιτου συστηματος.Αν δεις κατω στην οθονη χωρανε μεχρι 7 φρουτα.Οταν φτανει το παιχνιδι στην 255 πιστα τρελενεται αν μπορω να το πω ετσι γιατι θα επρεπε να εμφανιση και ογδοο φρουτο και αυτο εχει ως αποτελεσμα την κατεστραμενη πιστα την split screen.Oπως επισης και οτι δεν μπορει να μετρηση πανω απο 999.999 και μολις φτασει εκει μηδενηζει.Δεν μπορω να το εξηγησω καλητερα γιατι ειναι τεχνικα θεμα και δεν τα ξερω.Ολο και καποιος θα μπορεσει να μας το εξηγηση απο τεχνικης αποψης ακριβως γιατι γεινεται αυτο.

Φιλε stam το super hang on το γουσταρω και γω πολυ.Στο junior course εχω ρεκορ 35.456.380 και στο expert course 7.854.300

Στο phoenix που επισης γουσταρω πολυ εχω ρεκορ 1.095.640

και στο πολυαγαπημενο μου space invaders για λιγο δεν εκανα world record.σταματησα στης 221.800 και το world record ειναι 222.940

Fred Madison είπε:
Φιλε fred ευχαριστω για τα καλα λογια και ειναι ακριβως οπως τα λες τα γραφω και γω.Ωσο για την original καμπινα pacman ηταν και μενα το ονειρο μου και τελικα τα καταφερα και την ειχα σπιτι μου για δυο χρονια.Αναγκαστηκα την εδωσα και δεν λεω πολλα αλλα υπαρχουν πολλες πιθανοτητες να την ξαναπαρω.
Φίλε metalcandyman είχες καμπίνα με πλακέτα jamma και σωστό μοχλό 4 κατευθύνσεων ή είχες την αυθεντική καμπίνα με τα σχέδια κλπ; Πες μου πως είχες το δεύτερο ...

Tην original ειχα φιλε την κιτρινη με τα μεγαλα σχεδια στα πλαγια με το μπλε φαντασμα να ειναι πανω απο τον τρομοκρατημενο pacman με γουρλωμενα ματια ασχετα που δεν εμοιαζε για pacman:D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
metalcandyman είπε:
Φίλε metalcandyman είχες καμπίνα με πλακέτα jamma και σωστό μοχλό 4 κατευθύνσεων ή είχες την αυθεντική καμπίνα με τα σχέδια κλπ; Πες μου πως είχες το δεύτερο ...
Tην original ειχα φιλε την κιτρινη με τα μεγαλα σχεδια στα πλαγια με το μπλε φαντασμα να ειναι πανω απο τον τρομοκρατημενο pacman με γουρλωμενα ματια ασχετα που δεν εμοιαζε για pacman:D
Πωωω με τρέλανες τώρα... σου εύχομαι να την πάρεις πίσω το συντομότερο !

Κάποια στιγμή που θα πάει... κάπως θα κάτσει κάτι και θα βρω Pac Man ή Ms Pac Man
 
metalcandyman είσαι απίστευτος! Δεν υπάρχει περίπτωση να είχα την υπομονή να κάθομαι να παίζω τόσες ώρες χωρίς να κάνω κάποιο λάθος. Ένας ταπεινός θνητός είμαι που στην καλύτερη το pacman το είχα φτάσει στην 20η πίστα. Αν παίξω τώρα αμφιβάλλω ότι θα φτάσω στην 4η.

Κάποια στιγμή είχα βρει μια ωραία σελίδα που εξηγούσε πολλά για το πως λειτουργεί το παιχνίδι και την κράτησα στα bookmarks μου. Είναι πολύ ενδιαφέρον το πως 3-4 πολύ βασικοί αλγόριθμοι κατασκευάζουν τελικά κάτι τόσο πολύπλοκο που μοιάζει να έχει τη δικιά του ευφυία. Αναφέρει αρκετά από αυτά που λες κι εσύ και πολλά ακόμα. Εδώ: http://home.comcast.net/~jpittman2/pacman/pacmandossier.html
 
Αν μου ελεγες αγαπημενο Pacman θα ελεγα τα πιο παρακμιακα και σπινοφιαρικα ,οπως το Junior Pacman που επαιζα στο 2600 και το pacmania στον 6128.


Αν με πιεζες πολυ θα ελεγα και το Pacland!
 
gapan είπε:
metalcandyman είσαι απίστευτος! Δεν υπάρχει περίπτωση να είχα την υπομονή να κάθομαι να παίζω τόσες ώρες χωρίς να κάνω κάποιο λάθος. Ένας ταπεινός θνητός είμαι που στην καλύτερη το pacman το είχα φτάσει στην 20η πίστα. Αν παίξω τώρα αμφιβάλλω ότι θα φτάσω στην 4η.
Κάποια στιγμή είχα βρει μια ωραία σελίδα που εξηγούσε πολλά για το πως λειτουργεί το παιχνίδι και την κράτησα στα bookmarks μου. Είναι πολύ ενδιαφέρον το πως 3-4 πολύ βασικοί αλγόριθμοι κατασκευάζουν τελικά κάτι τόσο πολύπλοκο που μοιάζει να έχει τη δικιά του ευφυία. Αναφέρει αρκετά από αυτά που λες κι εσύ και πολλά ακόμα. Εδώ: http://home.comcast.net/~jpittman2/pacman/pacmandossier.html
Τhanks φιλε gapan.Το ξερω το pacman Dosier φιλε αλλα τα μισα απο ωσα λεει δεν χρειαζονται η ειναι ψιλα γραμματα για τον μεσο παικτη.Κανενας δεν μπορει να σε διδαξει pacman ολα αυτα ειναι παραμυθια της χαλιμας.Αν ηθελα θα μπορουσα να γραψω βιβλιο για το pacman αλλα δεν θα ειχε καμια σημασια γιατι ο καθε παικτης εχει τον δεικο του τροπο πρεπει να βρει τον δεικο του τροπο.Χρειαζεται απηρη προπονηση και απηρες ωρες μπροστα στο pacman για μπορεσεις να κατανοησης πληρως το παιχνιδι.Δεν μπορει να στο διδαξει κανεις αυτο γιατι οπως ειπα αν σπασει το pattern απο ενα λαθος μετα πρεπει να ξερεις να δηορθωσεις το λαθος και αυτο ειναι το πιο σημαντικο στοιχειο του παιχνιδιου ειδικα αν εισαι μετα την 17 πιστα που τα φαντασματα πανε γρηγορα και δεν μπορεις να τα φας.
 
Να υποθέσω οτι ο Pac-Man σου έχει δώσει έμπνευση για να φτιάξεις αμέτρητες τούρτες; :D
 
Αρα να κανουμε κανα διαγωνισμο classic arcade να γουσταρουμε.

Προτινω pacman, space invaders, tetris, cabal και το αγαπημενο μου PANG!!!
 
Και να εχουμε το Βασιλη απλα σαν θεατη διοτι και θα μας λιωσει και θα περιμενουμε 6 ωρες να παιξουμε :p

Τωρα που ανοιγει ο καιρος...θα ηταν καλη φαση να μαζευτουμε να κανουμε κανα διαγωνισμο. Καμπινα θα βρουμε.
 
Πολύ ωραία η περιγραφή σου συντοπίτη! Μία παρατήρηση (που ίσωςνα κάνω λάθος): Το pacman που έχεις φωτο προφίλ, είναι λίγο μεταγενέστερο , το αρχικό pacman της Atari για MSDOS ήταν ένα με πράσινα τοίχη. Το έχω ανεβάσει εδώ στον 1512 μου:

 
Πίσω
Μπλουζα