Pacman

Συνονοματε οταν ο Billy Mitchell εκανε το perfect pacman απλα θεοποιηθηκε και περασε στο πανθεον και στην κορυφη των video game heroes.Ουτε καν η ανθρωποι της namco δεν το πιστευαν γιατι πραγματικα οποιος παιζει "σοβαρα" Pacman μπορει να κατανοησει τι επιτευγμα ειναι αυτο.Απλα να διευκρινησω για να μην μπερδευτεις πως ο Mitchell εχει την πρωτια ειναι ο πρωτος ανθρωπος που το καταφερε και απο τοτε μεχρι σημερα εχουν ακολουθησει αλλοι 10 και αυτοι ειναι ολοι κι'ολοι επισημα καταγεγραμενοι.Εκτος απο ολους που παλευουν να το καταφερουν μερικοι απο αυτους τους 10 που ειναι και οι κορυφαιοι διαγωνιζονται πλεον με τον χρονο ποιος θα κανει δηλαδη πιο γρηγορα perfect pacman.Πραγματικα ειναι κατι το πανδυσκολο κατι το απιστευτο και η προσπαθει γιαυτο ειναι μια εμπειρια που απλα δεν περιγραφεται.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αλλο εννοουσα αλλα μπερδευτηκα μαλλον καθως το εγραφα:

ηθελα να πω οτι ειμαι περηφανος που εχω φιλο εναν απο τους καλυτερους παιχτες Pacman στον κοσμο κι ας μην ειναι "επισημα" καταγεγραμμενος.. ;)
 
viking4a είπε:
Αλλο εννοουσα αλλα μπερδευτηκα μαλλον καθως το εγραφα:ηθελα να πω οτι ειμαι περηφανος που εχω φιλο εναν απο τους καλυτερους παιχτες Pacman στον κοσμο κι ας μην ειναι "επισημα" καταγεγραμμενος.. ;)
Tιμη μου τα λογια σου φιλαρακι μου :)
Αν εστελνα το σκορ που ειχα κανει οταν εχασα το perfect pacman συνονοματε θα ημουνα επισημα καταγεγραμενος αλλα θα ημουνα δευτερος και δεν ηταν ο σκοπος μου να ειμαι δευτερος αλλα να ειμαι μεσα ο εντεκατος επισημα καταγεγραμενος στον κοσμο.Αν ψυχολογικα ειμαι οκ γιατι δεν μιλαμε για κατι που θα γιννει (αν γιννει) σε μια μερα θα το ξαναπροσπαθησω σιγουρα καποια στιγμη γιατι θελει χιλιαδες ωρες προπονηση ;)
 
Τι να πω; Καλό κουράγιο και καλή επιτυχία. Μένω έκθαμβος και με την επιμονή και φυσικά με την παικτική δεινότητα που έχεις. Μπράβο. Και βέβαια πολύ καλά έκανες και άνοιξες το θέμα. Μου φαίνεται οι retrogamers δεν το πολυσυζητάμε το Pac-Man γιατί το θεωρούμε δεδομένο και "ξεχνάμε" πόσο σημαντικό και φοβερό παιχνίδι είναι. Παλιά έπαιζα φανατικά (όπως και όλος ο πλανήτης) αλλά έχω πολλά χρόνια να παίξω. Καλή ευκαιρία να το ξαναπιάσω λίγο στο MAME.
 
Σοφα λογια φιλε Leon και ετσι ακριβως ειναι οπως τα λες για το Pacman γιατι οντως η πλειοψηφια το θεωρει δεδομενο ισως και απλοικο και δεν ασχολειτε σε γενικες γραμμες κανεις με αυτο το εκπληκτικο παιχνιδι παρα ελαχιστοι.Φυσικα εννοοιται πως προχωραει η τεχνολογια και ειναι πολυ δυσκολο καποιος νεοτερος να κατσει να ασχοληθει με το pacman αλλα και με τα arcades γενικοτερα και αυτο ειναι σημειο των καιρων δεν ειναι περιεργο.Παντως αξιζει να ασχοληθει καποιος με το pacman γιατιι πραγματικα το παιχνιδι αυτο ειναι πολυ μεγαλη προκληση και πολυ μεγαλο κολημα ειδικα αν παιζει καποιος παρα πολλα χρονια.
 
Συμφωνώ. Και να σημειώσω ότι το παιχνίδι μπορούμε να το θεωρήσουμε "τέλειο" κατά ένα τρόπο. Τα γραφικά και ο ήχος του είναι τόσο εικονικά, σύμβολα του gaming, και ταυτόχρονα "παγκόσμια" και αισθητικά ελκυστικά για όλες τις ηλικίες και για τα δύο φύλλα που οποιαδήποτε "βελτίωση" θα τα χάλαγε. Το ίδιο ισχύει για το gameplay. Πανεύκολο να το μάθεις, θέλεις μια ζωή για να το κατακτήσεις. Οποιαδήποτε "βελτίωση" (πχ. στην AI των φαντασμάτων ή κάτι τέτοιο) θα κατέστρεφε το παιχνίδι. Δηλαδή αν πας να το "βελτιώσεις" με οποιοδήποτε τρόπο το χαλάς. Είναι τέλειο, κλασσικό και διαχρονικό όπως είναι.
 
Leon είπε:
Συμφωνώ. Και να σημειώσω ότι το παιχνίδι μπορούμε να το θεωρήσουμε "τέλειο" κατά ένα τρόπο. Τα γραφικά και ο ήχος του είναι τόσο εικονικά, σύμβολα του gaming, και ταυτόχρονα "παγκόσμια" και αισθητικά ελκυστικά για όλες τις ηλικίες και για τα δύο φύλλα που οποιαδήποτε "βελτίωση" θα τα χάλαγε. Το ίδιο ισχύει για το gameplay. Πανεύκολο να το μάθεις, θέλεις μια ζωή για να το κατακτήσεις. Οποιαδήποτε "βελτίωση" (πχ. στην AI των φαντασμάτων ή κάτι τέτοιο) θα κατέστρεφε το παιχνίδι. Δηλαδή αν πας να το "βελτιώσεις" με οποιοδήποτε τρόπο το χαλάς. Είναι τέλειο, κλασσικό και διαχρονικό όπως είναι.
Συμφωνω απολυτα σε ολα.Οτιδηποτε και αν αλαξει καποιος στο Pacman το παραμικρο δηλαδη μπορει να χαλασει ολη η μαγεια και η τελειοτητα του gameplay Που εχει και κλασικο παραδειγμα ειναι ολα αυτα τα flash games,browser games κλπ που ονομαζονται Pacman.Μπορει να εχουν της ιδιες πιστες,φαντασματα τον pacman Κλπ αλλα δεν εχουν καμια σχεση με το πρωτοτυπο.Κανενα απολυτως δεν εχει ολα αυτα που εκαναν το pacmna κλασικο οπως πχ το καθε φαντασμα που εχει την δεικη του προσωπικοτητα και εχει συγκεκριμενη δουλεια μεσα στης πιστες κατι που για παρα πολλα χρονια δεν το ηξερε κανεις και ολοι νομιζαν πως τα φαντασματα τρεχουν κουτουρου και οπου να ναι μεσα στης πιστες και απλα οταν εχουν οπτικη επαφη με τον Pacman τον κυνηγανε.
Στο παρακατω θεμα δειχνω με βιντεο που εχω ανεβασει στο καναλι μου μια περισσοτερο τεχνικη αναλυση απο το review αυτου του θεματος με καποια απο τα patterns του παιχνιδιου οπως και με το grouping που πρεπει να ειναι το ευαγγελιο καθε παικτη pacman γιατι ενα pattern ειναι καλο μονο οταν εκτελειτε με ακριβεια χιλιοστου του δευτερολεπτου οποτε αν στραβωσει το pattern πρεπει να ξερουμε τι να κανουμε μετα ειδικα αν παιζουμε για καποιο ρεκορ.

Αν θες ριξε μια ματια φιλε Leon μιας και αγαπας και συ το Pacman.

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?25721-%CC%E1%E8%DE%EC%E1%F4%E1-Pac-Man-by-metalcandyman
 
Υπέροχο το review metal! Πραγματικά μπράβο σου που έχεις κάτσει και ασχοληθεί τόσο πολύ με κάποιο παιχνίδι. Το καταλαβαίνω βέβαια, εν μέρει, διότι αν αρχίσεις με κάτι που αγαπάς θα το παλέψεις ξανά και ξανά. Είναι αλκοολίκι πραγματικό. Σε ευχαριστώ για τις επιπλέον πληροφορίες όπως ότι ο pacman γίνεται πιο αργός καθώς τρώει τις τελίτσες. Το περιοδικό Games σε ένα αφιέρωμα στην ιστορία των βιντεοπαιχνιδιών (2 τεύχη Φεβρουάριος & Μάρτιος 1998 νομίζω) αν δεν απατώμαι έγραφε ότι το παιχνίδι δεν τερματίζεται καθώς στην τελευταία πίστα κρασάρει και εμφανίζονται ανάκατα πίξελ. Όπως όμως διάβασα αυτό μάλλον συμβαίνει στο Ms Pacman, σωστά. Άντε και στο perfect pacman με το καλό εύχομαι. Και που είσαι, όταν το πάρεις και γίνεις διάσημος να μη μας ξεχάσεις, να περνάς να τα λέμε που και που :) .

Υ.Γ. Γιατί είχα την εντύπωση ότι ανάμεσα στα φαντάσματα υπήρχε κι ένα που λεγόταν Sue;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
χαχαχαχαχαχαχαχα jhonny φιλαρακι μου εγραψες :thumbup: Μακαρι να κερδιζα κατι απο το perfect pacman και να γεινομουνα διασημος αλλα μια ηθικη ικανοποιηση θα ειναι μονο και οτι επισημα στον κοσμο θα ειναι 11 ατομα καταγεγραμενα τιποτα παραπανω.Φυσικα κατσε να γιννει πρωτα και τα ξαναλεμε :D

Το pacman φυσικα και δεν τερματιζεται οπως και το κλασικο Donkey kong η το Dig Dug οπως και πολλα αλλα.To Pacman σταματαει στην 256 πιστα την λεγομενη και Kill screen η οποια ειναι μισοκατεστραμενη και απο την αριστερη πλευρα η πιστα ειναι ενταξει αλλα απο την δεξια ειναι κατεστραμενη και εχει 9 τελιτσες κρυμενες.Το παιχνιδι λοιπον σταματαει εκει και για να γιννει το perfect pacman πρεπει να σε καθε πιστα να φαμε καθε τελιτσα,καθε φαντασμα,καθε φρουτο,galaxian,κλειδι κλπ δηλαδη και στης 256 πιστες του παιχνιδιου.Φυσικα απο την 19 πιστα και μετα δεν μπορουμε να φαμε τα φαντασματα και αυτο που απομενει να κανουμε για της επομενες 237 πιστες ειναι να τρωμε τα παντα και φυσικα να επιβηωνουμε χωρις να χασουμε καμια ζωη γιατι θα μας χρειαστουν στην kill screen.

YΓ: Sue ονομαζεται το πορτοκαλι φαντασμα στο Ms.Pacman.
 
Επομένως καλά το έγραφε το Games (αν το διαβασα εκεί :p ) όπως τα είπες με τη μισοκατεστραμένη πίστα. Πάντως το νούμερο 256 δεν είναι τυχαίο. Έχει να κάνει με κάτι κομπιουτερίστικο και το 16δικό σύστημα των υπολογιστών.
 
metalcandyman είπε:
Στο παρακατω θεμα δειχνω με βιντεο που εχω ανεβασει στο καναλι μου μια περισσοτερο τεχνικη αναλυση απο το review αυτου του θεματος με καποια απο τα patterns του παιχνιδιου οπως και με το grouping που πρεπει να ειναι το ευαγγελιο καθε παικτη pacman γιατι ενα pattern ειναι καλο μονο οταν εκτελειτε με ακριβεια χιλιοστου του δευτερολεπτου οποτε αν στραβωσει το pattern πρεπει να ξερουμε τι να κανουμε μετα ειδικα αν παιζουμε για καποιο ρεκορ.
Αν θες ριξε μια ματια φιλε Leon μιας και αγαπας και συ το Pacman.

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?25721-%CC%E1%E8%DE%EC%E1%F4%E1-Pac-Man-by-metalcandyman
Τα είδα λίγο. Αυτά δεν είναι για να "ρίξεις μια ματιά" αυτά είναι για μελέτη άμα θες να παίξεις Pac-Man σοβαρά. Μπράβο και πάλι, βοηθάνε πολύ για να μάθεις Pac-Man. Θα τα μελετήσω όταν το ξαναπιάσω και αρχίζω να παίζω. Πραγματικά τώρα τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα για να μάθεις ένα παιχνίδι αφού έχουμε το internet που έχει αναλυτικούς οδηγούς (όπως τα δικά σου video καλή ώρα) . Τότε ότι ανακάλυπτες μόνος σου και ότι σου μάθαινες από κανένα καλύτερο παίκτη στα ηλεκτρονικά. Ούτε καν περιοδικά με στρατηγικές δεν είχες.
 
Παίξτε PacMan στους δρόμους της πόλης

Σε ορισμένες περιοχές του πλανήτη είναι ήδη Πρωταπριλιά και η Google σκέφτηκε ένα ευρηματικό τρόπο για να το διασκεδάσει,

επιτρέποντας στους χρήστες να παίξουν PacMan στους δρόμους οποιαδήποτε πόλης μέσα από τους χάρτες της.

Η σχετική ανακοίνωση έγινε μέσα από μία αινιγματική ανάρτηση στο Twitter.

attachment.php


attachment.php


Για να παίξετε PacMan στο χάρτη αρκεί να επισκεφτείτε τη γνωστή υπηρεσία Google Maps και να πατήστε το εικονίδιο

με το γνωστό παιχνίδι στο κάτω αριστερά μέρος της οθόνης. Καλή διασκέδαση!

πηγη

attachment.php


Και η οθονη σας θα μοιαζει καπως ετσι.....

attachment.php


Παω να παιξω!!!! :D
 
Πολύ καλό και έξυπνο.
 
Χαχαχα !! Φοβερό !! :D
 
Καταπληκτικό!!!!!
 
διασκεδαστικό παιχνίδι!!!
 
Αν και εχουμε τον δικο μας Billy Mitchell.... :D

....παρολα αυτα,ενα ακομα μικρο συνοπτικο αφιερωματακι δεν θα μας χαλασει... :D

Περισσοτερα ΕΔΩ. ;)
 
Δεν ξερω αν ο ανθρωπος που εγραψε το review εχει ασχοληθει σοβαρα με το Pacman αλλα καποια που γραφει δεν ισχυουν.Μπορει η τεχνολογια να εξελιχθηκε και η μνημη να μεγαλωσε κλπ αλλα το Pacman δεν αλαξε και το παιχνιδι δεν προχωραει μετα την 256 πιστα και ξεκιναει ξανα απο την αρχη ουτε η πιστα ειναι κανονικη και οχι κατεστραμενη.Το παιχνιδι τελειωνη σε αυτη την πιστα γιαυτο αλωστε και ονομαστηκε και Kill screen.Aν τωρα με καποιο hack η σε καποια bootleg εκδοση το παιχνιδι συνεχιζει ειναι αλλο θεμα ομως δεν εχει καμια σχεση με το original παιχνιδι.
 
Αν κατάλαβα καλά ο Billy Mitchel έχει ξεπεραστεί από κάποιον που το τελείωσε νωρίτερα...
 
Ο Billy Mitchel δεν ξεπεραστηκε απο αυτον μονο αλλα και απο αλλους που εκαναν perfect pacman σε μικροτερο χρονο απο αυτον αλλα η ουσια ειναι πως δεν προκειται να ξεπεραστει ποτε και απο κανεναν.Οταν εκανε ο Mitchel το perfect pacman στης 3 ιουλιου του 1999 ηταν ο πρωτος δεν υπηρχε αλλος και κυριως δεν υπηρχαν οι ευκολιες που υπαρχουν σημερα που μπορει καποιος να αντιγραψει τα patterns καποιου αλλου η να δει καποιες στρατηγικες κλπ.Μονος του καταφερε τοτε αυτο το τεραστιο κατορθωμα και ως γνωστον ο πρωτος μια ζωη θα ειναι πρωτος ενω τον δευτερο δεν τον θυμαται κανεις.Στην τελικη δεν επιδιωξε ποτε να συναγωνιστη καποιον απο αυτους που εχουν κανει καλητερο χρονο αν το εκανε ολα αυτα τα χρονια ειναι σιγουρο πως θα ειχε κανει καλητερο χρονο.
 
Πίσω
Μπλουζα