Panda Toys ή αλλιώς τα Ελληνικά Lego :-)

Kambia

Retired Admin
Joined
11 Ιαν 2008
Μηνύματα
13.665
Αντιδράσεις
1.378
Ρετροσυνάντηση συνεπάγεται με ρετρο-αγορές :cool:

Στην εξόρμησή μας στο ρετρομάγαζο έπεσε το μάτι μου σε μια κούτα που μέσα είχε τα παρακάτω κουτιά

22167.jpg22169.jpg22171.jpg

Πριν πάρω κάποιο στα χέρια μου να το περιεργαστώ σκέφτηκα οτι αυτά είναι lego ή τουλάχιστον μοιάζουν πάρα πολύ!

H μάρκα που αναγράφεται πάνω στο κουτί είναι "Panda" και η εταιρία κατασκευής της η "Panda Toys" ήταν (άραγε υπάρχει ακόμα???) στην Βέροια!!!! (2o χλμ Βέροιας Νάουσσας)

22166.jpg

O καταστηματάρχης μου είπε οτι "κουμπώνουν" στα lego γιατί είναι ακριβώς ίδια (και δεν έχει άδικο) και πως γι αυτό το λόγο η εταιρεία μηνύθηκε από την lego...

22173.jpg22172.jpg22167.jpg22168.jpg22174.jpg22170.jpg

Δυστυχώς περισσότερες πληροφορίες δεν βρήκα και σε κανένα από τα κουτιά δεν υπήρχε κατάλογος.

Υγ. Κάποια στιγμή θα ανεβουν καλύτερης ποιότητας φωτογραφίες
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ειναι λυπηρο που η χωρα μας πλεον δεν κατασκευαζει ουτε τουβλακια!

Μπραβο Kambia. Εξαιρετικο αποκτημα!
 
Παιδια θυμαστε τα σικ? Οταν ημουν μικρος ειχα πολλα και μαλιστα το πρωτο οχημα που εχει ποσταρει η Καμπια νομιζω πως περιλαμβανοταν σε καποιο σετ.
 
Κάτι τουβλάκια που είχαν μια πράσινη βάση,και έτοιμα δεντράκια και παράθυρα,ποιας μάρκας ήταν?Εκτός από playmobil είχα και μερικά τέτοια όταν ήμουν μικρός!Επίσης η σκεπή ήταν κόκκινη και κατασκευαζόταν από 3 μεγάλα κόκκινα τουβλάκια λεπτά σε πάχος και ορθογώνια.Πάνω από τη σκεπή έμπαιναν και κόκκινα κεραμίδια!Ελπίζω να καταλάβατε ποια λέω!Είναι κλασικά τουβλάκια,αλλά όχι lego,και μου τα είχαν αγοράσει οι δικοί μου την περίοδο 90-92!
 
thebest20 είπε:
Κάτι τουβλάκια που είχαν μια πράσινη βάση,και έτοιμα δεντράκια και παράθυρα,ποιας μάρκας ήταν?Εκτός από playmobil είχα και μερικά τέτοια όταν ήμουν μικρός!Επίσης η σκεπή ήταν κόκκινη και κατασκευαζόταν από 3 μεγάλα κόκκινα τουβλάκια λεπτά σε πάχος και ορθογώνια.Πάνω από τη σκεπή έμπαιναν και κόκκινα κεραμίδια!Ελπίζω να καταλάβατε ποια λέω!Είναι κλασικά τουβλάκια,αλλά όχι lego,και μου τα είχαν αγοράσει οι δικοί μου την περίοδο 90-92!
Αυτα που λεω ηταν! Ειχε και πρασινες πορτουλες?

Η μητερα μου τα ελεγε ΣΙΚ, δεν θυμαμαι το κουτι ουτε πως μπορει να γραφεται. Ηταν σε διαφορα χρωματα και ουσιαστικα ιδια με τα lego. Ξερει κανεις πως γραφοταν και ποια εταιρεια τα εβγαζε? Ηταν αρκετα δημοφιλη μιας και σαν τουβλακια δεν ηταν διαφορετικης ποιοτητας απο τα lego, απλα δεν ειχαν ανθρωπακια και αξεσουαρ.

Ηταν απο τα πρωτα μου παιχνιδια αρα πρεπει να επαιζαν απο τελη 70-αρχες 80
 
Τέτοια είχα και γω! Θυμάμαι χαρακτηριστικά την πράσινη βάση και τα παράθυρα.

Θα ξανά πάω στο ρετρομάγαζο και θα πάρω και τους υπόλοιπους κωδικούς που έχει απο Panda Toys. Πάλι οχήματα είναι. Ισως αν δεν γίνονταν οι μηνύσεις να συνέχισαν να παράγονται...
 
Kambia είπε:
Τέτοια είχα και γω! Θυμάμαι χαρακτηριστικά την πράσινη βάση και τα παράθυρα.
Θα ξανά πάω στο ρετρομάγαζο και θα πάρω και τους υπόλοιπους κωδικούς που έχει απο Panda Toys. Πάλι οχήματα είναι. Ισως αν δεν γίνονταν οι μηνύσεις να συνέχισαν να παράγονται...
Το τυπου περιπολικο το ειχαν φερει στον αδελφο μου κατα το 87, εγω ηδη ειχα τα ΣΙΚ τοτε (μαλλον απο 82 ή εκει γυρω). Χαρακτηριστικα ηταν η πρασινη βαση, τα παραθυρα και οι πορτουλες, η κοκκινη σκεπη και τα κεκλιμενα κοκκινα κομματια που εμπαιναν σαν επιστεγασμα της καμιναδας ή στην ακρη της σκεπης.
 
Μόλις συναρμολόγησα το τρακτερ

22204.jpg22205.jpg

Η ποιότητάς τους είναι πάρα πολύ καλή και κουμπώνουν τέλεια μεταξύ τους. Οχι σαν κάτι άλλα ψευτοτουβλάκια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
H πόρτα πρέπει να είχε κίτρινο κούφωμα,και να ήταν κόκκινη.Το σπιτάκι,το έφτιαχνα στη μία πλευρά μόνο,και μέσα έβαζα καναπέδες τους οποίους έφτιαχνα από άλλα τουβλάκια.Σε άλλη βάση έφτιαχνα υπνοδωμάτιο,από τουβλάκια (όσο μπορεί να γίνει).Είχε και 2 φιγούρες συνήθως,μια μπλε,και μια κόκκινη, ήταν παρόμοιες με αυτές των lego,αλλά χωρίς χέρια και χωρίς πόδια!
 
Αυτά τα ΣΙΚ ξέρετε από ποια εταιρεία έβγαιναν?Υπάρχει περίπτωση να δούμε κάποια εικόνα από αυτά?
 
thebest20 είπε:
H πόρτα πρέπει να είχε κίτρινο κούφωμα,και να ήταν κόκκινη.Το σπιτάκι,το έφτιαχνα στη μία πλευρά μόνο,και μέσα έβαζα καναπέδες τους οποίους έφτιαχνα από άλλα τουβλάκια.Σε άλλη βάση έφτιαχνα υπνοδωμάτιο,από τουβλάκια (όσο μπορεί να γίνει).Είχε και 2 φιγούρες συνήθως,μια μπλε,και μια κόκκινη, ήταν παρόμοιες με αυτές των lego,αλλά χωρίς χέρια και χωρίς πόδια!
Είναι LEGO. ;)

lego.jpg

lego door.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλά δεν το πιστεύω!!!!!!!!Αυτό είναι!Και να σκεφτείς ότι πρέπει να είναι πολύ παλιό,αλλά κυκλοφορούσε στις αρχές της δεκαετίας του 90.
 
Μερικες ακομα φωτο για τον εμπλουτισμο

του παροντος θρεντ δεν νομιζω να βλαψουν... :D

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


Ολες οι φωτο ειναι απο e-bay
 
Deathshadow είπε:
Σταυρο δικα σου ειναι;
Ειπα κι εγω...δεν θα ρωτησει κανεις......:biglaugh:

Αν ηταν ολα αυτα που εχω ποσταρει σε διαφορα θρεντ, δικα μου....

Θα ημουν το λιγοτερο.... ευτυχισμενος!!!!! :d@redevil :D @redevil:d@redevil

Απλα βρηκα τις φωτο στον μπεη και τις μοιραζομαι μαζι σας. :)
 
Panda που βρεθηκαν σε παλιο βιβλιοπωλειο..

Εχουμε καμια πληροφορια αν εκλεισε αυτη η εταιρια?

P1090706.jpg

P1090707.jpg

P1090710.jpg

P1090714.jpg

Panda Rally Team 2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραία ευρήματα! Είναι ένα όχημα που μετασχηματίζεται ή 2 στο κουτί?

Όσο για την εταιρία μου είχε πει ένας παλιός παιχνιδάς οτι έχει κλείσει.
 
Kambia είπε:
Ωραία ευρήματα! Είναι ένα όχημα που μετασχηματίζεται ή 2 στο κουτί?
Όσο για την εταιρία μου είχε πει ένας παλιός παιχνιδάς οτι έχει κλείσει.
Ενα οχημα...

Ξερεις περιπου ποτε? Αρχες '90?

Γιατι αυτα που εχεις εσυ εχουν λιγο διαφορετικο σημα, ισως τα δικα μου να βγηκαν αργοτερα..
 
Άρα είναι σαν την αντίστοιχη σειρά Lego Creator 3 in 1 μόνο που εδώ έχεις 2 σε 1.

Δε γνωρίζω και δε θυμάμαι κιόλας να μου είπε πότε έκλεισε. Αν με βγάλει ο δρόμος μου σε κείνον τον παιχνιδά θα τον ρωτήσω πάντως.
 
Βρηκα ενα πολυ ωραιο πακετο της Panda. Η κυρια με αφησε και φωτογραφισα τα panda(παντα) :D

Το βρηκα αλλα δεν μπορω να το παρω. :(

Ζητειται ρετροχορηγος :banghead: :banghead: :cry:

PANDA HOSPITAL 2.jpg

PANDA HOSPITAL 3.jpg

PANDA HOSPITAL 4.jpg

PANDA HOSPITAL 5.jpg

PANDA HOSPITAL 6.jpg

PANDA HOSPITAL 1.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα