Pang - World Record [Twin Galaxies]

Εδωσε την απαντηση ο wally αλλα θα πω και γω καποια πραγματα.Καταρχην δεν παρεξηγω κανεναν ουτε καμια αναγνωριση και εξασφαληση ζηταω τον χαβαλε μου κανω και την τρελα μου.Στον κοσμο υπαρχουν εκκατομυρια gamers δεν ειμαι εγω ο μοναδικος και σιγουρα χωρις καμια αμφησβητηση υπαρχουν και καλητεροι απο μενα εννοοιται αυτο που λογικα θα ξεπερνανε τα ρεκορ μου.

Το twin galaxies υπαρχει απο το 1981 ειναι το μοναδικο επισημο μεσο καταγραφης ρεκορ videogames παγκοσμιος και το μοναδικο επισημο με την εγκριση των ρεκορ γκινες.Δεν υπαρχει αλλο επισημο.Καποιες κοινοτητες υπαρχουν αλλα παιζουν χωρις κανονισμους πολλες φορες με cheats με οτι εκδοση mame γουσταρει ο καθενας και γενικα κινουνται σε ερασητεχνικα επιπεδα.

To πρωτο perfect pacman του μεγιστου billy mitchell ολα τα ρεκορ στο donkey kong που γεινονται επικες μαχες και γενικα οτι εχει σχεση επισημα με ρεκορ κινηται μεσα στους κυκλους του twin galaxies.Eιναι τοσο σοβαρα τα πραγματα που μπορει να κανω καποιο ρεκορ και να βγει καποιος απο την νορβηγια π.χ και να αμφισβητηση το ρεκορ μου.Ειμαι υποχρεομενως να ταξιδεψω σε μερος της αμερικης που θα υποδειξουν οι διαιτητες οπως και αυτος που το εχει αμφισβητηση και να κανω το ρεκορ μπροστα σαυτον με μαρτηρες τους διαιτητες.Αν δεν δεχτω να παω το ρεκορ μου διαγραφεται απο το twin galaxies.

Mε το twin galaxies ασχολουμαι απο το 1999 12 χρονια δηλαδη και εχω στηλει μεχρι και βιντεοκασσετα το 2000 με ρεκορ 3.435.460 στο super mario bros που το εκανα στο nes αλλα δυστηχως η κασσετα δεν εφτασε ποτε και λεω δυστηχως γιατι ακομα και σημερα θα ηταν world record και εχω μιλησει ενα σωρος φορες με mail η μεσα στο site με τους διαιτητες και γενικα τους υπευθηνους για διαφορα θεματα οπως και για το θεμα world record.Το ρεκορ μου στο pang π.χ ειναι 3.009.840 και μπορει να υπαρχουν αλλοι 500.000.000 gamers που να το ξεπερνανε το θεμα ομως ειναι οτι στο επισημο μεσο καταγραφης ρεκορ επισημα γραφει το δεικο μου ονομα και το δεικο μου ρεκορ οποτε συμφωνα και με τους υπευθηνους και με τους διαιτητες του twin galaxies μπορω να χρεισημοποιω τον ορο world record.Oποιος κανει ρεκορ και το ονομα του ειναι μεσα στο twin galaxies ειναι επισημα κατοχος world record.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φίλε συγχαρητήρια και εύχομαι σύντομα να δούμε νέο ρεκόρ!

@Saulot: αυτό που είπες είναι ριζικά λάθος. Τι "υποστήριξη από αναγνωρισμένη αρχή" ψάχνεις, το Twin Galaxies υπάρχει 30 χρόνια και είναι μια χαρά αναγνωρισμένο στο community. Ακόμα και το Guiness World Records-Gamer's Edition παίρνει πληροφορίες από εκεί.

Βέβαια θα μπορούσες να αμφισβητήσεις και το ίδιο το Γκίνες με τα ίδια ακριβώς επιχειρήματα: "Βγήκε κάποιος χωρίς υποστήριξη από επίσημη ή αναγνωρισμένη αρχή και μοιράζει παγκόσμια ρεκόρ..."

Πόσο πιό επίσημο το θέλεις, να επιβεβαιώσει το σκορ ο Πρόεδρος της Αμερικής ή ο CEO της Capcom;
 
Ευχαριστω φιλε maddog.
 
Ωραίος φίλε, συγχαρητήρια :cool:
 
@billys : περιεργο αυτο που λες, κοιταξα το tosec με adf που εχω και πραγματι υπαρχουν εκδοσεις που δεν εχουν τα τερατακια.

Στην αρχη νομιζα οτι εχω αδικο, επειδη επαιζα το παιχνιδι σε Α500 με 0,5 ΜΒ στις αρχες της δεκαετιας του '90,

αλλα και μετα που εβαλα +512ΚΒ, παλι δεν θυμαμαι τα τερατακια. Και υπαρχουν adf που δεν τα εχουν.

Οπου και να κοιταξα ομως αναφερεται οτι υπαρχει μια μονο εκδοση.

Εγω νομιζα οτι η επανεκδοση για AGA τα ειχε μεσα.

Δεν ειμαι σιγουρος και επιφυλασομαι μεχρι να το ψαξω καλυτερα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mike, ακριβώς έτσι είναι:

Η μνήμη δεν έχει να κάνει με την εμφάνιση των "τερατακίων". Στο original εμφανίζονται κανονικά, ακόμα και με μισό ΜΒ μνήμης.

Επίσης, έχω την εντύπωση πως εκείνη η "AGA version", είναι μάλλον κάποια απο τις ελάχιστες πειρατικές εκδόσεις που βασίζονται στην original version του Pang για Amiga (αυτή με τα τερατάκια δηλαδή), και που ταυτόχρονα έχει υποστεί το κατάλληλο fixάρισμα απο το αντίστοιχο πειρατικό group, το οποίο απλά την "βάφτισε" έτσι για να δείξει ότι πλέον τρέχει απροβλημάτιστα και στα AGA μοντέλα...

Αυτό ήταν κάποιες φορές το τίμημα των πειρατικών παιχνιδιών (όπως ήταν αναμενόμενο άλλωστε) :

Το να βρεθεί δηλαδή κάποιος με μία ημιτελή, pre-release έκδοση στα χέρια του (τους πειρατές αυτό που τους ένοιαζε περισσότερο, ήταν να είναι το δικό τους group εκείνο που θα κυκλοφορήσει *πρώτο*, και όσο το δυνατόν *γρηγορότερα*, κάποιο παιχνίδι. Το αν είχαν στα χέρια τους σωστή κόπια ή όχι, ερχόταν σε δεύτερη μοίρα).

Αναφέρω χαρακτηριστικά μερικές ακόμα προβληματικές πειρατικές κυκλοφορίες της εποχής, που βασίστηκαν σε pre-release versions: Pacmania, Lost Patrol, και Populous.

Ειδικά το τελευταίο, είχα τρομάξει να προσπαθώ να πείσω τον κόσμο ότι η σπασμένη έκδοση ήταν προβληματική, αλλά δεν με καταλάβαινε κανένας !! (απλούστατα διότι *δεν* ήξεραν πως παίζεται το παιχνίδι, οπότε έπαιζαν νομίζοντας ότι το game "δουλεύει μιά χαρά" :D ).

Βέβαια ορισμένα πειρατικά groups έπαιρναν κάποια στιγμή χαμπάρι ότι η αρχική κυκλοφορία ενός παιχνιδιού (είτε απο το δικό τους group, είτε απο κάποιο "ανταγωνιστικό"), δεν ήταν η "ιδανική", οπότε έκαναν κάποιο μεταγενέστερο, πιό "περιποιημένο" release (όπως πιθανότατα έγινε στην περίπτωση του Pang).

Εν πάση περιπτώσει, το παρόν thread (καθώς και οι φοβερές επιδόσεις του metalcandyman), μου άνοιξαν την όρεξη για να τσεκάρω το Pang στην αυθεντική arcade έκδοση, με την οποία είχα να ασχοληθώ πάρα πολύ καιρό !! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
billy είπε:
Mike, ακριβώς έτσι είναι: Η μνήμη δεν έχει να κάνει με την εμφάνιση των "τερατακίων". Στο original εμφανίζονται κανονικά, ακόμα και με μισό ΜΒ μνήμης.

Επίσης, έχω την εντύπωση πως εκείνη η "AGA version", είναι μάλλον κάποια απο τις ελάχιστες πειρατικές εκδόσεις που βασίζονται στην original version του Pang για Amiga (αυτή με τα τερατάκια δηλαδή), και που ταυτόχρονα έχει υποστεί το κατάλληλο fixάρισμα απο το αντίστοιχο πειρατικό group, το οποίο απλά την "βάφτισε" έτσι για να δείξει ότι πλέον τρέχει απροβλημάτιστα και στα AGA μοντέλα...

Αυτό ήταν κάποιες φορές το τίμημα των πειρατικών παιχνιδιών (όπως ήταν αναμενόμενο άλλωστε) :

Το να βρεθεί δηλαδή κάποιος με μία ημιτελή, pre-release έκδοση στα χέρια του (τους πειρατές αυτό που τους ένοιαζε περισσότερο, ήταν να είναι το δικό τους group εκείνο που θα κυκλοφορήσει *πρώτο*, και όσο το δυνατόν *γρηγορότερα*, κάποιο παιχνίδι. Το αν είχαν στα χέρια τους σωστή κόπια ή όχι, ερχόταν σε δεύτερη μοίρα).

Αναφέρω χαρακτηριστικά μερικές ακόμα προβληματικές πειρατικές κυκλοφορίες της εποχής, που βασίστηκαν σε pre-release versions: Pacmania, Lost Patrol, και Populous.

Ειδικά το τελευταίο, είχα τρομάξει να προσπαθώ να πείσω τον κόσμο ότι η σπασμένη έκδοση ήταν προβληματική, αλλά δεν με καταλάβαινε κανένας !! (απλούστατα διότι *δεν* ήξεραν πως παίζεται το παιχνίδι, οπότε έπαιζαν νομίζοντας ότι το game "δουλεύει μιά χαρά" :D ).

Βέβαια ορισμένα πειρατικά groups έπαιρναν κάποια στιγμή χαμπάρι ότι η αρχική κυκλοφορία ενός παιχνιδιού (είτε απο το δικό τους group, είτε απο κάποιο "ανταγωνιστικό"), δεν ήταν η "ιδανική", οπότε έκαναν κάποιο μεταγενέστερο, πιό "περιποιημένο" release (όπως πιθανότατα έγινε στην περίπτωση του Pang).

Εν πάση περιπτώσει, το παρόν thread (καθώς και οι φοβερές επιδόσεις του metalcandyman), μου άνοιξαν την όρεξη για να τσεκάρω το Pang στην αυθεντική arcade έκδοση, με την οποία είχα να ασχοληθώ πάρα πολύ καιρό !! :)
Οποτε billy εγειναι και κατι καλο μαυτο το θεμα σου ανοιξε η ορεξη για pangΚαλο παιχνιδι φιλε.
 
Πραγματικα μετα απο τοσα χρονια να μαθαινω οτι το Pang στην Amiga ειχε τερατακια ειναι εντυπωσιακο!!

Και στα amigaδικα και στη δικη μου Amiga, δεν πετυχα ποτε εκδοση με "κακους".

Ειχε κυκλοφορησει τετοια "μονοφθαλμη" version στη χωρα μας τοτε?
 
Αυτο το pang με τα τερατακια το ειχα δει και γω πριν πολλα χρονια σε εναν φιλο μου που το ειχε στην amiga.Που το βρηκε ομως και πως εφτασε στα χερια του δεν το ξερω.
 
metalcandyman είπε:
Οποτε billy εγειναι και κατι καλο μαυτο το θεμα σου ανοιξε η ορεξη για pang. Καλο παιχνιδι φιλε.
Χαχαχα - thanks, metalcandyman. :) Θα δοκιμάσω επιπλέον και τα sequels !!

Wally είπε:
Πραγματικα μετα απο τοσα χρονια να μαθαινω οτι το Pang στην Amiga ειχε τερατακια ειναι εντυπωσιακο!!
Και στα amigaδικα και στη δικη μου Amiga, δεν πετυχα ποτε εκδοση με "κακους".

Ειχε κυκλοφορησει τετοια "μονοφθαλμη" version στη χωρα μας τοτε?
Προσωπικά δεν είχα πετύχει πουθενά "μονόφθαλμη" έκδοση στο Ελλάντα που να μην είναι βασισμένη στην ημιτελή pre-release. (Tυχερός ο metalcandyman που είχε φίλο με τέτοια version, μιά και ήταν ελάχιστα -ίσως μόνο ένα ή δύο- τα groups που είχαν σπάσει και διακινήσει την σωστή έκδοση !!).

Εγώ ανακάλυψα τα "τερατάκια" στην A500, ως εξής:

Είχα ένα φίλο ST user την εποχή εκείνη, που με κορόιδευε επειδή η έκδοση του ST ήταν "πιό πλήρης" απο εκείνη της Αmiga !! (προφανώς οι atarοπειρατές είχαν σπάσει την κανονική sales version, αντίθετα με τους amiga συναδέλφους τους).

Μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση αυτή η διαφορά στο gameplay, μιά και πίστευα πως η Ocean δεν ήταν δυνατόν να κάνει τέτοιο διαχωρισμό, ειδικά εφόσον επρόκειτο για ταυτόχρονο release σε αυτά τα δύο μηχανήματα.

Για τον λόγο αυτό, επεδίωξα να δω οπωσδήποτε την original version που είχε κυκλοφορήσει στα καταστήματα για Amiga 500 - και, ω του θαύματος, η έκδοση απεδείχθη πλήρης σε features !! :thumbup: (όποιος την διαθέτει, είτε σε κανονική δισκέττα, είτε σε IPF disk image, μπορεί να την δοκιμάσει για του λόγου το αληθές).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγω ημουν σιγουρος οτι ειχε δυο εκδοσεις, γιατι απο το 1991 μεχρι το 2007 ειχε πετυχει παρα πολλες δισκετες,

απο διαφορετικα ατομα, απο διαφορετικες πολεις και γενικα μη σχετιζομενους μεταξυ τους, που ΟΛΟΙ ειχαν το ιδιο pang.

Και μιλαω για πραγματικα πολλες δισκετες!

Ειχα κατασταλαξει οτι αυτο ειναι το pang στην Α500, μεχρι που το 2007 πηρα μια Α1200 και το επαιξα με whdload και εμεινα

με ανοιχτο το στομα οταν ειδα τους κακους.

Υ.Γ, το οτι το τερματιζω χαλαρα αναφερεται στην διαδεδομενη "χωρις κακους" εκδοση, λετε να με προβληματισει η αλλη?

Θελω να το ξαναπαιξω αμεσα, μου λειπει το παιχνιδι και η πανεμορφη μουσικη του.
 
Πίσω
Μπλουζα