Papercraft [Χειροτεχνίες με χαρτί]

Ναι. Αλλά αν τυπώσεις x 4 το ημισφαίριο που δεν έχει την πύλη, τότε πιστεύω ότι το πρόβλημα λύνεται.

telonio είπε:
Το death star αν τυπωθεί δύο φορές θα είναι λάθος και αυτό γιατί θα υπάρχουν δύο στρογγυλές γούβες. Στην ταινία υπάρχει μόνο μία. Αkmaka έχεις δίκιο, θα είναι μισό.
 
Σήμερα έχω μια Cult φωτογραφική μηχανή σε πραγματικό μέγεθος το μοντέλο X-700!

[edit]dead external link[edit] Οδηγίες υπάρχουν!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
PAPERCRAFT FOR DUMMIES

PAPERCRAFT FOR DUMMIES

Όπως ολοι οι μεγάλοι κλασσικοί καλλιτέχνες, που στο απόγειο της φήμης και της δόξας τους διατηρούσαν σταθερούς μαθητές στους οποίους μετέδιδαν την γνώση χρόνων, έτσι κι εγώ αποφάσισα να μεταλαμπαδεύσω τα ψήγματα εμπειρίας και σοφίας (!) που απέκτησα απο τότε που άρχισα να ασχολούμαι με τις χαρτοκατασκευές (και ναι, όταν εξοικειωθώ με τα linux θα κάνω το ίδιο και για αυτά).

Επειδή κάθε κατασκευή έχει (συνήθως) δικές της συγκεκριμένες οδηγίες εγώ θα προσπαθήσω απλά να δώσω γενικές συμβουλές και κατευθυντήριες γραμμές που ισχύουν λιγο-πολύ σε όλες τις χαρτοκατασκευές.

Υλικά που θα χρειαστείτε για μια επιτυχημένη συνταγή:

-1 Η/Υ

-1 εκτυπωτή

-1 σύνδεση στο διαδίκτυο

-1 σωληνάριο κόλλα (όχι στικ, πιστεύω οτι δεν βολεύει)

- Κόλλες χαρτί μεγέθους Α4. (Τα αποτελέσματα είναι πιο εντυπωσιακά αν χρησιμοποιήσετε πιο σκλήρές κόλλες όπως είναι για παράδειγμα αυτές που χρησιμοποιούνται για εξώφυλλα σε βιβλιοδεσίες)

- Ψαλίδι (φοβερή δουλειά κάνουν τα ψαλιδάκια νυχιών. ΠΡΟΣΟΧΗ: Η συγγραφέας δεν φέρει ευθύνη για τυχόν καταστροφή των προσωπικων αντικειμένων της καλής σας)

- Κοπιδάκι (για τις εσωτερικές κοπές)

- Ένα χαρτονάκι για να ακουμπάτε τα κομμάτια οταν θέλετε να κάνετε μια εσωτερική κοπή με κοπίδι, αλλιώς πάει το τραπεζομάντιλο.

- Χάρακας (Επίσης μικρού μεγέθους)

- Οδοντογλυφίδα (για εκεί που το χέρι δεν φτάνει εκτός αν είναι 5χρονου παιδιού :p )

- Τσιμπιδάκι (επίσης για καταστάσεις που χρειάζονται λεπτοί χειρισμοί. ΠΡΟΣΟΧΗ: Η συγγραφέας δεν φέρει ευθύνη για τυχόν καταστροφή των προσωπικων αντικειμένων της καλής σας)

- Καλάθι αχρήστων σε κοντινή απόσταση

- Ένα οποιοδήποτε κουτι για να βάζετε μέσα τα επιμέρους κομμάτια των κατασκευών σας.

- Αρκετή υπομονή...μην ξεχνάτε οτι στους πολιτισμούς της Ανατολής, οι χαρτοκατασκευές(origami) είναι ένας τρόπος εξάσκησης του πνέυματος και της εσωτερικής ισορροπίας.

Αρχίζουμε;

- Καλό θα ήταν το μέρος οπου δουλεύετε να είναι στοιχειωδώς καθαρό και τακτοποιημένο.Επίσης αφού θα δουλεύετε με κόλλες και ψαλίδια μην αποφασίσετε να φτιάξετε π.χ. το κεφάλι του Darth Vader στην τραπεζαρία με το καλό κοφτό τραπεζομάντιλο της προγιαγιας σας.Δεν θα το ενέκρινε καθολου αυτό.

Πού θα βρούμε κατασκευές;

- Αρκεί να γράψετε "papercraft" στο google και θα βρείτε πολλές κατασκευές που καλύπτουν μια ευρεία θεματολογία. Να σας συστήσω επίσης τις φανταστικές υποδείξεις του φίλου και συμπατριώτη akmakas. Θα τις βρείτε είτε σε μορφή pdf είτε σε μορφή εικόνας. Κάποιες φορες υπάρχει και ένα δευτερο αρχείο με οδηγίες αλλα θα ανακαλύψετε αφου εξοικειωθείτε με το άθλημα οτι οι χαρτοκατασκευές ειναι λίγο-πολύ αυτο-επεξηγηματικές. Βολικό είναι να εχετε ανοιχτό το αρχείο στην οθόνη του υπολογιστή σας για να σιγουρεύεστε οτι προχωράτε σωστά.

Μεγειά τον εκτυπωτή!

- Εκτυπώνουμε όλες τις σελίδες που περιέχει το αρχείο που κατεβάσαμε απο κάποια σελίδα. Επιλέξτε μια μέτρια ποιότητα εκτύπωσης για αρχή (γιατι τα μελάνια είναι και πανάκριβα οπως όλοι γνωρίζουμε και στη αρχή απλά εξασκείστε) αλλά προσοχή!! στις πρόχειρες-γρήγορες ποιότητες υπάρχει κίνδυνος να μην φαίνονται καθάρα οι διακεκομμένες γραμμές στις οποίες πρέπει να διπλώσουμε.

Ακονίστε τα ψαλίδια σας.

-Θα δείτε ανάλογα με το μέγεθος των κομματιών τι ψαλίδι σας βολεύει να χρησιμοποιήσετε.Εγω με αυτό των νυχιών βρήκα την υγειά μου.Ξεχωρίστε τις εργασίες στο μυαλό σας!Για την ώρα μόνο θα κόψετε! Τα κομμένα κομμάτια τα βάζετε στο κουτάκι που αναφέραμε παραπάνω και μην ενδώσετε στον πειρασμό να αρχίσετε να διπλωνετε και να κολλάτε!Αντισταθείτε!

Κόβετε στην εξωτερική πλευρά της γραμμής περιγράμματος για ένα ωραίο αποτέλεσμα...Προσέξτε αν κάποια κομμάτια χρειάζονται εσωτερική κοπή να χρησιμοποιήσετε το κοπιδάκι σας και το χαρτονάκι σας.(οχι πάνω στο γυάλινο τζάμι του γραφείου!Ανατρίχιασα...)Και τα περιττά κομμάτια χαρτιών στο καλάθι των αχρήστων...προσεκτικά γιατί σας βλέπω να ψάχνετε το αριστερό πόδι της Lara Croft στα σκουπίδια.Προσοχή επίσης αν κυκλοφορούν στο σπίτι σας ατακτα σκυλάκια που να έχουν μεγάλη αδυναμία στο χαρτί και που όσο ξύλο κι αν φάνε δεν καταλαβαίνουν οτι δεν...συγνώμη ξεφεύγω απο το θέμα.

Σκίστε τα "διπλώματα".

-Και τώρα αρχίζει το δίπλωμα..Οχι σεντονιών ούτε οδήγησης...Σε γενικές γραμμές διπλώνετε:

α)τα "αυτάκια" κάθε κομματιού..

β)όπου υπάρχει διακεκομμένη γραμμή.Οι διακεκομμένες γραμμές συνήθως είναι δύο τύπων για να καταλαβαίνετε προς ποιά κατευθυνση πρέπει να διπλώνετε.Έτσι υπάρχουν τα mountain folds (η συνηθισμένη διακεκομμένη )και τα valley folds (η διακεκομμένη με βούλες).Απο τα ονόματα και μόνο καταλαβαίνετε πώς πρέπει να είναι το καθένα έτσι?Όποιος δεν καταλαβαίνει ούτε αυτό τον παραπέμπω στην επόμενη μου εκδοτική δουλειά "Papercrafting for the complete idiot". :p

Χρησιμοποιείστε το χαρακάκι σας για τις ευθείες.Οι τσακίσεις χρησιμεύουν για να δώσετε την αίσθηση του όγκου στις κατασκευές σας και να κολλήσετε πιο εύκολα τα κομμάτια.

Μεγάλο "κόλλημα" το papercrafting...

- Προτού αρχίσετε να κολλάτε τα κομμάτια καλό θα είναι να τα "προβάρετε" πρώτα για να δείτε αν ταιριάζουν. Προσοχή!Κολλάτε πρωτα τα επιμέρους κομμάτια (θα καταλάβετε ποια είναι μην ανησυχείτε) και αφού στεγνώσουν τότε κολλάτε το συνολικό μοντέλο.

Να τι κάνω εγώ...Έχω μια οδοντογλυφίδα στην μύτη του σωληναρίου της κόλλας και με αυτήν "παίρνω" λίγη κόλλα κάθε φορά και την απλώνω στο σημείο που πρέπει. Τα στάνταρ σημεία στα οποία βάζουμε κόλλα είναι τα "αυτάκια". Κάποιες φορές υπάρχει ένα διακριτικό σημαδάκι για το σημείο που πρέπει να κολλήσουμε. Αν δεν υπάρχει τότε θα πρέπει να χρησιμοποιήσουμε την κοινή μας λογική.

Έχετε πρόχειρο ένα μολύβι για να πιέζετε εσωτερικά τα κυλινδροειδή σχήματα (συνήθως τα μέλη του σώματος είναι τετοια) όταν τα κολλάτε.Αν μέχρι και ένα μολυβάκι φαίνεται μεγάλο τότε η οδοντογλυφίδα ειναι οτι πρέπει...Και γενικά...Πάντα θα υπάρχει κενό στην κατασκευή σας για να μπεί μια οδοντογλυφίδα και να βοηθήσει την κατάσταση.(δεν ξέρω αν είμαι κατανοητή σε αυτό το σημείο...παρακαλώ συγχωρήστε με δεν ξερω πως αλλιώς να το περιγράψω!)

Αν έχετε κόλλες στα χέρια σας σε κάποια φάση πρώτα καθαρίστε τα και μετά συνεχίστε αλλιώς θα χαλάσετε την κατασκευή με σημάδια κλπ.Μην βαριέστε είπα!

Μας ζάλισες...

-Κάποια tips για το φινίρισμα...Στα σημεία που κολλάμε ενδεχομένως να υπάρχουν διχρωμίες...Παίρνουμε εναν μαρκαδόρο αντίστοιχου χρώματος και "διορθώνουμε" προσεκτικά..Επίσης για τους πιο ψαγμένους φαντάζομαι οτι θα κυκλοφορεί και σπρέι για λουστράρισμα αλλα δεν έχω κατι συγκεκριμένο υποψιν μου. Οι αρχάριοι ας βρούν ενα εύκολο μοντέλο για να ξεκινήσουν...Ας πούμε αυτό...

Υ.Γ. Έλεγα να βάλω και φωτογραφίες αλλα βαριέμαι επι του παρόντος...Ίσως στην revised edition! LOL
 
Άψογη......

Χαίρομαι πολύ arduinna που ασχολείσαι με το θέμα και πραγματικά μένω άναυδος από το ποστ σου... :thumbup:

Οι οδηγίες σου είναι πράγματι απαραίτητες για όσους ασχολούνται....Μπράβο arduinna συγχαρητήρια...

Ψηφίζω υπέρ στο Rep Power σου! ;)
 
Αυτο μαλιστα ! Ενας οδηγος απο την αρχη ως το τελος. Τωρα μπορω και εγω :D (καλα ισως να περιμενω το "Papercrafting for the complete idiot"...)

Οσο για το υφος γραφης, που το βρισκεις τοσο κεφι ηθελα να ξερα - και παλι μπραβο Αρδουιν - παντα τετοια. :)
 
Arduinna είπε:
μην αποφασίσετε να φτιάξετε π.χ. το κεφάλι του Darth Vader στην τραπεζαρία με το καλό κοφτό τραπεζομάντιλο της προγιαγιας σας.Δεν θα το ενέκρινε καθολου αυτό.
arduinna....Αν ζούσε η προγιαγιά μου δεν νομίζω να ήταν σε θέση να το καταλάβει...120 χρονών...χε χε :D :D :D
 
Παιδιά είναι απίθανα τα όσα έχετε βρει!!!!
 
Στο πνεύμα των ημερών

[edit]dead imageshack photo[edit]

Ένα Χριστουγεννιάτικο δέντρο που μπορεί να σας ταλαιπωρήσει λιγάκι

αλλά αξίζει τον κόπο... :) Enjoy
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το κατέβασα κιόλας..Πολύ ωραίο arduinna ζωντάνεψες το thread....
 
Αδελφούλα με πρόλαβες πάλι!!!Christmas spirit.Well done :thumbup: :thumbup:
 
Ξεχάστηκε η ενότητα λίγο αλλά τώρα θα πάρουν φωτιά τα μόντεμ..Λοιπόν τί έχουμε?........Έχουμε ένα πολύ καλό Papercraft από το Scoda fabia,Το πρόσωπο ενός βρικόλακα (Ταιριάζει και τώρα στις απόκριες ) υπό αρκετά μεγάλη κλίμακα,και μια γυναικεία χειροτεχνία με όνομα The Festival of Dolls in Hina Matsuri.......

Μπορείτε να τα κατεβάσετε από εδω [edit]dead external link[edit].... :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο Akmaka δώσε "τροφή"! Να σου πω την αλήθεια φίλε, προσπάθησα να κάνω κανα δυο απο αυτά που μας έδωσες αλλα δεν έχω την απαιτούμενη υπομονή.

Να προσφέρω και εγω το μοναδικό papercraft που έχω αν και νομίζω θα σας αφήσει παγερά αδιάφορους. Το χάρτινο μοντέλο απο το αγαπημένο μου αμαξάκι Peugeot 106 Gti! Πανεύκολο, να φανταστείτε ακόμα και εγω το κατάφερα!

[edit]dead external link[edit]

Αν πάτε στην αρχική σελίδα του site θα βρείτε papercraft και απο άλλα αυτοκίνητα.

[edit]dead external link[edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο akmakas,telonio!!! :thumbup: :thumbup: Ειδικά το papercraft:"The Festival of Dolls in Hina Matsuri", είναι όλα τα λεφτά!!! (Αχ βρε akmakas ξέρεις την τρέλα μου...) ;)
 
Done....telonie τα κατέβασα και προστέθηκαν στην συλλογή μου σωστός :thumbup: !Εγώ προσωπικά ασφαλώς και δεν φτιάχνω κάθε μέρα αλλά μου αρέσει να τα μαζεύω και όταν μου έρθει όρεξη να τα πιάσω..Από χειροτεχνίες έχω περίπου 5 GB αυτή την στιγμή και πολλές από αυτές είναι άκρως επαγγελματικές χειροτεχνίες με εκατοντάδες κομμάτια και ονειρικά αποτελέσματα.... :) Το βράδυ θα ανεβάσω και άλλα καλούδια!
 
Το επόμενο dowload σας είναι μια έκπληξη..ένα βιβλίο με φοβερές χειροτεχνίες πολύ πρωτότυπες...Είναι λίγο μεγάλο αλλά αξίζει..Το κατεβάζετε από εδώ. [edit]dead external link[edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ειχα κατεβασει παλια απο το site του Sonic Adventures 2 για DS , papercrafts απο τα ζωακια που εβρισκες,

ειχα φτιαξει κανα 2-3 (παλουκι ηταν το κουνελακι) αλλα μου τα ειχε παρει η πρωην....

[edit] Greeklish τα οποια απαγορευονται απο τους κανονισμους! [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχω δωράκια για τους Sonic, [edit]dead external link[edit] (SpongeBob Squarepants, [edit]dead external link[edit] Star Trek, [edit]dead external link[edit]), Arcade και Looney Tunes lovers. Enjoy!!! :)

















looney tunes Martian 2.jpg

looney tunes Martian.jpg

PA-Robotron.jpg

PA-Pacman.jpg

PA-Gravitar.jpg

PA-Defender.jpg

PA-Tempest.jpg

PA-Gauntlet.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
keropi είπε:
ειχα κατεβασει παλια απο το site του Sonic Adventures 2 για DS , papercrafts απο τα ζωακια που εβρισκες,ειχα φτιαξει κανα 2-3 (παλουκι ηταν το κουνελακι) αλλα μου τα ειχε παρει η πρωην....

[edit] Greeklish τα οποια απαγορευονται απο τους κανονισμους! [edit]

Πάλι καλά που σου πήρε τα ζωάκια και δεν σου βούτηξε τίποτα Amigas.

Φτηνά την γλύτωσες!!!!!!!:biglaugh: :biglaugh:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα