[Parker] Αναζήτηση παλιού επιτραπέζιου: Σταφυλοπαγίδα - Grape Escape

krem13

RetroNuts!
Joined
11 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.520
Αντιδράσεις
59
ψάχνω να βρω πληροφορίες για ένα σχετικά παλιό επιτραπέζιο που είχε περάσει πριν μερικά χρόνια από τα χέρια μου (δυστυχώς δεν το έχω πιά :cry: ).

Αυτό που θυμάμαι είναι ότι έφτιαχνες σε ένα καλούπι σταφυλάνθρωπους από πλαστελίνη και έπρεπε να φτάσεις πρώτος στο τέρμα αποφεύγοντας τις παγίδες που υπήρχαν στο ταμπλό όπως μία μπότα που σε έλιωνε,κάτι σαν μαχαίρι που σε έκοβε κ.α Για περισσότερη βοήθεια να πω ότι οι παγίδες ήταν κανονικές κατασκευές (όχι ζωγραφιές στο ταμπλό) τις οποίες έπρεπε να τοποθετήσεις σε συγκεκριμένα σημεία.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
krem13 είπε:
ψάχνω να βρω πληροφορίες για ένα σχετικά παλιό επιτραπέζιο που είχε περάσει πριν μερικά χρόνια από τα χέρια μου (δυστυχώς δεν το έχω πιά :cry: ).
Αυτό που θυμάμαι είναι ότι έφτιαχνες σε ένα καλούπι σταφυλάνθρωπους από πλαστελίνη και έπρεπε να φτάσεις πρώτος στο τέρμα αποφεύγοντας τις παγίδες που υπήρχαν στο ταμπλό όπως μία μπότα που σε έλιωνε,κάτι σαν μαχαίρι που σε έκοβε κ.α Για περισσότερη βοήθεια να πω ότι οι παγίδες ήταν κανονικές κατασκευές (όχι ζωγραφιές στο ταμπλό) τις οποίες έπρεπε να τοποθετήσεις σε συγκεκριμένα σημεία.
Grape%20Escape%20G123.jpg


Σιγουρα αυτο λες εγω το ειχα και τωρα ποια οχιιιιι και το θελω πολυ ξανα :cry:
 
ναι αυτό είναι (ήταν φοβερό παιχνίδι)! τώρα που το βλέπω μου έρχεται να βάλω τα :cry: που άφησα τη μάνα μου να το πετάξει! υπάρχει κάποιος που ξέρει που μπορω να το βρω?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το είχα αυτό! Ήταν από τα αγαπημένα μου όταν ήμουν μικρός. Ποιος σκουπιδότοπος το τρώει και το δικό μου...

Είχα και ένα παρόμοιο που έφτιαχνες ζουζούνια απο πλαστελίνη και αν έχανες στα έλιωνε ένα χέρι. Ζουζουνομαχίες νομίζω το έλεγαν.
 
To είχα!!! Πολύ ωραίο παιχνίδι!! :)

Δυστυχώς δεν έχει μείνει τίποτα :(
 
Grape Escape


Επίσης ένα άλλο παρόμοιο παιχνίδι ήταν το splat πιο απλό σε σχέση με το grape escape!

[edit] dead video [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
υπαρχει η διαφημιση στα ελληνικα :

Σταφυλοπαγίδα Διαφήμιση - Grape escape commercial


το παιχνιδι αυτο λεγοταν "σταφυλοπαγιδα"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο! Έντυπωσιάστηκα!!! Το είχα ξεχάσει τελείως αυτό το παιχνίδι! Δεν το είχα ποτέ, αλλά από τη διαφήμιση φαινόταν πολύ διασκεδαστικό!!!
 
Η Σταφυλοπαγίδα ήταν ο μεγαλύτερος καημός μου ως παιδί! Το ήθελα τόσο πολύ και το ζητούσα στις γιορτές από τους γονείς μου και απ'τη νονά μου, αλλά τελικά κατέληγα είτε με το "Μην ξυπνήσεις το μπαμπά", είτε με τα "Τουβλογκρεμίσματα". Εν ολίγοις, όσο κι αν γκρίνιαζα, ποτέ δεν κατάφερα να παίξω με αυτό, ούτε καν να το δω έστω και μια φορά από κοντά... Ζήλευα απίστευτα όποιον το είχε και όποιον είχε παίξει με αυτό, ακόμα και τον αδερφό μου που το χε παίξει σε ένα πάρτι. Είχα επηρεαστεί απίστευτα από την παραπάνω διαφήμιση, την οποία θυμόμουν ακόμη! Ποιός ξέρει; Ίσως καταφέρω ακόμα και σε αυτή την ηλικία να παίξω, ποτέ δεν είναι αργά!
 
nwntas συμφωνώ! Κι εγώ το ίδιο σκέφτομαι για τα παιχνίδια που αναζητώ! Ποτέ δεν είναι αργά!!! Ανοίγω τα κουτιά με την ίδια παιδική χαρά που είχα πριν από πολλά χρόνια!!! Σου εύχομαι να το βρεις σύντομα και να μας καλέσεις να παίξουμε!! ;)
 
Σ΄ευχαριστούμε didie!! Μπήκα σε πειρασμό τώρα!! Σίγουρα θα ενδιαφερθούν αρκετοί μιας και το συνολικό κόστος, θα μπορούσα να πω, πως μας το επιτρέπει!! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
απο τα πιο ολοκληρωμενα επιτραπεζια..με επιδεξιοτητα και καλο σεναριο..
 
Υπάρχει ακόμα στο πατρικό μου!!!μόνο τα play doh εχουν ξεραθει τελειως...
 
έχει αναφορά στο νέο video του board james (avgn) :D

εδώ
 
Φρεσκο ρετροαποκτημα...μυριζει σταφυλι λεμε... :D

Το Κουτι

DSC02821.jpg

Η πισω οψη του κουτιου


DSC02824.jpg

Οδηγιες Συναρμολογησης

DSC02822.jpg

Οδηγιες Παιχνιδιου

DSC02823.jpg

Περιεχομενο

DSC02825.jpg

Τελικα αυτο το "εμπορικο" οποτε παω ολο

εκπληξεις ειναι γεματο! :D
 
καλησπέρα Σταυρο από που το πηρες;;
 
Πού το θυμηθήκατε αυτό το παιχνίδι! Έφτιαχνες τις φατσούλες με πλαστελίνη και έπαιζες. Δεν είχα αγοράσει ούτε είχα παίξει αυτό το παιχνίδι, πάντως είχε πλάκα...
 
atsalakwti@ είπε:
καλησπέρα Σταυρο από που το πηρες;;
Οπως θα διαπιστωσες ειναι περσινο ευρημα... :)

Αν μενεις Αθηνα και δεν γνωριζεις το Monastir Mall...τοτε χανεις ευκαιριες καραμπινατες!!! :D
 
Πίσω
Μπλουζα