PC Master - Εξώφυλλα 5.25 δισκετών (56K no!)

Μέχρι πρόσφατα τις είχα όλλες!!!! απίστευτα πράματα...
 
Nemo είπε:

Μερικά που βρήκα έτσι πρόχειρα
μια και εχουν <<πεσει>>



ΥΓ bonus η 3 1/2 δισκετα του Ram που παραδοξως διασωθηκε ( η επικαλυπτομενη PCM διασκετα εχει κατεστραμμενη την ετικετα )

15612.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι μου θύμησες wally! Δεν είχα χάσει τεύχος και δισκέτα και μερικές απο αυτές(μην πω όλες) που έχεις βάλει στις φωτογραφίες τις είχα...

Δυστυχώς δεν μου έχει μείνει καμία καθώς όταν άλλαζα υπολογιστή σαν άμυαλο παϊδάκι :) που ήμουν τις πετούσα.
 
LIBAVIUS είπε:
Σ'ευχαριστώ manos426f για τις πολύτιμες πληροφορίες.Νομίζω ότι κατάφερα να εμφανίσω τις εικόνες . Προσέχτε το επίκαιρο παιχνίδι της δισκέτας του τεύχους 49. Ήθελα νά'ξερα όταν εμείς φτιάχναμε παιχνίδι με τον μεγάλο στρατηλάτη οι σκοπιανοί είχαν δει υπολογιστή;Επίσης πληροφοριακά σας ενημερώνω πως έχω έναν υπολογιστή με drive 5.25 το οποίο δουλεύει μια χαρά!!

Και σαν νοσταλγός που και που βάζω καμιά εύκαμπτη δισκέτα και φορτώνω προγράμματα εποχής ... Αξέχαστες εποχές πράγματι !!!

picture.php
picture.php
Τρεις δισκετούλες είναι αρκετές για να ξαναζωντανέψουν αναμνήσεις περασμένων ετών.....

Tότε τα shareware και τα demos ήταν πολύ διαδεδομένα και λιώναμε το κάθε παιχνίδι ... όχι όπως σήμερα που υπάρχει αυτός ο τεράστιος όγκος με παιχνίδια (και ιδίως μέσω διαδικτύου).

Tabular Worlds....

Cyberdogs διπλό και ατελείωτο λίωσιμο με τον αδερφό μου ... δύο γαϊδούρια να μαλώνουν μπροστά σ'ένα πληκτρολόγιο

Και το "ηλίθιο" darker που με παίδευε μέχρι να το τρέξω (σε άλλο pc :( )

Maddog είπε:
Άμα την τσακίσεις λίγο, δεν μπαίνει; :p
:) Εννοείται !

Κάπου μέσα το Pcmaster μάλιστα είχε δωθεί μια τέτοια απάντηση.

Στην αλληλογραφία δεν θυμάμαι ακριβώς...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φίλε nikdev το Darker ήταν το πρώτο τρισδιάστατο παιχνίδι που έπαιξα σε PC και πραγματικά με παίδεψε κι εμένα διότι είχε απαιτήσεις σε hardware της εποχής
 
Και μια ακομα .... (αν δεν καω λαθος)η τελευταια δισκετα πριν να γινει το συνοδευτικο CD ....

29nigx5.jpg


pcmdisk67.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πολυ ωραιες, μπραβο στους uploaders. εαν ηταν δυνατο και καποια στιγμη να ανεβαιναν images παλιων δισκετων και CD του pcmaster καπου μαζι με τα scans

θα ηταν υπεροχα
 
Εχουν ακομα αρκετα ρετρο-εντυπα σειρα αλλα αν υπαρξουν φιλοι που εχουν στην κατοχη τους τις δισκετες, ενα τηλεφωνο στην Compupress μπορουμε να παρουμε.

Να τα ψηφιοποιησουμε, να τα ανεβασουμε και να τα δωσουμε φυσικα και στην εταιρεια.


O Νεστωρ της κοινοτητας, ο φιλτατος Nemo, μου υπενθυμισε για αλλη μια φορα οτι τα περιεχομενα ολων των δισκετων του PC Master, ειχαν κυκλοφορησει σε CD που περιειχετο στο τευχος του PC Master Νοεμβριου 1997.

To CD ειναι στη κατοχη μελων της κοινοτητας αρα για να ανεβει πρεπει να μιλησουμε πρωτα με Compupress να δουμε αν μας το επιτρεπει. Απο Σεπτεμβρη...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally είπε:
O Νεστωρ της κοινοτητας, ο φιλτατος Nemo, μου υπενθυμισε για αλλη μια φορα οτι τα περιεχομενα ολων των δισκετων του PC Master, ειχαν κυκλοφορησει σε CD που περιειχετο στο τευχος του PC Master Νοεμβριου 1997.
Πολυ καλα νεα, αν και ενα ψηφιακο αντιγραφο μεσω καποιου καλου προγραμματος, πχ του WinImage, και επαληθευση των δεδομενων απο δυο-τρια ατομα τις ιδιας δισκετας, θα ηταν ακομα καλυτερο. Δυστηχως οι δισκετες εχουν την ταση να "ψοφανε" απροειδοποιητα, και ο χρονος κυλα..
 
Wally είπε:
O Νεστωρ της κοινοτητας, ο φιλτατος Nemo, μου υπενθυμισε για αλλη μια φορα οτι τα περιεχομενα ολων των δισκετων του PC Master, ειχαν κυκλοφορησει σε CD που περιειχετο στο τευχος του PC Master Νοεμβριου 1997.
To CD ειναι στη κατοχη μελων της κοινοτητας αρα για να ανεβει πρεπει να μιλησουμε πρωτα με Compupress να δουμε αν μας το επιτρεπει. Απο Σεπτεμβρη...
πςς φοβερα. καλο θα ηταν παντως να αφησουν να ανεβουν ολα τα συνοδευτικα μεχρι το 150 ωστε να γινει ενα πληρες αρχειο.
 
θέλω να ευχαριστήσω τον χρήστη wally για τις υπέροχες αναμνήσεις που μου ξύπνησε από το περιοδικό,αυτό που θυμάμαι είναι ένα παιχνίδι της εποχής τον δεινοσαύων ,εαν θυμάμαι καλά ήταν platform games οπου προσπαθούσες να ανάψεις φωτιές.υπάρχει περίπτωση να βρεθουν αυτά τα παιχνίδια σε εξομοίωση οπως αυτα των παιχνιδομηχανών;αφου έγραψα το μήνυμα κοίταξα τις δισκέτες,πρέπει να ήταν το dinoeggs το παιχνίδι.
 
ψαχνω την δισκετα Νο 39...

περιεχει ενα προγραμμα δικο μου,το HOURS ...

αν καποιος την εχει θα το ηθελα,για συναισθηματικους λογους :)

και φυσικα ψαχνω και το τευχος...
 
darkpower είπε:
ψαχνω την δισκετα Νο 39...
περιεχει ενα προγραμμα δικο μου,το HOURS ...

αν καποιος την εχει θα το ηθελα,για συναισθηματικους λογους :)

και φυσικα ψαχνω και το τευχος...
Ολες οι δισκετες που εχουν δωθει υπαρχουν >>>> εδω ως πακετο .

Το δε τευχος 39 μπορειτε να το βρειτε ψηφιοποιημενο στο DVD του PCmaster του περασμενου Ιουλιου - τευχος 285 ή

εδω
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
darkpower είπε:
Παρακαλω

btw με εκεινα τα Ηλεκτρονική & Computer [Εξώφυλλα] ???

darkpower είπε:
ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΠΟΥ ΜΕ ΕΚΑΝΕ ΝΑ ΠΟΡΩΘΩ ΜΕ ΤΟΥΣΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ...ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΜΟΥ ΒΓΗΚΕ ΣΕ ΚΑΛΟ...ΤΟ ΘΥΜΑΣΤΕ ?

...

(KAΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΤHN ΥΛΗ ΤΟΥΣ...)
Μπορουμε να ελπιζουμε σε καμια φωτο απο τις σελιδες με τα περιεχομενα των περιοδικων ,οταν θα ειναι εφικτο/υπαρχει χρονος ????
 
εχω κανει ηδη μια προσπαθεια "σκαναρισματος" για το 1ο τευχος με το νεο μου κινητο,και βλεπω οτι με λιγη προσοχη και σωστο φωτισμο θα ειναι εφικτο να τα "σκαναρω" και να τα ανεβασω... #)
 
Nemo είπε:
Ολες οι δισκετες που εχουν δωθει υπαρχουν >>>> εδω ως πακετο
Εκπληκτική δουλειά, μπράβο στα παιδιά.

Συμβουλή: καλύτερα τρέξετε τα στο DOSBox :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα