PC->TV μέσω HDMI, πρόβλημα στον ήχο

Other_Reality είπε:
Απλά διώχνεις την εικόνα με VGA/HDMI και τον ήχο απο stereo jack σε RCA για το στερεο. (Άν έχεις οπτική, και έχει και η κάρτα ήχου ακόμα καλύτερα)
Αν εννοοείς VGA->HDMI τότε θα είναι κακή επιλογή. Μπορείς άνετα να συνδέσεις HDMI->HDMI και να έχεις ήχο από τη motherboard, είτε με mini-jack είτε με οπτική (αν υπάρχει) και απλά ρυθμίζεις από τα Windows από που θα βγαίνει ο ήχος. Στο PC μου έχω και οπτική σε ενισχυτή και mini-jack σε ασύρματα ακουστικά, και αλλάζω από τα audio properties όποτε χρειαστεί.

Τέσπα, το συγκεκριμένο πρόβλημα έχει λυθεί, απλά ήθελα να επισημάνω ότι δεν χρειάζεται να χρησιμοποιηθεί η VGA έξοδος για να υπάρχει ήχος από motherboard.
 
Εννούσα VGA ή HDMI βασικά (σε περίπτωση που δέν υπήρχε η δυνατότητα για HDMI γενικά είτε στην τηλεόραση είτε απο το PC) Φυσικά είναι καλύτερη η HDMI λύση. Παλαιότερα όμως, εγώ χρησιμοποιούσα VGA (σε vga in φυσικά χωρίς adapter) και οπτική, και είχα πάντα άριστη εικόνα και ήχο στην τότε plasma τηλεόραση μου. Πλέον συνδέω μόνο το laptop μου, με μονάχα το HDMI, και έχω πάρει την optical out της τηλεόρασης για τον ενισχυτή, οπότε παίρνω πάντα τον καλύτερο ήχο σε ότι έχω συνδεδεμένο πάνω της (PS3, PC, dvd κλπ)
 
Α, οκ. Βέβαια με VGA δεν υπάρχει εναλλακτική έτσι κι αλλιώς, αφού ήχος από VGA δεν υπάρχει, θα πρέπει να συνδέσεις τον ήχο ξεχωριστά.
 
Πίσω
Μπλουζα