PCI Express κάρτα για SATA δίσκους.

Επειδή χρησιμοποιώ 2 WD Green του 1ΤΒ, έναν για το OS και έναν για external storage, απλά να σχολιάσω αντίθετα με τις εμπειρίες του keropi ότι στο δικό μου σύστημα (Win7 32) δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα να μπει και να επανέλθει από sleep mode.

Και οι θερμοκρασίες είναι όντως αισθητά χαμηλότερες από τους άλλους WD και Seagate που έχω online ή έχουν περάσει από τα χέρια μου παλιότερα, χωρίς να έχω πρόβλημα επιδόσεων (αναφέρομαι σε sustained πραγματικές ταχύτητες μεταφοράς από 50-60 MB/sec για μεγαλομεσαία αρχεία, μια ταχύτητα που είναι απόλυτα αντίστοιχη με ότι έβλεπα και στους κλασσικούς 7200 rpm δίσκους που έχω. Ταχύτητες που διατηρούνται μια χαρά ακόμα και στην εφάπαξ μεταφορά 50 GB δεδομένων).

Νομίζω ότι πρόκειται για έναν άριστο συμβιβασμό κόστους/απόδοσης, ειδικά για storage δίσκους.
 
θα διαφωνήσω για τις θερμοκρασίες. Ίσως έχεις άλλο green maddog, αλλά εγώ που τους έχω και τους φυσάει ανεμηστήρας , έχει 2-3 βαθμούς διαφορά με τους πανγρήγορους 7200rpm Seagate...

εμένα είναι ένας από τους εντελώς καινούριους τους EARS 5400-7200rpm, 64MB cache και advanced format...

Επίσης όσοι διάβασα με αυτό το πρόβλημα έχουν 64bit windows...

Εμένα πάντως μου έκανε την χείριστη εντύπωση, σύντομα θα είναι offline με backups
 
Τελικά από όσα λέτε κατάλαβα ότι μάλλον προσπαθώ να συμβιβάσω τα ασυμβίβαστα. Δεν τη γλυτώνω τη φάση με τα δύο μηχανήματα τελικά, από ότι διάβασα στα γραφόμενά σας.

Ο χώρος μου δεν χωράει πια τόσα pcs. Οπότε αναγκαστικά ένα για gaming και ένα για file server όπου, όμως, θα λειτουργεί 24/7.

Για να δούμε που θα καταλήξει το πράγμα. Και νόμιζα ότι ήταν πολύ απλά τα πράγματα, βάλε μέσα τις κάρτες, στήσε τους δίσκους, βάλτο μπρος και καθάρισες...!!!!!!!.....
 
@pooky

hehe. Δεν είναι κονσόλα ο file server. Θέλει λίγη δουλειά. Π.χ. εάν το βάλεις κάτω απο Linux πρέπει να παραμετροποιήσεις το samba. Δεν είναι και τρομερά περίπλοκο.
 
Divined μόνο το τελευταίο χρόνο ασχολούμαι με κονσόλες!!!!

Μην ανησυχείς, με λίγο διάβασμα και πολλές ερωτήσεις σε fora (όπως σας πρήζω και εδώ) βρίσκεται η καλύτερη λύση!!!!!!!!!!!!!!!

Αυτό που μου κάνει τη μεγαλύτερη εντύπωση πάντως, είναι η διαφορά απόψεων μεταξύ των καλών φίλων εδώ και κάποιων άλλων στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού. Καλά εκεί ακολουθούν το κανόνα "το μέγεθος μετράει" αλλά εξαίρεση δεν έχει;
 
Για δες αυτό. Κατι τέτοιο θες εις διπλούν :D . Ούτως ή αλλως, αυτό που θες να κανεις θα φτάσει ανετα τα 3 χιλιάρικα. Με το συγκεκριμένο θα εχεις και χαμηλή κατανάλωση ρευματος, κατι που πρέπει να λάβεις υπόψη σου για το 24/7 που αναφέρεις πιο πανω.

EDIT1: @Pooky, δες κι αυτό! Εχει 8 Sata ports, δέχεται και δίσκους SAS (Serial Attached Scsi), υποστηρίζει Raid 5, ειναι PCIe, και προπαντός είναι Adaptec και μαλιστα σε καταπληκτική τιμή γι'αυτά που προσφέρει, κατα τη γνώμη μου. Με 8 δίσκους των 2TB εχεις πιάσει τα 16ΤΒ!!. Βαζεις κι αλλους 1-2 και εχεις Raid5 με 1 ή 2 hotspares. Εάν βαλεις δίσκους SAS (ειναι πιο ακριβοί απο τους 2.5" SATA), καλύτερα να είναι 2.5" στις 10.000 στροφές. ΥΠΕΡΤΑΧΥΤΗΤΑ!! Rygar speakin'! Τετοια δουλεύουμε εδώ περα.

EDIT2: 1300 ευρά θες για τους δίσκους πάντως. :D Στο εργοστάσιο δουλεύουμε με green WD χωρίς πρόβλημα μεχρι τώρα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
pooky απο οτι καταλαβαίνω η οικονομική σου επιφάνεια επιτρέπει ακριβές λύσεις.

Οπότε....

σου προτείνω αυτό εδώ να τελειώνεις όμορφα και ωραία.

Υπάρχει και αυτό επίσης. Είναι και τα 2 πανέμορφα και μπορούν να μπούν και πάνω σε γραφείο.

Εχω ψωνίσει απο αυτούς 4-5 φορές και είναι πολύ συνεπείς.

Εγώ σκοπεύω να πάρω το 5άρι. Νομίζω οτι θα με καλύψει απόλυτα.

Πάρε καλυτερα 2 τέτοια εξωτερικά γιατί οι controllers είναι εντελώς πεταμένα λ7 λόγω της ταχείας ανάπτυξης των μέσων

αποθήκευσης.

Το 8άρι παίρνει 8 δίσκους απο 2ΤΒ. Μάνι μάνι 16TB. Φτιάχνεις και ένα φτηνό PC με esata ports και είσαι κομπλέ.

Μην πάρεις σε καμία περίπτωση Factory Default λύσεις διότι είναι πανάκριβες και δεν είναι 100% customizable.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rygar και Seaside σας ευχαριστώ.

Ως προς το κόστος, σίγουρα η όποια λύση (από τη στιγμή που μίλησα για PCI-e controllers) και τόσους δίσκους θα είναι στα 2500+ οπότε μέσα πέσατε.

Τώρα, ως προς αυτά που προτείνετε είναι πολύ καλές λύσεις.

Από σκληρούς δεν με ενδιαφέρει κάτι που να είναι blazing fast, εδώ με τον green κάνω τα πάντα και από ταχύτητα (για μηχανικό δίσκο πάντα) είναι αξιοπρεπέστατος. Οπότε οι δίσκοι είναι μονόδρομος μάλιστα το μοντέλο που παρέθεσε ο Rygar είναι ότι πρέπει.

Τώρα, αυτοί οι δίσκοι σε συνδυασμό με μια συσκευή όπως αυτή που έδωσε ο Seaside ακούγεται αξιοπρεπέστατος συνδυασμός!!!!!! Μπορείς να τη συνδέσεις και σε όποιο pc εσύ θες, έχει ικανοποιητικότατη ψύξη και ο θόρυβος θα πρέπει να είναι ελάχιστος!!!!

ΟΚ, για τη χωρητικότητα δεν θα τα χαλάσουμε, ας είναι 8 αντί 10 οι δίσκοι, άλλωστε φτάνουν και περισσεύουν.

Χίλια ευχαριστώ!!!!!!!!!!!!!
 
Μην πάρεις επίσης Black σειρα WD (οχι οτι δεν είναι καλοί), ταχύτατοι είναι

απλά σηκώνουν 40άρες - 45άρες για πλάκα.

Χαίρομαι που σε βοήθησα. Εαν αποφασίσεις να πάρεις το Case που σου έδειξα

οτι θες ρώτα για αυτό το site.
 
Οι black είναι φοβεροί δίσκοι και με 5 χρόνια εγγύηση, αλλά για τέτοια χρήση δεν θα τους έβαζα ποτέ, όπως πολύ καλά είπες. Είχα black και τα καλοκαίρια ανέβαζε θερμοκρασίες σαν τον Hulk Hogan στις μεγάλες τσαντίλες του. Βέβαια ο παράγοντας είναι περισσότερο ψυχολογικός, αν πάθαιναν κάτι σιγά μην είχαν 5 χρονάκια εγγύηση να τους ακολουθεί, αλλά εδώ δεν κάνουν.

Το 8άρι κουτί δυστυχώς είναι out of stock αλλά σαν λύση είναι εξαιρετική.
 
pooky(1) είπε:
Οι black είναι φοβεροί δίσκοι και με 5 χρόνια εγγύηση, αλλά για τέτοια χρήση δεν θα τους έβαζα ποτέ, όπως πολύ καλά είπες. Είχα black και τα καλοκαίρια ανέβαζε θερμοκρασίες σαν τον Hulk Hogan στις μεγάλες τσαντίλες του. Βέβαια ο παράγοντας είναι περισσότερο ψυχολογικός, αν πάθαιναν κάτι σιγά μην είχαν 5 χρονάκια εγγύηση να τους ακολουθεί, αλλά εδώ δεν κάνουν.
Το 8άρι κουτί δυστυχώς είναι out of stock αλλά σαν λύση είναι εξαιρετική.
Θα φέρουν σε λίγο καιρό. Εχει μικρή διαφορά τιμής με το 5άρι και μεγάλη

ζήτηση.

Επίσης κάτι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ βασικό. Το τροφοδοτικό αυτού του κουτιού αλλάζει αν θες και σε μεγαλύτερο. Ειναι Micro ΑΤΧ Standard, έχουν βγει μέχρι και 400WATT τέτοια. To τροφοδοτικό τώρα στο 5άρι case είναι 1U Μini - ITX Type και υπάρχουν μεχρι και 550WATT σε αυτό.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ καλό που αλλάζει το τροφοδοτικό!!!!! Θεωρητικά το case θα παραμείνει αθάνατο!!!!!

Μάλλον έκλεισε.

Seaside έχεις παραγγείλει, είπες από το site αυτό; Είναι εντάξει με τις αποστολές Ελλάδα;
 
pooky(1) είπε:
Πολύ καλό που αλλάζει το τροφοδοτικό!!!!! Θεωρητικά το case θα παραμείνει αθάνατο!!!!!
Μάλλον έκλεισε.

Seaside έχεις παραγγείλει, είπες από το site αυτό; Είναι εντάξει με τις αποστολές Ελλάδα;
Θα μείνει αθάνατο εκτός αν τσαντίστεις και το πετάξεις σε κανα κεφάλι. :) :)

Εχω πάρει 5 φορές συνολικά. Πρέπει να κάνεις account αλλιώς δεν ψωνίζεις.

Ασχολούνται κυρίως με Industrial PC, θα βρεις πάρα πολύ χρησιμο υλικό εκεί

μέσα. Στέλνουν κατόπιν συνενόησης με ParcelForce,UPS και FEDEX. Δεν

ξέρω βέβαια αν πρόσφατα έχει αλλάξει κάτι. Εκανα 2 αγορές το 2008 και 3

μέσα στο 2009.

Η προτελευταία μου αγορά ήταν ενα case της SILVERSTONE το LC12

συγκεκριμένα και μου παραδόθηκε στο σπίτι με FEDEX. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα με αυτούς.

Μάλιστα επειδή το Case είχε 80WATT τροφοδοτικό με ρωτούσαν τι

CPU,MOBO κτλ θα βάλω μέσα πριν κάνω αγορά για να μην το κάψω και καλά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα