PCI to USB 2.0 card....

Λοιπόν, μάρκα στο κουτί δεν βλέπω... πράσινο είναι πάντως, έχει φωτό ένα ευτυχισμένο αντρόγυνο και γράφει "USB 2.0 High-Speed 480 PCI Host Controller".

Περιέχει μέσα το ίδιο CD που περιείχε και η VIA κάρτα και γράφει "plug into a brand new world".

Τιμή, 25? σε ένα κατάστημα στο Γαλάτσι [edit]

Πάντως από το κουτί, δεν φαίνεται αν η κάρτα μέσα έχει το NEC οπότε τον έβαλα και μου το άνοιξε πριν αγοράσω.

Στο μηχάνημά μου, έχω Windows 98 και βλέπω τώρα στον device manager στους "ελεγκτές ενιαίου σειριακού διαύλου" δύο "ανοικτούς κεντρικούς ελεγκτές NEC USB" που χρησιμοποιούν τα IRQ 10 και 12 και στους "Universal Serial Bus Controllers" έναν "NEC PCI to USB Enhanced Host Controller" που χρησιμοποιεί το IRQ 11.

Η Soundblaster Live! 5.1 βλέπω ότι χρησιμοποιεί το IRQ 10, αλλά διενέξεις δεν υπάρχουν.

Τώρα έχω στην κάρτα απάνω και δουλεύουν κανονικά ένα modem,μια webcam,ένα PS2 joypad και έναν σκληρό 500G... και γενικά ότι άλλο βάλω, flash, εκτυπωτή, scanner, ποντίκι, δουλεύουν όλα θαυμάσια... και γρήγορα. Αν και δεν χρονομέτρησα για να δω αν είναι η ταχύτητα ίδια με native USB 2.0, δουλεύει πολύ - πολύ γρηγορότερα από τις USB 1.1 που έχω.

Μια φορά μόνο δεν μου δούλεψε ένας σκληρός 60GB ενός φίλου, μάρκας SmartDisk FireLite άλλα στον device manager τον έβλεπε κανονικά όπως και στα εικονίδια κάτω δεξιά για προσθαφαίρεση "USB mass storage device" αλλά στο My Computer δεν εμφάνιζε εικονίδιο με κάποιο γράμμα μονάδας δίσκου! Μυστήριο!

Αν θες φωτό από το κουτί και το CD, πρέπει να με βοηθήσεις γιατί όταν πατάω το "εισαγωγή εικόνας" μου ζητάει URL χωρίς browse κτλ... :help: Δεν τα ξέρω καλά... Η εικόνα πρέπει να είναι jpg;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ανεβασε τη φωτογραφια στο imageshack και βαλε το url απο κει.....

Κοιτα,αν δε μπορεσεις,(αν και ειναι απλουστατο) δε πειραζει φιλε acpr,οι πληροφοριες σου ηταν αρκετες,οποτε οποτε βρεθω προς τα κει,θα περασω να δω περι τινος προκειται......

Παντως ουτε Sunix,και σιγουρα ουτε Equip ειναι,κρινοντας απο την περιγραφη του κουτιου που μου εδωσες......

Εμενα η SB Live! παντως δεσμευει το IRQ 9,οποτε αν και σε μενα η καρτα αυτη δεσμευει τα IRQ's που αναφερεις,δεν θα εχει κανενα προβλημα......

Aφου ρε θηριο σου επαιξε σωστα και σε Win 98 μαλιστα (!!),μη μιλας καθολου......

(εγω στη θεση σου θα επαιρνα κι ενα Ghost το συστημα.....:biglaugh: :biglaugh: )
 
[deadpic]

Αυτή είναι!

Μάνο το 426F στο nickname σου υπονοεί το YZF; Μάλλον...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κοντα επεσες,υπονοει αυτο:

[deadpic]

:biglaugh: :biglaugh: :biglaugh: :biglaugh: :biglaugh:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Α Ωραία! Και εγώ έχω αυτό!



ktm640lc4supermoto20040cv8.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε λιγο θα βγουμε ολοι ξαδερφακια :thumbup:
 
@acpr

Σωστος...!!!!!

Αντε να βρουμε λιγο χρονο ρε [edit] να τα ξαμολυσουμε τα αλογατα ντε...!!!!

@telamonas.stokos

Βoss,μας συγχωρεις για το off-topic του πραγματος,απλα οι μεγαλες αγαπες δε κρυβονται ντε...!!:biglaugh: :biglaugh: :biglaugh:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελικα το πεισμα ειναι μεγαλη υποθεση πραγματικα,δεν εξηγειται αλλιως....!!

Βρηκα τελειως τυχαια ψαχνοντας για καποια PC parts,μια τετοια PCI καρτουλα με 4 USB 2.0 εξοδους με το πολυποθητο NEC chipset,και παρολο που ομολογουμενως το πιθανοτερο ειναι να μη δω φως,την αγορασα ωστε να κανω μια τελευταια απελπιδα προσπαθεια μπας και ξεφυγω απο το καταραμενο USB 1.1 που δεν με βολευει καθολου μα καθολου...!!

Μαζοχισμος στο φουλ.....!!! :biglaugh: :biglaugh: :biglaugh: :biglaugh:
 
Εφτασε σημερα η καρτα...!!

Βουρ για δοκιμη λοιπον,θα σας (ξανα)πω αποτελεσματα συντομα... :D :D

***edit***

firecrackeroi7.png


Επιτελους δουλεψε αυτη η καρτα...!!! :D :D :D :D :D

Bεβαια κανει κι αυτη που και που τα κουλα της,αλλα με λιγη υπομονη και προσοχη γραφει σωστα και με ταχυτητα οντως USB 2.0...!

Αλλωστε απο το τιποτα,(δηλαδη το USB 1.1),μια χαρουλα ειναι...!
 
.........................................................................................................

...........................................................................................

 


........................................................................................................


............................................................................................

 


........................................................................................................


...........................................................................................

 


........................................................................................................


...........................................................................................

 


........................................................................................................


...........................................................................................

 


........................................................................................................


............................................................................................

 


........................................................................................................


[img=] [/img]

Nαι,ναι,ναι,ναι ! ! ! ! !

Δουλεψε επιτελους,εχω USB 2.0 στον P-III...!!!!!

:biglaugh: :biglaugh: :biglaugh: :biglaugh: :biglaugh:

:biglaugh: :biglaugh: :biglaugh: :biglaugh: :biglaugh:
 
manos426f είπε:
firecrackeroi7.png


Επιτελους δουλεψε αυτη η καρτα...!!! :D :D :D :D :D


:animrolleyes::animrolleyes::animrolleyes::animrolleyes::animrolleyes:

Τι γινεται ,

την καταφερες την μικρουλα retro-μπισμπικη ??? (Ηλιοπουλος -τηλεφωνικα)

Την καταφερα ρε (κωνστανταρας)
 
Ναι,την καταφερα ντε επιτελους...! :) :) :)

Συνεπως συμβουλη:NEC και μονο NEC chipset,για οποιον ψαχνει η ψαξει στο μελλον για κατι τετοιο...!!
 
Κουλά;

Όπως; :confused:

Για πες, για πες!
 
Καποιες -ελαχιστες (2 για την ακριβεια) ευτυχως- φορες,οταν πηγα να αντιγραψω ενα μεγαλο αρχειο (>700 mb) μου πεταξε το κουλο μηνυμα ''Invalid MD-DOS function''..!!!

Το αρχειο δεν αντγραφοταν με τιποτα,ωσπου με ενα quick format στο δισκο το προβλημα λυθηκε επι τοπου και το αρχειο αντιγραφτηκε και γρηγορα και σωστα..!

Επισης μια φορα με το που αντεγραψα 8-9 GB στον δισκο,εκανε μονο του ενα refresh το PC και απο εκεινη τη στιγμη τα δεδομενα δε φαινονταν μεσα στο δισκο,ο οποιος χρειαστηκε παλι ενα quick format για να ερθει στα ισα του...!

Οπως καταλαβαινεις,ο δισκος φορμαρεται τακτικοτατα,εξ' ου και χρησιμοποιω εναν 20αρη,ωστε να γινεται γρηγορα η δουλεια...!
 
Χμ. Μάνο πολύ ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες, ομολογώ ότι το παρών thread μου είχε ξεφύγει προσοχής.

Από αύριο ψάχνω κι εγώ για NEC chip σε καρτούλα λοιπόν...!!!!!!!
 
Ναι φιλε,θα βγαλεις πολυ πιο ευκολα ακρη με καρτουλα που φοραει NEC chipset ,παρολο που οπως θα διαβασες,θεωρητικα και τα NEC chipset δεν συνεργαζονται σωστα με mobos που εχουν VIA chipset...!!

Eγω παντως λεω οτι ειναι η καλυτερη λυση,αλλωστε κι εγω κανω τη δουλεια μου πλεον με μια τετοια καρτα....!
 
Όπως έγραψα και σε άλλο θέμα, βάζοντας την τελευταία έκδοση των ΧΡ που κατέβασα, Οκτωβρίου 2007, κατευθείας με νέα εκγατάσταση λειτουργικού, η Equip USB2 δούλεψε κανονικά έχοντας ταυτόχρονα SB Live 5.1 .

Αντιγράφω καθημερινά αρχεία 10GB από τον εσωτερικό του κατεβαστηριού σε εξωτερικό USB2 δίσκο, ο οποίος είναι ένας WD 250άρης SATA σε εξωτερικό κουτί των 30€ ,μάρκας κλάψε τα. ICY BOX γράφει για την ακρίβεια.
 
Ενταξει,το ICY BOX δεν θεωρειται και τοσο για τα κλαματα παντως....

Χμμμ,E-quip ειπες ε;

Mε VIA chipset ειπες ε;

Eγω ποτε δεν τα καταφερα με αυτην,την ειχα και την πουλησα τελικα σε ανθρωπο που του δουλεψε,σε mobo με το πολυ καλο 440ΒΧ chipset ομως,να ειναι καλα η NEC που εβγαλε κι αυτη chipset για τετοια καρτουλα για εμας τους δυστυχους με VIA! :D

σ.σ Παρε ενα ghost οπωσδηποτε το συστημα σου,δεν ξερεις τι μπορει να γινει σε (χτυπα ξυλο ! ) ενδεχομενο νεο format του PC σου...!! :biglaugh: :biglaugh:
 
..είναι αργά για..."ξέθαμα" ;My 2c στο thread είναι ότι με USB 2.0 πού είχα πάρει πέρυσι (μια Equip των 12Ε από e-shop,NEC chip,4+1 ports),μου EKANE κάτι νούμερα στην αρχή (αν θυμάμαι καλά δεν αναγνωριζόταν;! )αλλά μετά ως..δια μαγείας (..μπορεί η "μαγεία" να συνίσταται στο ότι την δοκίμασα σε άλλη pci )έκατσε μια χαρά σε μια ECS P6BAT-A (..ναί,αυτός ο "χάρος" με VIA Apollo 133..) και win xp sp1...Tα ίδια και σε 1 Αbit BH6 1.0 με ΒΧ440 chipset και win xp sp2.Να πω βέβαια την αλήθεια,δεν έχω συνδέσει εξωτρικό σκληρό να δω αν θα μου ερωτευθεί το σύμπαν,αλλά φλασάκια,κάμερες και λοπά USBάδικα 1 χαρά πάνε...Και στις 2 mobo...

Δεν ξέρω βέβαια αν παίζει ρόλο και ότι η κάρτα ήχου είναι σε...ISA (στην Αbit έχω ΚΑΙ μια Creative Audio PCI μαζί...με την ΙSA),αλλά ούτε conflict παίζει πουθενά....
 
Φίλε washcloud,το ότι η sound card είναι σε ISA slot,σε τέτοιες περιπτώσεις είναι από ουδέτερο έως θετικό,αρνητικό ασφαλώς δεν είναι!

Τώρα,για να σε καθησυχάσω,θα σου πω ότι εγώ συνέδεσα στην PCI USB 2.0 κάρτα έναν εξωτερικό σκληρό και όλα (αντιγραφές αρχείων,αναζήτηση περιεχομένων) γίνονται μια χαρά !
 
Πίσω
Μπλουζα