PDF files προβλήματα

Imgema

Alien RetroDatabase
Joined
4 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.331
Αντιδράσεις
1.350
Εδώ και καιρό μαζεύω περιοδικά για computers και videogames σε ψηφιακή μορφή και έχω πρόβλημα με τα PDF αρχεία. Το text είναι πάντα "σπασμένο" και διαβάζεται με δυσκολία ακόμα και όταν κάνω zoom (φανταστείτε text με "σκαλοπατάκια", κενα, distortion, κλπ). Με τα αρχεία CBR στο CDisplay δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα, ακόμα και από μακριά το text είναι πεντακάθαρο (γι αυτό και πάντα ψάχνω για τέτοια αρχεία και αποφεύγω τα PDF, αλλά δεν είναι εύκολο όταν όλοι τα κάνουν PDF). Στο adobe reader ενεργοποίησα όσες επιλογές μιλάνε για εξομάλυνση text αλλά δεν βλέπω καμία απολύτως διαφορά (έχω το adobe reader 6).

Ψάχνω λοιπόν για κάποιο πρόγραμμα που να μετατρέπει τα PDF σε CBR ή jpeg απλά και γρήγορα (έχω εκατοντάδες PDF για να τα κάνω σελίδα-σελίδα manually), ώστε να τα διαβάζω στο CDisplay. Η αν δεν γίνεται αυτό, έστω κάποιο PDF reader που να εξομαλύνει το text ώστε να διαβάζεται χωρίς να σου σπάει τα νεύρα. Έχω ένα σωρό καινούρια αρχεία και δεν τα διαβάζω μόνο και μόνο γι αυτό τον λόγο :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πρωτον, ενα freeware προγραμμα που μετατρεπει πδφ σε εικονες ειναι το pdf2html. Εχω ψαξει πολυ για κατι αλλο αλλα δεν εχω βρει, και πιθανοτατα ειναι το μοναδικο. Δυστυχως εχει πολυ καιρο να ανανεωθει και υπαρχουν καποια προβληματακια με ορισμενα αρχεια. Σχετικα λιγα ομως, αλλα αν εχεις 'εκατονταδες pdf' ειναι σιγουρο οτι καποια απο αυτα θα αποτυχουν.

Επισης ενα αλλο μειονεκτημα ειναι οτι δεν εχει interface, αλλα λειτουργει μια χαρα σαν drag and drop (pdf πανω στο exe).

Δευτερον (και καλυτερον :Ρ) υπαρχουν πολλα pdf readers. Ενα μικρο, ελαφρυ και καλο ειναι το sumatra pdf. Δεν ξερω τι στο καλο εχει το adobe reader και ειναι τοσο μεγαλο, αλλα για μενα δεν λειπει τιποτα χρησιμο απο το sumatra.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Thanks για τις απαντήσεις! Μόλις πριν λίγο βρήκα σε ένα forum για manga (δεν τα διαβάζω αλλά οι χρήστες εκεί είναι μπροστά σε τετοια θέματα :p ) ένα προγραμματάκι που λέγεται PDF2CBR. Είναι πολύ απλό και έχει interface. Το χρησιμοποιώ τώρα και κάνει αρκετά καλή δουλειά, Μπορείς να διαλέξεις πολλά PDF αρχεία και να στα κάνει όλα μαζί CBR. Αν του βάλεις πολλά (πχ του έβαλα 40 αρχεία) ασπρίζει το παράθυρο και μοιάζει σαν να κολλάει, αλλά αν το αφήσεις τελειώνει την δουλειά του τελικά (μπορείς να βλέπεις τις διεργασίες που κάνει στον φάκελο με τα PDF που αλλάζεις).
 
Δεν ελαβα υποψη αν τα pdf που διαβαζεις ειναι σκαναρισμενα ή text. Σε περιπτωση που ειναι text, δυστυχως δε μπορει να κανει κατι το pdf2html. Ελπιζω ομως να σε βοηθησει το sumatra στην αναγνωση.
 
Φαντάζομαι ότι όλα είναι σκαναρισμένα μιας και είναι όλα από παλιά περιοδικά.
 
Μπορεις να δωσεις λινκ για το pdf2cbr? το ψαχνω κι εγω και μου βγαζει συνεχεια ψυτικα λινκς για rapidshare κλπ
 
Κατά την άποψή μου, είχαμε την καλύτερη μετατροπή pdf σε κάποια σταθερή μορφή, όπως λέξη, δεν είναι ποτέ gonna να είναι λάθος.
 
Πίσω
Μπλουζα