Pentium 4 3.0 GHz.... πολύ αργός για απλά βιντεάκια??

Imgema

Alien RetroDatabase
Joined
4 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.331
Αντιδράσεις
1.350
Έχω εδώ και αρκετό καιρό αυτό το πρόβλημα. Σε πολλά site (όχι σε όλα) τα flash videos εκτοξεύουν το CPU usage στο maximum και τα βιντεάκια κολλάνε λες και προσπαθώ να δω 1080p video. Το θέμα είναι ότι αυτά τα βιντεάκια δεν είναι καν 720p. Απλά low-res βιντεάκια με σχετικά χαμηλή ποιότητα.

Οκ, το ξέρω ότι η CPU μου είναι παλιά, αλλά δεν μπορώ να δεχτώ ότι με 3.0ghz δεν μπορώ να δω απλά, μικρά web videos. Πληροφοριακά στο PC μου βλέπω άνετα 720p ταινίες με το KMP player.

Δεν μπορώ όμως με τίποτα να το διορθώσω το ρημάδι.... Το flash player (το οποίο έκανα και update πρόσφατα) δεν έχει καμία ρύθμιση που να βοηθάει. Έχει κανείς το ίδιο πρόβλημα με παλιότερο PC?
 
Στον 2,4 p4 που αναφέρω σε άλλο thread ότι σκέφτομαι να περάσω τα 98άρια, έχω στήσει κανονικά τα XP και με τον Chrome τα ΥΤ βίντεο παίζουν κανονικά. Φυσικά η αίσθηση δεν είναι η ίδια σε σχέση με άλλα μηχανήματα αλλά αυτό είναι αναμενόμενο.

Ενδεικτικά σου αναφέρω ότι το παλιό μου φορητό (από το 2006 το οποίο χάρισα στην αδερφή μου) με Celeron Mobile 1,7 και VIA chipset - graphics τα παίζει και αυτό κανονικότατα.
 
Γενικώς κι εγώ δεν έχω πρόβλημα αλλά σε συγκεκριμένα site δεν μπορώ να δω με τίποτα videos. Στο gamesradar πχ ξεκινούν μια χαρα σε medium quality και μετά απο λίγο, απο μόνο του, το αλλάζει σε high και κολλάει απίστευτα. Δεν έχει επιλογή να το γυρίσω σε medium πάλι. Σε άλλο site δεν παίζει ούτε τα low quality. Αν όμως τα κατεβάσω με κάποιο downloader και παίξω το flv αρχείο στο KMP τα παίζει όλα μια χαρά και με λιγότερο από 30% CPU usage (αφού δεν είναι καν 720p).

Τόσο χάλια είναι πια το flash player? Να προσθέσω ότι το PC μου είναι πολύ light. Έχω βάλει και στον firefox το ADblock και το No-Script. Οπότε δεν γεμίζω με διαφημιστικά και flash animations δεξιά-αριστερά. Ενεργοποιώ μόνο το flash video και παρόλα αυτά από 0-1% πάει το CPU στα ύψη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι, το flash είναι τόσο χάλια. Εγώ που έχω το ίδιο σύστημα με vlc βλέπω άνετα 720p αλλά στο flash ακόμα και τα 360 είναι πρόβλημα. Πάντως η απόδοση είναι καλύτερη στα windows. Αν χρησιμοποιείς chrome δοκίμασε με το flash plugin που είναι ειδικά γι'αυτόν, ίσως βελτιώσει την κατάσταση..
 
Στους περισοτερους media players ενα μεγαλο ποσοστο της αποκωδικοποιησης γινεται απο τη GPU. Το flash νομιζω ειναι περισσοτερο CPU-centric
 
Μήπως φταίει η έκδοση flash που φοράει; Στο ρημάδι το netbook με τον αχρείο Atom Z520 1.33MHz και το καταραμένο GMA500 είναι αποδεκτό το playback. Επίσης ο firefox ποια έκδοση είναι; Μήπως υπάρχει memory leak;
 
Αν εισαι σε linux, ναι το flash ειναι τοσο χαλια.

Σε εναν athlon XP 2.16Ghz μπορω να παιξω σχετικα καλα ακομα και 720p, οχι σε flash, αλλα τοπικο αρχειο, και χωρις acceleration γιατι ειχα παλια καρτα.
 
Εγω θα προτεινα να δοκιμασεις μια πιο παλια εκδοση του flash.
 
Στο userscripts.org υπάρχει ένα καλό σκριπτάκι που αντικαθιστά το youtube flash player με το jwplayer. Καλύτερο και ομορφότερο. Δοκίμασέ το (πάει μαζί με το greasemonkey στο firefox).
 
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Έχω Firefox portable την έκδοση 5. Δεν ξέρω αν είναι καλή αλλά δεν το κάνω upgrade γιατί ακούω ότι οι πιο νέες εκδόσεις δεν είναι καλές. Θα δοκιμάσω να κάνω downgrade το flash αν και σε άλλα forums διαβάζω ότι άλλοι που έχουν παρόμοιο πρόβλημα το δοκίμασαν και δεν έχει διαφορά. Επίσης δεν έχει διαφορά ούτε στο Chrome. Μετά θα δοκιμάσω το jwplayer να δω αν δουλεύει στα site που έχω πρόβλημα. Στο Youtube πάντως μου παίζουν κανονικά τα videos ευτυχώς (αν και πάλι τρώνε πολύ CPU).

Κοίτα να δεις που σε λίγο καιρό ακόμα και για να σερφάρεις απλά στο internet θα θέλεις σύγχρονο gaming υπερ-υπολογιστη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Imgema είπε:
Κοίτα να δεις που σε λίγο καιρό ακόμα και για να σερφάρεις απλά στο internet θα θέλεις σύγχρονο gaming υπερ-υπολογιστη.
Eτσι που τα εχουν κανει αυτο δεν θα αργησει και πολυ... :(
 
Imgema είπε:
Κοίτα να δεις που σε λίγο καιρό ακόμα και για να σερφάρεις απλά στο internet θα θέλεις σύγχρονο gaming υπερ-υπολογιστη.
Εντάξει, αυτό δεν πρόκειται να γίνει εύκολα. Άλλωστε τα μηχανήματά μας (τα P4) είναι μηχανάκια δεκαετίας. Το πιθανότερο είναι να πεθάνουν από σκόνη - πυκνωτές - τροφοδοτικά - δίσκους - ψόφιους ανεμιστήρες, παρά να γίνουν obsolete για απλές εργασίες. Και αν καούν μπορούμε να τα αντικαταστήσουμε με entry level μηχανάκια των 250 ευρώ (και πολλά είπα) που θα κάνουν τη δουλειά τους για πολλά χρόνια.

Στον p4 που έχω, οι απλές εργασίες (σερφάρισμα - μουσική - εγγραφές οπτικών μέσων) γίνονται άνετα, αν θέλουμε κάτι πιο άνετο υπάρχει και η λύση του Linux (φτου Κύριε φυλακί τω στόματί μου, αλλά έτσι είναι) .
 
Μάλλον η κάρτα γραφικών σου είναι κάρβουνο. Κάνε δεξί κλικ πχ όταν βλέπεις youtube στην εικόνα του βίντεο και ξετίκαρε το Enable Hardware Acceleration. O P4 στα 3ghz μπορεί να σηκώσει μια χαρά οποιοαδήποτε βίντεο, ακομα και μερικά HD.
 
divined είπε:
Κάνει το ίδιο πρόβλημα ακόμα και με HTML 5 αποκωδικοποίηση στο youtube;;;
http://www.youtube.com/html5
Στο Youtube έτσι κι αλλιώς δεν έχω πρόβλημα. Τελικά για τα 2-3 sites που ανέφερα απλά θα κατεβάζω τα video και θα τα βλέπω με το KMP.

ZXXZ είπε:
Μάλλον η κάρτα γραφικών σου είναι κάρβουνο. Κάνε δεξί κλικ πχ όταν βλέπεις youtube στην εικόνα του βίντεο και ξετίκαρε το Enable Hardware Acceleration. O P4 στα 3ghz μπορεί να σηκώσει μια χαρά οποιοαδήποτε βίντεο, ακομα και μερικά HD.
Η κάρτα γραφικών (x1950pro) είναι μια χαρά. Ελέγχω την θερμοκρασία της σχεδόν καθημερινά και με την ψύκτρα που της έχω βάλει μου βγάζει 36-38 βαθμούς idle και στο stress test του Ati tool δεν ξεπερνάει τα 59 (ενώ με την μαμίσια έφτανε και τους 80!). Βέβαια τώρα που ανεβαίνουν οι θερμοκρασίες του δωματίου έχουν ανέβει και της κάρτας αλλά και πάλι είναι πολύ κάτω από τα "factory defaults". Πάντως απενεργοποίησα το "Enable Hardware Acceleration" και δεν είδα καμία διαφορά, ίσως να ήταν και λίγο χειρότερα.

720p videos παίζουν μια χαρά στο PC μου. Τελικά πιστευω ότι απλά στα λίγα site που έχω το πρόβλημα θα χρειάζεται κάποιο περίεργο codec που σε συνδιασμό με το flash (το οποίο είναι απίστευτα βαρύ χωρίς λόγο, έτσι κι αλλιώς) ανεβάζουν τις απαιτήσεις, απλά δεν το καταλαβαίνουν όλοι μιας και έχουν διπυρινους και δεκαπύρινους επεξεργαστές.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπ' όψιν πως αν έχεις ΧΡ το flash δεν υποστηρίζει hardware accelerated playback μετα την έκδοση 10.2! Αν έχεις ΧΡ γι' αυτό δε βλεπεις διαφορά τικάροντας/ξε-τικάροντας το Enable Hardware Acceleration.
 
nkarytia είπε:
Υπ' όψιν πως αν έχεις ΧΡ το flash δεν υποστηρίζει hardware accelerated playback μετα την έκδοση 10.2! Αν έχεις ΧΡ γι' αυτό δε βλεπεις διαφορά τικάροντας/ξε-τικάροντας το Enable Hardware Acceleration.
Χμμ, όντως έχω XP. Οπότε λες αν κάνω downdrade το flash να μην έχω πρόβλημα πιά?
 
100% σίγουρα! Θα σου πρότεινα κάποια από τις 10.1 όπου σεχδόν καμιά gpu δεν ήταν black listed και υποστήριζαν πλήρως και τα ΧΡ.
 
Θα το δοκιμάσω και θα ποσταρω το αποτέλεσμα.

Εκανα uninstall το flash και έβαλα την παλιά έκδοση. Ομως ο Firefox δεν την βλέπει και ψάχνει για missing plugins. Οπότε όταν το βάζω να ψάξει, βρίσκει την καινούρια έκδοση πάλι...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα