Phoenix 03 - Νοέμβρης 2009

phil_vr είπε:
P.S.2. Ποιος ειναι ο συνονοματος στο L.A. Swat? "Εφαγα" αθελα μου το review κανενος? (για DINO το κοβω οτι ανηκει, εκτος αν προστεθηκε νεος phil στην παρεα!)
Πράγματι το review είναι του DINO.
 
Μπράβο ρε μάγκες, συγχαρητήρια μια ακόμα φορά! Καλή η πλάκα με το "ΜΗΝΙΑΙΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ", ψάρωσα. :D
 
Με τη σειρά μου θα μου επιτρέψετε να σας ευχαριστήσω από τα βάθη της καρδιάς μου, που μου δώσατε την ευκαρία να πραγματοποιήσω μία επιθυμία που είχα από τη δεκαετία του '80...

Πάμε για το 4ο τεύχος!!!
 
Παιδιά τι να πώ!!! Ένα ευχαριστώ είναι λίγο μπροστά στις στιγμές νοσταλγίες που μας χαρίζετε!!!!!
 
Τhumbs up guys :)

Άλλο ένα απολαυστικό και χορταστικό τεύχος που θέτει τον πήχη ακόμα ψηλότερα. Μax Respect to ya all
 
Τέλεια! Κατεβάζω αμέσως!!
 
Πραγματικά άψογη δουλεια!!

keep it up guys.... ;)
 
Με μια πρώτη ανάγνωση το τεύχος είναι απλά καταπληκτικό!

Μια πολύ μικρή παρατήρηση μόνο: Στο - εξαιρετικό φυσικά - αφιέρωμα για την Στουρνάρη του 1986 έχει παραληφθεί το φοβερό κατάστημα 'Ελένη Κουνάνη Computers'. Από το συγκεκριμένο αγόραζα τα παιχνίδια για τον Amstrad CPC 6128 ενώ νομίζω ότι το κατάστημα σχετικά πρόσφατα αντικαταστάθηκε από το HAC Shop.

Συνεχίζω την ανάγνωση :)
 
Ειναι σιγουρο οτι υπαρχουν ελλειψεις. Καλη φαση να το κανουμε πιο ολοκληρωμενο και με μεγαλυτερη ακτινα δρασης.

Βασικα πηγα βαση μνημης και κυριως βαση του Οδηγου Αγορας του Pixel (μεγαλωνουμε :) ).

Η Κουνανη πρωτοεμφανιζεται στον Οδηγο Αγορας το καλοκαιρι του 1987 αλλα συμφωνω μαζι σου οτι πρεπει να υπηρχε απο τα τελη του 1986 το μαγαζι. ;)
 
Πολυ καλη εντυπωση αφηνει και η συνεντευξη του Βασιλη Κωνσταντινου - εξαιρετικο ερωτηματολογιο, και ο Βασιλης δεν χαλασε χατηρια και απαντησε ανοιχτα και με καλη διαθεση.

Κραταω τη ακολουθη φραση του " Η Amstrad προσπάθησε να επιβάλει ένα είδος συμβατότητας με τη χρήση του CP/M αλλά λίγο ξεπερασμένο λειτουργικό και φυσικά δεν είχε υποστήριξη για γραφικά. Αν είχε επιλέξει κάποια παραλλαγή του ..Unix.... :)" και το οτι χρησιμοποιει GNU/Linux !

Θα θελα πολυ να διαβαζα και ενα "Εδω Λονδινο 2010" - πλησιαζουν και οι γιορτες :)
 
Eντυπωση μου κανει που οι γνωστοι Αμστραντοσυμμοριτες δεν αρχισαν να τα χωνουν για το benchmark στο review του FairLight! :)
 
Mπραβο παιδια σε ολους σας υπεροχη δουλεια! οι φωτογραφιες στην στουρναρη με γυρισαν σε Amstradεποχες.

Oσο για το benchmark πρεπει να ηταν σαμποταζ του λογισμικου του Amstrad απο τον Sir Sinclair :D :D
 
Wally είπε:
Eντυπωση μου κανει που οι γνωστοι Αμστραντοσυμμοριτες δεν αρχισαν να τα χωνουν για το benchmark στο review του FairLight! :)
Χαχά!!! :diablotin:

Να μαι!!!

Επίθεσηηηηηηη….

Εκπροσωπεύω τους Amstradακιδες ;) και δηλώνω πως τα 4 χρώματα του Amstrad δεν ήταν τόσο κουραστικά με τα αντίστοιχα 2 του Spectrum. Δεν μιλάω για τεράστια διαφορά αφού το παιχνίδι είναι φοβερά απλό στην σχεδίαση του, απλώς όταν βλέπεις την οθόνη να είναι κίτρινη ή κόκκινη σε κουράζει.

Ά και να μην ξεχάσω να πώ, πως τον Spectrum 48k τον έτρεχα με emulator στον 80286 μου στα 12Mhz και μόλις 1Mb Ram!!! :p

Και για να μην φανώ τόσο κακός, θα ήθελα να ευχαριστήσω όλη την ομάδα που δημιούργησε το 3ο τεύχος! Αλήθεια το περίμενα πώς και πώς! :thanx2:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ενα μεγάλο "μπράβο" και απο εμένα για την προσπάθεια όλων των παιδιών, και για το πολύ καλό αποτέλεσμα !! :thumbup:

Οσο για το "χώσιμο" πάνω στο θέμα του Fairlight, το έχω ήδη κάνει στον μπάρμπα-Wally πριν ακόμα κυκλοφορήσει το περιοδικό. :diablotin:

(Και εννοείται ασφαλώς ότι η παλέττα στην έκδοση του amstrad είναι καλαίσθητη και ταιριαστή, αλλά ας μην ξεχνάμε πως το review έγινε απο έναν ιδιαίτερα φανατισμένο spectrumά, και ως γνωστόν, "όσα δεν φτάνει η αλεπού..." :diablotin: )
 
:thumbup: σε ολους οσους συνεβαλλαν .
 
Είναι μοναδικό το συναίσθημα που νιώθουμε, όταν σε "δύσκολους" καιρούς, όπου ο χρόνος δεν περισσεύει, κάνουμε το μεράκι μας, και βλέπουμε οτι υπάρχει τόσο μεγάλη ανταπόκριση γι'αυτή μας την προσπάθεια!

Εμείς σας ευχαριστούμε που μας "ανέχεστε" εδώ και 3 τεύχη...

Να'στε καλά...
 
Amstrad1981 είπε:
Ά και να μην ξεχάσω να πώ, πως τον Spectrum 48k τον έτρεχα με emulator στον 80286 μου στα 12Mhz και μόλις 1Mb Ram!!! :p
τωρα που το λες προσφατα βρηκα οτι ειχα σε μια δισκετουλα το spectrum emulator για Amiga και το ετρεξα στην Αmiga 1200 (στο Readme εγραφε οτι ετρεχε και σε A500)
 
Congrats σε όλα τα παιδιά!

Ακόμα ένα πάρα πολύ ενδιαφέρον τεύχος με μπόλικη δόση ρετρό νοσταλγίας!!
 
Πίσω
Μπλουζα