Phoenix 05 - Δεκέμβρης 2010

Υπέροχο τεύχος,καταπληκτική δουλειά !!!!

Ένα ΜΕΓΑΛΟ μπράβο σε όλους σας !!! :) :) :)
 
Ολοι οι συντελεστες θα ηθελαν να ακουσουν και παρατηρησεις και σχολια περα απο επιδοκιμασιες ευγενειας.

Ας αρχισω εγω.

Για τη σελιδοποιηση που με αφορα, να πω οτι ηταν με διαφορα η πιο προχειρη απο ολα τα τευχη λογω χρονου και υλης.

Το 5ο τευχος ηταν διπλασιας υλης απο τα προηγουμενα και το DTP κρατησε (αναγκαστικα) μονο μια εβδομαδα. Χρησιμοποιησα εκ παραδρομης εν "κλικ" μεγαλυτερο font και μια μερα πριν την κυκλοφορια ανακαλυψα οτι η συγκεκριμενη γραμματοσειρα οτι δεν υποστηριζε bold και italic!!

Αποτελει δεσμευση απο μερια μας οτι το επομενο τευχος θα εχει αναλογη ποσοτητα υλης, καλυτερη σελιδοποιηση και σωστοτερο font.

Αν ποσταρετε και αλλα στραβα και περιεργα που παρατηρησατε, θα βοηθησετε να βγει ενα καλυτερο 6ο τευχος πολυ συντομοτερα απο οτι περιμενετε...
 
Ο.Κ. Ας "τα χώσω" και εγώ στον εαυτό μου! :D

Ο "Λαβύρινθος του Pac-Man", ίσως μου βγήκε λίγο ψιλοσαχλαμαρίτσα, και μάλλον από το επόμενο τεύχος, θα αλλάξει ύφος...

Επίσης, κάποια άρθρα τα έγραψα καλοκαίρι και μιλάνε για ζέστη και καλοκαιρινά βράδια!!! :D
 
Θα βγει 2η εκδοση που θα διορθωσει το προβλημα της γραμματοσειρας (και σε καποιες σελιδες της ευκρινειας) σημερα ή αυριο
 
Αυτά είναι, εξαντλήθηκε η πρώτη και επανατυπώνεται...

Όσοι κατεβάσατε το first print κρατήστε το, θα γίνει συλλεκτικό σε 50 χρόνια! :p
 
Αυτα ειναι ,«Ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο». :thumbup:
 
Έτσι έτσι. Να πώ και εγώ ότι δεν έμεινα πλήρως ικανοποιημένος απο το άρθρο για την Assembly 68000 και θα ήθελα feedback εάν ήταν κατανοητό ή ακόμα και αν ενδιέφερε κανέναν εντέλει!!
 
Ρε φατσες, κατεβασε κανεις την Β' εκδοση να πει καμμια γνωμη/παρατηρηση?
 
το ειδα, ειναι πιο καλο με τους τιτλους στην κορυφη του καθε θεματος, πιο τακτοποιημενο μου φανηκε με αυτην την γραμματοσειρα
 
Not bad... Πιο απλό στυλ, όπως #3...

Μπήκε screenshot στο The killing cloud!!! :thumbup:

I miss the diamonds, αλλά το άρθρο έγινε πιο εύκολο στην ανάγνωση!

Καλή φάση!
 
Τελικά οι "συντάκτες" λέμε γνώμες μεταξύ μας... :xm:

Τα διαμάντια δεν θα μπορούσαν να μπουν σε πιό transparent εκδοχή αντί να ξηλωθούν εντελώς; Αποκλείεται να μην έχει τέτοια λειτουργία το DTP πρόγραμμα.

Και επιτέλους μου έβαλες bold στα ονόματα των αντικειμένων του οδηγού αγοράς. :)
 
Μπορουσε να γινει πιο διαφανες αλλα λογω χρωματων γινοταν πολυ μουντο και δυσαρεστο
 
Χίλια μπράβο.Ευχαριστούμε.

Κάλες γιορτές
 
Δώρα-ωραίο άρθρο και με καλό χιούμορ, διαβάζεται ευχάριστα. Πιάνει όμως πάνω απο 10 σελίδες!!

Outlaw-ένα απλό παιχνιδάκι για 2600, νοσταλγικό, 2 σελίδες όμως είναι πολλές (Special review? :p )

Διαμαντάκια- Αρκετά καλό, θα έπρεπε να είναι μικρότερες οι παρουσιάσεις, και περισσότερα τα παιχνίδια νομίζω, καλό χιούμορ.Το PSX κάπου δε κολάει μαζί με Atari XL.

Blood Money-κλασικό, απο τα αγαπημένα μου παιχνίδια, μεγάλο άρθρο ξανά, και θα έπρεπε να αναφερθείς και στις άλλες εκδόσεις. Παρ'όλα αυτά καλό.

Prisoner of Ice-καλό δε το ήξερα φαίνεται ενδιαφέρον.

Privateer 2-ενδιαφέρον, άλλο ένα πολύ μεγάλο άρθρο, αλλά το δικαιολογεί το βάθος του παιχνιδιού.

Renegade-ωραία "σφήνα", απλό γράψιμο, ο cpc στα καλύτερα του νομίζω (και gryzor)

Renegade 64-δε μου αρέσει σαν παιχνίδι, καλή η προσπάθεια σου πάντως.

Apocalypse-πραγματικά πολύ καλό, νομίζω το highlight του περιοδικου μαζί με τη τελευταία σελίδα με το rainbow islands.

θα επανέλθω με περισσότερα
 
Shinobi είπε:
Δώρα-ωραίο άρθρο και με καλό χιούμορ, διαβάζεται ευχάριστα. Πιάνει όμως πάνω απο 10 σελίδες!!
Aν θελετε 15σελιδα Phoenix και αυτο γινεται και μαλιστα θα βγαινουν και 5-6 τευχη μεσα στο χρονο (απο τις 70+ σελιδες καθε τευχους που βγαινουν συνηθως). Προσπαθουμε παντα να δινουμε οτι καλυτερο γινεται σαν αποτελεσμα και οχι ημιμετρα αν πχ βγαζαμε το περιοδικο με 20 σελιδες. To αρθρο του γιατρου ηταν απιστευτο και ακρως επικαιρο και μεσα στο χαρακτηρα του περιοδικου και της θεματολογιας του, σε σημειο που και 40 σελιδες να ειχε, παλι θα περιεχοταν κανονικα στο Phoenix.

Shinobi είπε:
Outlaw-ένα απλό παιχνιδάκι για 2600, νοσταλγικό, 2 σελίδες όμως είναι πολλές (Special review? :p )
Eισαι τυχερος που το πηρες σε 2 σελιδες, μιας και το προοριζα για 4σελιδο! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
το Zybex είχε παρουσιαστεί και στο Pixel αν δε κάνω λάθος για C64, που είναι φυσικά πολύ ανώτερο σε γραφικά και ήχο απο Atari. Ας του ρίξουν μια ματιά οι... Αμστραντάδες σε κάποιο C64 emulator, αξίζει το κόπο.
 
To έχουμε ήδη παίξει. ;) Δεν θα έλεγα ότι είναι και τρομακτικές οι διαφορές στις δύο αυτές εκδόσεις (Atari - C64).

Στο Pixel δεν είχε παρουσιαστεί για C64, αλλά για Spectrum.
 
Το αρθρο του Maddog ειχε και ΑΠΕΙΡΕΣ φωτογραφιες. Γι αυτο το λογο μπορει καποιος ευκολα να παρασυρθει στο συμπερασμα οτι ηταν ενα υπερβολικα μακρυ κομματι...

Για τις αλλες εκδοσεις του Blood Money νομιζω οτι θα ηταν futile. Ειναι σκουπιδια μπροστα στην εκδοση της Amiga. Θα ηταν κλεψιμο εκκλησιάς ενα πραμα :)

Παντως ευτυχως διαβασα και ενα ποστ παρατηρησεων... ;)
 
Privateer 2-ενδιαφέρον, άλλο ένα πολύ μεγάλο άρθρο, αλλά το δικαιολογεί το βάθος του παιχνιδιού.
Και να σκεφτείς ότι θα μπορούσα να προσθέσω και άλλα :D .
 
Πίσω
Μπλουζα